Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/bmid_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4 1266 238

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

Percabethka
21.03.2019 3 z 5

Ze všech dílů mi tenhle přišel nejhorší. Bylo tam hodně nedomyšlených věcí, co mi ale vadilo nejvíc, byla autorčina potřeba vecpat do příběhu moderní zařízení jako letadlo, výtah, obrovské skleněné observatoře místo skalních vrcholků a podobně. Dost mě mrzí, že se podobné věci objevují v čím dál více YA fantasy, které jsou zasazené do nějakého historického světa.
Také se mi moc nelíbil ten konec, protože jsem celou dobu doufala, že to nakonec dopadne jinak :D

julythreemosen
17.03.2019 5 z 5

Ano, závěr trilogie se mi moc líbil. Podle ne příliš nadšených ohlasů tady u nás už jsem radši neměla žádná očekávání a asi se to vyplatilo. Mě to zkrátka a dobře bavilo. Jasně, mohla bych vypíchnout pár chybiček, ale protože se mi ta kniha tak dobře četla a se závěrem jsem spokojená, tak ani nemám potřebu je vypisovat. Pořád u mne platí, že jsem totálně zblázněná do Nikolaje no a po tom závěru se ještě více než předtím těším na King of Scars, který má, tuším, u nás vyjít na podzim.

mia.com
01.03.2019 4 z 5

Fajn zaver cele serie :)

Pupicek123456
27.02.2019 5 z 5

No a dalsi dilje tez napinavy.

Linda007
19.02.2019 4 z 5

Série je dobrá. Hvězdičku ubírám za konec, totální klišé. Chápu, že zakončení je na autorovi, ale prostě ne :D. Pro mě je nejzajímavější postava Temnyj, celou sérii má příliš málo prostoru a zakončení příběhu jeho postavy, katastrofa. Tohle si vážně nezasloužil. To samé Nikolaj, moje druhá nejoblíbenější postava, hrozný konec. Alina a Mal? Jako vážně? Jinak celkem, dobré vyvolá to emoce, je tam pár super zvratů. Určitě přečtu i 6 vran.

Red-haired
05.02.2019 4 z 5

Asi není dobré komentovat závěrečný díl hned po přečtení, protože z toho může vyjít akorát pěkně zlostný komentář, ale risknu to.
POZOR!! URČITĚ TU BUDOU SPOILERY, PROTOŽE SE NEUDRŽÍM...
Nebudu strhávat víc hvězd, protože série je čtivá a vtáhla mě do děje, a to i v posledním díle, zklamání ze závěru ale bylo obrovské.
Za prvé - Mal - jaká převratná změna osobnosti! Žádný vývoj, jen jakoby ho úplně zaměnili s jinou postavou, najednou je to pan dokonalý, který vždy učiní správné rozhodnutí a Alině nic neztěžuje, A VŮBEC TO NENÍ DIVNÉ (těžký sarkasmus).
Nikolaji, naštěstí ti nemám co vytknout, ale že bys tu knížku zachránil, to se taky říct nedá.
A nakonec to nejtěžší - pojďme dát nejzajímavější postavě minimum prostoru v závěru a nechme to vyšumět - jestli byl tohle záměr, bravo, povedlo se! Zrovna postava Temnyje si opravdu zasloužila jiné zakončení, neříkám happy end, ale opravdu pořádnou scénu. Dáme o něm teda ještě větičku na konci, aby se neřeklo, a sbohem, to přece úplně stačí...
Stačilo asi jen napsat "Jsem zklamaná", příště se třeba polepším :)

Safira7
30.01.2019 5 z 5

Úžasná, kniha mě okamžitě pohltila, přečetla jsem jedním dechem..... Doporučuji

anishta
13.01.2019 4 z 5

Myslím, že pěkné zakončení série. Tenhle díl mě opět bavil více a konec byl pěkný "hepyjend". Těším se na Korol Rezni. ♥

lucie.8
10.01.2019 5 z 5

Výborný závěr série. Rozuzlení mě vcelku překvapilo, byla jsem zvědavá, jak z toho autorka vybruslí. Mohu jedině doporučit.

AniDi
03.01.2019 5 z 5

Právě jsem dočetla a ještě se slzami v očích píšu komentář, ten konec byl úžasný! První dvě knihy byly dobré, nicméně jsem dočítala, protože prostě chci vědět jak vše dopadne. Ale ten spád příběhu a zakončení jsem nečekala a teď vůbec nelituji, že jsem přečetla.
SPOILER: to umírání A. a milosrdenství A. bylo úžasné

denniys
28.12.2018 4 z 5

Nádherné a důstojné zakončení série.. konec mi málem vehnal slzy do očí, přesně tohle jsem Alině a Malovi přála.. Temnyj pro mne zůstává otazníkem, měl svou pravdu a možná měl opravdu i srdce, nicméně jinak skončit nemohl.. a Nikolaj? Má srdce krále a dobrého vůdce.. Ať chci nebo ne, nakonec se mi všichni grišové dostali pod kůži a klidně bych si dala další díl..

slaska77
24.12.2018 5 z 5

Celou sérii gríšů krásně uzavírá a závěr je prostě nádherný, možná až kýčovitě, ale když si ten svět zamilujete, když ho poznáte, když vás to pohladí na duši, nejde jinak, než zadat plný počet hvězd. Skvělý fantasy zážitek!

Denča1236
23.12.2018 4 z 5

(Možný spoiler)
Má lásko, zasloužil sis víc, než ti autorka byla schopna dát. Mé slzy neznají konce a byly by schopny naplnit celé Bezmoří.

hurikan123
18.11.2018 5 z 5

moc se mi líbil konec - podobná nostalgie jako u Mechanické princezny

ChodzikCZ
08.11.2018 4 z 5

Slušné zakončení příběhu, ale místy to postrádá spád, který měly předchozí díly lepší.
Finálový souboj s Temnyjem je vyloženě odfláknutej.

Anet_410
06.11.2018 4 z 5

Tenhle díl mě bavil asi nejvíc z celé série. Je pravda že i tady byly občas části kde se nic moc nedělo ale nebylo to tak hrozné jako v minulých dílech. Pořád nevím co si mám myslet o tom konci, ten byl takový zvláštní, čekala jsem že to dopadne trochu jinak ale celkem se mi to takhle i líbilo.

vandalindakova
04.11.2018 4 z 5

Třetí díl byl za mě nejlepší z celé série. Alina se konečně nechovala jak dítě. Byly tam části, kdy se děj rozjel a naopak části, kdy se toho moc nedělo. Ale v těchto chvílích se začalo objevovat pouto mezi jednotlivými griši, které Alinu následovali.
U konce jsem se bála, že bude odfláknutý. Že po celých třech dílech najednou přijdou na jeden nápad, který bez problémů realizují a tadaaa svět je zase volný! Naštěstí to tak úplně nebylo a musela jsem si říkat, jestli je ten konec pro mě vlastně šťastný nebo ne.

Shira27
27.10.2018 4 z 5

!!! Upozorňuji !!! Následující komentář čtěte jen na vlastní nebezpečí. Neručím za nevyspoilování!!!
Tohle je jen zlomek mých pocitů po dočtení a už to pár hodin je...
...
...
Ne ne ne ne a ještě jednou NE! Moje zlosinské srdce pláče. Jsem zničená. Jsem roztříštěná. Tohle přece nemůže být pravda?! Já chci alternativní konec! Prosííím! Prooooč? Proč Temnyj? Bože, už zase brečím...

mStationka
26.10.2018 5 z 5

Sérii "Griša" doporučuji.. Jednak se čte skvěle a za druhé je v ní i jisté ponaučení.

Byxy123
16.10.2018 4 z 5

Po dočtení se ve mně míchaly dva pocity. Radost z toho, že to dopadlo, jak jsem si přála a také z toho, že to byla dobrá série. Ale ten druhý pocit byla jakási rozladěnost z toho, jestli jsem se na konci dozvěděla vše, co jsem měla zahaleno tajemstvím. První, co bych vytkla, byly chyby. Na překlepy se už nedívám, či jestli chybí nebo přebývá slůvko. Jo, stávat by se to nemělo, ale co se dá dělat. Horší bylo, že se párkrát objevilo jiné jméno, než které být mělo, takže to dojem trochu kazilo, když jsem se musela vracet a přemýšlet, kdo že to teda mluví. A to s těmi tajemstvími, buď jsem nedávala pozor a budu si celou sérii muset přečíst ještě jednou, ale to mi vůbec nevadí nebo to nebylo nikde řečeno. Nechci tu ale vypisovat, co se mi zdálo nevysvětleno, protože bych mohla omylem něco vyzradit.
Z celkového hlediska byla Griša pěknou sérií, kterou bych rozhodně doporučila. Čtivá, rychle ubíhala a už se těším, až se znovu potkám s Malem, Alinou a dalšími postavami. A ani mi nevadilo, že Temnyjův příběh byl jaksi v pozadí. Ono, když už předešlé dvě knihy byly napsány z pohledu Aliny, tak by mohlo působit zmatek, že se dostáváme i k vyprávění z pohledu jiné postavy. I když na druhou stranu by to mohlo být určitě zajímavé.