Kameník

Kameník https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54998/bmid_kamenik-Awu-54998.jpg 4 744 153

V pořadí již třetí mysteriózní román, podle literárních kritik jednoznačně nejvyzrálejší, od v současnosti nejprodávanější švédské autorky detektivek Camilly Läckberg. Autorka v textu proniká hluboko do charakterových rysů postav. I proto jsou romány Camilly Läckberg označovány jako psychologizující. Při lovu humrů objeví místní rybář v moři u městečka Fjällbacka tělo malé Sáry, dcery Eričiny přítelkyně Charlotty, která se sem přistěhovala teprve před několika měsíci. Zpočátku se všichni domnívají, že jde o tragickou nehodu. Pitva však prokáže něco jiného – patolog najde v plicích malé Sáry sladkou vodu se zbytky mýdla. Z toho jasně vyplývá, že dívenku kdosi utopil ve vaně, a teprve pak hodil její tělo do moře. Ale kdo by mohl chtít sedmileté Sáře tak strašně ublížit? A proč?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Motto

Stenhuggaren , 2005

KLHannah
08.01.2015 5 z 5

moje třetí kniha od této autorky a opět nemůžu říct nic jiného než chválu. Přiměřeně napínavé, super promyšlené...

happy-smile
27.12.2014 4 z 5

Autorka trochu změnila styl, ale vůbec to není na škodu. Kapitoly jsou kratší a to nám umožňuje se podívat detailněji do minulosti. Navíc tentokrát je příběh z minulosti postaven tak, že až skoro do konce knihy netušíte, jakou má s hlavním příběhem souvislost. Také se mi zdá, že v předchozích dílech byly vždy delší bloky jednotlivých dějových linií. Zde autorka spíše plynuje popisuje děj, který se odehrává zároveň - ten dělá to, ten zase to, jiný zase ono a pak se zase vrátíme k tomu prvnímu. Řekla bych, že to také podtrhuje napětí, protože sem tam se něco nakousne a zbytek se dozvíme až o pár stránek dál. Jsem zvědavá, jaké budou další knížky.

iluliacross
07.11.2014 4 z 5

Já nevím, knížka to byla velmi čtivá, dala se zhltnout za pár dní, jen to fiklo. A myslím si, že se za to zasloužil nápad. Právě nápad, že oběti budou mít krku nasypaný popel mě nutil knihu číst dále a nepřestávat. Ale rozuzlení mě zklamalo. Ve směs se prostě nic nestalo. Jenom se dozvíte, kdo je vrahem (ne, zahradník to není),...ale že by nějaké překvápko nebo šok na konec? Bohužel. Ale přes to všechno hodnotím knihu kladně, protože severskou literaturu, tu já můžu :-)

teery.ts
30.07.2014 4 z 5

Opět vydařená kniha od této spisovatelky, ale "Ledová princezna" mi přijde o něco zdařilejší.

AndreaD
19.05.2014

Moja prvotina od Kamilky, ale musím povedať, že vydarená. Ženský rukopis je cítiť na rozoberaní problémov v rodinách, ženských predstaviteľkách, ich chápanie rodinných problémov. Mladým čitateľom tieto rodinné "vsuvky" nič nepovedia, resp. ich môžu dokonca nudiť, ale tak nad 35+ by som povedala, že sa v niektorom probléme človek aj dokáže nájsť, prípadne ho pozná zo svojho blízkeho okolia. Mne to pomohlo nasať komplikovanú psychologizáciu samotných postáv, aktérov jednotlivých rodín, prepojenie minulosti s prítomnosťou a pochopenie ich konania. Celá knižka sa nesie v jemne depresívnom duchu. Počnúc počasím až po osudy obetí a rodín v mestečku. Možno by som čakala, že prozreteľnosť bude k hl. páchateľom krutejšia, aspoň podľa môjho subjektívneho pohľadu, ale to je vyslovene len pocit...Ako sme ale zvyknutí, nie vždy sa všetko v knihách končí podľa našich predstáv. Navyše, ak by to bolo predvídateľné, tak by sme to určite nečítali.

kadgam
22.02.2014 3 z 5

Dobre sa číta, ak máte radi knihy pre ženy so všetkými ich radosťami a problémami. Podrobným návodom dojčenia a starostlivosti o novorodencov. Pôrod v priamom deji nebol.
Pár opakovaní frázy "zamrel" prekladateľka nenasla nič viac používané v slovenskom jazyku, napr. stuhol, vyrazilo mu dych ...
Hlavné hrdinky sa mi zdali až neskutočne kruté. Nie som psychiater, no nezdá sa mi, že až taká dvojtvárnosť by bola možná.

Myslím, že neskoršie knihy autorky sú lepšie.

bookcase
05.02.2014 5 z 5

Autorka nezklamala. Její knížky, to nejsou jen detektivky, ale i příběhy lidí se skvěle vykreslenými povahami.

Lamanai
15.08.2013 2 z 5

Tak já nevím. Četlo se to snadno, prostě odpočinkovka. Ne ve všem však sedí příběh, v některých spojitostech je hodně uměle montovaný. Asi tři postavy jsou celkem propracované (občas až přetaženě) a zbytek jedná strašně mělce, předvídatelně a často dost hloupě (jako by žil každý navíc jen ve své vlastní oddělené komůrce). V knize to navíc vypadalo, jako by daná městečka neobýval vůbec nikdo normální. Jistě, lidé mají svá tajemství, bolesti a traumata, jenže záměrné ukazování postav jen z té zvrácené stránky mi přijde trochu chudé a pro mě jen jako takové ne úplně povedené kouzlo - kouzelník vám ukáže co nejvíc karet, aby měl, jak vás zmást, jenže mu při nemotorném míchání vypadávají z ruky. Také je vidět, že autorka psala román prakticky na mateřské.
Ještě bych měl malou výtku k jazykové redakci. Hned na úvodní stránce je v kraťoulinké sekci překlep (to působí fakt divně, hned vás napadne, jak moc se nakladatel zabýval opravami a jak vás to může v příběhu rušit) a při čtení narazíte ještě na pár dalších, někdy zábavných. Překladatelka pak používá někdy dost neobratně zvolená či dokonce neexistující slova ("vezmu si kafe" místo "dám si kafe" je poměrně častá prapodivnost, "s popiskováním odešel do kuchyně" má být něco jako "s pískáním"?).
Jedna věc je ale přes všechny tyto poznámky zajímavá - díky tomu, že jde o totálně relaxační, nenáročné čtení, si od autorky určitě ještě něco přečtu, možná dokonce docela brzy.

evelinaevelina
30.05.2013 4 z 5

Dobrá detektivka (jako tři předešlé, které jsem už stihla přečíst). Navíc se mi zde líbí moment, kdy autorka vede souběžně se současným příběhem i příběh začínající desítky let zpátky - ten napomáhá pochopit, co všechno působilo na vraha, aby se stal tím kým je. Není to popis myšlenek a pohnutek "padoucha", ale sled událostí v životech několika lidí.Nijak nevadí, že právě díky tomuto příběhu čtenář záhy zjistí pachatele.

Shisatej
17.02.2013 5 z 5

naprosto super, už mám i další tituly

odejana
12.08.2012 3 z 5

Bezva detektivka na pošmournou sobotu, přečetla jsem ji na jeden zátah. A jak se praví někde uvnitř: "Nejzajímavější věcí na člověku je psychika."

Daisy2Little
21.06.2012 5 z 5

Ještě jsem se vlastně nevzpamatovala z nálezu těla ženy zamrzlé ve vaně (ten obraz už se mnou asi zůstane na vždy) v jiné knize od Camilly Lackberg a už k tomu přibyla představa mrtvého těla holčičky, zamotaného do rybářské sítě.
Byla to náhoda? Po celou dobu čtení knihy jsem si přála, aby tomu tak bylo. Brzy však smrt dítěte začne být podezřelá. Pátrání se opět ujímá Patrik Hedstrom. On i jeho partnerka Erika, momentálně trpící postnatální depresí, děvčátko znali.
V knize se prolíná současnost a minulost, lidské slabosti, posedlosti, které lidi mění v monstra, jejichž činy mají fatální následky. Vše se odehrává v klaustrofobním prostředí malého města. Na vystižení tohoto prostředí je Lackberg expert. Camilla je výborná vypravěčka a její postavy mají duši. Kniha čtenáře rychle vtáhne do děje. Podle mého názoru někdy trochu zachází do banalit. Nicméně mé nejvyšší hodnocení to neohrožuje.

bend-ik
11.04.2012 5 z 5

Po prevažne mužských autoroch detektívok (Gerritsen nerátam, tam je to skôr lekársky thriller o Maure :)) som skepticky siahla po Camille a.. musím sa priznať, že neľutujem. Kamenár je autorkina tretia kniha, moja tretia, ktorú som od nej čítala, a musím povedať, že je z nich najlepšia. Hoci osobne v detektívkach nemusím prílišné opisy postáv, prostredia, tu to kvitujem, ba čo viac, zisťujem, že je veľmi pútavé, ako precízne dokáže autorka vykresliť historické pozadie "dnešných" vrážd a prepojiť to do súčasnosti takým spôsobom, že naozaj nemáte ani malé tušenie, kto je tou čiernou ovcou rodiny. A to ma severskí autori (s výnimkou Larssona) nechávajú chladnou :)