Doktor Spánek

Doktor Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418339/bmid_doktor-spanek-sL8-418339.jpg 4 1488 1488

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

Juryk
23.02.2016 5 z 5

Tato kniha byla pro mne perfektním pokračováním Osvícení, neboť se mi Danny vryl do kůže ještě hlouběji, než tomu bylo u prvního dílu :) Zlo, vydávající se za lidské bytosti, vyhlížejíc si nadané děti, aby se na nich mohlo "nakrmit", svým okem spočinulo na malé Abře. Do cesty mu ale vstoupí nečekaná překážka v podobě životem ztrápeného Dannyho, který hodlá nad Abrou držet ochrannou ruku.

FaithFrances
17.02.2016 5 z 5

Tajomný,napínavý príbeh o žiarení,ktoré má v sebe veľa nebezpečenstva.Dvaja prepojení ľudia-Danny a Abra,majú nadprirodzené schopnosti,ktoré ich spájajú.Musia bojovať proti Pravému uzlu,čo sú ľudia,ktorí sa živia,dobíjajú parou.Tú práve získavajú z ľudí,ktorý majú žiarenie.Tak sa začína lov na Abru. Veľmi strhujúci dej,ktorý žiari až do konca :-). Fantastická kniha!

Finn69
11.02.2016 5 z 5

Klasický kingovský horror, jak ho známe a máme rádi.
Je to velmi volné pokračování Osvícení, Stephen King nám, jak sám říká, chtěl povědět "jak to dopadlo s tím klukem z hotelu Overlook". A povedlo se mu napsat zase jednou výborný horrorový příběh, při jehož čtení každý fanda jeho tvorby zajásá.
Pět hvězd.

dva.v.1
07.02.2016 4 z 5

kvalitní příběh....
děj plyne sám a přirozeně,jen občas jsem měl pocit že místo toho aby jen tak plynul je spíš násilím tlačen jiným směrem....
přesto je to úchvatná kniha rozhodně stojí za přečtení

sipkulka
02.02.2016 4 z 5

První třetinu knížky sem víceméně protrpěla a četla jen ze setrvačnosti co se z toho vyklube . druhá třetina už byla čitelnější a zajímavější a poslední třetinu už sem přečetla jedním dechem bez pauzy. takže můj závěr : pokuď nebudu porovnávat s osvícením tak knížka doktor spánek špatná není .

premacech
27.01.2016 5 z 5

Lepší než Osvícení. Rád jsem se vrátil za Dannym. 97%

Lenka1981
17.01.2016

Skvěle napsané a napínavé. Typická Kingovka. U Osvícení jsem se bála, u tohoto pokračování jsem držela Abře a Danovi pěsti. Není to tolik strašidelné jako Osvícení, přesto stojí za přečtení. Za mě palec nahoru a doporučuji přečíst.

Anet1994
15.01.2016 5 z 5

Pan King opět nezklamal ;-) můžu jen doporučit

Evelynn
05.01.2016 5 z 5

Tak nějak jsem po "Osvícení" Dannymu přála trochu jiný život... ale i tak nejsem zklamaná. Tohle je King jak ho znám.

danny_21
30.12.2015 3 z 5

Bohužel musím poznamenat, že Doktor spánek byl pro mě velkým zklamáním. Čekal jsem důstojného nástupce Osvícení, ale Rod Pravých a jejich lapání páry mě vůbec neoslovily a tentokrát i kvalita vyprávění nebyla nikterak zajímavá. Až je mi to líto, ale víc než průměr to není, doufejme, že to byla jen slabá, ojedinělá chvilka, kdo by taky byl neustále tématicky na vysoké úrovni ? - 50 %

Eigis
25.12.2015 5 z 5

Musím říct, že ,,Doktor spánek" se mi líbí dokonce víc něž ,,Osvícení", což je způsobeno především přítomností výborných záporáků. Prostě řečeno to neurčité zlo z prvního dílu, zde dostalo konkrétní tvář.

Pralev
28.11.2015 4 z 5

Stejně jako Lunapark je i Doktor Spánek kniha, kterou jsem si koupil, ale pak jsem ji měl dlouho v knihovně a vůbec se mi do ní nechtělo. Tady tím důvodem nebyl pouze nepříliš atraktivní název a anotace na obálce, ale především fakt, že jde o přímé pokračování Osvícení - knihy, kterou jsem četl strašně dávno a až na drobnosti si z ní nepamatuju vůbec nic (jen marťany - martini, vybouchlý kotel a hýbající se keře - a to si ještě teď nejsem jistý, jestli ty keře byly v knize nebo ve filmu). Očekával jsem, že Doktor Spánek bude plný narážek na Osvícení a že jde v první řadě o marketingový tah; snahu nalákat ke koupi další knihy lidi, kteří četli tu původní nebo viděli filmovou adaptaci z Nicholsonem.

A on tak Doktor Spánek skutečně začíná - neustálé narážky na Osvícení a přeživší postavy z Osvícení. Na začátku jsem se tím pádem trochu ztrácel. King však nenásilnou formou to podstatné rychle připomene a pak už se rozjede skvělý příběh, který s Osvícením nemá ve skutečnosti zase až tolik společného. A protože King už má skutečně vybroušený styl a ví jak diváka vtáhnout, získala si mě po pár desítkách stran i tahle kniha. A i když toho nadpřirozena je tu až příliš, příběh je hodně zábavný a poutavý a to až do samotného (předvídatelného) konce, ve kterém King překvapivě nijak výrazně neulétl, jako má obvykle ve zvyku.

jan0504
21.11.2015 5 z 5

Stary dobry King, niet co dodat. Nenudil som sa :-)

de_baques
18.11.2015 4 z 5

Velmi dobře zpracované osudy "starého" známého hrdiny z Osvícení. Snad jen poznámka k závěru, kdy příběh zas až tak moc negraduje ani se neobjeví nic zvlášť překvapivého, jak jsem byl zvyklý z jiných knih.

Martia
19.10.2015 2 z 5

První stránky mě bavily, ale pak už jsem se nudila. Rod Pravých mě nezaujal.

kilometr
19.10.2015 3 z 5

Začátek knihy výborný a asi tak 100 stran před velkým finále knize došel neskutečně dech a co je nejhorší,bylo vlastně jedno,jak to dopadne.60%.

Betty11
15.10.2015 5 z 5

Koho by nezajímal příběh malého Danyho - mě teda jo, a tak - když na mně v knihovně vykoukl Doktor spánek hned jsem po něm skočila. A ten skok se vyplatil, nádhera - zase bylo co číst, zase bylo komu fandit, zase jsem byla v napětí, navíc s hrdinou, kterého znám už dávno. K tomu se přidala ještě Abra a příběh frčel jak po másle.
Že jsou jeho příběhy poněkud jiné, než před 20 lety? Hm jo, jsou, ale to ještě neznamená, že jsou špatné, i jeden každý z nás se měníme v průběhu života, dozráváme a sbíráme zkušenosti, zrovna tak můj oblíbený autor. Já jsem spokojená, mně se to líbilo.

Faustka
18.09.2015 5 z 5

Skolila mě zákeřná viróza. Mrcha jedna! A právě Doktor Spánek mě postavil na nohy. A to je ta pravá magie.

cat5
27.08.2015 2 z 5

Od mistra Kinga jsem zvyklá na mnohem lepší a poutavější příběhy..Tento titul pro mě byl spíše zklamáním než příjemným "dokreslením" Osvícení...bohužel se mi spíše zdálo (nebo nezdálo?), že kniha těží právě ze svého skvělého předchůdce a že autor měl slabší chvíli...

magdice
19.08.2015 5 z 5

A já bych právě řekla ano, ano a ještě jednou ano. Kniha je velmi dobře napsaná, i po tolika letech "odmlky" ve mně dokázala vyvolat vzpomínky na Osvícení, mráz po zádech při čtení mi naskakoval sice spíše v první polovině knihy ale druhá půlka zase měla švih, nemohla jsem přestat číst, chtěla jsem vědět jak to dopadne-unesou ji x neunesou, zachrání ji x nezachrání, zabije ji x nezabije..No prostě King :)