Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5829 5829

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

Pralinka1910
26.03.2021 5 z 5

A. Christie je fenomén a chyběla mi v portfoliu. Černoušci jsou nadčasová záležitost , která se bude číst ještě hodně dlouho.
Příběh je ohromně vymyšlen a do detailu vyšperkován. Svižně ubíhá, asi i díky krátkým kapitolam. I když při čtení netušíte, nakonec je vše naprosto logické a zapadá to do sebe.
A vrah je samozřejmě, jako ve všech detektivkach, psychopat.

archivářka115
26.03.2021 5 z 5

Skvělé, napínavé, čtivé ! Nikdy jsem nevěděla, kde zemře teď a kdo potom

ivoiro
26.03.2021 5 z 5

V rámci Výzvy jsem si knihu po několika letech zopakoval. Stálo to za to. Je to hodně "huuustýýý" a děj se řítil závratným tempem vpřed.

Anavi8912
22.03.2021 5 z 5

Zajímavě napsaná kniha, která drží čtenáře v napětí až do konce.

martineden
22.03.2021 5 z 5

Vynikající záležitost. A opravdu jsem se bála.

Jara.v
14.03.2021 5 z 5

Důmyslně vymyšlený příběh, kde pravý vrah umí skvěle skrýt své úmysly. A skvěle popsané chování obětí, které čekají na smrt. Vědět, že určitě zemřete a přitom jasně uvažovat, abyste se to pokusili zvrátit? Mistrovské dílo Agathy Christie. Tuhle knihu si musí přečíst každý milovník dobrých detektivek.

Pardubák_One
14.03.2021 4 z 5

Zaujímavo napísaná kniha. V prvých kapitolách nás autorka zoznamuje s hlavnými postavami, ktoré sa vydali na Černochov ostrov. Hoci je ich desať, autorka predstavuje každú postavu v samostatnej kapitole, čo sa mi páčilo. Nedochádza potom k zbytočnej "detektívnej" práci ako keď vám autor naservírujeme 10 postáv a o ich úlohe a motívoch sa dozvieme až postupne. Nie raz sa potom stáva, že sa musíme k danej postave vrátiť, aby sme si osviežili pamäť kto je kto. Takto hneď vieme kto má aké motívy prísť na ostrov, a aký je jeho pôvod. Vieme, že to hlavné ale ešte len príde.

Udalosti na ostrove sú podané presvedčivo, pútavo a vy rozmýšľate kto začal na ostrove vraždiť. Je to niekto zo skupiny? Alebo je na ostrove ešte niekto ďalší? A prečo sa na ostrove stretla taká rôznorodá skupina? Čo majú spoločné?

Kniha sa číta veľmi dobre, má spád a stále vás drží v napätí až do prekvapivého konca. Určite vám odporúčam, aby ste siahli po tejto knižke. Verím že sa vám bude páčiť tak ako mne.

x.petulaa
12.03.2021 5 z 5

Agatha prostě nikdy nezklame. A tahle knížka je obzvlášť vydařená, i když tam nebyl můj oblíbenec Hercule Poirot. Spojitost s dětskou říkankou (která mi teda naháněla strach), odříznutý ostrov, gradování vražd a idea "vzít spravedlnost do svých rukou" dodává příběhu až hororovou strukturu. Po celou dobu čtení jsem měla problém vyznat se ve jménech, pořád jsem se musela vracet k jejich popisu a k tomu, co spáchali za zločin, ale to už jsem si u této spisovatelky zvykla. Také jsem měla neustále nutkání přečíst si konec a zjistit, kdo to kruci dělá. Konec knížky mě překvapil, nečekala jsem to, a vlastně mě to trošku popíchlo. Ale i přeš to hodnotím největším počtem hvězdiček a jsem z knížky nadšena.

Katka569
10.03.2021 5 z 5

Skvělá knížka, nelze se od ní odtrhnout.

Maevie
10.03.2021 5 z 5

Agatha Christie je nepřekonatelná spisovatelka detektivek a Deset malých černoušků je oprávněně zařazováno mezi světovou klasiku. Skvělá zápletka vám roztočí v mozku všechna kolečka, nutí vás neustále číst dále, být v pozoru a hádat, nejenom kdo je vrah, ale také kdo bude další obětí. Knížka je literární chuťovka, ve které atmosféra houstne, napětí graduje, úzkost pohlcuje jednoho návštěvníka ostrova za druhým a pravdu se čtenář dozvídá na posledních stránkách.

Štěpničák
08.03.2021 5 z 5

První kniha od Agáty a hned taková bomba. Příběh vás naprosto pohltí a vyplivne až na konci se spoustou otazníků. Poctivá detektivka připomínající staré dobré Sherlokovky.

Netopyr07
08.03.2021 5 z 5

Již po x-té "přečteno" ušima. V podání Vladimíra Čecha je to těžko překonatelné. Mohu to poslouchat pořád dokola.

Elinka1234
07.03.2021 5 z 5

Je to super knížka a hrozně dobře se mi četla. Určitě doporučuji. ❤️❤️

Macek1978
28.02.2021 5 z 5

Tak to bylo super! Skvěle jsem se bavil! Kdysi jsem viděl film, ale stejně jsem se nechal nachytat. Nikdy nějak nebyla příležitost si tuhle klasiku přečíst až teď v době coronavirové a rozhodně nelituji!

Macek1978
28.02.2021 5 z 5

alice9642
27.02.2021 5 z 5

Kdybych mohla dát víc hvězdiček, tak bych to udělala. Naprosto geniální kniha. Od počátku jsem nevěděla, kdo to byl, pokud jsem si myslela, že to vím, tak mi to autorka okamžitě vyvrátila. Musím říct, že jsem se občas i bála a byla jsem jako na trní až do úplného konce. Všem vřele doporučuji.

certik003
26.02.2021 4 z 5

Agátu moc nemusím, tuhle knížku jsem četla kdysi hodně dávno a jediné co si z ní pamatovala, bylo to, že se mi strašně líbila. Když se teď o knížce začalo víc mluvit v souvislosti se změnou názvu, rozhodla jsem se ji přečíst znovu. Opět jsem byla spokojená. Je fakt, že ten začátek není zrovna záživný a než jsem se zorientovala, kdo je kdo, mi taky trochu trvalo, ale pak už jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Nevím jak tehdy, ale tentokrát jsem pravdu odhalila jenom hodně částečně, a jsem zvědavá, pokud budu knížku zase za 20 let číst znovu, jestli tentokrát pachatele odhalím. Myslím ale, že je to nemožné.

Vakalik
24.02.2021 5 z 5

První kniha od Agathy Christie, co jsem četla. Pasovala mi totiž do Čtenářské výzvy a jelikož nemám detektivky ráda, asi bych se k autorce jinak ani nedostala. Ale bylo to napínavé. Ačkoliv je nám hned na začátku naservírováno mnoho postav, vůbec jsem se v nich neztrácela. Do poslední chvíle člověk neví, co a jak se vlastně stalo. Byla jsem vyústěním překvapená a nejspíš si přečtu od Agathy něco dalšího.

Christeene
23.02.2021 5 z 5

Cloveku se chce napsat, ze kniha je az hrava. Hraje a vodi vas za nos az do uplneho konce.

tamdr
17.02.2021 4 z 5