Pán ohně

Pán ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232529/bmid_pan-ohne-232529.jpg 4 906 906

Čínské thrillery série

Příběh o děsivých vraždách, které spojuje ještě děsivější tajemství. První svazek série čínských thrillerů. Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou po vrahovi vysoce postaveného vládního vědce, jehož děsivě ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy vědec zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, která je zkušenou odbornicí na uhořelé oběti. Jak odkrývají jednu vrstvu případu za druhou, odhalují pravdu, jež svou děsivostí předčí i jejich nejhorší noční můry.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

The Firemaker , 1999

ujira
01.01.2017 5 z 5

Překvapivé prostředí Činy, propojení empatického a tradice vyznávajícího čínského vyšetřovatele s americkou patoložkou. hledající v cizím prostředí nový impuls do života. Také zajímavá zápletka - prostě tenhle autor neselže, pokud se chcete odreagovat a být vtaženi do příběhu.

Jančislava
26.12.2016

Na knihu jsem se těšila, slyšela jsem od kamarádky chválu a sama jsem četla Skálu. Bohužel mě kniha neoslovila. V čínském prostředí jsem se ztrácela a to ve jménech i místech, ačkoliv čínská kultura mě zajímala. Romantická část mě odradila úplně, bylo to jak z románu pro náctileté. Takže knihu nehodnotím, protože jsem jí nedočetla a to se mi stává opravdu zřídka. Trochu mě to mrzí a tak to třeba někdy zkusím znovu :-)

sagasir
10.12.2016 4 z 5

Detektivkáři asi rádi cestují

Autoři detektivek asi vážně rádi cestují, jelikož tu máme opět detektivku, jejíž příběh se neodehrává v rodné zemi autora. Příběh nás totiž zavede do Číny.

Předem upozorňuju, že tohle je má první přečtená kniha od tohoto autora a tak ji rozhodně nebudu srovnávat s dalšími knihami autora a porovnávat tak jeho vývoj. Jako první musím opět vyzdvihnout přenádhernou obálku knihy a tímto tak smekám holt lidem, kteří záležitosti knižní obálky u nakladatelství Host mají na starosti, jelikož odvádějí skvělou práci. Za další chválím skvělé zpracování prostředí Číny. Na první pohled je vidět, že tady si dal autor záležet. Příběh samotný pak nevázne a najde se v něm opravdu málo hluchých míst. Zábavné je i jiskření hlavních postav mezi sebou. Osobně mně vcelku vadila romantická linka v knize, ale přežít se dá. Nutno dodat, že první polovinu knihy považuji za lepší než druhou. Ta druhá už mně přijde tak trochu pomalu jako sci-fi. Netvrdím, že se nejedná o kvalitní thriller, ale v porovnání s knihami severských autorů na mě působí spíš jako jejich mladší méně okouzlující bratříček. Přesto musí opět napsat, že příběh je napínavý, postavy skvěle sepsané a zakončení byť poněkud šílené tu taky najdeme. Za čtení tedy kniha rozhodně stojí. Za mě 72%.

mjarada
01.12.2016 2 z 5

Lehká oddychovka. S trilogií z Hebrid se to nedá srovnat. Trošku zklamání.

aralka
17.11.2016 3 z 5

Super oddychovka!! no trošku bych ubrala té romantiky, ale moc se mi líbily popisy čínských poměrů, které vycházejí z minulosti země - politika jednoho dítěte, čínská kulturní revoluce, celková upjatost společnosti, mezilidské vztahy, vztahy mezi kolegy na pracovišti a tak dále... to mě zaujalo víc než celý detektivní příběh! Jako celek bych hodnotila tak 3 hvězdičkami... myslím, že i pan May při psaní této knihy tak nějak odpočíval a měl to jako relaxaci... :-)

dalia1769
22.10.2016 4 z 5

Napínavá detektivka na pomezí thrilleru, má spád a tempo. Stylem a samozřejmě i prostředím se poměrně dost odlišuje od autorových knih z Hebrid nebo ostrova Entry. Prostředí současné Číny je vylíčeno velmi živě a s řadou zajímavých detailů, hlavní postavy jsou také zajímavé a mají potenciál do dalších dílů. Peter May je můj oblíbený autor, ale k tématu Číny jsem měla trochu nedůvěru, nicméně kniha byla pro mne příjemným překvapením.

hs777
22.10.2016 5 z 5

Od Petera Maye jsem přečetla zatím vše, co od něj vyšlo, kromě této trilogie. Vyhýbala jsem se jí jednak proto, že jsem si myslela, že toto téma mě nemůže nadchnout a také díky komentářům tady na DK. O to víc jsem byla překvapená, jak moc jsem se pletla. Čínské thrillery jsou stejně skvělé jako jeho jiné knihy. A věčné srovnávání s ostrovem Lewis? Já jsem Hebridy v Číně vůbec nepostrádala a upřímně - ani jsem je tam nehledala.

kacka65
22.10.2016

Přečetla jsem ji rychle, ale po půl roce jsem už úplně zapoměla, o čem to bylo. Takže významnou stopu ve mě nezanechala.

Macavend
24.09.2016 5 z 5

velmi zajímavá a čtivá kniha :-D

Karborund
17.09.2016 4 z 5

Naprosto souhlasím se Šípkem.Nelze srovnávat Maye jen s trilogií z Hebrid.Kniha a děj se rozjíždí pozvolna a nabírá postupně na obrátkách, jak má u správné krimi být.Prostředí i osoby jsou uvěřitelné.Čínské reálie jsou výborně popsané a kromě samotné zápletky se odehráva vlastně i souboj dvou naprosto odlišných kultur s jejich klady i negativy.Velmi milé překvapení.

šipek
15.09.2016 5 z 5

Tak jsem přečetl trilogii Muž z ostrova Lewis a pustil se do další knihy od tohoto již mého oblíbeného autora. Po ne příliš dobrém hodnocení knihy zde na databázi knih jsem očekával slabší knihu. K mému překvapení je kniha výborná, čínská tématika super. Čtenář nakoukne
trošku do čínské kultury.

petunkav
12.09.2016 5 z 5

Trilogii ostrova Lewis i Ostrov Entry jsem četla a byla jsem nadšená. Této knihy jsem se trošku bála - přece jen úplně jiné prostředí, bála jsem se, že budu zklamaná. Čína je sama o sobě dost specifická. Ale byla jsem příjemně překvapená. Je to tedy úplně jiné než první trilogie - je to i trošku jinak psané. A to je moc dobře.
Kniha se mi moc líbila - je pravda, že čínské názvy ulic jsem si moc do paměti nevrývala. A na čínská jména se dalo zvyknout. Konec malinko zvláštní, ale jinak nemůžu proti knize nic říct. Určitě se pustím do dalších dílů.

PetK
07.09.2016 4 z 5

Z ostrovní trilogie jsem byla dost nadšená, jediné, co mě trošku rušilo, byly popisy přírody, okolí... ale brala jsem to jako vykreslení atmosféry. A tady mi některé části připadaly docela uměle natahované, popis dopravní situace v Pekingu je super, ale stačil by jednou, dvakrát... K příběhu výhrady nemám, ale jak říkám, sto stránek pryč a byla by to super svěží a svižná detektivka :-) Ale dalším dílům šanci dám, špatné čtení to nebylo, to zas ne.

Agatha84
05.09.2016 1 z 5

Jsem v polovině a ke čtení se musím vyloženě přemlouvat. Jednak mi nedělají dobře ty čínské názvy ulic a památek,ztrácím se i ve jménech postav,ale především mě kniha nebaví svým obsahem. Rozvláčné,zcela nepoutavé,mám pocit,jakoby by to bylo tvořeno na sílu. Od autora jsem kdysi četla i Skálu a to se nedá srovnávat!
Jsem si jistá,že touto knihou mé putování 'čínskými thrillery' končí.

hanoule
05.09.2016 2 z 5

Trochu konzumní thriller, spousta věcí se dala očekávat od začátku a konec je dost zvláštní...

mijan
26.08.2016 3 z 5

Červená knihovna s předvídatelnou detektivní zápletkou. A konec mně taky dost zklamal. Od Petra Maye jsem čekal mnohem víc. S trilogií Ostrov Lewis se to nedá srovnat.

haluz
26.08.2016 5 z 5

A mně se to líbilo, i když je pravda, že to byla spíš taková červená knihovna s detektivní zápletkou :) nejvíc mě bavili ty jejich hádky... aneb když si brit dělá prdel z amíků a číňanů :) :)

pafčaodřeky
08.08.2016 2 z 5

Limonádová romance (kterak hrdý asiat potká typickou američanku-ano, musí být bloňďatá a modrooká-a zamiluje se)na pozadí čínských kulis a podprůměrná krimi zápletka s téměř (tragi)komickým závěrem. Pokud chcete dívčí román se seznámením za "tragických okolností", jděte do toho. Čekáte-li kvalitní detektivku nebo thriller, jste tu špatně.

antonio22
08.07.2016 odpad!

Totální BRAK!!!

Věčně ožralá patoložka s fobií k podprsenkám, 30ti letý panic aka Mirek Dušín, vraždící rýže, totální absence napětí, děj vystavěný na úplném konspiračním nesmyslu, ani trocha nadhledu a humoru...

Obdivuji csfd.cz, kde dobrý film má 70% (i méně), ale tady létají samá 4-5 hvězdičková hodnocení pro kdejakou slátaninu...jak potom chcete hodnotit opravdová literární veledíla????

Eidalon
03.07.2016 3 z 5

Čínské thrillery Petera Maye objevuji až po té, co jsem objevil autora v jeho trilogii z ostrova Lewis. Celkem šest příběhů napsaných v rozmezí 1999 – 2004 autor napsal 10 let před svojí ostrovní trilogií a na knihách je to znát.

Ohnivý muž je prvním dílem z čínské anabáze, a mohu jen potvrdit, že i když číst knihy v časové sledu (šest kousků) je asi výhodnější, pokud to nedodržíte, zas tak moc se neděje. Sám jsem začal dílem třetím, nyní tedy díl první a již mám k dispozici díl druhý (Čtvrtá oběť), prostě tak, jak jsou knihy k mání.

V první díle se však více dozvíte o hlavních aktérech celého souboru a to detektivovi Li Jenovi a americké patoložce Margaret Campbellové. Jejich setkání a spolupráce zprvu nebyla nijak šťastnými, ale postupně se vše obrací.

Celá čínská anabáze je přímočařejší, autor zde vedle děje dává v kontrast střet dvou kultur, zvyků a názorů na život, předkládá čtenáři něco z orientálního pohledu na zločin a život v Číně. Tímto světem Vás autor provádí s lehkostí a jemně servíruje řadu poznatků dvou rozdílných kultur.

Dozvíte se o traumatu Margaret, o jejím rozhodnutí odjet do Číny, dozvíte se hlavní charakterové rysy protipólu v podobě čínského detektiva Li Jena.

Nosnou linkou příběhu je souběžné vyšetřování tří vražd, které Li Jen dostane za úkol hned první den do svého nástupu do nové funkce. Zdánlivě nesouvisející vraždy se propojí, aby se vzápětí rozešly, děj se rozvíjí a přelévá, konec knihy je dramatický a vlastně velmi otevřený a neukončený a dost nadsazeně až přitažený za vlasy. Osudy hlavní hrdinů dost nejasné, i když že vše dopadlo, jak mělo nakonec ukazují další díly seriálové četby.

Mám za sebou dvě knihy, autor v nich propírá dva světové fenomény, které se opakovaně objevují v knihách či filmech – prodej lidských orgánů či geneticky upravované potraviny.
Dílka nejsou nijak vycizelovaná, ale čtou se velmi lehce a dobře, že May umí, je jasné již v této fázi jeho tvorby. Kvalit ostrovní trilogie knihy nedosahují, ale i tak za mne velmi slušné tři hvězdy.

Petr May se stal rychle mým oblíbeným autorem, a tak se postupně chystám na celou jeho tvorbu. A kterou knihu z jeho zatím 24 vydaných si ještě přečíst? Peter mne zatím nezklamal, myslím, že neděláte špatně, sáhnete-li po kterékoli knize. Ale vývoj je zde znát, proto bych volil začít knihami z pozdější doby, ty jsou zárukou autorovy vyzrálosti a oproštění se chyb rané tvorby.