Zabiják

Zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44734/zabijak-44734.jpg 4 2027 283

Román Zabiják patří do cyklu dvaceti románů Rougon-Macquartové s podtitulem „přírodopisná a sociální studie jedné rodiny za druhého císařství.“ Jak už název díla napovídá, nejedná se zrovna o veselou četbu, s tou se však u Zoly setkat ani nelze. Hlavní postavou románu je pajdavá Gervaisa, pradlena, která žije v Paříži na hromádce s Lantierem, opilcem a budižkničemu, který z ní neustále tahá pracně vydělané peníze. Když od ní jednoho dne uteče kvůli jiné ženě, vyslyší Gervaisa dlouhotrvající prosby klempíře Coupeaua, spořádaného muže, který ji vroucně miluje, a uzavře s ním sňatek. K synům Lantiera tak brzy přibude ještě dcera Nana, jejíž jméno vám jistě není neznámé. Rodinná idylka však netrvá dlouho. Coupeauovi jdou ruce od práce, začne se opíjet a Gervaisa, která si mezitím otevřela vlastní podnikání, musí sama živit celou domácnost. Přestože se snaží, seč jí síly stačí, sousedé se od ní postupně odvracejí, na dluh už jí nikdo nic nedá a práce také ubývá. Zoufalá Gervaisa si velmi cení přátelství kováře Goujeta, který ji tajně miluje a jednoho dne jí navrhne, aby se přestala trápit a utekla s ním někam daleko. Bláhová Gervaisa tehdy odmítne…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

L'Asommoir , 1876

ziriant
04.02.2018 4 z 5

Číst Zolu v těsné blízkost po Balzacovi je z hlediska literárně-formálního úleva. Ne již tak zcela z hlediska příběhu. Kdepak je ten naturalismus? - říkala jsem si více než polovinu románu. Byla jsem velmi zvědavá, co může nabídnout tento literární styl. A nakonec musím říct, že se ke mně vplížil jako pravý zabiják. Postupně, stránku po stránce, jak nastával úpadek mravů a degradace svědomí hlavních postav, tak se i ke mně vplížil nepříjemný pocit. Možná to někoho donutí knihu odložit kvůli znechucení, možná naopak někteří nejsou schopni procítit všechnu tu marnost a lidskou ubohost, které do příběhu Zola vložil. Ale já se musím přiznat, že mě to nakonec zasáhlo a že nejspíš není dobré dočítat knihu před spaním (o důvod víc, proč rozečíst Nanu). O další knize jsem se přesvědčila, že ne nadarmo je jedním z velkých děl v doporučované literatuře a doporučila bych ji rovněž. Navíc věřím, že čtenářům, kteří jsou o podobné zabijácké zkušenosti trochu obohaceni z první či druhé ruky, z takového čtení může opravdu běhat mráz po zádech.

Dresia
24.12.2017 5 z 5

Stále aktuální téma ;)

Aati
10.12.2017 5 z 5

Tragický příběh odhalený ve své nahotě, nezmírněný a nezjemněný. Ponoření až na pomyslné dno života. Díkybohu, že jen skrze knihu.

Pohodová
07.12.2017 5 z 5

Mám ráda příběhy, které mě vtáhnout.. A tato kniha to umí.

Dyaebl
30.11.2017 5 z 5

Mistrovsky napsaná a ztvárněná chudoba, hnus a bída. Zabijákem nasátí milující manželé a otcové uprostřed té krásné a opojné dámy Paříže... Naturalismus a realismus v plné své kráse, nezkrášlen, nezjemněn a tak výborně a přesně popsán. Bída na vás z této knihy doslova dýchá svým chlastem nasátým dechem a zve vás na skleničku ať v ní utopíte celý svůj život...

Kandy
26.11.2017 4 z 5

Příběh, který se nečte úplně jednoduše ... příbeh, který budu nosit v hlavě jěště nějakou tu chvíli.

EvaFialova
22.11.2017 5 z 5

Velmi dobře zpracované téma alkoholové závislosti a co člověku může provést s životem, ukázat mu úplné dno, ze kterého už není cesty zpět.
Jakmile jsem knížku začala číst, jistým způsobem mě oslovila, moc se mi líbí, jak dokáže autor vykreslit dané situace, neměla jsem problém si něco představit nebo se vžít do postavy, s jeho psaním to bylo velmi snadné. Ale ne vždy příjemné, obzvláště v druhé polovině, kdy už čtenář vidí, jakým směrem hlavní hrdinka míří, že z toho nebude nic dobrého, nebo když Coupeau má halucinace a prožívá neskutečné záchvaty, to by si raději člověk ani nepředstavoval. Popis a nahození situace je rozhodně znamenité. Také charaktery se mi moc líbí a zároveň hnusí. S Gervaisou jsem na začátku velmi sympatizovala, ale od jisté chvíle se mi její počínání přestávalo líbit, až se mi dokonce i hnusilo a bála jsem se, kam až to může dopracovat. Děj rozhodně není jednoznačný, samozřejmě, že čtenář od jisté chvíle začne tušit, kam to celé spěje, ale až do konce si nemůže být jistý, jak moc alkohol hlavní hrdiny zničí. Velmi se mi také líbilo vykreslení vztahů, které mezi sebou tedy neměli moc hezké. Jak se láska mezi dvěma dokázala úplně vypařit, nebo jak jedna žena pomlouvala druhou za zády, podle toho jak se jí to zrovna hodilo. Nebo neskutečnou hamižnost a nepřejícnost Lorilleuxových, kteří by si snad i do mrtvoly kopli, kdyby za to dostali pár drobných.

Knihu hodnotím velmi kladně, jediné na co bych asi chtěla upozornit je, že člověk se musí připravit na to, že to nebude nijak veselé čtení a dopředu se proti tomu obrnit, protože společně s úpadkem hlavních hrdinů se čtenář může dostat do hodně hlubokých myšlenek či smutku. Ale na druhou stranu by si to spousta lidí měla přečíst, aby jim to trochu otevřelo oči. Protože tato knížka je úžasná a dokáže neuvěřitelným způsobem ukázat člověku, kam se může díky alkoholu dostat, a jak vypadá to temné černé nic na konci.

EffyMerillis
17.11.2017 2 z 5

Jenda z knih, které jsem si vybrala k maturitě. S nadšením jsem se pustila do čtení, ale byla jsem zklamaná. Kniha mě hrozně nudila.
Námět nebyl špatný, zabijákem je alkohol, ale chybělo mi tam napětí, nedokázala jsem se na knihu soustředit a myšlenky létaly jinam. Dvě hvězdičky dávám právě za námět, ale to je asi vše, co mi na celku přišlo zajímavé.

BeyondHorizon
31.10.2017 5 z 5

Byla jsem velmi příjemně překvapena tím, jak lehce se mi kniha četla, skoro jako bych četla něco současného. Tím pádem jsem ani nevnímala nudné pasáže, protože mě všechny bavily, jak byly hezky napsané (velmi pěkný překlad, řekla bych.. alespoň u staršího vydání).
Zola je představitelem naturalismu - snaží se vyprávět příběh nezaujatě z jakékoliv osoby, což se mu myslím i docela podařilo.
Příběh byl vlastně sled událostí, jednotlivých situací v rozmezí cca 20 let točící se hlavně kolem osudu nešťastné ženy. Hlavním tématem byl ale skutečně zabiják, ačkoliv nikoli osoba, která spáchala vraždu, jak jsem celou dobu čekala. Jak jsem se v příběhu dostávala dál a dál, tak jsem si uvědomila, že zabiják byl vlastně přítomný celou dobu, až se nakonec dostal i ke Gervaise a nadobro jí zničil život.
Rozhodně ne moc veselé počteníčko, ale v životě jsou i světlé chvíle a stejně tak je tomu i v této knize.

hroneczek
30.10.2017 3 z 5

Četla jsem už před léty a celou dobu jsem čekala, kdy se konečně objeví nějaký vrah, zabiják, mučitel. Až téměř u konce knihy mi došlo, že zabijákem není osoba, ale alkohol. Zola naturalista každým coulem.

EllieHam
14.10.2017 5 z 5

Jsem strašně ráda, že jsem si tuhle knihu přečetla. Dozvěděla jsem se o této knize z jednoho videa, kde ji jeden klučina naprosto vychvaloval, a tak jsem se rozhodla, že to zkusím.
Strašně mě překvapil jazyk. Ačkoliv je kniha z 19. století, není naplněná staročeštinou, skrz kterou se mi nejde moc dostat.
Knihu jsem si začala užívat po téměř okamžitě, po prvních přečtených stránkách. I když jsem ji četla zhruba měsíc, nemyslím si, že je to zas taková ostuda.
Příběh hlavní hrdinky mě naprosto uchvátil, rozbrečel a dojal. Mám velký odpor k alkoholismu a alkoholu obecně. Je naprosto šílené si uvědomit, že drobný posun událostí, jedna nešťastná událost, a může se všechno takto zhroutit.
Kdo tedy přemýšlí o čtení této knihy k maturitě, nebo i jen tak, určitě doporučuji.

Andy74
28.09.2017 5 z 5

Když jsem brala tuto knihu do ruky (opět povinná četba mé dcery k maturitě) netušila jsem o čem bude. Dokonce mi dlouho ani nedošlo, proč název zabiják. Z knihy jsem šokovaná, nadšená i znechucená ..... jsem dcerou alkoholika a když pominu století, místo a společenské poměry, je to jako životopis. Ne, moje story není tak drastická, ale závěr knihy je pravdivým popisem alkoholického deliria spojené s lidskou degradací. Hodně mi to připomnělo.
Ale celkově je to krásné dílo, líbí se mi autorovy přesné popisy oblečení, popisy žehlení a praní, a ty nekonečné žranice :o)
Kdybych šla zítra k maturitě, tak to mám v kapse ....

Illaa
21.09.2017 3 z 5

Kniha ve mně zanechala rozporuplné pocity. Na jednu stranu mě bavil příběh lidí z jedné francouzské ulice, kteří řeší běžné každodenní strasti. Na stranu druhou jsem podléhala pesimistickému podtextu, kdy si uvědomíte, co vše se může stát, když se člověk dá na špatnou cestu (propadne alkoholu). Můžu doporučit, měl by to každý číst.

Warty
28.07.2017 5 z 5

Velice pěkně napsané, i když trochu pomalejší rozjezd. Pak jsem se již nemohla od knihy odtrhnout. Jedná se o velice smutný příběh, po přečtení poslední strany mi ještě několik minut běhal mráz po zádech. Vřele doporučuji.

Adelajda_4
13.07.2017 5 z 5

Tohle dílo je geniální! Zola mě naprosto nadchnul svými syrovými, naturalistickými popisy, je to neuvěřitelné čtení, kdy na jednu stranu chcete knihu odložit, protože vám připadá, že víc už nezvládnete, ale na druhou stranu knihu čtete jak v transu, nemůžete se odtrhnout.

venora
07.07.2017 4 z 5

Krásně psaný román, jak lze od autora očekávat, nadčasové, depresivní téma, bohužel pro mě tím, jak je známý obsah i závěr, obtížné k dočtení...

zanetkov77
20.06.2017 5 z 5

Tahle kniha na mě udělala velký dojem. Prvních pár stran jsem byla sice trochu nejistá, ale postupně mě kniha naprosto vtáhla do děje a já prožívala každou událost, rozčilovala se nad chováním Coupeaua a později i Gervaisy, bylo mi líto Goujeta a především malé Lalie, jejíž osud mě donutil až k slzám. Kniha je působivým odkazem toho, co z člověka dokáže udělat alkohol. Rozhodně tuhle knihu nečtu naposledy a chystám se i na navazující příběh o Naně.

Killingjoke
15.06.2017 5 z 5

Naturalistický popis lidského život prosté francouzské ženy. Všechny vrcholy a pády jejího života až do její smrti. Gervaisa poznává za svůj život jen málo příjemných chvil. Je zrazována svými nejbližšími a navzdory svému odporu k alkoholu mu nevyhnutelně sama propadá... Hlavním hrdinou v tomto příběhu vlastně nejsou jednotlivé postavy, ale alkohol, který je zde obrazně, ale správně nazýván zabijákem, který usmrcuje pomalu, ale jistě. Výborné, ale velmi smutné čtení...

SnoopyMa
10.06.2017 5 z 5

Zolovo nadčasové dílo ukazuje, jak lze jednoduše a rychle spadnout na společenské dno, pokud jedinec do svého života pozve alkohol a podvolí se mu. Autor se neštítí líčit jednotlivé scény natolik, až je to nechutné (pro psaní o alkoholu však nezbytné). Také upozorňuje, že ze začátku je všechno nevinné a poté už je pozdě na to tomu zabránit. Cením si poučení a varování, které příběh přináší - z hlavy se po přečtení takového díla rozhodně nevytratí.

mysiouxsie
01.06.2017 5 z 5

Kniha Zabiják je náramnou výpovědí o totálně destruktivním dopadu alkoholu na život a vnímání reality jedince, který se topí ve flašce, i o paralyzujícím vlivu na psychiku členů rodiny onoho pijáka. Ukazuje plíživý stín pití natolik naturalisticky a upřímně, že i ten, komu chlast nějakým způsobem nepolámal duši, si může udělat v hlavě obrázek...a určitě nebude v pastelových odstínech.

19. století Francie Paříž naturalismus alkoholismus

Émile Zola