Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7852/bmid_chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-6546848571946.jpg 4 1873 447

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Boy in the Striped Pyjamas , 2006

anna6021
03.09.2017 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh. Kniha je napsaná s citem a důvtipem. Myslím, že by si ji měl přečíst každý.

ThePeace135
18.08.2017 5 z 5

Kdysi dávno jsem viděla film a synovi nacistického pohlavára, který se v novém domku na venkově nudil, až si našel nového kamaráda, co celý den nosil pruhované pyžamo a povídali si spolu skrze ostnatý drát... netušila jsem, že film má knižní předlohu, a když jsem na ni narazila, musela jsem si ji přečíst, protože film ve mě zanechal nesmazatelnou stopu, ostatně jako většina filmů s tématikou holocaustu... a udělala jsem dobře, kniha je totiž, jako ve většině případů, ještě lepší než film... příběh vyprávěný očima malého Bruna, který se prakticky ze dne na den ocitá mimo domov v Berlíně na místě plném utrpení a smrti, aniž by to sám tušil. Je pravda, že finále ve filmu je daleko dynamičtější než v knize, ale i tak si člověk asi nedovede představit strach malého chlapce, když se ocitl v temné místnosti bez oken ( i když on se vlastně možná ani nebál, v tom je to kouzlo dětské naivnosti a bezprostřednosti) a hrůzu, kterou museli prožít jeho rodiče... jen mě zamrzelo, že příběh ještě kousek nepokračoval, ráda bych se dozvěděla, jak se k celé věci postavil jeho otec, který byl za celou věc ve své podstatě odpovědný (i když jak všichni víme, po válce se každý z nich tvářil že on nic, on muzikant)... Neuvěřitelně silný příběh o něčem tak skutečném, až z toho mrazí...

TerezaJágrová
17.08.2017

Knihu jsem ještě nečetla,ale je na mém seznamu knih,které si chci přečíst. Už jsem viděla film,který je docela silný a podle recenze na knihu si jí také přečtu.

Marunik
16.08.2017 5 z 5

Z počátku jsem měla pocit, že je kniha zbytečně přeceňovaná, nadhodnocená. Ale po dočtení mi ještě dlouho běhal mráz po zádech a myšlenkami jsem se stále ke knize vracela. Silný příběh, bravurně napsaný a přitom tak útlá knížka...

Paulus.1987
12.08.2017 5 z 5

Kdysi jsem viděl filmové zpracování, které jsem považoval za kvalitní, a vzhledem k velice slušnému hodnocení knižní předlohy jsem se rozhodl, že si ji také přečtu. Kniha je zajímavá v tom ohledu, že příběh popisuje pohledem devítiletého chlapce, proto se svým stylem psaní podobá knize pro děti. Hlavní hrdina okolní události vnímá svýma očima, nerozumí jim, nechápe pravý význam toho, co se kolem něj děje... ale dospělý čtenář alespoň částečně znalý historie samozřejmě ví a chápe. O to víc šokující je závěr. Stejně jako mnoho dalších čtenářů si knížku umím skvěle představit ve školních knihovnách základních škol. Jednoznačně doporučuji knihu i film.

VladkaBU
04.08.2017 5 z 5

... velmi čtivá knížka o dětském přátelství, které nedělá rasové rozdíly. Kladla jsem si otázku, jak asi smýšlely tyto děti o tom, co prodáděli jejich rodiče. Tady je to docela výstižné. Rozhodně doporučuji, stejně tak i filmové zpracování

ivesab
31.07.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Fedex
24.07.2017 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu. Knížka, která nabízí čtenáři trochu netradiční pohled na koncetrační tábory, pohled malého chlapce, který svýma očima popisuje hrůzy, které se kolem něj dějí.

Klarisska1
21.07.2017 5 z 5

Celou knížku jsem si jen říkala, proč je to jen tak oblíbené. Knížek o podobných tématech je přece mnoho a jsou o mnoho lepší. ALE pak přišel konec a ten všechno změnil. Takže určitě musím dát 5*.

Majkrofon
19.07.2017 5 z 5

Keďže som videl film, tak som vedel do čoho idem, ale i tak som záver knihy čítal husacou kožou. Musím vyzdvihnúť schopnosť autora interpretovať príbeh skrz 9 ročného chlapca, tie jemné detaily, autor má veľký talent.

Laura99
18.07.2017 5 z 5

Kniha ze které mrazí. Pohled z druhé strany. Otec a syn. Rodina a koncentrák. Vězeň jako sluha. Přesto, že mi klučíka je líto, je to jen jeden z mála. Otci jsem to přála, protože kolik dětí měl na svědomí on? Určitě doporučuji, tak jako film. Oboje mi mělo být povinně ve škole. Aby ti blbečci co hajlují, věděli ... I když tupá hlava, to je na nic.

gonegirl
15.07.2017 5 z 5

Knih s tímto tématem už jsem pár četla a Chlapec v pruhovaném pyžamu se řadí k těm nejlepším z nich. Je to něco nového, jiného, psaného úplně jiným stylem a z úplně jiného pohledu, tedy z pohledu dítěte. Mladé nezkažené oči, které v lidech nevidí nepřátele, protože je tak vidí ostatní. Těm očím jde o něco jiného než rasu, vzhled nebo původ. A to o přátelství.

Anna Elizabeth
13.07.2017 4 z 5

Tu by měl číst každý

Princezna22
12.07.2017 5 z 5

Kniha se čte velice snadno,není to nic náročného .. Dej je tu poměrně klidný,až na pár stránek, které jsou poměrně dost smutné. Konec knihy jsem poměrně dost nepobrala a musela jsem si tu poslední kapitolu přečíst prostě znovu,ale stejně jsem to nepobrala...filmové zpracování jsem viděla a musím říc,že to se mi líbilo více... Kniha je to prostě jednoduchá... Na tohle tema je rozhodně víc knih,které jsou daleko lepší. Ale i přes to si ode mě kniha zaslouží plný počet hvězd.. Jelikož se četla opravdu až moc rychle.. Kapitoly krátké a veliké písmena... líbilo se mi to..

misa8153
11.07.2017 5 z 5

Kniha, která se moc příjemně čte. U posledních stran knihy jsem skoro nadýchala a byla jsem naprosto vtažena do děje. Pomerne jednoduchy, ale hodně silný příběh. Jsem ráda, že jsem knihu četla a doporučuji ji jak dospělým, tak i mladším.

veronika0382
10.07.2017 4 z 5

Krásný, dojemný, neobyčejný příběh z období holocaustu, tentokrát z úplně jiného úhlu. Zvláštně líčený historický okamžik z pohledu osmiletého chlapce vás zasáhne! Chlapec v pruhovaném pyžamu je výjimečný příběh o přátelství a hrůzách války viděné dětskýma očima.

Kif
08.07.2017 4 z 5

Jsem z té knihy hrozně zmatená. Příběh devítiletého chlapce, který ještě nechápe svět a hlavně to, co se děje s tou spoustou lidí za plotem s ostnatým drátem. Celou dobu byla ta knížka tak nějak poklidná, až na pár výjimek, ale konec mě dostal takovým způsobem, že jsem jen zůstala několik minut tupě zírat.
Když se však pokusím hodnotit alespoň krapet objektivněji, jsem bohužel trošku zklamaná. Všichni na tohle dílko pěli ódy a já tím pádem měla velká očekávání, která se však nenaplnila. Dramatický mi víceméně připadalo pouze posledních pár stránek. Není to špatná knížka, pořád ještě si zaslouží podle mě ty čtyři hvězdičky. Ale srovnávám to s knihou V šedých tónech od Ruty Sepetys, která mně pohltila mnohem více a podle mě člověka donutila více zamyslet se nad tím zlem, které se dělo. Tím pádem to zklamání - čekala jsem podobně náročné čtivo, což nenastalo.

nakavusterezou
01.07.2017 4 z 5

Knihu by si určitě mel každý přečíst, přeci jen je to o minulosti, kterou určitým způsobem zasáhla každou rodinu.
Ke konci příběhu mě mrazila na zádech, ale v průběhu celého děje to se mnou nic moc nedělalo. Myslím, si, že kdyby příběh byl vyprávěn z pohledu dospělého a né dítěte, jako je to v tomto případě, mráz po zádech by mi jezdil celou dobu.

mot33
29.06.2017 4 z 5

Jo musím uznat že podlouhé době ten konec knihy je uplně super,žádný hepiend,a hlavně to jak malý Bruno postupně přichází na to co se děje na druhé straně plotu stojí za to.

Ditules
15.06.2017 5 z 5

Pro jeho knihy mám slabost. Na malé ploše dokáže rozehrát zajímavý a napínavý příběh, který musíte přečíst co nejrychleji. Pro ty, co mají rádi knihy odehrávající se za 2. světové války je tato kniha povinností. Velmi doporučuji i Chlapce na vrcholu hory.