Pán ohně

Pán ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232529/bmid_pan-ohne-232529.jpg 4 906 906

Čínské thrillery série

Příběh o děsivých vraždách, které spojuje ještě děsivější tajemství. První svazek série čínských thrillerů. Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou po vrahovi vysoce postaveného vládního vědce, jehož děsivě ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy vědec zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, která je zkušenou odbornicí na uhořelé oběti. Jak odkrývají jednu vrstvu případu za druhou, odhalují pravdu, jež svou děsivostí předčí i jejich nejhorší noční můry.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

The Firemaker , 1999

rubit
24.09.2015 3 z 5

Po přečtení komentářů jsem to čekala horší. Číst se to určitě dá. Na knize musím vyzdvihnout zajímavé čínské prostředí, konfrontaci čínského a amerického pohledu na stejnou věc, zajímavé postavy, kniha se docela dobře čte. Co je slabší, pak samotný děj, který je ve finále opravdu přitáhnutý za vlasy. Kniha si také tak nějak pomalu plyne až do dvou třetin, pak najednou střih a máme tu divokou jízdu až do konce, nějak jsem nemohla uvěřit, že čtu stále tu stejnou knihu. Co mě mrzelo, že autor nechal, podle mě zbytečně, zemřít pár zajímavých postav. Tato kniha je takový průměr, ale určitě si přečtu druhý díl ze série, podle recenzí na další knihu se to teprve pěkně rozjede.

momo01
21.09.2015 1 z 5

Slibná detektivka se ve druhé třetině přetavila v červenou knihovnu a na konci v konspirační román....Kdyby Margaret ještě jednou zašimralo v břiše, tak kniha v půlce letí.

kneslova
14.09.2015 4 z 5

Taková detektivka mezi 3-4 hvězdičkami. Snadno zapomenutelná s hlavními postavami také.

felia
02.09.2015 1 z 5

Je těžké pochopit, jak mohl autor Muže z ostrova Lewis napsat tento naivní, hloupoučký příběh. Vysvětlit to lze tak, že se jedná o prohřešek mládí a že pan May postupně dozrává v dobrého spisovatele

xp3
24.08.2015 3 z 5

Sáhla jsem po autorovi trilogie z ostrova Lewis a můžu říct, že první polovinou knihy nezklamal. Přiblížil kulturu, zvyklosti, zajímavé prostředí postkomunistické Číny. Na můj vkus trošku přepálil Margaretinu impulsivnost a zcela nadbytečně máchal oba hrdiny v milostném románku. Ale bylo by odpuštěno, kdyby kniha v poslední třetině nenabrala spád amerického trileru. Jakoby autor najednou dostal strach, že do předepsaného počtu stránek případ nevyřeší. Objevil se pocit, že autor napsal knihu prvoplánově proto, aby si jí všiml nějaký scénárista. Škoda, myslím, že autor psát umí.

happy-smile
15.08.2015 3 z 5

Ze začátku jsem byla hodně nadšená, vypadalo to jako velice slibná detektivka se svěží příměsí humoru. Nakonec to ale dopadlo tak, že se detektivní stránka příběhu upozadila ve prospěch řešení možného milostného vztahu a konfiktu čínské a americké kultury. Pohled na čínskou kulturu beru jako velké plus. Ta romantická zápletka na můj vkus zabírala až moc velkou část knihy a tak nějak se z toho stala červená knihovna. Z detektivky tak nakonec většinu knihy nic nebylo, až ke konci se k ní autor zase vrátil a přešlo to v nějakou konspirační teorii. Pár stránek před koncem jsem nevěřila, že autor může ještě stihnout příběh ukončit a myslela jsem, že to bude pokračovat v další knížce. Nakonec tomu tak nebylo. No jsem zvědavá na druhý díl.

kyslikova
06.08.2015 4 z 5

Skvělé čtení, Peter May mě tedy dost uchvátil.... nejdřív sérií z ostrova Lewis, pak originálním hrdinou Enzem a teď jsem propadla jeho čínské sérii ;-)

Fillipa
18.07.2015 2 z 5

Pekingský Pán ohně má k úrovni trilogie z ostrova Lewis stejně daleko, jako je zeměpisná vzdálenost obou míst :-(

LuckaH2
13.07.2015 4 z 5

Četla jsem jedním dechem, ale tak o 3/4 jsem to viděla jako konspirační, nebo až moc přitažené za vlasy. Nebudu opakovat co se píše pode mnou, víceméně souhlasím, i když jsem nebyla výrazně zklamaná, ale také jsem od zajímavě rozjeté knihy čekala něco jiného... Ten střet západní a východní kultury je ale skvěle popsán, May umí čtenáře dostat na místo a atmosféru děje. Nějak si nedokážu představit pokračování, ale asi si ho přečtu.

Nifredil
05.07.2015 2 z 5

Bohužel zklamání, velké zklamání. Asi do poloviny knihy jsem byla nadšená. Moc se mi líbilo, jak May ukazuje způsob uvažování v Číně, zvyky tradice, jak to krásně a nenásilně porovnává s Amerikou a uvažováním člověka "ze západu", ale přibližně od poloviny dostal děj tak nepravděpodobný spád, že to až nebylo uvěřitelné. Slibně se rozvíjející zápletka najednou začala být více červenou knihovnou, než detektivkou, také byla velmi průhledná a nezachránil to ani popis, napětí se nekonalo, jednání postav bylo tak nějak předvidatelné. Navíc děj byl najednou tak fantastický, až tomu čtenář nevěří, ale možná by to tak v Čínské společnosti opravdu vše probíhalo, kdo ví. Člověk se nevyhne porovnání se Skálou a kdyby nebylo těch výborně napsaných popisů prostředí a krásně vylíčeného střetu kultur v první polovině knihy, byl by to úplný knižní brak. Není to ani červená knihovna, ani thriller, ale má to v sobě obojí a to tak moc, až je v kombinaci s detektivkou hodně špatně. Co je úžasné je obálka knihy, ta je nádherná.

asterixka
26.06.2015 2 z 5

Nebýt přebalu, nevěřila bych, že autorem románu je Peter May a to bylo také jediné, co mě přimělo knihu dočíst. Amatérská detektivka skloubená s červenou knihovnou, detektiv, který během vyšetřování nepřijde téměř na nic, jediným plusem byl snad jen děj, odehrávající se v Číně....Zkrátka Pán Ohně pro mě velké zklamání, Sérii Ostrov Lewis miluju, ale v Čínských thrillerech už pokračovat nebudu.

T-rish
24.06.2015 4 z 5

Po přečtení skvělé trilogie jsem od této knihy čekala něco úplně jiného, ale popravdě nejsem ani trošku zklamaná naopak bylo to úplně z jiného soudku, ale opět výborné počtení. Moc mě baví autorův styl detailního popisování aniž by člověka utrápil nudou. Těším se na další pokračování.

moira2912
12.06.2015 3 z 5

Podle toho, kolik lidí autor v poděkování zmínil, hádám, že jeho popis čínské kultury bude dost věrný. A ta se mi na knize zatraceně líbila. Všechny detaily, které evropana nenapadnou, kulturní narážky, zvyky, jídlo, pohostinnost...
Děj mě zaujal. Díky dobře zpracované dějové linii a velkému množství narážek jsem často hádala, co se stane, a i přesto mě autor často překvapil tím, co se na další stránce stalo. A ke konci to bylo zatraceně napínavé.
Co mě mrzelo - charaktery. Dobře nastíněné a promyšlené, ale místy se chovaly naivně a uměle. Čekala bych, k tak dobře zpracovanému pozadí a ději, něco... víc. Interakce postav - byly tam věrohodné scény, byly tam nereálné, některé se mi líbily a nad některými jsem se prostě zmateně kroutila hlavou.
Nebýt těch charakterů, užila bych si to více. Avšak i bez toho to nebyl vůbec zlý příběh a nápad a rozpor čínské/americké kultury mě zaujal. .)

Lidka
29.05.2015 4 z 5

Detektivka, místy thriller, ok. Nebyl to špatný příběh.
Ale co mne na téhle knížce nejvíce bavilo bylo to, jak prostřednictvím, hlavních hrdinů, čínského detektiva Li na jedné straně a americké soudní lékařky Margaret na straně druhé nám ukázal střet dvou tak diametrálně odlišných kultur, exotické ale konvencemi svázané Číny s přísnými a přesnými pravidly chování a na druhé straně americkým způsob života jaký žije a vnáší do příběhu Margaret. Nebál se ani pohledu na čínskou kulturní revoluci o které jsme se my ve škole učili trochu jinak. Tak tohle pro mne bylo zajímavé.
A ta rýže? Problém dneška.

felia
20.05.2015 1 z 5

Knihu mám, ale ještě jsem ji nečetl. Tak trochu váhám, zda si nepokazím nátisk, který jsem si vytvořil ostrovem Lewis. Nejprve si přečtu komentáře spolučtenářů, ale zdá se, že je dílo spíše dobře hodnocené.

katyka
14.05.2015 3 z 5

Kto by čakal lewiskú trilógiu, len v inom prostredí, tak bude určite sklamaný. Pán ohně je o pätnásť rokov starší a je to skrátka vidieť. Ale zasa všetko to, čo som si zamilovala na Skále a ostatných, je už vidieť aj tu. Parádny popis horúcej a preľudnenej Číny, pre nás takej exotickej. Dobre vykreslené postavy, ich osudy sú zaujímavé, aj keď netvoria ďalšiu dejovú líniu. A úplne ma dostalo, ako May zachytil minulosť Číny a to, ako sa s ňou ľudia vyrovnávajú. Ako je vidieť, detektívny príbeh nie je to, čo ma na knihe oslovilo najviac. :-D Nie je zlý, neprináša síce nič šokujúco nové a nie je zložité vydedukovať, o čo ide, ale aj tak sa človek nenudí a miestami doslova hltá stránky. Shrnuto a podtrženo - nie je to taká výnimočná kniha ako sú Skála a spol, ale rozhodne je to dobrá detektívka, ktorá naláka na prečítanie ďalších dielov. http://pravaknihomolka.wordpress.com/2015/05/13/velke-problemy-v-novej-cine-peter-may-pan-ohne-recenzia/

Ladys
09.05.2015 3 z 5

Na moje první setkání s autorem celkem slušný.
Nápad s vraždami dobrý. Čínské myšlení je holt čínské myšlení.
Střety kultur v podobě dvou hlavních postav slušný.
Milostná zápletka naprosto otravná a zbytečná.
Klidně si dám další čínský thriller, až vyjde a jsem zvědav na sérii z ostrova, když je tu tak chválená

kacapie
08.05.2015 5 z 5

Za mě plný počet. Má první kniha od autora, tak jsem se vyhnula srovnání. Četla se moc pěkně.

Pihtipudas
27.04.2015 3 z 5

Namlsaná trilogií z ostrova Lewis jsem se vrhla i na další knihu Petera Maye. Zezačátku super, zajímavé prostředí, postavy, které slibovaly další vývoj, nahozená zápletka i náznaky životních osudů hlavních hrdinů. Pak dlouho nic. Všechno se táhlo naprosto nekonečně, nějak se mi ke knize vracet ani nechtělo. Ale řekla jsem si, že to dočtu, když už jsem začala. Pročetla jsem se lepšími i horšími kapitolami, něco mě bavilo, něco nudilo. Pak jsem došla k posledním sto stranám. A konečně jsem si mohla říct: rozjelo se to! Závěr knihy jede, to už jsem se neodtrhla a chtěla to dočíst. Závěr? Hmm, částečně super, částečně slabota.
Kniha jako celek? Čtivá, prostředí Číny pro Evropana jistě zajímavé, ale na můj vkus ho mohlo být i víc, chybělo mi víc návratů do minulosti hlavních postav, jako tomu bylo u skotských detektivek, celkově mě román spíš zklamal, než zaujal. Přesto bych ho doporučila čtenářům, které láká čínské prostředí, mají rádi detektivní vyšetřování šmrncnuté trochou thrilleru (trochou, moc ho tam není) a neodradí je ani decentní milostná linka. A čtenářům, kteří jsou schopní neporovnávat neporovnatelné - Pána ohně s trojicí skotských detektivek z ostrova Lewis.

Petra28
19.04.2015 4 z 5

Srovnání jsem se nevyhla ani já. Peking pro mě nemá takové kouzlo jako "ostrovy".
Příběh, postavy, zápletka .. všechno dobré .. jen zhruba v pulce jsem si tipla motiv .. a ono to klaplo. Tak žádné překvapivé rozuzlení se nekonalo.
Určitě si přečtu pokračování.