Zabiják

Zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44734/zabijak-44734.jpg 4 2030 283

Román Zabiják patří do cyklu dvaceti románů Rougon-Macquartové s podtitulem „přírodopisná a sociální studie jedné rodiny za druhého císařství.“ Jak už název díla napovídá, nejedná se zrovna o veselou četbu, s tou se však u Zoly setkat ani nelze. Hlavní postavou románu je pajdavá Gervaisa, pradlena, která žije v Paříži na hromádce s Lantierem, opilcem a budižkničemu, který z ní neustále tahá pracně vydělané peníze. Když od ní jednoho dne uteče kvůli jiné ženě, vyslyší Gervaisa dlouhotrvající prosby klempíře Coupeaua, spořádaného muže, který ji vroucně miluje, a uzavře s ním sňatek. K synům Lantiera tak brzy přibude ještě dcera Nana, jejíž jméno vám jistě není neznámé. Rodinná idylka však netrvá dlouho. Coupeauovi jdou ruce od práce, začne se opíjet a Gervaisa, která si mezitím otevřela vlastní podnikání, musí sama živit celou domácnost. Přestože se snaží, seč jí síly stačí, sousedé se od ní postupně odvracejí, na dluh už jí nikdo nic nedá a práce také ubývá. Zoufalá Gervaisa si velmi cení přátelství kováře Goujeta, který ji tajně miluje a jednoho dne jí navrhne, aby se přestala trápit a utekla s ním někam daleko. Bláhová Gervaisa tehdy odmítne…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

L'Asommoir , 1876

Alpasstyle
28.08.2015 3 z 5

Tahle kniha se mi výborně četla do půlky, ale pak už jsem ji měla velký problém dočíst..V některých situacích se dalo očekávat co se stane, až mě to potom trochu zklamalo.(např. jak Coupeau byl na střeše a vypadalo, že spadne, Zola to tak popisoval, že jsem čekala, že opravdu spadne, a tak se i stalo..) Každopádně mě příběh velmi zasáhl. Určitě je dobré si knihu přečíst a něco si z ní vzít..

KioraAtua
14.08.2015 5 z 5

Neskutečné počtení. Dost mě tahle kniha zasáhla. Nutno přečíst.

SmallLucia
18.07.2015 4 z 5

Krásná kniha o strašných věcech. Nejvíce mě dostal osud malé Lalie. Rozhodně doporučuju přečíst.

marcela6183
07.07.2015 4 z 5

Jo, naturalismus je naturalismus. Překlad tomu pomohl a zároveň to pro mne zabil. Řemeslně je to nejspíš dokonalé, originálem jsem jen jednou při návštěvě Paříže listovala v mísním knihkupectví. Jestli jsem to kvůli něčem dočetla, tak proto, že miluju Zolovy popisy prostředí. Jako kdybych tam opravdu byla (haha). A miluju Zolovo postupné pitvání charakteru od totálního klidu k totálnímu neklidu. Dějově ta trocha neublížila ani nezabila. Jako povinná literatura to za pěknou čtyři ušlo:-)

Morgause
28.06.2015 5 z 5

Příběh vypráví o ženě, která se z hrozných podmínek prakticky svépomocí vyškrábala na poměry pařížských dělníků velmi vysoko, tak vysoko, že Bída byla jen vzdálenou příbuznou. Ale pak se stala nehoda. Když člověk, který si občas může dovolit i trochu přepychu chudých, hedvábné šatičky nebo jednou za čas pečenou husičku, začne ne úplně vlastní vinou upadat a přitom žehrat na osud, stává se postupně čím dál otupělejším a netečnějším, takže je zaděláno na pořádný průšvih. Zejména, když je terčem zlých jazyků příbuzných, posléze i celé ulice. Chvíli ještě všechno hezky fungovalo i s dětmi a příživnickým manželem na krku, ale šlo to od desíti k devíti, od devíti k osmi a tak dál. Autor dokonale zvládl práci s napětím, kdy domácnost přece jen jakž takž klapala, ale čtenář už tušil, že to nemůže dopadnout dobře, že rodinu Bída a její věrná posluhovačka Kořala nakonec sevřou ve svém objetí a uvolní jej, až když přijde tetička Smrt. Jako vždy, Zola vše umisťuje do nádherně vykresleného prostředí, člověk se může těšit s chudými jejich drobným radostem a usmívat se přitom jejich naivitě, stejně tak může oknem zakouřené krčmy pozorovat bandu přiopilých dělníků nebo vkročit do temné poloprázdné místnůstky, kde na slamníku naříká hladová žena. Rovněž je úžasně popsána psychologická proměna protagonistky, nejdříve optimistické a pracovité ženy, která by v životě jen chtěla trochu peněz, trochu lásky a trochu štěstí, poté zlomené a zdrcené bytosti, která už nemá špetku vlastní hrdosti či důstojnosti a pro desetník na kořalku je ze sebe schopná dělat šaška celému domu. Rozhodně to byl jeden z nejsilnějších příběhů, které jsem kdy četla...

HDosoudilová
20.06.2015 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od Zoly. Strašně dobře se mi četla. A to i přesto, že to byla vlastně povinná četba k maturitě. Díky této knize jsem si oblíbila i samotného autora.

rostwin
04.06.2015 4 z 5

jen škoda toho doslovného a v češtině mnohdy nesmyslného překladu dr. Gutha...

jaja1989
17.04.2015 2 z 5

Povinná četba k matuře už nikdy.

Iwíček
07.04.2015 5 z 5

Tato kniha se mi moc líbila, realita, která je uvedena v díle, vtáhne do děje ihned.

Misan1993
07.04.2015 4 z 5

Jedna z knížek k maturitě, která mě nasměrovala na "cestu čtenáře". Zabiják aneb jak může alkohol dostat člověka až na samé dno. Detailní pasáže ze začátku poněkud zdlouhavé, pak jsem si zvyknul a staly se nedílnou součástí kvalitního čtení :)

Wampi333
05.03.2015 5 z 5

Srdeční záležitost od dětství . Cca pár let to čtu zas a znova.

Kaka.cs
26.02.2015 4 z 5

Knížka se mi líbila, i když byla místy dost krutá. Jen mi občas vadily až zbytečně zdlouhavé popisy.

Fencing_n00b
25.02.2015 5 z 5

Tohle byla úplně první povinná četba, která mě opravdu zaujala. Prožívala jsem s Gervaisou jak světlé chvilky, tak postupný úpadek celého jejího života a ke konci jsem musela i zatlačit slzu. Naturalismus je jedno z mých oblíbených literárních období a to právě díky barvitým popisům života chudších vrstev a celkovým konceptem predestinace, který se podařil Zolovi zachytit na jedničku.

HančaŠ
12.02.2015 5 z 5

K téhle knize jsem se dostala, protože je to povinná četba k maturitě. Musím říct, že mě mile překvapila. Věděla jsem o čem je, ale příběh mě stejně bavil a zasáhl. Je to velmi živý a dobře zpracovaný příběh o tom, co s lidmi dělá alkohol. Myslím, že i pár lidí z mého okolí by si ji mělo přečíst a vnímat ji jako odstrašující případ.

bimmerworks
22.01.2015 5 z 5

Perfekt! Strhující příběh v podání syrového naturalismu. Přesně podle mé chuti.

Vesnaaa
14.01.2015 5 z 5

Úžasný naturalistický román, ve kterém jsou bez zbytečných oklik vykresleny osudy lidí dělnické třídy ve Francii v 19.století. Nejsem sociolog, ale číst, jak podrobně popsány byly sociální poměry, které měnily podstatu člověka samého a jak alkohol (v tomto případě ,,zabiják") ovládá životy lidí, bylo velmi zajímavé a kupodivu i hodně čtivé. Samozřejmě paradox, že kniha, co napsal Zola v 19.století, může s přehledem popisovat i dění dnešní doby, je jen třešnička na dortu k této nestárnoucí klasice

dark.ma93
01.01.2015 3 z 5

Takové pojednání, o lidské závislosti, krutosti osudu a nešťastné povaze, až pádu na totální lidské dno.

arthera
17.11.2014 5 z 5

Zola je jeden z mých oblíbených spisovatelů. Přenese vás do dekadence Paříže 19. století., je to skvělá jízda pro lidi, co obdivují krásu hnusu a zároveň si uvědomují odvrácenou tvář krásy.

Tejezka
28.10.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem měla v povinné četbě. Líbila se mi a měla jsem ji velmi rychle přečtenou.. Určitě donutí člověka nad touto knihou zapřemýšlet se.. :)

Mercatino
12.10.2014 5 z 5

První knížka všech začínajících abstinentů.

19. století Francie Paříž naturalismus alkoholismus

Émile Zola