Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/bmid_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4 1266 238

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

wotana
28.05.2018 5 z 5

Co na to říct.... Třetí díl jednoznačně nejlepší. Po všech těch dracích, upírech a andělech co jsem dosud četla, je tu vytvořený úplně jiný svět a musím říct, že autorka ho dokonle popsala. Vybrala jsem si knihu pouze podle obalu a nelituji toho (když půjdeme do detailů obal na 3.díl je špatný - Alina by měla mít bílé vlasy). Super počtení vřele doporučuji a jdu si koupit další sérii od autorky.

1259
24.05.2018 5 z 5

Z celé série byla tahle kniha za mě nejlepší. Doufala jsem, že se tam něco pořádně zvrtne a to se taky stalo. Konec byl za mě hodně smutný a trochu zvláštní, ale i tak jsem z toho nadšená. Spisovatelka mě opět nezklamala, což je jen dobře.

karca5233
21.05.2018 4 z 5

No kde začít... Tato kniha mě zatím dostala nejvíc z této série, už se objevilo očekávané "oooo" a podobné ovace které u předchozích dílů chyběly. Řekla bych že autorka s touto sérií "vyrostla" oproti prvnímu dílu je to velký kus cesty co ušla a doufám že v tomto duchu bude u svých knih pokračovat. Některé scény a zvraty mě překvapily a musela jsem číst s otevřenou pusou odstavec znovu abych se ujistila že to tak skutečně je. Samotný konec byl už ale předvídatelný někteří sice přišli o život ale zase tolik jich autorka nezabila což se dalo čekat naservírovala jim hezký konec skoro jako v pohádce. Celkově sérii hodnotím kladně, hezké a rychlé čtení. Doporučuji

MichaelaMisule
18.05.2018 5 z 5

Musím říct, že druhý díl byl dobry ale třetí překonal mé očekáváví. Měla jsem pár svých teorií, jak to asi s Tamnyem je třeba to, že je Morozuv syn ne vnuk. Musím říct že mě konec překvapil. Bylo to zajímavé, napínavé plné zvratů a překvapení. Musím uznat, že to byl zajímavý nápad vytvořit tento svět a i vlastní jazyk. V této knize byl vymyšlený i nový jazyk což bylo perfektní. Od knihy jsem se nemohla odtrhnou jak moc mě dej vtáhl, a určitě ti knihu přečtu ještě jednou.

Christine-Marie
06.05.2018 5 z 5

Je dobře, že jsem Griše dala po slabším prvním dílu další šanci. Dvojka byla lepší, na konci mě to vzalo a ten závěrečný díl s konecem... :3
Mou oblíbenější sérii od L. Bardugo budou asi šest vran, ale i Griša se nakonec ukázala jako pěkná kniha. Asi si jí už tedy nepřečtu, ale stejně se krásně vybarvila. Miluju svět L. Bardugo informovaný Ruskem v 19. století :)! Ve třetím díle jsem si totálně zamilovala Nikolaje... Přesto jsem tak krásnou závěrečnou kapitolu dlouho nečetla :)

alice18
30.04.2018 5 z 5

Tak jsem konečně dospěla ke konci této série a musím říct, že mi bude chybět. Tak jsem si zvykla na hrdiny a jejich příběh, že ten konec asi budu muset nějak strávit. Nicméně autorka mě trochu překvapila a lehce zklamala velkým zvratem při vrcholení příběhu. Myslím, že některé části tohoto děje mohla zvládnout lépe (ale jen můj názor). Přesto závěr byl bezpochyby dojemný a čtenáři, kteří očekávali to "happily ever after" si svým způsobem přišli na své. Škoda jen, že autorka trochu víc nerozvedla "budoucnost" dalších blízkých postav. Konec mě sice nedohnal až k slzám, přesto mě osud hrdinů velmi zahřál u srdce.

NikkiJ
27.04.2018 3 z 5

Slabší, ale v mých v očích důstojné zakončení povedené série. Rozuzlení bylo povedené a konec byl pro mě překvapením, jsem ráda, že autorka zakončila svůj příběh vcelku "obyčejně" a ne tak, jak jsem již od počátku (a myslím že nejen já) předpokládala.

Arianne
24.04.2018 3 z 5

Tak, musela jsem to chvíli rozdýchat. Upozorňuji dopředu, nechci vyloženě spamovat, ale v komentáři se mohou objevit náznaky.
Musím přiznat, že jsem čekala trochu jiný konec. A když byla půlka knihy a stále se příběh nestáčel "správným" směrem, začala jsem být lehce nervózní. Alina balancovala mezi smyslem pro povinnost a touhou po ohnivákovi. Na jednu stranu, když nepoužívala svou moc, projevovala se u ní nemoc a slabost. Takže jsem doufala, že své "grišovství" přijme jako součást sebe a bude se podle toho chovat. Ne.
Mal mi byl nesympatický od začátku, brala jsem ho jako vedlejší zápletku, tady konečně dostal směr, který mu měl náležet, takže jsem se radovala, že se chlapec s dívkou dostanou do té správné polohy jejich vztahu. Ale tak dobře, asi jenom mě by lákal víc vtipný, chytrý a milý princ rozdávající smaragdy.
Ovšem co mi vadilo nejvíce, byl způsob vítěztví (doufám, že nikoho nepohorším, přece je všem jasné, kdo vyhraje). Temnyj vnášel do světa jen chaos. Alina, která měla být jeho protipólem, by ho tedy logicky měla porazit tak, že do chaosu vnese řád. Nestalo se. Naopak celou dobu přemýšlí, jak využívat stejné prostředky. Očekávala jsem, že proti chamtivosti nasadí skromnost, proti krutosti milosrdenství. Dávalo by větší smysl, kdyby třetí umocňovač nechala napokoji.
Takže za konec jsem strhla jednu hvězdičku. Za stržení té druhé může editor. Už u minulého dílu jsem si říkala, jestli to po sobě vůbec někdo četl? Těch překlepů a chyb, snad na každé druhé stránce. Tady totéž. Když je to zrovna napínavé a já starostí téměř nedýchám, opravdu mě nabaví luštit pravý smysl věty, protože sloveso není ve správném tvaru.

andrejci
17.04.2018 5 z 5

Tak tímto dílem se autorka napravila. Konec se mi libil. Některé věci mě třeba vůbec nenapadli. Styl psaní mi opravdu vyhovuje. Škoda že je konec. Bude se mi po všech postavách stýskat. Opravdu mi přirostli k srdci.

kristynkal
17.04.2018 2 z 5

Může obsahovat spoilery.
Knížka nepředčila moje očekávání. Po skvělém druhém díle jsem se těšila, jak to trojka rozjede a ono nic.... Spíše mě to vrátilo k zklamání z jedničky. Ten konec byl pro mě trochu sluníčkový.

Ewik
16.04.2018 4 z 5

Grišovská série patří mezi mé oblíbené, získala si mě od prvního dílu, ale...začátek posledního dílu by se dal nazvat poměrně táhlým a suchopárným. Jsem z toho trošku zmatená a i mírně rozčarovaná. Všechno se točí kolem Aliny, jejích dilemat a pitváním citů, kterými si ani není jistá. Děj se smrskl do její hamižné touhy po ohnivákovi, takže nezbyl prostor pro nic jiného.
Temnyj, jedna z nejdůležitějších a klíčových postav série hraje mrtvého brouka. Taková škoda! Mrzí mě, že si s jeho postavou autorka víc nepohrála a nedala mu prostor. Chyběl mi jeho pohled na věc, jeho pocity, myšlenky, pohnutky. Jeho nebezpečná aura. Scén s ním bylo žalostně málo na to, že je Alininým protipólem a táhne je to k sobě.
Přesto mě kniha bavila, hltala jsem stránku za stránkou. Mimo jiné jsem se moc nasmála u scén s Nikolajem. Ten kluk je rošťák a jeho smysl pro humor se mi postaral o zábavu.
Škoda jen toho uspěchaného finále a konce samotného. Jsem z něj maličko mrzutá, ale i tak na tuto sérii nedám dopustit a časem si ji přečtu znovu.

Ree
10.04.2018 4 z 5

V komentáři se objeví pár spoilerů.

Po dočtení téhle série se cítím nezvykle... prázdná. A rozhodně se bojím začít číst Šest vran, protože tady Bardugo zabila 90 % postav a s tím se nějak nemůžu smířit, když většinu jsem si zamilovala.
Začátek s "Asparágusem" mě neskutečně ničil a popravdě mě kniha opět začala bavit až se skvělým nástupem Nikolaje na scénu. A naprosto skvělé rozhovory s Baghrou!!! Jenže potom z příběhu zase zmizel a kvalita knihy o něco klesla. A to i přes úžasnou Zoju, která byla jediná, kdo děj nějak oživoval.
Nejsem si úplně jistá, jaké pocity ve mně kniha zanechala... Na jednu stranu jsem měla chuť mlátit hlavou o stůl, když někdo zmínil umocňovač, Alinin chtíč být mocnější nebo Ohniváka, na tu druhou jsem si užívala příběh Baghry, přítomnost Nikolaje a Zoji, dokonce se mi opět začal trochu zamlouvat Mal. A pak tady byl Temnyj! Říkala jsem si, že ho musím nesnášet. A po Baghře se tak i stalo, ale potom se zase objevil na scéně a byla jsem stejně v háji.
Co tady musím vyšvihnout, tak to je právě Temnyjova smrt. Prakticky vzato chtěli oba to samé - zachránit Ravku. Jen Temnyj to vzal za špatný konec, a když jsem tak pozorovala, jak se Alina díky své moci stává temnější a temnější, ani mě vlastně nakonec nepřekvapovalo, že se z něj stalo to, co se z něj stalo.

Nikaa1
31.03.2018 4 z 5

ODLOŽ SVOJI LAČNOST, ALINO.

Zkáza a naděje je nejpovedenější díl z celé série. Je plná překvapení, humoru a tajemství. Abych se přiznala, tak jsem si velmi oblíbila Harshawa s jeho Mačičkou.

Začátek byl otřesný. Nelíbil se mi - a ačkoli jsem fanoušek toho, že se autor nebojí začít z kopce dolů, tak zde se to nepovedlo. Jenže po začátku je kniha lepší a lepší a nedáte si pokoj, dokud ji nedočtete.

Alina, jediná postava, kterou jsem v celé sérii nepochopila a nedokázala se do ní vžít. Pořád mě napadá, že ani sama autorka nevěděla, kdo vlastně Alina je. Zda vlastně je hodná, či zlá. Proto jsem spíše považovala jako hlavní postavu Temnyje.

Ale. Zakončení celé série, poslední kapitolka, se mi vryla do duše. Autorka neudělala z Aliny carevnu, princeznu, či šlechtičnu. Vyrazilo mi dech, když jsem četla poslední větu. Leigh Bardugo si mě získala.

PS: České obálky celé série jsou nádherné! Děkuji, Fragmente!

Etule
31.03.2018 4 z 5

Pro mě to byl rozhodně nejlepší díl ze série. Vyvolával spoustu emocí a ne vždy těch pozitivních, což by podle mě dobrý příběh prostě měl umět. V jednu chvíli jsem dokonce musela knihu odložit a dobrých čtyřiadvacet hodin to vydýchávat. A stejně jsem se pak ke knize vracela s obrovskou bázní, páč jsem se bála, jak to nakonec dopadne.
Všichni jsme věděli, nebo minimálně tušili, jak to dopadne. Přinejmenším s Temnyjem. Přesto jsem se, ale nedokázala ubránit slzám, protože za tou jeho krutou slupkou bylo ještě něco jiného. Možná opravdu mohla autorka dát šanci někomu, aby ho změnil.
Nicméně já jsem s volbou Aliny spokojená. Kruh se pěkně uzavřel.
Jak říkám, nejlepší díl série. :)

dqenisa
27.03.2018 5 z 5

Fantastický závěr .

Tenebien
27.03.2018 4 z 5

Konec téhle série jsem si užila, ale i tak mám pár výtek. V některých pasážích se příběh táhl. Chyběl mi Nikolai a Darkling, byli tam strašně málo. :-/ Konec mě moc nebral, protože... no, radši vás odkážu na svoje goodreads, protože je to spoiler. :-) Odkaz hodím do diskuze. A ještě jedna věc - už se nemůžu dočkat Nikolaie a jeho vlastní knížky. :-) (čteno v originále)

Baru1236
24.03.2018 4 z 5

Tak nějak nevím. Mám dost smíšené pocity, hlavně co se celého finále týče. Ne že by tahle série byla špatná. To vůbec ne. Jen prostě....
Znáte takový ten pocit, když s něčím nejste tak úplně spokojeni, ale nemůžete přijít na to čím to vlastně je? Tak to je přesně můj případ s touhle sérií. A ten konec tomu taky zrovna nepomohl.
Abych byla upřímná, byla jsem docela zmatená. Hlavně na tom, už předtím zmiňovaném konci. Ten jsem si musela číst dvakrát, než jsem měla aspoň trochu pocit, že jsem to pochopila. Ikdyž pořád si tím nejsem tak úplně jistá.
Některé věci byly jasné, že se stanou. U jiných jsem naopak musela na chvilku knížku odložit, abych je rozdýchala. Nechyběli ani záchvaty smíchu, některé konverzace hlavních postav opravdu stáli za to.
Ale co si budeme namlouvat, ten konec se mi prostě nelíbil. Asi chápu autorčinu snahu se trochu vymknout zažitým věcem, ale zrovna tady by se mi trochu toho klišé líbilo víc. A to nejen proto, že neschvaluji konečnou volbu hlavní hrdinky.

MarkettT
22.03.2018 4 z 5

Spoiler!!!
Série to byla úžasná, jen bych si představovala jiný konec, možná kdyby některé věci/lidi nechala mrtvé udělala by lépe. A rozhodně si myslím, že Temnyj by si zasloužil šťastný konec, sice je to zlosyn, ale zasloužil by si někoho, kdo by mu ukázal, že je i lepší cesta. Mala jsem v první knize měla ráda, ale postupem jsem ho nesnášela a Nikolaj, by si též zasloužil něco jiného. K sérii se budu i přesto ráda vracet, byl to nádherný příběh. ♥