Doktor Spánek

Doktor Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418339/bmid_doktor-spanek-sL8-418339.jpg 4 1488 1488

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

MM_Master
12.12.2014 5 z 5

Sme Pravý uzol a vždy pretrváme: Sabbatha hanti. Sme vyvolení: Lodsam hanti. Sme šťastlivci: Cahanna risone hanti.

horrorman
10.12.2014 4 z 5

Určitě jsem neočekával, že Doktor spánek bude stejně proslulý, jako bylo, se svou neskutečně propracovanou psychologií postav, včetně perfektně vykreslené Jackovy přeměny a děsivě izolující atmosférou, osvícení. Rozvodně tomu tak není. Ačkoliv Doktor spánek přímo navazuje na osvícení, vypráví příběh úplně jiného charakteru, a proto se vyhnu srovnávání s prvním dílem. První třetina příběhu je dosti nostalgická k prvnímu dílu a snaží se rozpitvat Dannyho, jako samostatnou postavu. King zde popisuje Dannyho život, než se stal Doktorem Spánkem a spojil se telepaticky s Abrou. Další část už dostává větší spád, protože do hry přichází Pravý rod, který na sebe bere úlohu záporáků, kteří jak se ukážou, nejsou zase tak hrozivý, jak bývá v hororech zvykem. Abych řekl pravdu, tohle se ani moc za horror považovat nedá, i když si určitou dávku děsu zachovává. Pravý rod na mě zapůsobil, a to se mi neskonale líbilo, jako skupina bytostí, která má také svoje potřeby, které musí naplňovat, stejně jako lidé kolem nás. Záporné postavy zde tedy nebyli úplně tak záporní, jak je tradičně zvykem, zde to považuji za velké plus. Jejich motivace, která je vedla k páchání zla, byla zcela oprávněná. Hlavní postavy jsou velice symptické a hne si je zamilujete. Nechybí zde ani nečekané zvraty, které oživují děj, mají však delší odmlky, protože děj plyne docela pomalým tempem. Nejslabší stránkou je asi konec příběhu, který mi přišel, krom jednoho nečekaného zvratu, jednoduchý a odfláknutý, ne však úplně špatný.

Ačkoliv se tedy Doktor spánek dosti odlišuje od prvního dílu, může se chlubit originálním příběhem. První díl slouží zároveň jako důležitý podklad, takže doporučuju si prvně přečíst osvícení. (80%)

kalache
09.12.2014 5 z 5

Trochu míň "vostrý" King,ale nezklamal.Trochu víc lidské....

callahanh
27.11.2014 4 z 5

King už několik let cítil potřebu vrátit se k osudům malého Dannyho z Osvícení a letos mu to konečně klaplo. A je možná škoda, že Doktor Spánek není psán jako jeho těžký boj s následky toho, co se dělo v hotelu a alkoholismem, protože v těchto pasážích je román nesmírně silný a čte se prakticky sám. Pak se ale rozdělí do tří vesměs samostatných rovin, které se posléze protnou a to už je malinko problém. Přiznám se, že osudy "duchových lidí" mě až tak neoslovily, a ačkoli byly čtivé, nějak tomu zkrátka něco chybělo. Ona vůbec celá kniha postrádá typicky kingovský strach a hutnou atmosférou a v závěru pak už spíš než o thriller s hororovými prvky jde o fantasy, což mi tak úplně nesedí. Na druhou stranu tu máme Abru, která je sympatická a má obrovský potenciál na další román a tak nějak ji nejde nefandit. Nechybí tu také zajímavé momenty a nápady (komunita přebývající v karavanech s neomezeným zdrojem peněz, atraktivní myšlenka "páry" unikající z obdařených dětí). Je pravda, že konec by potřeboval být údernější a emočně silnější, rozhodně ale není špatný. Doktor Spánek určitě není ta nejlepší Kingova kniha za poslední roky a ten, kdo ho má načteného, určitě vypozoruje, že všechny motivy už kdysi použil jinde, pořád ale jde o slušnou jednohubku, která má svou cenu hlavně v tom, že rozvíjí osudy jedné z autorových nejznámějších postav. 70%

02.11.2014 5 z 5

Už jsem nějak ani nečekala, že vyjde Kingova kniha, která by se mi líbila aspoň srovnatelně jako jeho starší tituly. Ovšem Doktor Spánek mě vyvedl z omylu. Syndrom "opovaž se dělat cokoli jiného, dokud to nedočteš" měl tentokrát velice silné příznaky. Závěr však budí potřebu dalšího pokračování. Jestli se k němu King už nechystá, asi bych půl hvězdy strhla.

Séboun
22.10.2014 4 z 5

Skvělé a velmi čtivé pokračování Osvícení.

4/5

Mikisan
16.10.2014 5 z 5

Jsem moc rád, že King napsal pokračování Daniela T. Osvícení je moje srdcovka, musel jsem si knihu vyloženě šetřit a užívat si příběh. Moc se mi líbil odkaz na pana Manxe a Deana Koontze. King je king :-)

Solverino
14.10.2014 4 z 5

Velmi dobré, ale tak trochu rozkolísané... na jednu stranu až brutální (chlapec s basebalovou rukavicí a jak dopadl) a na druhou stranu chvílemi jaksi pohádkové vyprávění s hodnými strýčky a chytrou Abuškou... :( No ale v záplavě současného braku a pokusů o horror je to pořád vynikající knížka.

Líbil by se mi zase nějaký krvavý a šťavnatý horror! Pane Král, napište zase něco pořádného! Prosím více nechutností! :)

Hjuud
05.10.2014 2 z 5

Bohužel budu muset jít proti zdejšímu proudu positivních reakcí :-/ Kniha se sice poměrně dobře četla, ale nezaujalo mě ani téma, ani příběh, ani záporáci - pasáže s nimi mě vyloženě nudily a otravovaly. Těšil jsem se na strašidelný příběh, což je samozřejmě především moje chyba. Ale když jsem zjistil, že to moc hororové nebude, upnul jsem se alespoň na Danovu linku alkoholika. Ten se pak náhle vyléčil a do popředí se nahrnul příběh Abry a Pravého rodu, jenž mě zkrátka nezaujal. Navíc mi některé části a rozhovory přišly na Kinga až příliš nereálné a tak nějak hrr - například lanaření doktora Daltona nebo Lucy proběhlo asi na jedné stránce bez nějakých hlubších emocí a v podobném duchu se nesl i zbytek knihy. Vždycky se objevil nějaký problém, který se nějak sám náhodou vyřešil a příběh tím pro mě byl takový dětský a nereálný (když opomenu nadpřirozené věci, ty mi nevadí, pokud jsou dobře ospravedlněny!). Takže pro mě zklamání.

hardrock
01.10.2014 4 z 5

Kniha vás chytí do svojich pazúrov a nepustí. Nepustí, kým ju nedočítate. Kingovka ako má byť. Abra bola super, Dan bol super, ale záporáci mohli byť desivejší a mohli hlavných hrdinov viac potrápiť - preto som dal len 4 hviezdy. Normálne mám chuť znova si prečítať Žiarenie :-)

Jančislava
21.09.2014 5 z 5

Doktor spánek se mi moc líbil a jsem ráda, že se King rozhodl pokračovat. Trochu jsem se toho bála, ale zbytečně. Děj byl napínavý, zajímavý a krásný. Mohu doporučit všem, kteří o této knize uvažují. Líbila se mi narážka na knihu jeho syna a pana Manxe.
Jen si říkám, co budu číst až se mistr King rozhodne vypustit svou páru :-)
Říkám díky sai.

ShikoZuna
14.09.2014 5 z 5

Mne sa to páčilo viac ako Žiarenie. Abra je veľmi sympatická postava a klobúk držiaci v neuveriteľnom uhle bol TOP! Odporúčam!

Irika
08.09.2014 5 z 5

Dlouho jsem se na Doktora Spánka těšila a... stálo to za to! Ke knížce jsem zasedla v pátek večer na chalupě a málem nešla spát :) Příběh je svižný, bez hluchých míst a knížka se jen těžko dává z ruky. Určitě doporučuji předem přečíst Osvícení, na které Doktor Spánek navazuje a v mnohém z něj čerpá.
Autor si ovšem v tomto díle více pohrává se samotným "osvícením", nahlížením do mysli, čtením myšlenek a příběh graduje v myšlenkových soubojích hrdinů.
Za mě rozhodně 100% a doporučuji obě "Osvícení" k přečtení.

HančaŠ
07.09.2014 5 z 5

Skvělá kniha! Od Kinga jsem ale ani nic jiného, než skvělou knihu, nečekala.
Moc se mi líbilo Osvícení, a tak jsem si s chutí přečetla i pokračování.
Líbilo se mi, že Danny se sice vydal po stopách svého otce, co se pití týkalo, ale dokázal se se svou závislostí poprat a dostat ji pod kontrolu. Příběh byl zajímavý a propracovaný a to, že nakonec Danny zjistil, že Abra je doopravdy jeho neteř, byl zajímavý zvrat.

misan69
05.09.2014 5 z 5

Dost jsem se bála

kolacky
04.09.2014 5 z 5

Nádherný klasický starý Štěpán Královic... Skvělá knížka, shltala jsem ji za necelé dva dny (nějaké vaření, uklízení, péče o rodinu - jéje, to mě vyrušovalo :-) ale přežili to), King je KING, málo platné, co knížka, to nový nápad.

minirock
02.09.2014 4 z 5

S pokračováním Osvícení jsem spokojený. Sice je to celkově o něco slabší ale určitě ne špatné čtení. A vůbec bych se nezlobil, kdyby King za pár let napsal další pokračování, docela by mě totiž zajímalo, jak dopadl ten zbytek Pravých .....

Sorrow
31.08.2014 4 z 5

Tak já za sebe celkově musím říct, že se mi kniha líbila. Sice to samozřejmě ani zdaleka nemá na (pro mě legendární Osvícení), ale i tak jsem zklamaná nebyla.
Co mě osobně vytočilo byl ten slabý rozjezd, život Wendy i Dannyho mohl rozebrat trošku víc a ne jen na prvních, co já vím 60ti stránkách? rychle překlenout to meziobdobí. Střed za mě nejlepší, se závěrem si pak dle mého názoru mohl pohrát taky trochu víc. Někteří tady píší, že jim vadilo, že je to moc fantastické, ale mě to nevadilo.
Závěrem se musím přiznat, že mi byla nějakým zvráceným způsobem sympatická Klobouková Rose..:D