Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5822 1149

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

lucifess
15.10.2021 5 z 5

Vrah mi zůstal utajený až do poslední chvíle. Tohle jsem nečekala, Agatha je opravdu mistryně detektivek.
Když jsem četla od Shari Lapeny Nevítaného hosta (byla dobrá), pár lidí v komentářích ke knize psalo, že příběh připomíná Agathu Christie a její knihu Deset malých černoušků. Prý proti tomu nic moc. Tak jsem věděla, že si ty černoušky fakt musím přečíst :) A jo, je to pravda, líbila se mi ještě víc! Moje první a rozhodně ne poslední Agatha.

militu
15.10.2021 5 z 5

Moje první kniha od autorky a musím uznat, že byla fakt skvělá. Napínavá, pachatele jsem si tipovala správně, jen najednou byl mrtvý tak jsem si tipovala zase jiného a nakonec jsem byla překvapená. Hlavně je kniha čtivá a ubíhá tak lehce a nenásilně. Super, určitě si zase něco od Agathy přečtu.

Noeni
10.10.2021 5 z 5

Tak tohle bylo úžasný! Ještě teď se nemůžu vzpamatovat z toho, co se stalo, jak to celé dopadlo! Po dočtení jsem nějakou chvíli zírala, neschopná pohybu, to se mi snad ještě nestalo. První knížka od Agathy Christie, kterou jsem přečetla a nutně potřebuju další. Vraha jsem neuhádla, což se mi u detektivek stává málokdy. Jsem nadšená!

Mira7
10.10.2021 5 z 5

Přestože čtu krimi spíše jiného typu, resp. od jiných autorů, tato kniha se mi četla velmi dobře. Námět, prostředí a vlastně vše je zvoleno skvěle. Napětí postupně graduje a pokud někdo dokázal odhalit - ne tipnout - vraha, tak si může směle podat přihlášku na Scotland Yard.

Monnyska
02.10.2021 5 z 5

Měla jsem také své tipy, ale bohužel jsem se netrefila :) kniha velmi působivá, hodně čtivá, pustila bych se do ní hned znovu. Zajímavý námět, který mě nenechal chladnou.

Ruru
29.09.2021 5 z 5

No, ne nadarmo se Agathě Chtistie přezdívá královna detektivek.
Jeden ostrov, deset lidí. Každý z nich má ve skříni svou formu kostlivce, ať už si jej připouští nebo ne. Měla jsem pár tipů na vraha, ale autorka mi je zabila, takže očividně bych nemohla být detektiv. :D
Četla jsem ji v noci, bála se pod peřinou a dnes budu naprosto nepoužitelná, ale já to musela dočíst!
Ve věci změnění názvu na „Až tam nezbyl žádný,” plně souhlasím s Illiou. Nepochybuji, že autorka tím nechtěla nikoho urazit, pouze se jí to hodilo do příběhu, jenže v téhle prapodivné době každý vidí rasismus všude. Mrzí mě to, ale co já nadělám.

wistar
28.09.2021 5 z 5

Excelentní dílo, skvělé postavy, napětí, do poslední chvíle jsem netušil kdo je záporák, plán vraha je sice trošku přitažený za vlasy, ale neva.

klaraskolkova
28.09.2021 5 z 5

Pro mě první, ale rozhodně ne poslední kniha od Agathy Christie. Přečteno jedním dechem během jednoho dne. Ze současných autorů mi styl hodně připomíná Shari Lapenu - například její kniha Nevítaný host řeší prakticky totožnou situaci.

douchova11
26.09.2021 5 z 5

Úžasná spisovatelka = úžasný čtenářský zážitek - pro mě opět překvapivé rozuzlení. Jak jinak u královny detektivky :-))

Eicherik
26.09.2021 5 z 5

Klasika nejklasičtější a detektivní libůstka. Velmi se mi líbilo to propojení s dětskou říkankou. Tohle byla moje první Agatha, ale rozhodně ne poslední.
Citace: Deset malých černoušků hostil děda Vševěd,
jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.

Raddkaa
24.09.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy četla. Deset malých černoušků jsem četla ke čtenářské výzvě a byla to jedna z nejlepších knih, které jsem si mohla vybrat. Příběh je velice zajímavý a napínavý až do úplného konce. Originální námět a postupně stoupající napětí se mi na knize líbilo nejvíce. Doporučuji všem milovníkům detektivních románů a příznivcům Agathy Christie.

Zuna1990
22.09.2021 5 z 5

Skvelé. Nečudujem sa, prečo je táto kniha považovaná za najlepšiu detektívku. Prvýkrát sa mi stalo, že som netipovala, kto je vrahom. Len som sa nechala viezť dejom až do samého konca. A ten ma odrovnal.

Ilia
19.09.2021

Knížka je naprosto skvělá, přečetla jsem ji prakticky jedním dechem a až do poslední chvíle netušila, kdo je vrahem, konec mě naprosto překvapil. Mrzí mě ale změna názvu a upravení vydání. Autorka své dílo pojmenovala jako Deset malých černoušků a přijde mi poněkud přehnané a neuctivé k autorce změna názvu. Nevidím v tom nic rasistického, velice mě to mrzí

Nelička
18.09.2021 5 z 5

Moje první setkání s paní ACH a moc mě bavilo! Příběh má spád, napětí, atmosféru, mind-blowing rozuzlení, prostě všechno potřebný. Určitě si přečtu i další knížky...

oliverjunior
17.09.2021 5 z 5

I když čteno už po několikáté, stále si kniha uchovává to nesmírně osobité napětí jako napoprvé.
Zápletka je tak prostá, a přitom tak záhadná a spletitá. Člověk neustále dumá nad pachatelem a jeho motivem. Neustále se objevují nové důkazy a přitom až samotný konec prozradí skutečnost (kterou vám ale nepovím ... možná když tady budete pročítat dost dlouho, narazíte na nějaký spoiler).
Příběh graduje a napětí roste. Atmosféra je hustší než mlha a i když vše vidíte (nebo spíš čtete) tak jasně, nevidíte tak daleko, abyste uhádli skutečnou pravdu. Jeden po druhém pak umírají lidé na ostrově, a vám v tu chvíli přijde, jako byste tam byli s nimi. Slyšíte jejich neustálé hádky, ve vás samotných to vře. Počítáte porcelánové figurky černoušků a odhadujete, kdo bude další. A při tom všem vám na krk dýchá to nelítostné očekávání tragédie, že i vy si v tu chvíli připadáte, jako by na ostrově nebylo jen deset malých černoušků - ale jako kdyby to vy jste byl ten jedenáctý.
A závěr - člověk zůstává v němém úžasu nad rozuzlením celého příběhu a zároveň si klade otázku "Jak to, že mě to nenapadlo už předtím?"

MarqueeMoon
16.09.2021 5 z 5

Povedal som si, že skúsim Agathu Christie, siahol som zrovna po tomto diele, keďže som to nikdy nevidel ani v telke a absolútne som nepoznal zápletku ani nič moc podrobnejšie (iba, že je to o desiatich ľuďoch, ktorí umierajú na ostrove ako muchy, rukou mysteriózneho vraha). Naozaj geniálny príbeh so skutočne neočakávaným rozuzlením. Ono to bolo tak skvelo napísané, že som sa ani poriadne neodvážil tipovať vraha a iba som sa unášal fantastickým príbehom, stránky plynuli lahodne a veľmi rýchlo.
Mám pocit, že moje prvé čitateľské zoznámenie s Agathou Christie ma potenciál byť zároveň tým najlepším :) ak by sa mi niečo od nej páčilo viac, už si fakt neviem predstaviť z akého vesmíru by bol ten príbeh.

lenuskav
12.09.2021 5 z 5

klasika :-)

DomYell
03.09.2021 5 z 5

Moje nejoblibenejsi kniha od ACh. Vzdy jednou za rok, dva, tri... ji otevru a stejne hrave a napnute i znova prectu. A rikam hrave schvalne... Je to vlastne takova hra, chcete-li i reality show a co chvili listuji zpatky na tu rikanku a hadam, jak to bude dal. Genialni

Atanone
25.08.2021 5 z 5

Skoro jsem litovala, že nakonec vyšlo najevo kdo, proč a hlavně jak. Nebýt toho, že jsem poměrně nedávno viděla film, byla bych úplně mimo se svými teoriemi, i když zpětně tam byla jedna fakt solidní nápověda.

Aknel26
23.08.2021 5 z 5

Dokonalost.
Už poněkolikáté jsem měla tu možnost navštívit Černochův ostrov a opět jsem byla pohlcena. Tentokrát jsem si vystačila s vlastní četbou, ale rozhodně doporučuji i audioknihu namluvenou Vladimírem Čechem, to je dokonalost na druhou.