Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10125 10125

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

-Lenicka-
03.08.2011 3 z 5

*Všechna zvířata jsou si rovna ale některá rovnější* ... člověk neuznává zájmy jiného tvora než sebe ...

FilipGOLF
04.07.2011 5 z 5

Kniha skvělaá, je v ni mnoho pravd víc než si člověk myslí. Je zde neuvěřitelně popsán režim minulých let a na každé stránce vidíme ohavnost chování minulých let.

Frakira
10.06.2011 5 z 5

"Všechna zvířata jsou si rovna,ale některá jsou si rovnější". K tomu není co dodat

luper
22.05.2011 5 z 5

takhle se dokážou chovat opravdu jen lidé nikdo jiný -- ( zvířata by to nedokázala, jsou v tom nevinně !!!)))

Clash
06.05.2011 5 z 5

Neuvěřitelně pravdivé, neuvěřitelně mrazivé a neuvěřitelně originální. "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější." Opravdu rozeznáte prase od člověka? Opravdu jsou pravidla od toho, aby se respektovala?

Mič
18.04.2011 5 z 5

Věřte nebo ne, ale mockrát jsem si při čtení této knihy vzpoměl na Malého prince. Mají jednu podobnost, které si u knih vážím ze všeho nejvíc. Obě knihy byly napsány tak, že jediná věta nebyla napsána jenom tak, ale vždy měla nějaký, ať už jednoduchý, nebo hlubší význam. Nebylo to znění, ale formulace věty, která pokaždé jakoby vychovávala, poukazovala, či odsuzovala. Miluju tento styl psaní a musel jsem dát 5 hvězdiček. Nebýt kniha tak drastická, četl bych ji dětem společně s malým princem, protože je opravdu úchvatná.

Godzila.007
11.04.2011 5 z 5

Naprosto fascinující kniha. Kromě vlastního přečtení se mi líbila též jako četba na pokračování v rádiu - četl pan Vinklář.

charlosina
05.04.2011 5 z 5

Prase člověk. Člověk prase. // Myšlenka socialismu neexistuje. Lidé v ni nevěří, protože vždy selhala.

Kvothe
01.04.2011 5 z 5

Krásná alegorie ideálního systému, který se díky lidské (prasečí) podstatě, vždy zvrhne do něčeho horšího. Kniha se často vykládá jako kritika komunismu, ale tak to není. Kritizuje veškeré totalitní, ale i jim podobné systémy. Ve své podstatě je to ale místy vidět i (s nadhledem - nechci vyjadořovat politické názory) v demokracii - popisuje tedy jakýsi problém toho, v co se zvrhne vláda člověka - bohužel popisuje jaká je lidská přirozenost. Na konci knihy já krásná scéna, kdy se prasata ztotožnila s člověkem. Již se nejedná o zvířata - lidskost tedy není výhradou člověka, ale souborem určitých vlastností, které prasata převzala a tak se stala lidmi. Je to děsivé a smutné. Výborná kniha!!!

Slečna L.
31.03.2011 5 z 5

Výborná kniha, která má spád, při jejím čtení Vám mrazí v zádech. Nejen, že příběh vystihuje totalitní režimy, ale místy mi připomínal i ty současné (bohužel). Doporučuji!

Addie
28.03.2011 5 z 5

Brrr, tak tohle bylo zlo v ryzí podobě, nehledě na to, že jen alegoricky (člověk by si skoro přál neznat spojitosti, pak by to snad byla jen škaredá knížka o několika zlých zvířátkách)!
Orwell je geniální v tom, jak předběhl dobu.
Nemám ráda výmluvné fráze typu "Kdo nezažil, nepochopí!", ale tady nemůžu jinak, než napsat: "Kdo nečetl, nepochopí!", protože zažít to je zlý sen, a tak raději "Chápat a nikdy (si ani nepřát) zažít!"
Kniha, co učí respektu a pokoře - v tom je totiž nevídaná síla.

kuba.dash
20.03.2011 5 z 5

Čtyři nohy dobré, dvě nohy lepší aneb všichni jsou si rovni, jen někteří jsou si rovnější...

Tato bajka/antibajka mě opravdu dostala; zvlášť, když z pohledu dneška můžu ocenit to proroctví, které Orwel (nejspíš nevědomky) napsal o tom, co se tu po válce bude dít. Jakožto exilová literatura, dostala se sem tato kniha až po revoluci, což je pro české čtenáře jedině plusem, protože takový pocit z toho Brit či Američan zkrátka mít nemůže. Všem vřele doporučuji a nechť Vás knihy provází...

OtaPlk
18.03.2011 5 z 5

Copak asi dodat k takové klasice? Snad jen, že jsem si ten děj bohužel prožil taktéž...

Gildor
10.03.2011 5 z 5

Naprosto přímé, nekompromisní a brilantní. Myslím že nikdo nedokázal totalitární systémy popsal lépe než Orwell. 1984 je sice možná propracovanější a lépe vypovídající, ale na rozdíl od Farmy zvířat se nedá přečíst za jedno odpoledne a to někdy k rychlému vytvoření obrazu o oné době plně postačuje ;)

Lahodka
24.02.2011 4 z 5

Myslím,že je neuvěřitelné,jak Orwell zpracoval tenhle příběh.Jednoduše měl skvělý nápad,který určitě stojí za to přečíst....

MartyMcFly
02.02.2011 5 z 5

Klasika dystopického žánru. Koho přeci zajímá světlá budoucnost, když se můžeme (doslova) rochnit v blátě temnoty ? Ale jak krásně je to napsané. Ještě k tomu jsem četl verzi s krásnými malbami ve stylu, který bych zkrátka čekal.
Nevyčíslitelná hodnota, kterou se nám kniha snaží sdělit.

Infantility
15.01.2011 5 z 5

Až neuvěřitelná předpověď budoucnosti

Infary
09.01.2011 5 z 5

Úžasné dílo. Mělo by se číst v hodinách dějepisu.

pistalka
15.12.2010 5 z 5

Ještě dlouho po dočtení mě mrazilo. Mnohem lepší než román 1984.

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

mala.bloncka
08.12.2010 5 z 5

Dokonalý příklad Stalina a spol. na co Orwell naráží. Zvláštní, jak rychle se to dokáže strhnout v absolutní samovládu ....něco na tom bohužel bude. Skvělá knížka!