Doktor Spánek

Doktor Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418339/bmid_doktor-spanek-sL8-418339.jpg 4 1492 1492

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

Lanisa1966
29.01.2017 5 z 5

Pokračování knihy Osvícení. Stephen King je v této kategorii zkrátka jednička.

petrulka
21.12.2016 4 z 5

Jako joooo, po delší době uspokojivá Kingovka. Prvnímu dílu sice sahá s bídou po pás, ale v těch hrůzách, co King poslední dobou vypouští do světa jednoznačně vyčnívá.

bakunin
08.12.2016 5 z 5

Luxusní pokračování!! a to první díl jsem ani nečetl a znám to jen zfilmované.

luckrejcova
12.11.2016 5 z 5

Osvícení jsem (zatím) nečetla, ale Doktor spánek mě opravdu uchvátil. Přečetla jsem jej jedním dechem, často jsem měla husí kůži.

Darknessfriend
16.10.2016 4 z 5

vyborne volne pokracovani Osviceni bavilo me to a doporucuji.

JohnMiller
09.10.2016 2 z 5

Zo začiatku mi hneď nedoplo. Nedoplo mi, že sa jedná o pokračovanie Kingovho úspešného The Shinning. Čítam si čítam, a hlavou mi stále prebleskuje dejavú. Hovorím si, "veď tie mená poznám a dokonca aj miesta, čože? Už sa King takto kopíruje?" Až neskoršie mi to došlo. A hoci nepatrím medzi tých, ktorý majú radi takéto voľné pokračovania po XY rokoch, bral som to vcelku pozitívne. No až tak som si to neužil. Dávnejšie som nečítal Kingovku, takže jeho rukopis a skvelé písanie som hltal plnými dúškami, no skutočne sa mi páčili úvodné a záverečné stránky.. Tých niekoľko sto strán v strede boli hrozné omáčky ktoré ma nebavili ani dejovo ani postavami. Táto Kingovka si ma veru, až na hlavnú postavu, nezískala.

MichelleKing
07.10.2016 4 z 5

King v jednom rozhovoru řekl "Všichni se mě ptali, co se stalo s Dannym?"
Tak tady to máte... pokračování Osvícení není špatné, ale čekala jsem od tohoto díla trochu víc.... nevim proč... opět napínavý ''kingovský'' děj, knížka se krásně čte, ale sakra proč jsem byla zklamaná? Že by mě, už ze začátku odradila Dannyho zavislost na alkoholu, kterou měl i jeho otec?

amanek
27.09.2016 5 z 5

Super, super a ještě jednou super. Osvícení jsem sice četla kdysi dávno a spoustu věcí už jsem zapomněla, ale i tak se mi Doktor Spánek maximálně líbil. Doporučuji!

Smardik17
26.09.2016 5 z 5

Výborný příběh, který šlape téměř na každé straně, trošilinku mi to v půlce připomínalo (nešťastně koupenej) Sirotčinec slečny P. ale jakmile se začali trhat čelisti pažbou, a ustřelovat obličeje už to byl zase ten starej dobrej King. Jsem moc rád, že vím co Danny alias Dan, prožil po Overlooku. hodnocení 90%

pecinka21
01.09.2016 3 z 5

Kniha čtivá, zajímavá, ale rozhodně to není nic hororového.

Sarka25
09.08.2016 5 z 5

Skvělé pokračovaní Osviceni .. knihu jsem nehohla pustit z ruky ..

LPG
09.08.2016 4 z 5

KINGA neberu do ruky abych se bál, ale abych se ponořil do úhlu pohledu mistra. Opět jsem se nezklamal. Krásně počtení. Kolikrát i zamyšlení. Jen si kolikrát říkám zda za tu reklamu dostává Stephen zaplaceno. Tolik značek na jednom místě jsem u jiného autora nezaregistroval.

gemi
31.07.2016 4 z 5

Z této knihy jsem měl strach, stejně jako z každého pokračování něčeho, co mám moc rád a co ve mně zanechalo hlubokou stopu. Doktor spánek navazuje na klasický horor Osvícení, který jsem četl několikrát a považuji jej za zásadní Kingovo dílo. Když jsem se dozvěděl, že existuje pokračování, nejdříve mě vyděsil jeho poněkud přihlouplý název, ale má své opodstatnění.

Zatímco původní Osvícení bylo komorním hororem, který staví především na stísněné atmosféře opuštěného a nedostupného hotelu v horách a hrůza spočívá v tom, že aktéři nemají kam utéct, Doktor spánek jde "mezi lidi". Je zajímavé, že prvek "není kam utéct" funguje i tady, ačkoli zcela jiným způsobem...

Setkáváme se opět s Dannym, který už ale mezitím stačil vyrůst do řádného alkoholika, protože své "nadání" účinně tlumí chlastem a jde tak ve šlépějích svého otce. Dannyho sledujeme v průběhu mnoha let, kdy se protlouká životem a utíká sám před sebou z místa na místo, aby nakonec našel smysluplné využití svého nadání, a dokonce mnohem víc.

Doktor spánek je důstojným pokračováním legendárního Osvícení a jasnou známkou toho, že King pořád umí. Kéž by se mu podařilo vytvořit obdobně povedené pokračování jeho nejlepšího díla To.

Hanzz
04.07.2016 5 z 5

Tak a je to za mnou volně pokračování Osvícení a věřte nebo ne líbilo se me víc i když je to velmi volné pokračování se svým příběhem. Pravý rod byl výborný Dany a Abra byli úžasný. Výborné popsané postavy a skvělý hororový příběh který bych někdy rád viděl klidně i na filmovém plátně bavil me moc a rad bych Dannyho viděl u svoji postele a u svého posledního vydechnutí.....smrt s jeho asistenci by byla určitě jednoduchší.Díky mistře opět ste me dostal výborná kniha 90%. Doporučuji :)

XenaTaurus
26.06.2016 5 z 5

Skvěle napsané, příběh má spád, a smyšlená existence Pravého rodu byl autorův dokonalý tah. Charakteristiky postav Pravého rodu mne hodně bavily a jsem ráda, že jim dal autor poměrně velký prostor.
Vše bylo tak skvěle vykreslené, že jsem měla pocit promítaného filmu před svýma očima.

Maus
08.04.2016 5 z 5

Úžasná knížka! Líbila se mi mnohem více jak kniha Osvícení. Krásně napsané, postavy úplně úžasné. Jen mě trochu mrzí, že tam nedostal větší prostor Azzir.

Klacekzlesa
06.04.2016 4 z 5

Knížka mě rozhodně nezklamala.. Danny mě bavil i po letech.. Napínavé čtení!

MikeDV3
23.03.2016 5 z 5

Narozdíl od osvícení bych tuto knihu neoznačil za horror. Bylo tady sice pár děsivějších pasáží, ale takové u kterých by mi tuhla krev v žilách. Jako u většiny Kingovek musím vyzdvihnout postavy. Ty byly naprosto excelentní a dospělí Danny se mi líbil především vlídností vůči Abře.

Stephen King prostě opět nezklamal a naservíroval mi pořádnou porci skvělého literárního zážitku. Už se nemůžu dočkat, až se pustím do další jeho knihy. A bude to brzy, o to se postarám!

sarka54
16.03.2016 5 z 5

Za mě jednička z hvězdičkou. Výborně napsané! Kniha mě bavila od začátku do konce.

pobudatko
24.02.2016 5 z 5