Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/bmid_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4 1266 238

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

aquaver
21.02.2021 4 z 5

Tuhle trilogii jsem měla v plánu číst už dost dlouhou dobu, a i když jsem se už do ní chtěla párkrát pustit, tak jsem to nakonec zase odložila. Takže až teď jsem se k tomu dostala a musím říct, že mě to mile překvapilo. Líbí se mi styl psaní a postavy byly taky zajímavý (třeba takový Nikolaj). A taky je to celkem dost čtivé, protože jsem měla celou sérii přečtenou během pár dní. Někdy si určitě přečtu i další knihy od autorky.

TheMelorry
19.02.2021 4 z 5

Závěrečný díl série dostál mým očekáváním, ačkoliv bych osobně brala trochu jiný konec. (team Temnyj). Oproti předchozímu výplňkovému dílu, byl tenhle jedna akce za druhou, dobrodružství, neočekávané zvraty, vztahy... autorka opět ukázala, že umí psát a její fantazie je obrovská.

ZapisnikTerky
14.02.2021 5 z 5

Zakončení série. Čekala jsem víc... Poslední třetina knihy byla trochu utrpení. Ale i přesto autorka dokázala, že jsem se třásla na každé další písmenko. Víc v mojí recenzi :).

veia
11.02.2021 5 z 5

Podle mě opravdu krásné zakončení série :) Na konci mi dokonce i slza ukápla, jak to bylo všechno krásně a procítěně napsáno. Velmi taky oceňuji všechny postavy napříč sérií, které mi byly dost sympatické (ať už se jednalo o klaďase či o záporáky) a chování všech z nich mi připadalo dost realistické, uvěřitelné - zkrátka jsem se s nimi dokázala zžít. Asi i proto jsem si velmi oblíbila hlavní hrdinku, což se mi u YA fantasy z nějakého důvodu moc často nestává, ale Alina mi opravdu přirostla k srdci a fandila jsem jí. Tuto sérii tedy všem s čistým svědomím doporučuju a moc se těším na další knihy od autorky :)

Luc.i
25.01.2021 4 z 5

Asi jsem udělala chybu,že jsem sérii nečetla vkuse všechny díly za sebou. Na třetí jsem čekala než se v knihovně uvolní a mezitím jsem přečetla celou vampyrskou akademii. A to je ten problém,na začátku VA jsem měla pocit že je to hrozně podobný griše a teď naopak u Griši mi všechno připomínalo VA. Vlastně jsem měla pocit že by tohle mohl být první díl. Vážně nechce to někdo zkusit číst od třetího dílu? Všechno tam hrozně dlouho trvalo a závěr byl zase hned pryč. Nikolaj je prostě láska, jak já se těším na Zjizvenýho krále. Asi to bude tím že Nikolaj je podobnej charakter jako kaz z šesti vran a ty já miluju a kaze obzvlášť. V griše mám příště problém z hlavní hrdinkou, Alina mi děsně leze na nervy Mal mi tady už tolik nevadil ikdyž je až moc dokonalej a šlechetnej. Pořád tak nějak shipuju Alinu a Temnyje ikdyž nechápu proč. Temnyj je tak skvělej zaporak že to není možný. Některý části v knížce byly překvapivý a četlo se to dobře ale chvílemi v tom byl trošku zmatek. Líbil se mi i doslov (potom) ten to tak hezky uzavřel, ikdyž to jsem vlastně vůbec nečekala. Těsně před koncem jsem už z aliny fakt nemohla dál ikdyž jsem doufala,že to není tak jak to vypadá. To by mě dost zklamalo ikdyž zvrat by to byl parádní. Série je to fajn a jsem ráda že budu mít přečtený všechny knížky z Grishaverse ikdyž pochybuju že se ke griše, narozdíl od šesti vran ještě někdy vrátím. Celkem 4/5*

Vixiene
13.01.2021 3 z 5

Tak jsem konečně dolouskala závěrečný díl série Griša. A i po jejím dočtení si stojím za tím, že nejlepšími postavami jsou Temnyj a Nikolaj a naopak hlavní hrdinka Alina mě absolutně nudila. Přišlo mi, že za celé ty tři díly se vůbec nikam neposouvala.

Konec nebyl nijak překvapivý, skončilo to asi tak, jak většina čtenářů očekávala (a doufala), ikdyž abych se přiznala, mně by se to líbilo malinko jinak, ale tak nemůžeme chtít všecko, že jo. :-) Za mě byl ten konec prostě takový nemastný, neslaný, až příliš pohádkový. Některé postavy by si zde zasloužily více prostoru.

Zkrátka, pokud jste zarytí fantasy fanoušci, tak vás tato série rozhodně nenadchne. Nicméně, pokud chcete něco oddechového, od čeho zároveň nemáte velká očekávání - jděte do série Griša. Na čtení je to opravdu velmi příjemné, děj ubíhá většinou rychle, čtivě napsané a některé postavy přece jen nejsou úplně k zahození :-)

Ikdyž tuto sérii hodnotím průměrně (první díl 3/5, druhý díl 2,75/5 a třetí 3/5), tak se k ní velice pravděpodobně někdy (třeba za nějakých pár let) vrátím. "Grišavers" mi byl prostě sympatický, líbilo se mi, jaký svět spisovatelka vymyslela a hodně se těším na Šest vran i Zjizveného krále :-)

Jen malé rýpnutí nakonec - kdo je mrtvý, měl by zůstat mrtvým! :-D

Ketfl
13.01.2021 5 z 5

Úžasný závěr série. Děj nám pěkně vygradoval a takovou zápletku jsem rozhodně nečekala. Kniha se opravdu četla skoro sama. Na závěr mi i slzička trochu ukápla. Nestává se mi moc často, že bych si v knihách tolik oblíbila zápornou postavu. Nakonec i závěr knihy musím hodnotit jako uspokojivý, i přesto, že Mal mi byl z těch tří možností nejmíň sympatický. Líbilo se mi to, moc. Určitě se pustím do dalších knih od této autorky.

Verunka4444
09.10.2020 4 z 5

Tak je tady závěr série a musím říct, že opět celá kniha byla super. I když :-)... celou knihu jsem si myslela, že Mal bude nějaký zapomenutý griša s novou mocí,nebo tak něco a hlavně,že Alina skončí s Nikolajem - sice tam je patrné ,že tam nejde o velké romantické city,ale spíš o přátelství,ale stejně se mi k sobě hodili nejvíc :-/ dopadl chudák nejhůř a přitom jim pořád zachraňoval kejhák. Jako postava mi byl asi nejsympatičtější :-) Každopádně super série, čtivá,poutavá a určitě doporučuji :-)

any37
18.09.2020 4 z 5

Jednoznačně nejlepší díl z celé série, ale pořád to nepřekoná Šest vran. Háku už jsem psala, je poznat že je celá tato trilogie autorčinou prvotinou. Přesto se byla tahle část napínavá, se spoustou akce a dobrodružství, čtivá a plná překvapivých momentů.

Verunka289
17.09.2020 5 z 5

Jak se mi druhý díl až tak moc nelíbil, tak ten třetí, závěrečný, byl za mě hodně povedený, napínavý a s neočekávanou zápletkou. Ráda vyzkouším i další série autorky.

Damonka18
15.08.2020 3 z 5

Třetí díl mě zklamal. Pár míst bylo zajímavých. Ze začátku to bylo poutavý, ale postupem času mě to začínalo nudit. V porovnání s prvním dílem je tento velmi slabý. Co se týče konce, čekala jsem něco víc. Chápu co tím autorka chtěla říct, ale ráda bych viděla jiný konec.

andromeda020
17.07.2020 4 z 5

Krásná kniha, ale konec to zachránil.

Aivinka
09.07.2020 5 z 5

Úžasné zakončení. Jedna z mála knih, kdy jsem si oblíbila záporáka. Jsem dokonce spokojená i s koncem.

Lea_41
20.06.2020 5 z 5

Krásné zakončení trilogie. Chtělo se mi brečet a zároveň jsem byla spokojená s konce. ❤

Calla2002
13.06.2020 4 z 5

Bylo to zajímavé, závěrečný konec mi přišel ale moc rychlý, ačkoliv prolog byl nádherný, protože jsem zastánce dobrých konců. Alina mi nevadila, ani Mal, vlastně mi přišlo jejich chování pochopitelné, když se to vezme kolem a kolem, i když někdo říká, že se chovali jako blbci, já si to nemyslím. Ale musím říct, že jsem si naprosto zamilovala Nikolaje, dokonce ještě dřív, než jsem tenhle díl dočetla, jsem už měla koupeného Zjizveného krále.
Konec ale není jediný, co se mi nelíbilo, celá ta série mi přišla slabší, v některých chvílích jsem se ani dost nezačetla, v některých zase ano, podle mě je Šest vran a vsadila bych se, že i Zjizvený král, o dost lepší jak série Griša. Ale stojí za to si to přečíst.

Skippka
03.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Nejnapínavější díl, po zmínce na konci Prohnilého města Alina Starková - zesnulá jsem byla napnutá jak to dopadne a jsem spokojená, bitva mohla být trochu více rozepsaná, ale neurazí to. Závěr mě dojal :)
Doufám, že nejsem jediná, kdo choval nějaké sympatie i k Temnyjovi :) Nikolaj mi přirostl k srdci a chystám se na jeho příběh :)

nikiss76
05.05.2020 5 z 5

Závěrečný díl byl naprosto skvělým zakončením celé série. Nakonec vše dopadlo vcelku dobře a nemohu si stěžovat. Jako čtenář jsem dostala vše, co v dobré knize očekávám. Knize nechybělo napětí, zvraty, bitvy, romantické momenty, ale především zde byly zajímavé postavy, které jsou srdcem celého příběhu.
Takže sérii hodnotím pozitivně, i když
Šest vran je u mě stále o level výše.

Akireee
27.04.2020 5 z 5

První i druhý díl spočíval na počáteční závěrečné akci. Uprostřed knihy se vlastně nic moc nedělo... Zato třetí díl byla smršť. Stěhování z místa na místo, akce a překvapivé zvraty, super. Jen závěrečná bitva mohla být více rozepsaná, ale jinak parádní počtení pro vše milovníky fantasy :)

Nazazin
13.04.2020 4 z 5

Závěrečný díl trilogie, který je (nechtělo se mi tomu věřit) nejlepší, nejpoutavější a má samá překvapení. Po dvou knihách, kdy si pomalu říkáte, jestli to nemáte vzdát, se Alinin vývoj konečně někam dopracuje a její charakter začíná být lepší, příjemnější. I Mal, u kterého jsem pokaždé protáčela oči se nám konečně vybarvil a už mi nevadil, nemluvím o dalších postavách, které jsou skvělé, poutavé. Tenhle díl se povedl hlavně kvůli tomu, že se pořád něco dělo, postavy nezůstávají dlouho na místě a tak se nezasekáváte. Zvratů tam nechybí a tak jenom lapáte po dechu. Finální bitva... no, to bylo teda slabé, ale ještě to šlo.

neprilisdivna
12.04.2020 4 z 5

(SPOILER) Od finálního dílů trilogie jsem asi čekala trochu víc.

POZOR, SPOILER!

Na konci to zmrtvýchvstání? Ne, díky. To mě trochu zklamalo.

Ale i přesto jsem si čtení užila. Přemýšlela jsem, jestli mám hodnotit 3 nebo 4 hvězdičky. Nakonec jsem se rozhodla pro 4, protože to přeci jen bylo o něco lepší, než druhý díl, ale stejně nic moc...