Zabiják

Zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44734/zabijak-44734.jpg 4 2036 2036

Román Zabiják patří do cyklu dvaceti románů Rougon-Macquartové s podtitulem „přírodopisná a sociální studie jedné rodiny za druhého císařství.“ Jak už název díla napovídá, nejedná se zrovna o veselou četbu, s tou se však u Zoly setkat ani nelze. Hlavní postavou románu je pajdavá Gervaisa, pradlena, která žije v Paříži na hromádce s Lantierem, opilcem a budižkničemu, který z ní neustále tahá pracně vydělané peníze. Když od ní jednoho dne uteče kvůli jiné ženě, vyslyší Gervaisa dlouhotrvající prosby klempíře Coupeaua, spořádaného muže, který ji vroucně miluje, a uzavře s ním sňatek. K synům Lantiera tak brzy přibude ještě dcera Nana, jejíž jméno vám jistě není neznámé. Rodinná idylka však netrvá dlouho. Coupeauovi jdou ruce od práce, začne se opíjet a Gervaisa, která si mezitím otevřela vlastní podnikání, musí sama živit celou domácnost. Přestože se snaží, seč jí síly stačí, sousedé se od ní postupně odvracejí, na dluh už jí nikdo nic nedá a práce také ubývá. Zoufalá Gervaisa si velmi cení přátelství kováře Goujeta, který ji tajně miluje a jednoho dne jí navrhne, aby se přestala trápit a utekla s ním někam daleko. Bláhová Gervaisa tehdy odmítne…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

L'Asommoir , 1876

annihilation
10.08.2016 4 z 5

Zabiják je nesmrtelná trefa do černého. Alkohol a bída tu jsou od počátku věků a surová připomínka v rámci tak neuvěřitelně detailně popsaného díla je nasnadě. Co mám na Zolovi ráda, je jeho empatie-neempatie. Bez okolků vás vtáhne do díla, ale nechá vás stát za mléčným sklem, kterým se na děj díváte čistě až po vlastním výběru a zhodnocení příslušných emocí. Rozebere každičkou maličkost, návaznost, propletení příběhu, ale zbytek nechá na vás. Vypráví, ale nevciťuje se a proto je tak skvělý.

Pajina68
27.07.2016 5 z 5

Miluji Zolovy kniha a tahle mne také velice zaujala. Jsou to sice drsné příběhy, které Zola popisoval, ale právě proto je to asi tak čtivé. A působivé.

martas1907
17.07.2016

Velmi dobrá kniha, bavila mě.

martin8613
04.07.2016 5 z 5

Právě dočteno, no byla to síla. Ale myslím to v dobrém, od knihy jsem se nemohl odtrhnout, jen pozdní noc a vidina vstávání mně donutili přestat. Jak už někdo napsal přede mnou, nejvíc mně dojal osud dívenky Lalie.

gonzikcz
11.06.2016 4 z 5

Kéž bych mohl své hodnocení rozdělit. Nakonec jsem dal 4 hvězdičky za význam díla a přínosný pohled do života dělnické třídy Paříže 19. století rozebraný do nejmenšího detailu (kdo např. chce zjistit jak kdysi pracovaly pradleny, tak zde má jedinečnou příležitost se to dozvědět). Navzdory vysokému hodnocení se mi části knihy četly opravdu špatně. A to nemyslím ty části popisující bídu, hlad, násilí a utrpení. Né, že bych se v něčem takovém vyžíval (běhal z toho mráz po zádech), ale aspoň to bylo poutavé a čtivé. Za to části o drbech a úskocích závistivých lidí, kterým hlavní hrdinka ještě podlézala, místo, aby je nakopla... no tak tyhle části byly fakt hrozné. Chvílemi mi přišlo, že čtu odpornou knihu o odporných lidech (hlavně chlapech, panebože to byli tenkrát fakt zvířata!). Hlavní hrdinka není nezdolnou rebelkou, která by s nepřízní osudu zatočila, ne je to obyčejná ženská z dělnické třídy, která pomalu podléhá tlaku okolí. Zabiják není kniha o neobyčejných lidech a to jí právě dělá neobyčejnou.

peta5472
06.06.2016 5 z 5

Zajímavý příběh, který je čtivý. Mnohokrát mě Gervaisa naštvala svým chováním a jednáním. Mrzelo mě, jak příběh skončil a doufala, že se to zlepší, ale všechno to šlo postupem času do pytle.

Lukyn96
19.05.2016 5 z 5

Vždy, když jdu ve svém městě kolem nějaké lidské trosky, na Zabijáka si vzpomenu. Určitě si přečtu Štěstí Rougonů a potom pravděpodobně i celou sérii Rougon-Macquartů.

SeverusSnape
16.05.2016 4 z 5

Zajímavé a poučné čtení,velmi naturalisticky popsané do detailů.

K.Mirek
21.04.2016 5 z 5

Jediná Povinná četba která mě kdy bavila.

sick.boy
19.04.2016 5 z 5

Šestá hvězdička, za esenci dokonalého příběhu, který mi poskytl Zola touto knihou.
Kniha o tom jak alkohol bere lidem jejich peníze, iluze, ambice, důstojnost a tak dále, až do hořkého konce, kde jsem se cítil jako by mnou cloumala pořádná kocovina.
Zaryje se vám pod kůži tohle vyprávění o Gervaise , jejich mužích, pomlouvačném okolí, to celé v prostředí prohnilé Paříže nasáklé vínem a kořalkou.
Špinavé a temné příběhy mám rád nejvíce ze všech a tenhle splňuje mé požadavky na sto procent, proto hodnotím jak hodnotím.

Eliška_P
12.04.2016 5 z 5

Strhující typické dílo naturalismu. Už od půli děje bylo jasné, že se hrdinové řítí do záhuby a nedokáží si pomoci. I takový je život. Knížka se mi dobře četla, ale jsem asi moc velký cíťa, mrzelo mě každé nesprávné rozhodnuté hrdinů...

petra1394
12.03.2016 5 z 5

Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala v rámci povinné četby. Nadchla mě natolik, že jsem se rozhodla přečíst i navazující Nanu. Určitě je to jedna z knih, kterou si budu pamatovat, jelikož takhle syrově podaný příběh o úpadku jsem nikdy nečetla. Není to kniha, ke které bych se ještě jednou s nadšením vrátia, jelikož její trpký příběh a jeho pachuť si jasně pamatuji i několik let po přečtení.

LPG
08.03.2016 4 z 5

Hrozně ponurý a smutný. Musí se nechat, že je to opravdu literární kousek, ale dlouho se budu vyhrabávat z hrůzy co jsem načetl. Reálně popsaná životní perioda vzletu a následného pádu na nejspodnější dno.

barbora.kr
06.03.2016 3 z 5

Upřímně nevím, co si mám o knize myslet. Celkově ji hodnotím jako zajímavou, určitě mě obohatila, ale rozhodně to není něco, co bych si vybrala ke čtení jen tak. Obdivuju Zolu, že vše dokázal popsat tak do detailu, aby to bylo uvěřitelné, mě ale některé pasáže přišly až moc přehnané. A taky mi vadilo, jak odporný život všichni vedli, jak se vyžívali v pomluvách. Takže realismus a naturalismus nejsou nic pro mě.

Viky007
01.03.2016 5 z 5

Alkohol je hnus. Alkohol je ZABIJÁK!
Dobře, v menší míře může být fajn, ale lidé by měli vědět, kdy přestat (ze sebe dělat blbce).
Naturalismus je v této knize opravdu viditelný. Někdy bylo dost těžké o tom číst, ale jinak to prostě nešlo.
Nejhorší na tom je, že prostě víte, jak to dopadne. A že to mohlo dopadnout úplně jinak, kdyby se některé věci nestaly. Ale to je život, vážení. Tohle Vám pan Zola prostřednictvím Zabijáka milerád potvrdí. Silná kniha!

ThrisaManx
14.01.2016 4 z 5

Smutné, brutální, upřímné, nádherné. Zolův Zabiják rozhodně stojí za přečtení, i přes všechny slzy, které mne čtením doprovázely :)

evinas
09.01.2016 5 z 5

Emile Zola je jeden z mých oblíbených autorů. Další skvělá kniha z jeho úžasné tvorby, přečtená téměř jedním dechem!

mia1990
14.09.2015 5 z 5

Vynikající román, který by, spolu s Nanou, měl patřit do sbírky každého čtenáře. Žádné romantické kudrlinky, ale naprosto perfektně a realisticky popsán příběh obyčejných lidí v chudinské části Paříže 19. stol.

kaci.s
01.09.2015 5 z 5

krásná kniha :)

Scatnach
31.08.2015 3 z 5

První jsem přečetla Zolovu knihu "Břicho Paříže", která mne nadchla. Musím však přiznat, že mé nadšení po přečtení "Zabijáka" celkem opadlo. Některé části jsou velmi zdařilé a nemohla jsem se od knihy hnout, což bylo zejména na začátku, nicméně od 3/4 už bylo celkem jasné, jak neslavně hlavní hrdinka dopadne. Přesto dobrý čtenářský zážitek.

19. století Francie Paříž naturalismus alkoholismus

Émile Zola