Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10125 10125

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

Evus
13.10.2012 5 z 5

Nadčasové geniální dílo poukazující na velmi snadný vznik diktatury a toho, jak se i dobrá myšlenka může obrátit proti lidstvu. Tuto knihu by si měli přečíst všichni, kdo si myslí, že nám už něco podobného nehrozí. Neboť i teď platí, že všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si ROVNĚJŠÍ

Lidka
08.10.2012 5 z 5

Absolutně geniální.

kacimilek
20.09.2012 5 z 5

Výborná psychologická kniha. Jaktože si zvířata nepamatují, že jim za vlády člověka bylo lépe? Je snad pravda, že všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější? Nepřipomíná Vám to snad něco? Doporučuji.

annihilation
16.09.2012 5 z 5

Krásná alegorie kritizující stalinovský režim, ale kouzelným způsobem zapadající do současné doby. Zprvu krásná představa farmy zvířat, kde si zvířata tvoří vlastní rovný stát a pozdější zotročování je podáno krásnou, až téměř vtipnou bajkou. Různá zvířata navíc symbolizují různé druhy lidí – kůň je zde typický dříč, ovce znázorňují tupý dav. Kniha je velmi čtivá a chytrá, metaforicky poukazuje i na dějiny Sovětského svazu.
Zprvu se zvířata vzbouří svému pánovi a vymyslí si pak vlastní pravidla, která je mají odlišovat od lidí a dávat jim svobodu. Farmu začnou řídit prasata a později intrikovat, jak zrovna uznají za vhodné. No, určitě vám to bude při čtení připadat nějak povědomé. Protože jak jistě víte: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“

keroro
29.08.2012 5 z 5

Můj první Orwell a hned mám chuť si od něj přečíst něco dalšího. Naprosto úžasná a trefná kniha, při čtení pár posledních stránek mi běhal mráz po zádech.

Lady_Ef
23.08.2012 5 z 5

Kdybych si tuto knížka přečetla bez patřičných znalostí, viděla bych v ní jen (hezkou) pohádku. Jenže já ty souvislosti znala a musím říct, že přiřazení zvířat k jednotlivým osobám a institucím naprosto sedělo. Opravdu skvěle zpracovaný román, který musel stát autora hodně odvahy.

VerčaP
18.08.2012 5 z 5

velmi doporučuji audio knížku má skutečně své kouzlo

Marika Vanova
03.08.2012 5 z 5

Bezvadný čtení. Někdy si taky připadám jako na farmě zvířat a to už nejsou u moci komunisti.

rodo
18.07.2012 5 z 5

Naprosto geniální záležitost! Při čtení mě mrazilo v zádech, jak jsem si postupně uvědomoval neuvěřitelně přesnou analogii nejen se stalinistickým Sovětským svazem, ale i obdobím komunismu v Československu. Text knihy je ale díky použité alegorii aplikovatelný na jakýkoli totalitní režim a v podstatě i na jiná politická zřízení, protože vždy se dostanou ke korytům prasata. Je to prostě trefné!

čuřil
17.07.2012 4 z 5

Soudruzi. Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Výborná kniha.

Smolda
16.07.2012 5 z 5

Po této knize jsem sáhl hned po přečtení 1984 a musím říct , že jsem ji přečetl jedním dechem. Nadčasové dílo. Geniální Orwell !!

dara1111
07.07.2012 5 z 5

Geniální alegorická bajka. Vřele doporučuji.

dark.ma93
04.07.2012 5 z 5

Nadčasové, reální a díky tomu, že jde o bajku i pohádkové. Každopádně čtivé a doporučuji! Ukázala realitu politiky. Už od začátku, kdy dochází a plánuje se revoluce.

Lulla71
20.06.2012 5 z 5

Neuvěřitelně nadčasová bajka.

St. Jimmy
17.06.2012 5 z 5

Opravdu, jak naprosto geniální a nadčasové tohle dílo je! Orwell zde v mnoha ohledech skutečně předběhl dobu a na poměrně málo stránkách popsal ideální společnost s mnoha ušlechtilými pravidly a zákony, kterou však ovládne osoba vůdce-tyrana a pomocí vlády strachu, tajné policie a propagandy ji přetvoří v totalitní stát (zde si nelze nevšimnout paralely se Stalinovým Ruskem). I když je jinotaj v tomto případě velmi zjevný, musím opravdu ocenit i umně provedenou personifikaci, díky které každé zvíře „hraje svou roli“ podle svých charakterových vlastností (viz ovce = stádovité zvíře, tupě a slepě následující vůdce). Sečteno a podtrženo, výsledkem je jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy přečetl.

„Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“

oolinkaa
15.06.2012 4 z 5

Bylo mi těch zvířat líto.. Kromě prasat teda!! :-((

kniholka
01.06.2012 5 z 5

Pokaždé, když ji znovu čtu, běhá mi mráz po zádech z toho, jak to už tenkrát dokázal Orwell vystihnout...

Verousek
31.05.2012 5 z 5

Opravdu krásná knížka. Nejvíce se mi líbil "citát" někde zhruba na konci...lidé se dívali do očí prasatům a prasata se dívala do očí lidem, ale už nebyl znám rozdíl, nebo tak nějak... Opravdu velice výstižné a docela dobře to sedí na dnešní vládu

Miru
22.05.2012 4 z 5

Velice výstižný a především nadčasový příběh. Až je z toho jednomu úzko...

eliska18
21.05.2012 5 z 5

Úžasná knížka, zanechala ve mně trochu smutku, bohužel to lze aplikovat na společnost v jakékoli době...