Pán ohně

Pán ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232529/bmid_pan-ohne-232529.jpg 4 903 217

Čínské thrillery série

Příběh o děsivých vraždách, které spojuje ještě děsivější tajemství. První svazek série čínských thrillerů. Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou po vrahovi vysoce postaveného vládního vědce, jehož děsivě ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy vědec zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, která je zkušenou odbornicí na uhořelé oběti. Jak odkrývají jednu vrstvu případu za druhou, odhalují pravdu, jež svou děsivostí předčí i jejich nejhorší noční můry.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

The Firemaker , 1999

zahadum
06.03.2022 4 z 5

Po prečítaní fenomenálnej trilógie z ostrova Lewis, som bol pochopiteľne zvedavý na ďalšie knihy autora. Keďže Čína ma zaujíma a prišla mi ako dobrá zmena po Škótsku, rozhodol som sa pre prvý diel čínskych thrillerov. Pán ohňa je rozhodne oveľa slabšie čítanie ako ostrov Lewis, to chcem hneď na začiatku uviesť. Tu je tiež detektívny príbeh a na pozadí sú osudy ľudí ale tu to pôsobí kŕčovitejšie a povrchnejšie. Autor uvádza čitateľa do nového prostredia ( Čína ) rôzne kultúry keďže hlavná postava je Američanka. Robí to zo začiatku zmätok, musíte prijať Čínu a jej rozhodne iné a exotické prostredie navyše od Európana ( May ). Dosť rýchlo sa udeje dôležitá vec z ktorej sa nestihne spamätať ani hlavná postava a ani čitateľ. Pre niekoho reálie Číny a ich mená a názvy spolu prirýchlym vstupom do deja spôsobiť chaos. Priznám sa, že som bol prudko nešetrne aj ja vhodený do deja. Nechápte to tak, že sa mi nepáčilo, v podstate je to veľmi dobrá kniha ale mierne nešikovne zvládnutá. Hlavne začiatok. Potom sa čitateľ aklimatizuje a od polovici to ide z kopca. Detektívny príbeh sa prelína do popredia a postupne sa stáva hlavný bod knihy a celkom súdržne s tým idú aj osudy postáv. Miestami to jemne ťahá až k červenej knižnice ale nič hrozné .Horšie je to s pomerne povrchným, predvídateľným dejom kedy sa naivne isté udalosti začnú vymykať zdravému rozumu. Z banálneho krimi príbehu je tu zrazu doslova celoplanetárny problém. Myslím si, že aj nebezpečenstvo GMO potravín je lacná látka a takto sa atraktivita čínskeho prostredia zbytočne vytratí v niečom čo pokojne mohlo byť v EU reáliách. Koniec je tiež nevyriešený najlepšie a vyslovene ho niekto / niečo uťal a lacno na dvoch troch stranách odflákol. Veľmi odflákol. Rozhodne dám šancu druhému dielu a potom sa definitívne rozhodnem ako ďalej s Mayom a čínskymi thrillermi.
za mňa 70 %

jaghut
24.02.2022 1 z 5

(SPOILER) Netušil jsem, že i Peter May je jeden z těch levicových obdivovatelů "Nové Číny". Nebudu hodnotit příběh, ten mne zas až tak neotravoval, ale ideologické bláboly soudruha Li o zlých a nebezpečných studentech se kterými bylo nutné pořádně zatočit (odkaz na masakr na náměstí Tchien-an-men) mě už klidným nenechaly. Když se objevil nájemný vrah ze zlého Hongkongu (...u nás v Číně takoví lidé moc nejsou, sic! ) bylo pro mne vymalováno. Na to opravdu nemám, s touhle anální sondou do čínské komunistické reality nechci nic mít společného
...dávám jednu hvězdičku za zajímavé forenzní postupy a za vcelku uvěřitelnou americky naivní patoložku, je to ovšem za nedočtenou knihu

Kerberos
06.02.2022 4 z 5

Celkem slibně se rozvíjející série, když si zvyknu na čínská jména a jinou mentalitu. Spolupráce americké soudní lékařky a čínského policisty uvidíme kam nás to zavede.

Arwen777
20.12.2021 3 z 5

Audiokniha
Dobře, souhlasím, že kvalit Ostrova Lewis to nedosahuje, ale zase taková tragédie to nebyla. Je to podstatně jednodušší, ať už co se zápletky týká tak i vykreslení postav. Je v tom kopec romantiky, takže souhlasím, že bych doporučovala spíše ženskému publiku. A na co autor vsázel, bylo zasazení do atraktivního a ne tak obvyklého prostředí Číny. Protože jsem v Číně nebyla, nejsem schopná posoudit, nakolik reálné prostředí i chování lidí je. V detektivní lince není nic tak překvapivého, příběh ubíhá pozvolna a stojí na paradoxní spolupráci dvou nepravděpodobných spojenců - čínského detektiva a americké patoložky. Doporučuji nepřemýšlet o tom, zda by to bylo možné.
Jako relaxace nebo poslech při nějaké nudné činnosti to nebylo špatné a něco nového se člověk také dozvěděl. Rozhodně na Petera Maye nezanevřu.

tonysojka
21.11.2021 3 z 5

Krásná americká patoložka a svědomitý čínský policista. Jeho moudrý strýček hrající čínské šachy a ještě moudřejší prodavačka čehosi na rohu čtoucí Descarta. Děj předvídatelný až běda, zkrátka kýč jak Brno. Brňáci ať prominou.
Knihu lehce pozvedává občasný popis hybridu komunisticko kapitalistické společnosti.

evismaior
09.11.2021 4 z 5

80% - Detektivka z roku 1999 a přitom tedy děsivě aktuální - geneticky upravená superrýže, kterou nenapadají škůdci a má mnohem větší výnosnost, takže nakrmí nejen miliardovou Čínu, ale může být odpovědí na hladomor i v jiných zemích? Kdo by po ní netoužil, že? Ale modifikace za použití neškodných virů už nemusí být tak neškodná. A pak se jistě najde někdo, kdo si namastí kapsu při vývoji léku. A nemocní za něj ještě budou vděční... Jako první jsem z téhle série četla až následující druhý díl, takže postavy americké patoložky Margaret a čínského detektiva Li už pro mě byly důvěrně známé. Ti dva tvoří při zkoumání tajemné vraždy upálením působivý kontrast americké nezávislosti a čínského konzervativního smýšlení, střet kultur mezi těmi dvěma pěkně jiskří a nejen ten. Opět zaujaly čínské reálie. Jen ten konec mi přišel takový useklý až odfláknutý, tak ještě že existují ty navazující díly.

VendulaB
14.09.2021 5 z 5

Výborná detektivka z daleké Číny, ve které je všechno. Dobrá detektivní zápletka, atraktivní prostředí, nahlédnutí do nedávné čínské historie, bohatý osobní život hlavních hrdinů - čte se jedním dechem. Stejně jako v případě ostrova Lewis skvělý popis atmosféry místa. Skvělý zážitek.

Corso
11.08.2021 3 z 5

Pocuvane ako audio. Neviem ci som cakal nieco viac alebo sa mi to len netrafilo do momentalnej nalady. Cakal som nieco... viac cinske? Mozno som len sklamany ze Mayova Cina je uz na nerozoznanie od Zapadu. Dalsie diely s radostou prenecham inym. V podstate, keby som prizmuril oci, tento pribeh by sa mohol odohravat trebars v Chicagu. V Mexico City nie, tam je to ozaj ine kafe. Uz len ta premisa ze by sa cinska policia spoliehala na zahranicneho vysetrovatela. Normalne... Gulikov Sudca Ti mi je viac uveritelny.
Inac celkom by som si precital nejaku detektivku original od cinskeho autora. (Ci sa nahodou tiez len neopicia po zapadnej krimi a zase by som bol sklamany.) Lebo napr. vo fantastike zaziaril Problemom troch telies Liu Cch Sin. A na toho nedam dopustit.

Gibis
21.07.2021 4 z 5

Mě se to líbilo. Jasně, Ostrov Lewis je dokonalost a jen tak něco ho nepředčí, ale i tenhle úvod do čínské série mě hodně zaujal a bavil. O Číně nic moc nevím, samozřejmě jsem slyšela třeba o politice jednoho dítěte, ale nikdy nějak víc nezkoumala a tady jsem se nenásilnou formou dozvěděla spoustu věcí o životě v Číně a zase si připadám chytřejší :)
Zkraje jsem sice myslela, že si nezvyknu na čínská jména a budou se mi motat, ale za chvíli jsem si zvykla a orientovala se bez problémů. Audiokniha pěkně namluvená Janou Plodkovou a Martinem Myšičkou. Budu se tedy těšit na pokračování.

tinka1974
27.06.2021 3 z 5

Z této detektivky jsem byla trochu rozpačitá. Čekala jsem něco víc. Prostředí Číny je dost neobvyklé, čínská jména mi splývala. Příběh chytil na akci teprve v závěru. Odepsat tuto sérii nechci, snad budou následující díly lepší.

jaroiva
31.05.2021 5 z 5

Tohle byl zas trochu jiný May, než na jakého jsem byla dosud zvyklá. A musím říct, že tahle jeho poloha mě zaujala. Jen se mi zdá, že to není thriller. Nebylo to podle mě nějak zvlášť napínavé. Asi ani nebyl čas na napětí, protože to bylo svižné a rychlé.
Výborně popsaná atmosféra Pekingu. Připomněla jsem si tamější ulice a uličky, Maovu podobiznu na Náměstí nebeského klidu i Zakázané město.
Zpočátku jsem prostě nesnášela ty čínské móresy a zároveň nadávala na americkou vševědoucí nadřazenost. Až do té doby, než si to pěkně vzájemně Li s Margaret vyříkali :).
Docela mě zajímá, jak autor vybruslí v příštích dílech z toho tématu s rýží. Takže určitě se sérií nekončím.

eliska8413
16.05.2021 4 z 5

Po sérii zatrpklých severských detektivek s vyhořelými detektivy byl tento román krásnou vzpruhou. Děj odsýpal rychleji než japonský Šinkansen, na zvraty se čekalo v řádech hodin, a nelogických momentů bylo jen pomálu. Příběh postav byl uvěřitelný a s ohledem na aktuální pandemii i dosti apokalyptický. Tuším, že se s Lim a Margaret nevidím naposledy.

Vlaďkaa4
27.04.2021 4 z 5

Ze začátku se to neskutečně vleklo, od autora jsem přečetla dost knih, které mi přišly výborné. Tak jsem to nechtěla vzdát od poloviny to má úplně jiné grády.....

Rhodopis
20.03.2021 3 z 5

Kniha mě bavila, nebyla to klasická detektivka, ale dobře se četla a dozvěděla jsem se i střípky zajímavostí z tajemné Číny.

Vevericka.eva
18.03.2021 4 z 5

Na začátek série dobrá pecka. Už jsem si u Maye zvykla, že pachatele obvykle odhalím velmi brzy, ale stejně mě baví číst jeho knihy, hledat motivy, příčiny a důsledky. May je totiž výborný vypravěč, čtenáře obklopí světem, vůněmi, atmosférou daného místa. Je to skoro jako tam být.

13werka
06.03.2021 3 z 5

Příběh není příliš akční - spíš než jako thiller bych ho označila jako klasickou detektivku. Od jiných detektivek se odlišuje zejména prostředím, ve kterém se odehrává, a střetávání dvou kultur. Margaret o Číně a životě v ní skoro nic neví a tak její spolupráce s Lim je z počátku plná konfliktů, nepochopení a nedorozumění, ale nakonec to mezi nimi začíná jiskřit. Díky této kombinaci se mi knížka četla docela dobře, jen konec mi přišel trochu přitažený za vlasy.

13werka
06.03.2021 3 z 5

Příběh není příliš akční - spíš než jako thiller bych ho označila jako klasickou detektivku popisující detektivní pátrání. Od jiných detektivek se odlišuje zejména prostředím, ve kterém se odehrává, a střetáváním dvou kultur. Margaret o Číně a životě v ní skoro nic neví a tak její spolupráce s Lim je z počátku plná konfliktů, nepochopení a nedorozumění, ale nakonec to mezi nimi začíná jiskřit. Díky této kombinaci se mi knížka četla docela dobře, jen konec mi přišel trochu přitažený za vlasy.

mol378
24.02.2021 1 z 5

Mayova čínská série mě vůbec nebaví, oba hlavní představitelé mi lezou na nervy a jsou mi protivní, což u tohoto autora překvapuje. Je to takové nijaké a asi pro zvýšení atraktivity nemístně šmrncnuté podivným sci-fi.

capricorn__
16.12.2020 1 z 5

Mně se kniha moc, opravdu moc líbila - Peter May vytvořil mimořádnou atmosféru. Připadalo mi, že čtu detektivku, která je promíchaná s jakýmsi cestopisem a milostným románem, což mě zaujalo, protože mám rád knihu s několika žánry, ale... Pak někdy ke konci knihy se všechny tyhle tři žánry, které se dokonale hodily do prostředí orientální Číny, úplně vytratily, na scénu přišlo jakési zvláštní sci-fi, které mi celý dojem z knihy zkazilo a do "Pána Ohně" se absolutně nehodilo. A za to bohužel víc než jednu hvězdu dát nemůžu.

Katania
29.11.2020 4 z 5

Žádná extra zápletka, ale mě to bavilo. Poznávání čínské kultury bylo zajímavé.