Elsyino tajemství

Elsyino tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129173/bmid_elsyino-tajemstvi-qqj-129173.jpg 4 638 125

Příběh začíná nálezem mrtvoly učitele dějepisu a historika - odborníka na 2. svět. válku. Je to člověk kterému Erika nedávno přinesla nacistický železný kříž nalezený v pozůslalosti své matky. Ve věcech po matce také najde deníky a zjistí, že tento historik patřil v dětství do stejné party a byl kamárádem Eričiny matky Elsy. Zanedlouho je zavražděna další z bývalých Elsyiných přítelkyň. Příběh se rozvíjí v několik neuvěřitelných náhod a překvapení...... celý text

Vydáno: , Motto

Tyskungen , 2007

Petulla
13.06.2013 5 z 5

Výborná spisovatelka. Výborná kniha.
Jediné co jí musím vytknout je, že používá velké množství postav, člověk se v tom začne trochu ztrácet, ale na konci vše pochopí. Není to její první kniha, kdy počet postav je velký, nedej bože, když mají podpobné jména (např. v Kazateli: Jacob, Johann a Johaness) :-)
Musím se taky přiznat, že poprvé mi vehnala několikrát slzy do očí, takhle knížka má v sobě tolik emocí!!
A líbí se mi, že je moderní a nebojí se témat jako příběh dvou lesbických partnerek a následný porod jejich miminka... wau, krásně napsané. :-)

bookcase
22.03.2013 5 z 5

Dobrá severská krimi, která má dvě časové roviny - příběh ze současnosti a příběh z II. sv. války. Napínavé až do poslední stránky.

petruska.z
31.01.2013 5 z 5

Na začátku jsem si také říkala, že kniha je na rozdíl od autorčiných předchozích taková "oddychová", ale s přibývajícími stránkami najednou příběh (y) dostaly nové souvislosti a rozměry a poslední část byla absolutně strhující a nebylo možné se od ní odtrhnout. Poslední pachatel se dal z textu vytušit, nicméně jeho pohnutky pro mě byly překvapením. Vřele doporučuji, ostatně jako všechny autorčiny knihy.
Co hodnotím negativně - ale nebudu za to strhávat hvězdičky - je větší množství chyb (překlepů), které se v knize objevují.

sachista
07.10.2012 5 z 5

Stejně jako v Kameníkovi se před čtenářem odvíjí dva příběhy, které od sebe dělí šedesát let. A stejně jako u Kameníka takto pojatou detektivku hodnotím absolutně nejvýše. Prvních sto stran to sice vypadá na lehké čtivo spíše z kategorie "společenský román pro ženy", ale postupně se před námi odkrývá děsivý příběh z 2. světové války, jehož tajemství vyplavají na povrch v současnosti a tragicky zasáhnou do života několika osob. Jako vždy u Camilly Lackberg dostává prostor několik postav, takže můžeme sledovat jejich myšlenkové pochody a ačkoli jsem u předchozí Vlastní spravedlnosti kritizoval velký prostor, který byl vymezen Mellbergovi, v Elsyině tajemství naopak oceňuji "časové zrovnoprávnění" postav. Přestože jsou fakticky hlavními postavami opět Patrik a Erika, vzhledem k mnohovrstevnatosti zápletky má každá postava svůj nezanedbatelný význam pro současné vyšetřování i odhalování záhad minulosti. Pokud jsem hovořil o prvních sto stranách jako spíše rozjezdových, posledních sto stran se čte jedním dechem a věrný čtenář detektivek chce poskládat všechny části skládanky. Myslím si, že při pozorném čtení se dá pachatele odhalit, ale všechny souvislosti jsou odkryty teprve postupně. Camilla Lackberg opět napsala vynikající detektivku a já ji vedle Kameníka řadím mezi její nejpovedenější. Bude to také tím, že mě vždy nejvíc bavily detektivky, které se šťourají v temné minulosti. Netrpělivě čekám, až nám MOTTO umožní přečíst si další lahůdku z pera této švédské autorky. A v neposlední řadě patří velký dík rovněž překladatelce, paní Nováčkové.

Nenu
30.07.2012 5 z 5

Výborná kniha, jako všechny čtyři předchozí v ČR vydané. Je sice malinko "ukecanější", ale to přikládám tomu, že autorka musí seznámit čtenáře s osudy lidí, kteří vystupují v předešlých dílech. Autorka nepíše detektivky pouze v jedné rovině, nezabývá se pouze vyšetřováním vraždy, ale osudy osob se rozvíjejí, jsou v několika rovinách a v "tom správném bodě" se vždy protnou a dojde k překvapivému rozuzlení. Doporučuji jako úžasnou oddychovku.