Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10125 10125

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

vhojta
22.04.2012 5 z 5

Nádherný, krátký, výstižný, dechberoucí a v neposlední řadě velmi čtivý román. George Orwell byl známý svým negativním postojem ke komunismu a dalším režimům, které jsou demokracii na kilometry vzdálené. Svého času s tím měl také mnoho problémů. V tomto románu s přesností sobě vlastní popisuje na příkladech ideologie komunismu, které začlení do života zvířat na farmě. Kdo by si nepamatoval: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“

eniete
13.04.2012 4 z 5

knihu jsem četla už kdysi, ale nedočetla jsem ji.S postupem času jsem se odhodlala, že si ji přečtu... a dokonce.nelituji toho.Na celý příběh jsem se dívala úplně jinak.Líbila se mi.Co mě ale otravovalo byla naivita zvířat...přesto jsem se prostě nemohla přenést-ať jsem se snažila, jak chtěla- ale konec vše napravil a kniha Farma zvířat patří mezi mé oblíbené.

Lukaj
18.03.2012 4 z 5

Pojednání o tom, že dobrá myšlenka na počátku se postupně zvrhne. Ač je myšlenka počátku revoluce sebelepší, brzy se zformují nové elity, u kterých touha po majetku a moci převládne nad původní ideou. Příběh by se dá aplikovat i na jiné oblasti lidského konání.

zahadum
11.03.2012 5 z 5

všetci sú si rovný…niektorý sú si rovnejší…rozumej kto má prachy je vždy rovnejší… táto kniha hoc krátka a na prvý pohľad infantilná nám nastavuje nemilosrdne pravdivé ( krivé ) zrkadlo našej " rovnej a rovnejšej " spoločnosti… Netreba v tom vidieť alegoriu na komunizmus lebo knižka je to nadčasová …a v dnešnej dobe pokiaľ nebozkávame zadok USA a Izraelu sme všetci teroristi a antisemiti každá doba má svoje prasce !!!

Kniha zakázaná v USA v " kolíske demokracii " ( dobrý vtip )
ktovie prečo ju zakázali ?:))))

bousak
22.02.2012 4 z 5

Až mi bylo úzko, nad tím jakými jednoduchými mechanismy se dá od idealistických myšlenek propracovat k totalitě.

chamyl
20.02.2012 5 z 5

I když se jedná o naprosto jedinečně popsanou alegorii komunismu (zejména stalinistického typu po VŘSR), doba po vzniku tohoto Orwellova díla potvrdila, že je nadčasové a bez hranic. Bohužel - jak píše ve svém komentáři i marvitekar - už při čtení jsem si s hrůzou uvědomoval, že chování prasat, ovcí, psů a dalších zvířat není platné jen pro komunismus, ale s drobnými modifikacemi v podstatě pro jakýkoliv systém a především pak jeho propagandu. A proto mám obavu, že na farmě zvířat žijeme tak nějak pořád...
Každopádně velká ostuda a chyba, pokud toto - mimochodem velmi čtivé - dílo není součástí povinné literatury na základních školách.

Snow
20.02.2012 5 z 5

Suprová kniha. Knihu hodnotím jako jednu z nejlepších, co sem četl. Kdo nezná, měl by okamžitě napravit.

raisen
13.02.2012

Z této knihy mám po přečtení vždy tak nehoráznou "depku". A budu se opičit po uživateli Rockwood, protože použil citaci, kterou jsem pracně hledala a nenašla, ale která mě osobně z celé knihy dostala nejvíce, kterou jsem musela číst pořád dokola. Tedy:

"Dvanáct rozčilených hlasů na sebe křičelo, a všechny si byly podobné. Teď už nebylo pochyb o tom, že s tvářemi prasat se něco stalo. Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasat na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."

Flipper
01.02.2012 5 z 5

Napísané v Novembri 1943 - Februári 1944, desí ma koľko prasiat sa odvtedy poľudštilo...

Vera Silent
19.01.2012 5 z 5

proste uzasne - prosila bych natisknout kopie a zadat jako povinnou cetbu v KSCM. Tohle je to nejdokonalejsi odmitnuti komunismu, jake jsem kdy cetla, a take nejdrastictejsi. Videla jsem i filmovou verzi a ta ma, jak jinak, happy end kdy je hlavni hrdinkou fenka Jessie a nakonci poskakuje na louce se svymi stenaty. Farma zvirat pro me byla v podstate hororem a napad vystihnout lidskou spolecnost skrze zvireci alegorii je proste genialni. Zpusob, jakym jednotlive druhy zvirat reprezentuji jednotlive typy lidi demostruje, jak by se ruzne lidske charaktery vyrovnavaly s rudou revoluci. A fakt to neni pekny pohled.

Evelin
19.01.2012 4 z 5

Pěkná kniha :), jen je smutné jak se dá manipulovat s nevzdělanými nebo hloupými zvířaty (lidmi) nebo těmi, kteří svůj správný a chytrý úsudek mají, ale nechají se obalamutit nesmyslnými výroky a argumenty. Avšak někdy bylo nutné jen mlčet a snažit se přežít :(

mysterygirl
17.01.2012 3 z 5

Až mě z toho mrazilo

marvitekar
13.01.2012 5 z 5

...měli demokracii, dříve byli otroky, nyní jsou svobodní...Opravdu? Nemůžu si pomoct, ale je to tak nadčasové dílo, že se hodí téměř na všechny systémy, nejen na totalitní, Stalinistický. Zvířata hladověla, jen prasata stávala se tlustšími, zvířata měla krácené příděly, za to více práce.... Opravdu v tom vidím i dnešní stav společnosti, demokracie-nedemokracie.
Ano, bylo mi smutno.

Dooma
06.01.2012 3 z 5

Po tom, co nám o té knize říkali ve škole, jsem od ní čekal více. Avšak její síla je v jednoduchém přednesení důležitých myšlenek. Takové příjemné počtení na večer:-)

perfect day
02.01.2012 5 z 5

Doporučuji originál v aj, i pro začínající čtenáře,kniha je tenká a složité angličtiny se bát nemusíte, v charakteru vět je upřednostněna naléhavost myšlenky a jazyk zůstává pořád poněkud farmářský a lidový. Dále také doporučuji nastudování Farmy zvířat v podání Činoherního studia Ústí nad Labem-)

zuzulique
30.12.2011 4 z 5

Nadčasová záležitosť, ktorú môžete čítať o sto, o dvesto aj o tisíc rokov a stále bud platiť :-)

Primadona
08.12.2011 4 z 5

Klasika nad všechny klasiky. Kdo takovouhle knihu může nemilovat?

maruna
14.10.2011 4 z 5

Totalitní režim a vztahy mezi lidmi ukázat na zvířatech pokládám za geniální nápad.
Nevím jak kdo, ale několikrát jsem se musela srdečně zasmát. Například když pracovní sobota byla sice nepovinná, ale kdo nešel, dostal jen polovinu žrádla. Super knížka!

Honza1994
26.08.2011 4 z 5

Knihu jsem četl jak česky tak i v angličtině a musím říct že česká verze se čte mnohem líp. Je to poutavější i když jde o stejnou knihu.

DustinMind
26.08.2011 5 z 5

Čtyři nohy dobré, dvě nohy lepší. Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Jak se to vlastně choval sovětský svaz. Ať už jen lidská prasata, nebo zbytek v otroctví těch nahoře. Farma zvířat předvádí alegorickou formou chování opravdových lidských ,,sviní´´.