Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5812 1148

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

agatakristi
28.02.2022 5 z 5

Tohle byla moje úplně první detektivka v životě, už to bude šedesát let zpátky. Stará láska nerezaví, miluju a vždycky budu milovat. Takhle má vypadat detektivní příběh.

Michal_SK
23.02.2022 5 z 5

uplná klasika, tú básničku som vedel malé dieťa. Rád sa ku knihe vraciam.

michimuller
23.02.2022 5 z 5

Super skvělé nadčasové! Audio kniha načtená panem Vladimírem Čechem, naprosto dokonalá. Já knihomol detektivek jsem si dala tuto královnu do výzvy, neboť příběh notoricky známý jsem vlastně nikdy nečetla. Byla to rychlá jízda už dlouho se mi nestalo, že bych zavírala knížku, tedy vypínala mobil ve 4 ráno. Já jsem si tuhle klasiku užila, rychlý spád, rozklad psychologie postav, gradace děje, prostě osvěžující bonbonek mezi dnešními brutálně krvavými severskými příběhy jako třešnička na dortíku. Tohle mě hodně bavilo, Agatho byla jste geniální a ve své době fakt královna detektivek.

roman9276
22.02.2022 5 z 5

Tohle byla rychlovka, geniální, promyšlený od samého počátku až do konce. Samozřejmě vraha jsem netipl ani náhodou, hodně bavilo.

zdenkacte
18.02.2022 5 z 5

Bože, to je taková klasika! Autorka umí udržet napětí, jazyk míří rovnou k jádru pudla.

keiko33
15.02.2022 4 z 5

Moja prvá kniha od autorky, vďaka výzve. Tak trochu mám z knihy zmiešané pocity. Mám rada detektívky, no táto je akási nemastná, neslaná. Čítala sa rýchle, postupne vás autorka pomaly zaplieta. Trocha viac krvavé,veľa mŕtvol, vraha som neuhádla. Ale chýbali mi tu emócie a zimomriavky. Vraždy išli za sebou tak rýchlo, že som sa nestíhala báť. Kým mi do mozgu došla myšlienka o vražde, už bola spáchaná ďalšia. Chápem vraha prečo to urobil a prečo sa rozhodol byť sudcom nad "vrahmi", no na konci knihy by som mala mať pocit, že mi kniha niečo dala, akési mravné ponaučenie. Tuná som necítila nič, len zmätok. Takže nebolo to vôbec zle, keď sa na to pozrieme očami z pred 80 rokmi, no v dnešnej dobe mi tu niečo chýbalo.

Dom95
08.02.2022 5 z 5

Nějak jsem se nemohl do příběhu úplně dostat, ale celou dobu mě to táhlo k tomu, abych knihu dočetl. Poslední kapitola ale byla tak úžasná, že to změnilo pohled na celou knihu.

TaNya_
06.02.2022

Poirot je můj oblíbenec a od autorky čtu spíše jenom jeho vyšetřování, ale toto je klasika. Tohle by měl přečíst každý nadšenec pro detektivky.

adabraz
27.01.2022 5 z 5

Jak jinak než skvělá kniha od skvělé autorky. Opravdu promyšlené a napínavé od začátku až do konce.

wendulka321
10.01.2022 5 z 5

Naprosto skvěle promyšlené napínavé od začátku do konce. A k tomu medový hlas pana Vladimíra Čecha co víc si přát. Rozhodně doporučuji si poslechnout.

Kaiserka
08.01.2022

Skvěle promyšlené, nadčasové, napínavé, a čtivé. Bavilo mě číst od začátku až do konce..

bararich8
02.01.2022 5 z 5

Skutečně mistrná detektivka! Má první kniha od A. Christie a musím říct “Klobouk dolů!”

Bedřich63
31.12.2021 4 z 5

Moje první kniha od autorky. V rámci našich rodinných večerů jsem viděl několik desítek filmů o Hercule Poirotovi a o slečně Marplové. V těchto zfilmovaných příbězích na mě vždy působil nějaký tak trochu naivismus té doby před 100 lety. Podobně na mě působila i tato kniha.
Více jsem to celé vnímal jako sociální a psychologickou studii, než jako drsnou detektivku, kde se stalo 8 vražd a 2 sebevraždy. Film jsem neviděl, ale dovedu si představit, že by to ve filmu mohlo být zpracováno tak, že divák si nestihne ani na minutu vydechnout.
Autorka píše zajímavě, nápad je to vynikající, osoby jsou popsány dokonale, prostředí už méně. Časem si přečtu i nějaké jiné knihy, abych srovnal filmové zpracování s knižní předlohou. Možná si pak tuto skvělou autorku několika desítek knih více oblíbím.

heliiinka
28.12.2021 5 z 5

Geniální. Zkoušela jsem předvídat další kroky podle říkanky, zkoušela jsem zjistit, kdo to má na svědomí. A neměla jsem ani stín podezření.
Stránky utíkají pod rukama, není to zbytečně krvavé a nechutné, je to do detailu promyšlené.

Jerry H
28.12.2021 5 z 5

Když si člověk uvědomí , že je to 80 let starý příběh, který i v dnešní době umí zaujmout a prakticky na pár stránkách vylíčit celkovou atmosféru, psychologii těch "návštěvníků" a celkové rozpoložení, tak musím smeknout. No Agatha Christie, zřejmě dobrý oddíl.

Karoley
27.12.2021 5 z 5

Deset malých černoušků hostil děda Vševěd.
Jedna z nej detektivek, co jsem zatím četla. Celý děj je bezvadně promyšlený, z tajemných náznaků mi běhal mráz po zádech a až do konce jsem netušila, kdo zatím vším stojí. Moje první Agatha a zcela jistě ne poslední.

charlizee
27.12.2021 4 z 5

Psát o detektivce, která se kopíruje už dobrých 80 let, že je nápaditá, je informace asi tak hodnotná, jako když někomu budete popisovat, že v zimě je zima… Přesto dodám snad jen to, že mně u první dámy napětí právě to napětí často schází, což je ale dost možná dáno taky tím, že je ten příběh tak notoricky známý…
Za fun fact považuju jedenáct mrtvol na dvě stě třiceti stranách - kdejaký současník by to rozmázl na stran tisíc, ideálně ještě ve verzi na pokračování.
Jo a četla jsem vydání z roku 2017, to nejnovější z letoška (2021) už se jmenuje A pak nezbyl žádný. (Původní, britské vydání z roku 1939 znělo Ten Little Niggers, v USA v roce 1940 knížka vyšla pod odlišným názvem And Then There Were None). Mně osobně se ten druhý název líbí víc, ale dost mi vadí ta tendenčnost.

RoBertino27
23.12.2021 5 z 5

Přes všechny eskapády s názvem v zešílevší době posledních let na tuto knihu, ani filmová zpracování, nedám dopustit. Po Vraždě v Orient-Expresu a Domu u kanálu nejoblíbenější "christieovka".

MinaHawke
18.12.2021 5 z 5

Detektivkou od Agathy Christie se absolutně nedá nic zkazit. Za mě SUPER.

Mi--LADA
16.12.2021 5 z 5

Dokonalá detektivka, která má jedinou mouchu, za níž ovšem Agáta nemůže. A to moderní korektní název "A pak nezbyl žádný". Možná bych si měla dokoupit některé knížky, než se začnou měnit a přepisovat celé pasáže, až už z původního obsahu nezbyde skoro žádné původní nebo to bude takové vykuchané... :)
Nejprodávanější detektivka všech dob a kdo jí četl, chápe proč. Po tolika letech od napsání sbírat nadšení, to umí jenom ta nejznámější královna detektivek A.G. Vrhám se na další, přečtu jí celou a že je ještě co číst! Těším se na další, už mám nakoupeno.