Deset malých černoušků

Deset malých černoušků
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5834 5834

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

Ema22
29.05.2021 4 z 5

Agathu jsme hltala kolem své dvacítky. Dnes, když jsem mnoho jejích knih viděla zfilmovaných a příběhy znám, mě některé pasáže trochu nudí (proto o jednu hvězdičku méně). Deset malých černoušků je vymyšleno geniálně, falešná motivace, napětí a závěrečné přiznání. Musela být geniální.

Haloon
28.05.2021 5 z 5

Úžasná knížka o vině a spravedlnosti. Nevím co napsat, hovořit by se o ní dalo celé hodiny a stále by bylo o čem. Skryté symboliky je v knize vskutku požehnaně. Čtenáře nenechává na pochybách, že má před sebou promyšlené dílo od nesmírně talentované autorky.
Napětí je až hmatatelné. Se zatajeným dechem nezbývá, než listovat vstříc dalším veršům říkanky. Čas letí jako o závod a černoušků rychle ubívá.

ANDY28
26.05.2021 5 z 5

Agátu nemám ráda. Nebýt výzvy, nevezmu její knížku ani do ruky, natož ji číst. Měním názor, smekám a souhlasím s tím, že je to královna detektivek. Brilantní mozek.

betička
25.05.2021 5 z 5

Krásná klasická detektivka od paní spisovatelky, kde se člověk nechá krásně unášet na vlnách vyprávění.
Opět je tu velmi pěkně popsáno jak moc člověka ovlivní psychika, jeho svědomí a ti kteří toho umí mistrně využít a pak s druhými manipulovat, těm pak už stačí jen naznačit a události se ubírají tím směrem jakým je třeba ...

Krukron
22.05.2021 5 z 5

Taková lehká detektivka. Líbí se mi hlavně styl, kterým je napsaná. Až jsem se vlastně divil, že je to docela pohodové čtení, i když tam jde o vraždy. Nevím, proč mi to tak připadalo. Je to něco, co můžete číst i před spaním a nemusíte se bát, že se Vám o tom bude v noci zdát. Zkrátka je to detektivka, která neděsí, ale čte se výborně. Jako kdybyste si pustili nějaký seriál s Herculem Poirotem :D

Renatka11
08.05.2021 4 z 5

Skvělé čtení! Noblesní, napínavé, nepředvídatelné, chytré. Ráda bych dala 5 hvězd, ale zas až tolik se mě to nedotklo. Přestože černoušci byli teprve mou první knížkou od Agathy Christie, za což se trochu stydím, je jasné, že byla výborná vypravěčka. Jen, detektivky nejsou úplně můj šálek čaje, takže ani další Agathu v nejbližší době neplánuju.

Knihomolka223
07.05.2021 5 z 5

Opravdu napínavé, nemohla jsem se odtrhnout. Jedna z nejlepších knih od této autorky.

Alizon
06.05.2021 5 z 5

Naprostá klasika od královny detektivek. Četla jsem ji minimalne třikrát a i když jsem už znala zápletku, celé je to napsáno tak bravurně, že se čtenář ani chvíli nenudí. Geniální, napínavé a mistrně zpracované.

Kacatko86
01.05.2021 5 z 5

Útlá knížka, ale takové akce. Při odhadu, kdo je vrah se jazýčky vah přelévaly z jedné postavy na druhou. Nakonec jsem byla stejně úplně mimo. Bylo to moje první setkání s autorkou, ale určitě ne poslední.

Emberas
01.05.2021 5 z 5

Krásná detektivka se skvělým nápadem, kdy tajemný vrah v uzavřené společnosti postupně zabíjí jednoho po druhém. Pro milovníky tohoto žánru opravdová lahůdka.

baji42
30.04.2021 5 z 5

Opuštěný ostrov a rafinovaný vrah. Jedna z nejlepších detektivek vůbec. Doporučuji a s radostí dávám pět hvězdiček.

Jaruš7
27.04.2021 5 z 5

Mé hodnocení preciznosti zápletky je v tom, že po filmu, ve kterém ty pochybnosti důvodu byly natolik v rychlém sledu deseti aktérů, neurčité a dokonale minimálně naznačené, že nešlo určit potencionálního pachatele, takže po letech si znovu vzpomínkami projít a nést se dějem - zvukem bylo to pravé.
Od "Královny" mistrovský kus.

Kolik jich bylo a je, dnes, těch neprokázaných v pandemii skrytých, v politice budoucích.
Audiokniha skvělá.

NannyOgg24
26.04.2021 5 z 5

Agatha vždy překvapí. I když jsem knihu již četla, objevila jsem něco, co jsem zapomněla. Tak je to vždy. Skvěle napsaná detektivka, perfektně vykreslené jednotlivé postavy.

Janina2609
26.04.2021 5 z 5

“Musí to být fantastický zločin, něco překvapujícího, naprosto neobvyklého...”
Pro milovníky klasických detektivek povinná četba. Já až takový milovník nejsem, ale knihu - audio skvěle namluvenou p.Čechem-jsem si dokonale užila. Neznala jsem dopředu vraha z žádných předchozích zpracování, což bylo velmi příjemné, ale potvrdila se mi pravda, že všichni okolo mne už dávno vědí, kdo je vrah, jen já pořád netuším. Ani tentokrát jsem do poslední chvíle nevěděla...No, co se dá dělat:))

Mona-Lisa
26.04.2021 5 z 5

Klasická detektivka ze staré školy bez vyšetřovatele s flaškou, popřípadě s vnitřními démony. Na ty teda narazíte, ale pečlivě ukryté uvnitř každého účastníka této partie.
Děj se točí okolo deseti lidí na ostrově, kteří se společně ocitnou odříznutí mimo civilizaci, navzájem se neznají a spojuje je jedno - škraloup z minulosti, za který mají nyní pykat.
Říkanka Deset malých černoušků s posledním veršem "až tam nezbyl žádný", visící v každém pokoji návštěvníků ostrova má svůj temný důvod.
Tuto skutečnost si všichni začnou uvědomovat, až postupně začnou mizet ze scény (čti umírat) a na tobě je odhalit vraha.
A během toho máš čas dumat nad hříchy každého 'černouška' z říkanky. Nad hloubkou jejich viny, absenci pokání a jak jejich arogance svádí k tomu - že jim jejich osud začínáš přát.
Mně hlavně běželo hlavou to, že vrah není jen osoba s nožem v ruce nebo s prstem na spoušti. Ale sprovodit ze světa druhé lze provést miliony způsoby, které můžeme vydávat za náhodu sami před sebou a hlavně před zákonem.
Ale neměl by snad za to být každý potrestán?
To, že jsem díky seriálu znala pachatele, mi vůbec nevzalo potěšení z příběhu, naštěstí. Dosyta jsem si především užívala jiskření mezi postavama, zkoumaní jejich svědomí a to, jak každý jinak zpracovával svůj hřích.
Některé kapitoly/scény budu mít dlouho v hlavě - rekapitulace jejich činů, jejich reakce, následná konfrontace s nimi a obhajoba. A poté smývání krve z vlastních rukou a omlouvání se před sebou samými v soukromí pokoje.
Dostala jsem se k audioverzi knihy namluvené Vladimírem Čechem.
Byla to radost poslouchat, těch 8 hodin uteklo strašně rychle.
Pointa je uspokojující a když zapojíte šedé buňky mozkové, myslím, že máte šanci uhodnout vraha.

Laféeverte
23.04.2021 5 z 5

Je to naprosto skvělá kniha, a to ze dvou důvodů. Za prvé - pátráte nejen po tom, kdo z oněch deseti je vrah, ale také po tom, jak to vlastně bylo u všech hrdinů a jejich minulosti. Za druhé - atmosféra, vzájemné podezírání, strach o život, izolace, nemožnost úniku...a navíc je to celkově dobře vymyšlené s provázaností na onu básničku. Jen v originále je trochu škoda té politické korektnosti, která tenhle nápad dost upozaďuje. Kdyby to autorka věděla, možná by vybrala jinou básničku.

evacerna18
17.04.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, která patří k tomu nejlepšímu od Agathy Christie. Doporučuji každému milovníkovi klasických a opravdu kvalitních detektivek :)

kyticka152
11.04.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Příběh byl napínavý a myslím si, že ne jednomu člověku zamotal hlavu. Byla jsem zvědavá, jak bude děj pokračovat a rozzuzlení bylo dobře vymyšlené. Celkově si myslím, že motivy vraha byly reálné. Přestože je kniha starší, tak mě moc bavila. DOPOUČUJI k přečtení!

Karolina90
04.04.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Originální, nadčasové. Do poslední chvíle nevíte, kdo to mohl být, protože postupně podezříváte všechny. Kdo ještě nečetl, tak do toho:)

vercas945
30.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Od Agathy Christie jsem, myslím, přečetla všechno, co u nás vyšlo (hlavně na střední jsem ji hltala) a všechny knihy byly zajímavé. Ale jen u některých si dodnes pamatuji celou hlavní zápletku a pachatele na první dobrou a i mezi těmito knihami Deset malých černoušků vyniká. Viděla jsem i několik filmových zpracování a divadelní hru a mám jen jednu malou výtku, přece jen trošičku radši mám ten divadelní (i některý filmový) konec se dvěma přeživšími, deset mrtvých je na mě moc definitivní..