Doktor Spánek

Doktor Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418339/bmid_doktor-spanek-sL8-418339.jpg 4 1488 1488

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

ELMA
15.08.2015 3 z 5

Ne, ne, ne a ještě jednou ne! Tahle kniha je celá špatně. Ještě se mi u Kingových nestalo, aby mi hlavního záporáka bylo téměř líto, jedna z hlavních postav mi děsně lezla na nervy ale hlavně - ŽE JSEM SE PŘI ČTENÍ NUDILA!

Ewiczka_areebah
15.08.2015 3 z 5

Přiznávám a přidávám se tím, ke spoustě čtenářů, kteří již svůj komentář vložili přede mnou, že kniha ze začátku moc nic....ale jakmile se přidala Abra tak se četla skvele..je to King zase jinak:)

Taťka Hraboš
07.08.2015 5 z 5

Osvícení jsem četl už asi před 20 lety, takže jsem si jen matně vybavoval atmosféru a některé scény, což mi bylo trochu líto. Ale i bez spojitosti s Osvícením tahle kniha stojí za to. Do děje člověka vtáhne hned od začátku, v podstatě nemá hluchá místa bez napětí a dokonce - pozor, spoiler :-) - v ní nezahyne žádná z hlavních ani významnějších vedlejších postav (tedy nepočítaje tu jednu, která už má skoro sto let).

LucieRossi
01.08.2015 5 z 5

Stephen mě opět nezklamal, tato kniha se mi dokonce líbila více, než Osvícení.

StepanKral
30.06.2015 2 z 5

Mám Kinga moc rád ale tohle mě nechytlo. Zdá se mi, že po té jeho nehodě, už to není ono.

heavy66
19.06.2015 2 z 5

Musím přiznat, že mě Doktor Spánek moc nezaujal. Příliš rozvláčné, spousta odboček, dlouhé hovory pomocí mimosmyslového vnímání, tak trochu opakování sebe sama - něco z Osvícení, něco z Bag of Bones, trochu ze Zelené míle, nebo z Fire Starter. Místo poctivého masakru motorovou pilou jen jakési cucání páry rodinkou světských z Matějské pouti....pro mě slabší kingovka!

EnaryFeniel
24.05.2015 5 z 5

Právě dočteno. Jen co se příběh více rozjel ( s přítomností Abry ) jsem měla problém se od knihy odpoutat. Oblíbila jsem si jak dobré, tak i ty záporné postavy, které ani přímo záporné nebyly. Občas jsem kolikrát musela jít rozdýchávat. :D Jsem citlivka, ale asi to k tomu patří. :) A nejspíše ještě nějakou dobu budu na silnicích pozorovat obytné karavany. :D :) ( A při náhlém zastavení doufat, že v sobě nemám osvícení ) :)

KiyomiAsuka
26.04.2015 4 z 5

Na jednu stranu je kniha strašně na začátku zdlouhavá, ale když se příběh rozjede počínaje malou Abrou, tak jsem měla problém se od ní odpoutat. Nejvíc se mi líbila Abra s Kloboukovou Rose. Příběhově se o trošku víc liší Osvícení, ale samotný King nezklamal :)

Terva
19.04.2015 4 z 5

Stephen King napsal pokračování ke kultovní knize nazvané Osvícení.
Další osud Danny "Doktora" Torrance můžeme sledovat v knize se zajímavým názvem - Doktor Spánek.
Je to úplně něco jiného než Osvícení, i když základní myšlenka osvícených dětí zůstala.
Příběh se zdánlivě odehrává kousek od shořelého hotelu Overloock, ale to místo má na děj obrovský vliv.
Také se časová linie hodně prodloužila.
Zatím co Osvícení sleduje několik týdnů žití v Overlooku, je Doktor Spánek rozložen na několik roků.

Malá ochutnávka:

..........Casey obvykle nabídl příběh o filmovém režisérovi Johnu Watersovi.
V jednom ze svých prvních filmů "Růžoví plameňáci",
Watersova transvestitní hvězda Divine snědla kousek psího lejna z trávníku na předměstí.
Ještě po letech se Waterse na tento slavný moment filmové historie vyptávali.
Nakonec povolil. "Byl to jenom malý kousek psího hovna" odpověděl reportérovi,
"a udělal z ní hvězdu"

....tak mě vezmi na rande. Opravdový rande. V Rialtu dávají Dobyvatele ztracené archy......

"Mysl byla černá tabule. Chlast byl mazací houba"

zylla
23.03.2015 5 z 5

Naprosto perfektní! Jsem z té knihy prostě nadšená, po tom, co jsem si přečetla dvě Kingovky, které mě zklamaly jsem si Doktora Spánka skutečně užila. Nejraději bych mu dala ještě o jednu hvězdičku víc. Osvícení a Doktor Spánek by rozhodně neměli žádnému Kingomilovi ujít :-)

dominik123
23.03.2015 5 z 5

Pred čítaním Doktora spánka, som si prečítal slávny román Osvietenie a musím povedať že Doktor spánok je vynikajúce pokračovanie, kultového Osvietenia. Bolo by dobré spomenúť že kniha nie je horror, ale niečo medzi hororom a fantasy. Zo začiatku asi budete prekvapený, akým spôsobom sa uberá príbeh a život Dannyho Torrancea. Román je hneď od začiatku viac akčný ako Osvietenie a vystupuje v ňom množstvo postáv. Dobré postavy a zlé postavy sú v knihe jasne odlišné a od začiatku máte prehľad, kto je zlí a kto dobrí. Danny aj Abra sú skvelá dvojica a bez problémov som si ich obľúbil. Nie všetko je dokonalé a tak aj záporné postavy sa mi zdali málo desivé a príbeh má len veľmi málo strašidelnej atmosféry, oproti starým Kingovkám. Určite vám túto knižku odporúčam, síce nie je dokonalá, ale je skvelá a určite fanúšikov Stephena Kinga, chytí za srdce. Takže dávam 90 percent a samozrejme päť hviezd.

HŠ
08.03.2015 5 z 5

Po dlouhé době se mi dostalo něco od Kinga do ruky a já jsem absolutně spokojená. Nezklamal.

vetaiveta
02.03.2015 5 z 5

Po přečtení ohlasů na tuhle knihu, jsem moc nevěřila, že se mi to bude líbit...Pravděpodobně proto, že jsem nic moc nečekala, jsem knihu přelétla jedním dechem a musím jenom chválit...:-)

evickakyticka
17.01.2015 5 z 5

Před přečtením Doktora Spánka jsem si zopakovala, co se dělo v prvním díle, v Osvícení, které jsem četla asi tak před třema rokama. A udělala jsem určitě dobře. Postava Dana se zajímavě vyvíjela a nemám ráda když vpadnu doprostřed děje. Je lepší mít ucelenější pohled. Pro mě bylo Osvícení jen nultým dílem. Tento díl se mi líbil mnohem víc, víc akce, víc zajímavých postav, víc Kinga. Byl propracovanější, živější, měl více nápadu. Takového Kinga mám moc ráda.

Ivan Kučera
15.01.2015 4 z 5

„Strach znamená na všetko sa vykašľať a utiecť.“ Posledný dobrý román Stephena Kinga. Páčil sa mi viac, ako kultové Osvietenie, ktoré osobne považujem za priemer s pár fajn scénami. Síce by sa nič nestalo, ak by hrdina neniesol meno Danny Torrance. Čiže ide tak trocha o falošnú reklamnú kampaň, keďže fanúšikovia Osvietenia v dvojke nedostanú skoro nič, kvôli čomu si kedysi obľúbili jednotku a kvôli čomu si zrejme kúpili aj túto dvojku. Áno, príbeh vrcholí na dobre známom mieste, ale v podstate mu to nič nedá. Tým pádom ide relatívne o samoúčelnosť. Na strane druhej, prečo sa nepozrieť na to, čo sa stalo s chlapcom, ktorého v Overlooku takmer zavraždil jeho vlastný otec? Kladné postavy sú sympatické, záporné sú poriadne svine a celé to odsýpa tak svižne a dobre a v neposlednom rade je to dojemné. Film z r. 2019 pokladám za jeden z najlepších v tom roku (bez ohľadu na žáner).

martunka
14.01.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila. No, akorát si říkám, proč napsat knihu o tom, jak se měl hlavní hrdina z předešlé knihy dál. Osvícení je kultovní "kingárna" zatímco Dr. Spánek je asi pokus o oživení slávy Osvícení. I když se mi kniha líbila, já osobně bych se bez ní spíš obešla. Není nad Osvícení !

jiri1678
07.01.2015 5 z 5

Kniha přes počáteční pomalý rozjezd, věnovaný hlavně popisům a životě hlavního hrdiny (klasika autora) pak nabere strmý spád a těžko se od ní člověk odtrhává :)

jiri1678
05.01.2015 5 z 5

Kniha se rozjíždí pomalu jako většina Kingovek, ale pak stojí za to a nemůžete se od ní odtrhnout.

Ivan F
01.01.2015 5 z 5

King v dodatku ku knihe píše, že knihu Dr.Sleep nenapísal ten dobromyseľný alkoholik, ktorý napísal The Shinning a ja s ním súhlasím. Ostatne medzi vznikom kníh je viac ako 30ročný rozdiel a Kingova vyzretosť je iná kategória, než závislosť mladého spisovateľa. Osobne si myslím, že King dal mnoho zo svojho ja do postavy Dannyho a vlastne čitateľovi opisuje, ako bojoval so svojou závislosťou. Zaujímalo by ma, či aj vlastní nejaký ten odznak s vyrytými rímskymi číslicami za roky svojej abstinencie. Ako spisovateľ však neabstinuje a za to mu patrí moja vďaka, pretože jeho knihy ma takmer vždy vedeli potešiť. Takže Stephen, patrí Ti moje ďakujem a keďže knihu som dočítal na Silvestra a tento komentár píšem na Nový rok, tak Ti Stephen prajem naďalej tvorivého ducha a dostatok nápadov, hoci si sa pravdepodobne definitívne odklonil od hororovej línie.

P.S.: moja vďaka patrí aj prekladateľke; tak dobre preloženú knihu som už dávno nemal v rukách.

Ben Nevis
29.12.2014 3 z 5

Hodnotím hůře, abych odlišila, že jiné Kingovky se mi líbí víc.
Četla jsem to zároveň s Osvícením, abych si připomenula tuto starší knížku (a děj se mi nepletl s filmem).
Osvícení nikdy nepatřilo mezi mých TOP 5 od Kinga, ale má své kouzlo. Je dostatečně temné na hororovou knížku. Doktor Spánek je příliš "sluníčkovský". Zloduši jsou k smíchu už svými kolotočářskými jmény. King se měl taky rozhodnout, jestli bude hlavní hrdina Danny nebo nová holka. Jeden z nich tam byl zbytečný. Za dob TO si děti řešily své démony sami. Ve 21. století to za ně řeší dospělí. Většina hlavního děje se skládá z plánování a vůbec děj vyznívá jakoby se Kingovi nechtělo nic složitého vymýšlet.

Je třeba doufat, že děsivým monstrům neodzvonilo a že King chytne nějaký dobrý nápad. Ale fandím Kingovi, že se zbavil svých démonů a dokáže žít a psát bez návykových látek. Raději oželím alkoholové Osvícení a přečtu si Doktora Spánka, sice vodového, ale stále řemeslně precizního.