Pán ohně

Pán ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232529/bmid_pan-ohne-232529.jpg 4 903 217

Čínské thrillery série

Příběh o děsivých vraždách, které spojuje ještě děsivější tajemství. První svazek série čínských thrillerů. Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou po vrahovi vysoce postaveného vládního vědce, jehož děsivě ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy vědec zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, která je zkušenou odbornicí na uhořelé oběti. Jak odkrývají jednu vrstvu případu za druhou, odhalují pravdu, jež svou děsivostí předčí i jejich nejhorší noční můry.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

The Firemaker , 1999

Neo1tex
09.04.2015 3 z 5

Bohužel se neubráním srovnání a Pán ohně ani zdaleka nedosahuje kvalit předchozí trilogie. Je zjevné, že Mayovi jde mnohem lépe psaní příběhu, který je zasazený do prostředí, které důvěrně zná.

Navíc se v příběhu nedokázal vyvarovat několika opravdu slabých míst (ta dedukce o rukavicích, klíči a otiscích prstu byla skutečně z kategorie WTF!?) a za největší nedostatek považuji především to, že ve chvílích, kdy hlavní hrdinové marně bádají nad tím, co se to vlastně stalo a proč (proč mu ukradl hodinky, proč ho (je) zabili, proč se chová divně...), průměrně inteligentní čtenář bude mít dávno jasno a nedovtipnost hrdinů mu bude lézt na nervy.

Přesto se na další knihy od autora těším a určitě si je nenechám ujít. Jen budu doufat, že budou lepší, než Pán ohně.

petshop
03.04.2015 5 z 5

Když jsem viděla, že má Pán ohně nižší hodnocení než trilogie Skála a spol. ani se mi to moc nechtělo číst, ALE přečetla jsem jedním dechem. Chvílemi jsem v průběhu čtení měla pocit, že je to takové trošku hollywoodské. Už jsem viděla ten film: namyšlená, vzdorovitá Američanka versus Číňan, pozvolné prolamování předsudků, lovestory a do toho vraždy a jejich vyšetřování. Zdálo se mi, že krimi zápletka je trochu na pozadí dříve zmíněného a obávala se, že rozuzlení bude nějaká ptákovina. Ale konec, kdy se odhalí motiv činů, mi opravdu vzal dech a přiznávám, že jsem to vůbec nečekala. Neříkám, že je to perfektní, ale je to svižně napsané, má to zajímavou myšlenku, prostředí Číny je atraktivní, střet kultur taktéž. Poslední řádky sice trochu z továrny na sny, ale to budiž knize odpuštěno.

BlackFun
01.04.2015 4 z 5

Zcela určitě doporučuji každému, kdo váhá! Fajn příběh, nic nervy drásajícího - pro mě pohodová detektivka :)

Maragad
31.03.2015 3 z 5

Pán ohně je střet dvou světů, dvou kultur a dvou rozumů. Margaret i Li Jen jsou odlišní a pochází z různých podmínek, každý uznává jiné hodnoty a teď musí spolupracovat. Některé jejich konfrontace jsou až filozofické a protikladem jim je humorná stránka příběhu, která přináší jisté odlehčení. Ovšem nesmíme opomínat ani zápletku, která je promyšlená a nejeden čtenář se jistě podiví nad dokonalým popisem pitvy, která působí velmi reálně.

Pán ohně je knihou, která za přečtení stojí a Peter May tím dokazuje, že vypravěčský talent měl již od svých spisovatelských začátků. Jeho tvorba je poutavá a čtivá a snad se čeští čtenáři dočkají dalšího dílu ze série Čínské thrillery co nejdříve.

buschka
22.03.2015 4 z 5

Po trilogii Ostrov Lewis další skvělá kniha od Petera Maye. Čte se jedním dechem. Seznámení o čínské kultuře, historii i politice. Mírně mne zklamal závěr knihy. Ale i tak se moc těším na další díly.

ewi
15.03.2015 3 z 5

slusna detektivka, velmi sympaticke hlavne postavy, pacila sa mi i konfrontacia odlisnych kultur. Zaver ale podla mna autor nezvladol uveritelne, nehovoriac i o ustrednej zapletke..

RADOST
11.03.2015 5 z 5

Detektivka s něčím navíc! Je zábavné sledovat střet čínského a amerického myšlení a zároveň se dozvědět něco málo z historie i současnosti Číny. Zaujal mě i motiv vyšetřovaných činů. Nemám ráda milostné příběhy v detektivkách, ale zde ho přijímám bez výhrad. Výborně slouží k porovnání dvou kultur a předpokládám, že hrdinové nás budou provázet i dalšími díly série. Těším se na ně.

pajonek
08.03.2015

Pán ohně (1999; česky únor 2015)
Čtvrtá oběť (2000; česky podzim 2015)
Sál smrti (2001; česky plánováno)
Snakehead (2002; česky plánováno)
Běžkyně (2003; česky plánováno)
Čínský šepot (2004; česky plánováno)

Peter May se stal doposud jediným člověkem žijícím na Západě, který byl jmenován čestným členem Čínské asociace autorů krimi románů......
Kniha stojí v komíně nepřečtených ....a úúúúúúžž se blíží její čas

jaroslav63
06.03.2015 4 z 5

Od Maye se mi líbila celá trilogie z ostrova Lewis, která je skvěle napsaná. A jeho starší kniha Pán ohně dokazuje, že je dobrý vypravěč odjakživa. Nelíbilo se mi tak jak trilogie Lewis, ale pořád je to nadprůměr současné produkce. Navíc po Mankellově Číňanovi další možnost, jak se dozvědět něco málo o současné Číně.

cds
02.03.2015 2 z 5

Popis Číny, resp. jejích obyvatel zajímavý. Postavy bohužel strašně ploché, milostný vztah jako z telenovely, stejně tak popis jejich jiskření. Hlavní zápletka bohužel trošku průhledná a ne nepodobná knihám M.Crichtona či Dana Browna. Ale v té záplavě literárně ještě horších detektivek slušný skoro průměr.

Luca287
01.03.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila... myslela jsem si, že budu mít problém s názvy, jmény...ale naopak...moje první setkání s autorem...a nezklamal.. určitě si přečtu jeho další knihy..

sioux
25.02.2015 1 z 5

Nadšen z trilogie z ostrova Lewis jsem ještě více nadšen zakoupil Pán ohně a protože to je série, tak jsem se moc těšil, že budu mít autora, kterého si budu vychutnávat léta.

Velké zklamání. V půlce jsem knihu odložil. Když se zamyslím proč, tak určitě hrají roli nenaplněná očekávání, protože je to slabý odvar oproti trilogii z ostrova ve Skotsku. Ale vadily mi tam další věci... nesympatické hlavní postavy, nudný děj a popis Číny, do které jezdím pracovně každý měsíc, už je hodně mimo. Ta kniha je stará už asi 15 let a za 15 let se toho v Číně změnilo jak v Evropě za 70 let.
Petera Maye jsem zde nepoznával, ale knížka už je fakt dost stará a zřejmě se autor hodně zlepšil.
Peter May úžasně zachytil atmosféru skotských ostrovů a jejich obyvatel, tady se mu to, aspoň podle mého názoru vůbec nepodařilo.
Ale pro čtenáře, kteří nikdy v Číně nebyli a nečetli trilogii z ostrova Lewis, to může být zajímavé čtení.

Joges
17.02.2015 5 z 5

May je především výborný vypravěč. V Pánu ohně rozehrává zajímavý příběh, dovedně střídá popisné pasáže, dramatické situace a okamžiky napětí. Nechybí ani láska, střípky moudrosti či všudypřítomné komplikace. Velkým překvapením je zařazení humoru, který se v trilogii Ostrov Lewis příliš nevyskytoval. Právě ten dodává knize sympatické kouzlo a poskytuje čtenáři chvíli oddechu. Závěr je nafouklý jako velká akční sci-fi bublina, která mně příliš neohromila, ba spíše zklamala, naštěstí je to pro mně jediné mínus, a tak s klidným vědomím uděluji knize pět hvězd a nějakých 90%. Popravdě, Pán ohně není žádný trhák, ale bavilo mně sledovat osudy lékařky Margaret a detektiva Li Jena, kteří odhalují stopy zločinu. Těším na další pokračování.

Paja85
16.02.2015 5 z 5

Musím říct, že se mi knížka líbila. Pozadí čínských reálií pro mě bylo něco nového a neobvyklého a byla jsem moc ráda, že jsem se něco nového dozvěděla. Zajímavé také bylo, jakou zápletku autor pro knihu vymyslel. Milostný příběh v pozadí mě vyloženě potěšil :-) Takže za mě super!!!

orson
12.02.2015 4 z 5

Stalo se to, čeho jsem se obával. Byl jsem příliš namlsaný trilogií Ostrov Lewis. Peter May sice v této knize opět ukázal, že umí dobře psát a hlvně využívat místních a dobových reálií, ale výsledek nebyl tak skvělý jako u předchozích knih. Asi nejvíce mi vadila druhá půlka knihy, kdy se to celé zvrhává do moc nereálných sci-fi / katastrofických kulis. Ale jinak se to četlo skvěle a kniha je to rozhodně nadprůměrná.

astroweb
06.02.2015 5 z 5

Skvělé, opravdová literatura, čínské reálie velmi zajímavé. Konec trošičku fantastický, ale celkově dost hodně líbilo, těším se na další díly z této série.

astroweb
01.02.2015 5 z 5

Začal jsem číst první 30 %, které jsem si předzaplatil a mohu říct, že to bude určitě opět skvělé čtení.