Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/bmid_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4 1266 238

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

whiolet
04.10.2018 3 z 5

Celkem chaotický závěrečný díl.
Nemohla jsem se rozhodnout jestli Temnyjovi fandím nebo ne. Alina jako hlavní hrdinka byla nemastná neslaná. Také mi chyběla hlubší milostná dějová linka. V knize se pořád někam chodilo a když už se někam dostali, autorka to odbyla dvěma stránkami.Co mě naopak hodně bavilo byl Nikolaj,ten je naprosto dokonalý.
S klidným srdcem však mohu prohlásit, že je to průměrná kniha .

Ailee
29.09.2018 4 z 5

Je to mnou a mojí ne zrovna pozitivní náladou v posledních dnech, nebo tomu konci něco chybělo? když já si nemůžu pomoc! Jsem na ty epické, do poslední chvíle napínavé konce, ale tenhle tak nějak vyšuměl do ztracena. Neříkám, že byl špatný. Vzhledem k celému ději byl... přesný. A postavy jsem si zamilovala, ale chyběla tomu závěrečná jiskra. Ale celkově jsem si čtení užila. Nikolaj je prostě Nikolaj a ano, Temnyj je... pořád svým způsobem můj favorit, i když jsem mu výhru nepřála. Je to divné? Možná. Každopádně to je skvěle vytvořená postava. Ne tak typický záporák.

Dani3
17.09.2018 4 z 5

Pokud pominu začátek s Aparátusem, tak je trojka nevydařenějším dílem v sérii. Jako vždy to zase zachránil Nikolaj. Co mě ale mrzelo, bylo, že Temnyj opět hraje „druhé housle“. Celou dobu je v pozadí, jeho vlastní příběh ani nevypráví on sám. Je zvláštní, že celou sérii se hlavní záporná postava objevuje v ději jen sporadicky. Kdyby dostal více prostoru, mohla být kniha napínavější.

Hell_Rihova
11.09.2018 5 z 5

Musím říct, že závěr knihy nemohl být lepší. Kniha byla svižně napsaná, příběh mi utíkal pod rukama, těšila jsem se, až se dozvím konec. Chvílema jsem se smála, chvílema se mi chtělo brečet ale nakonec jsem ráda, že jsem si všechny tři knihy přečetla. Sice mě hlavní hrdinka někdy pěkně štvala a její chování mi lezlo na nervy, ale na příběh budu vzpomínat a budu ještě dlouho děkovat autorce za takový konec.

MíšaS.
06.09.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale přeci jen to nebylo tak dechberoucí, jaké jsem si to představovala.
Celá série bylo fajn čtení na odpočinek, takže můžu jen doporučit.
A když jsem si přečetla některé komentáře pode mnou jsem ráda, že Alexander opanoval i jiná srdce než to moje :)

Tucaka
03.09.2018 5 z 5

Celou dobu co jsem knihu četla jsem očekávala zklamání, nikdy jsem se do hlavní hrdinky nevcítila, nesdílela její pocity a nikdy jsem vlastně nepochopila strategii jejího rozhodování.
To co ale přišlo nakonec? Tak to jsem fakt nečekala! Dlouho jsem se rozmýšlela kolik hvězd nakonec knize udělím, noo a jelikož ten konec rozdejchávám ještě teď tak nakonec 5.

Lethania
26.08.2018 4 z 5

Závěr trilogie o griších a obyčejných lidí byl skvělý, předvídatelný, ale jinak dobrý. V knize nechybělo napětí a nečekané odhalení. Autorka píše svižně, od posledních stránek jsem se nemohla odtrhnout, protože jsem chtěla vědět, jak to všechno skončí.
Velmi povedená fantasy série. Teď se vrhnu na další knížky od této skvělé spisovatelky.

Lokina
12.08.2018 4 z 5

Série Griša je úspěšně za mnou a poslední díl jsem si užívala. Začátek byl roztahaný a moc mě nebavil, ale po pár kapitolách se to srovnalo a děj rychle ubíhal.
V tomto díle nechybělo napětí, dobrodružství, nečekané zvraty a odhalení, závěrečná bitva ani ztráty, které k tomu smutně patří.
Ve druhém díle mi byl Mal nesympatickým, ale v tomto díle se to zlepšilo a jeho postava nebyla tak otravná. Nikolaj byla bezva veselá a charismatická postava, která si po trýznivé proměně, nenechala vzít svůj humor a sílu.
Alinu jsem moc nemusela a nijak mi k srdci nepřirostla, ale život, který si zvolila na konci, jsem jí přála. Temnyj nepřestal být tím zlým mužem a bohužel ho za to postihl i patřičný trest, bylo mi ho líto a gesto od Aliny pro něj bylo moc milé.
Konec je hezký, poklidný a obyčejný, tak, jak si to Mal s Alinou přáli :-)

Blahona
11.08.2018 1 z 5

Kniha i celá série mě hrozně zklamala. Nebavila mě. Při jejím čtení jsem se hrozně nudila. Nedokázala mě ani na chvíli vtáhnout do děje. Neoblíbila jsem si ani Alinu, která je jako hlavní hrdinka dost nezajímavá, ani Mala, kterému autorka v posledním díle změnila osobnost. Vývoj hlavní hrdinky je nulový, což je obrovská chyba. Autorka dala Alině do rukou velkou moc a překážky, na konci knihy je ale Alina stále tou malou, nezajímavou a slabou postavou. Bohužel Bardugo sérii pohřbila závěrem, který je tak neslaný, nemastný jako celá série. Více jsem napsala do recenze.

Channach
30.07.2018 4 z 5

Nejlepší byl sice první díl, ale tento se mi taky velmi líbil.

Temnyj je prostě, prostě... nejlepší.

Nikolaj taky super. Vrhám se na Šest vran a má recenze je v záložkách na serveru Chrudimka.cz

markulka
29.07.2018 5 z 5

Zamilovala jsem si celou Ravku a opravdu nerada ji opouštím. Avšak nemůžu se rozhodnout, jestli se mi závěr líbil nebo ne...asi mi přišel hodně melancholický. Zároveň ale všechno dobře dopadlo. Ale stejně nejvíc mi k srdci přirostl Alexandr ! Moc krásná série, kterou všem vřele doporučuju.

Gabulienka
12.07.2018 5 z 5

Skvela seria! Mam zase nad cim dumat nielko dni. A hlavne dopadlo to dobre, i napriek obetiam, ktore knihu doprevadzali

sd1992
11.07.2018 5 z 5

Tak tento díl byl mnohem lepší než předchozí dva dohromady!!! Konečně mě to bavilo od začátku až do konce a vylepšilo to tak můj dojem celé série.. :-D Děj byl fakt super a ten konec se mi hodně líbil. Šikovně to autorka vymyslela.. :-)

Yustina
09.07.2018 3 z 5

Pěkné čtení

Lorej
28.06.2018 5 z 5

Konečně jsem se dokopala k přečtení závěru příběhu o Alině a umocňovačích...
Konec této série mě ani nenadchnul, ale ani neurazil. S dějem jsem dost spokojená, jen mě mrzí, že některé postavy nedostaly tolik prostoru.
Zakončení knihy bylo poměrně překvapivé, čekala jsem něco pompéznějšího, ale tento konec se mi asi zamlouvá víc, než ten v mých představách.
Celou sérii určitě doporučuji, nudit se nebudete!

TerryDee
25.06.2018 4 z 5

Názor na knihu obsahuje spoiler.

I tento díl nebyl špatný. Celkem se mi to líbilo. I když to nedopadlo, tak jak jsem chtěla. Nicméně dalo se to očekávat. Jediný, kdo může být spokojený, je Mal, který dostal to, co chtěl. Tentokrát nás čekala cesta za ptákem ohnivákem, který měl být naším třetím umocňovačem.
Škoda, že tu bylo méně prostoru pro Nikolaje. Čím dál tím víc mě totiž baví. Ale naštěstí je nám slíbena duologie, která bude věnována právě Nikolajovi.
Nejvíce jsem si užívala scény s Temnyjem. Ano, trochu nám tam nadělal paseku a pozabíjel pár postav. Ale když si to tak vezmeme, tak chtěl, aby Ravka byla místem, kde by grišové měli své místo. V podstatě to byl stejný záměr, jako měla Alina. Jen to vzali za jiný konec provazu.

ajak
24.06.2018 5 z 5

užasné zakončení :)

Lily-fairy
14.06.2018 4 z 5

Začátek trošku (dost) slabší, ale hezký závěr trilogie. Bohužel Alina se nezlepšila, spíš naopak...
Slabší 4☆

Market116
03.06.2018 4 z 5

Mám z konce trošku rozporuplné pocity. Nejsem si jistá, jestli jsem s koncem úplně spokojená...ale když nad tím uvažuji, tak to skončilo krásně.
Spoilery...Alinu jsem měla ráda už od začátku...i přesto, že jsem jí chvílemi nerozuměla, především co se týče Temnyje, přesto co jí udělal, mu dokázala odpustit...a když zemřel, pár slz mi ukáplo, což skoro nedává smysl...asi jsem doufala, že se třeba dokáže změnit, bylo mi ho líto.
Mala jsem si úplně moc neoblíbila, nevím proč, ale Nikolaj mi byl mnohem víc sympatičtější, kouzelnější, lehce arogantní, vtipnější...zkrátka dokonalý princ. Konec jak se patří...tak proč mám pocit, že mi v tom něco chybí?
Každopádně jsem si tuto sérii ráda přečetla, bylo to zase něco nového a zajímavého.

Pedruska01
30.05.2018 5 z 5

I poslední díl se četl sám a dokáže čtenáře strhnout k sobě a těžko se příběh opouštěl. Myslím, že vysoko nastavená laťka nepolevila ani o píď. Celkový vývoj příběhu anebo jeho zakončení pro mě bylo velkým překvapením. Snad v životě by mě nenapadlo to, co nám autorka předložila.
Tentokrát mi Alina nevadila jako místy v druhém díle. Tentokrát nebyla tak nesnesiteně sobecká a fanatická po posledním umocňovači a za to jsem ráda, protože se zdála jako prima holka. Mal? Toho jsem si zamilovala již v prvním díle a nezměnilo se to. Byla jsem šokovaná nejen jeho původem, osudem - co já vím, ale především jednou scénou ve Vráse na lodi. To mi normálně vehnalo slzy do očí! Nikolaj... u něj jsem si nebyla jistá, kam ho přesně zařadit, do jaké kategorie. Nakonec jsem moc ráda, že patří do té s dobrým srdcem na spravném místě. Úžasná postava se skvělým smyslem pro humor, vystupováním a úšklebky. Akorát jsem neměla potuchy, když vystupoval s Alinou a jednou jí tahle něco nabídnul společně s rodinným prstenem, zda v tom není jistá vypočítavost. A poslední postava, ke které bych se chtěla vyjádřit je Temnyj. Ach... Měla bych ho nenávidět, ale to neumím. Měla jsem ho ráda, zamilovala jsem si ho svým způsobem stejně jako Mala. Byl zlý a moci-chtivý, však hluboko v něm, v lidském koutu duše byl jen obyčejným mužem, který se bojí a nechce být sám. Vlastně mi ho bylo líto. Ne hrůzočiny, ale slovy, která si vyměnoval s Alinou a situacemi s ní. Opravdu těžko říct, zda k ní aspoň z části něco hlubšího pociťoval anebo to všechno patřilo k jeho představení.
Příběh byl opravdu originální - ten nový svět (i když to mělo místy nepatrné prvky něčeho, co tu bylo). Ale mě se moc líbil, dokázal mě pobavit, rozčílit i vyronit pár slz. Tudíž velká spokojenost.
Celkem mi je líto, že série skončila, i když to přesto všechno dopadlo víc než dobře, však všechno jednou končí. Autorka mě přesvědčila, že stojí za moji pozornost a tak se budu těšit na její další sérii. Za mě si tahle záležitost zasluhuje velké doporučení. :)