Deset malých černoušků

Deset malých černoušků
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5837 5837

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

tamdr
17.02.2021 4 z 5

čtivá a napínavá kniha

annettka1098
17.02.2021 5 z 5

Kniha má něco málo přes 200 stran a na sálodlouhé popisy není prostor. Přesto dokázala autorka postavy dostatečné charakterizovat a o napětí není nouze. Můj tip na vraha se měnil skoro s každou přečtenou stranou a stejně jsem se netrefila. Během čtení mě pobavilo, když jsem si uvědomila svou myšlenku "Kdyby tam byl Poirot, tak by tolik mrtvých nebylo, ten už by to vyřešil."

morienhithwen
15.02.2021 5 z 5

Je to trošku dobově zatížené, ale jinak to poskytuje skvělý základ pro kompletně psychotický zážitek.

knihomolkajanca
10.02.2021 4 z 5

O tomto kousku jsem slýchala ze všech stran a to pouze v superlativech. Co fandové černoušků vychvalovali nejčastěji, byla nepředvídatelnost, která mě navnadila asi nejvíce. Přestože tedy nejsem zrovna člověk, který by se v detektivkách nějak vyžíval, řekla jsem si, že tuto knihu prostře musím přečíst.
A jsem moc ráda, že jsem tak udělala. Přestože nehodnotím pěti hvězdami, i tak se mi tohle svižné počtení moc líbilo. Z počátku jsem měla trochu problém si postavy zapamatovat (ale přisuzuji to hlavně čtení v době, kdy jsem byla opravdu velmi unavená a dvakrát se mi podařilo usnout). Takže jsem si pak pro jistotu udělala poznámky se jmény a povoláním jednotlivých aktérů, aby se mi to nepletlo. Netrvalo dlouho a děj nabral spád. Nenápadný začátek, ale krátké kapitoly, takže stránky ubíhaly rychle. A tak jsem zkoušela hádat, kdo by mohl být vrahem. Můj tip vydržel až téměř k samému závěru, už jsem si pomalu začínala myslet, že jsem to prokoukla. Ale ono ne, přeci jen mi tam na konci něco nesedělo. To jsem ale nečekala, co přinesou až úplně poslední stránky knihy. Vraha jsem tedy neodhalila, a o to více jsem potěšena. Agatha to prostě uměla. Jsem ráda, že tedy Deset malých černoušků mohu řadit do přečtených a dokonce se mi trochu nečekaně kniha nakonec hodila i do výzvy (kniha, ve které hraje důležitou roli dopis).

MatoPalkes
09.02.2021 5 z 5

Moja obľúbená, veľmi pútavé, krátke kapitoly, super záver. Nie nadarmo jedna z najpopulárnejších.

Kiu
05.02.2021 4 z 5

Zvolila jsem si audio knihu a jsem za to velmi ráda. Některé kapitoly jsem si musela pustit dvakrát, abych si udělala pořádek v postavách, to mi však příliš nevadilo. Celý příběh postupně nabývá na napětí a houstnoucí atmosféře. Koncem jsem byla velmi překvapena, ale to už tak u příběhů A. Christie bývá.

Deia
04.02.2021 5 z 5

Spočiatku som mala trochu obavy, že sa v tej zmäti mien úplne nevyznám a aj niekoľkokrát som musela listovať naspäť, aby som si overila kto je kto, ale rýchlo som si jednotlivé postavy zapamätala (a navyše niektoré tam naozaj dlho nepobudnú). Tiež som sa bála toho, že kniha je celkom krátka a že dej bude príliš zhustený, ale vôbec, kniha je skutočne prepracovaná (čo iné čakať od Agathy). Príbeh je úžasne premyslený, celý čas som bola v napätí, kto ďalší zomrie a kto z nich je vlastne vrah (tipovala som nesprávne). Atmosféra knihy je naozaj pochmúrna, už len tá predstava, že je človek uväznený na ostrove a v podstate čaká na smrť... no nechcela by som byť na mieste postáv. Knihu som v podstate prečítala na jeden záťah, naozaj sa nedalo prestať. Ku koncu to ešte k tomu chvíľu vyzeralo, že sa ani nedozvieme, čo sa tam skutočne stalo :D.

simona g.
30.01.2021 4 z 5

Tak já vám nevím. Četlo se to dobře, místy napínavé, děj frčel, ALE... místy nuda a konec, za mne, tak nějak rychlý a horkou jehlou. Aspoň mi to tak přišlo.

666Jitka
29.01.2021 4 z 5

Velmi dobře prokombinovaný příběh se stoupajícím napětím a touhou konečně zjistit, jak to celé vlastně je - přesně to, co Agatha perfektně umí pro své čtenáře připravit. Stále - i po těch letech - jsou její detektivky dobrý čtenářský zážitek.

EvikU.
25.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Tahle kniha má právem takové vysoké hodnocení. Opravdu moc se mi kniha líbila. Čtivá, propracovaná, na začátku na mě dost postav, ale brzy jsem se orientovala.

Zajímavé je, že vraha jsem tipovala správně, ale poté mě to zmátlo. Že by hrál svojí smrt když tam byl doktor bylo promyšlené....

Atmosféra houstla a nechtěla bych být na jejich místě ani náhodou. A nejzajímavější je i to, že nakonec zabije i sebe. A tak důmyslně, aby to vypadalo jako vražda.

Veršovaná říkanka už je jen takový bonus za který autorce tleskám. Povedená detektivka a moc všem doporučuju. I když asi čtenářů, co ji ještě nečetlo moc nebude.

LiberX
23.01.2021 3 z 5

Snad mi fanoušci Agathy Christie prominou, ale její nejslavnější dílo má k pomyslnému vrcholu detektivek asi tak blízko, jako Leoš Mareš ke Zlatému slavíku.

Kniha má skvělý nápad, minimum napětí, na můj vkus příliš jednoduchý a přímočarý styl vyprávění a rozuzlení, které vyvolává přibližně stejné emoce, jako Miloslav Rozner v roli poslance parlamentu České republiky.

Monike
21.01.2021 5 z 5

Agatka opet nezklamala. Radost cist!

Jenny46
19.01.2021 5 z 5

Královna detektivek - super čtení, oblíbená...

pip11
18.01.2021 4 z 5

Velmi dobře promyšlený příběh. Stoupající napětí, každý podezírá každého… Není to ale moje top kniha, postrádala jsem Hercula Poirota nebo sl. Marpleovou.

amaenium
17.01.2021 4 z 5

Moje první Agatha Christie. Nečtu moc detektivky, ale díky výzvě jsem po ní konečně šáhla a v naprosto splnila očekávání. Kniha mě hned vtáhla, na knihu jsem se během nečtení těšila a neustále jsem přemýšlela a snažila se záhadu vyřešit. Avšak nepodařilo se a autorka překvapila. Rozhodně si dám další knihy od autorky.

Madla81
16.01.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Četla jsem ji už jako dítě a až dodnes si pamatuju, jak mě strhla napínavá atmosféra a svkělé vykreslení postav. Ano, už ve čtrtnácti mi bylo bylo v polovině jasné, kdo je na tajemném ostrově vrahem, ale nijak mi toto odhalení neubralo čtenářský zážitek. Spolu se Zelenou mílí od Stephena Kinga je to jedna z mých srdcovek, k nimž se ohromně ráda vracím. Mám doma ještě staré vydání z roku 1988 s úžasnou obálkou, kterou nakreslil Adolf Born.

Lubošovo
13.01.2021 5 z 5

Jedna z nejpromyšlenějších detektivek všech dob!

vonMalik
10.01.2021 5 z 5

Normálně na detektivky moc nejsem. Tuhle jsem začala číst do čtenářské výzvy a teda, paráda! Hltala jsem každé slovo, hledala volné chvilky, abych mohla jít číst a během 3 dnů měla přečteno. Asi to není moje poslední kniha od autorky!

Olga980
09.01.2021 5 z 5

Detektivky nečtu, ale tato mne chytla a moc mě bavila. Super, rozluštění mě překvapilo.

anez66
08.01.2021 5 z 5

Nejlepší detektivka, co jsem četla. Pořád jsem se na to snažila přijít, ale nebylo to možné. Hltala jsem každé slovo.