Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7852/bmid_chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-6546848571946.jpg 4 1873 447

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Boy in the Striped Pyjamas , 2006

allyce
24.04.2018 5 z 5

Vše již bylo řečeno a pět hvězdiček nestačí......

Alethea_k
13.04.2018 5 z 5

Původně jsem knize chtěla dát "jen" 4*, protože jsem ji četla neskutečně dlouho, ovšem konec mě dostal natolik, abych své hodnocení okamžitě přehodnotila. Výborná kniha s tím nejhorším možným koncem. Zpětně se mi vybavovaly okamžiky, kdy jsem se školou procházela Auschwitzem a představovala si, kde přesně nejspíš Bruno seděl...
PŘEČTĚTE SI JI VŠICHNI!

punktruhlicka
11.04.2018 5 z 5

Nečekala jsem, že se mi bude knížka tak dobře číst, když jde o téma holokaustu. Smutný příběh, ale doporučuji.

,,V čem ale spočíval ten rozdíl? Dále, kdo rozhoduje o tom, kdo má mít na sobě pruhované pyžamo a kdo uniformu?"

jarmila6295
27.03.2018 5 z 5

Velmi smutná, ale nádherná kniha - zločin a trest v nejryzejší podobě. Přečetla jsem jedním dechem.

M100
26.03.2018 4 z 5

Velmi smutný příběh. Kniha mě zasáhla. Doporučuji.

Dija
16.03.2018 5 z 5

Knihu jsem číst nechtěla, protože již dlouho znám její filmovou adaptaci. Nějak na mě ale vykoukla v knihovně, tak jsem si ji půjčit prostě musela. :-) A dobře jsem udělala! Byl to nádherný příběh vyprávěný jednoduchou, naivní formou. Ke konci příběhu bych snad řekla jen to, že se uplatnilo pořekadlo - Oko za oko, zub za zub.

knihovnička007
13.03.2018 5 z 5

Krásná, ale hodně smutná kniha.
Líbila se mi chlapcova laskavost, naivita... To, že ve svém věku nebyl ještě poznamenaný otcovou "prací".
Také jsem ocenila příběh z pohledu chlapce-jména a názvy tak, jak si je uložila dětská hlava. Dětská hlava nezatížená dogmaty a předsudky.
Určitě doporučuji k přečtení. Kdybych mohla, dám hvězdiček daleko více.

kdu
13.03.2018 4 z 5

Smutný příběh, napsaný nádherně.
Líbilo se mi jak Bruno komolil některá slova, dodalo to na autentičnosti a dospělý čtenář si v tom najde odkaz na skutečná místa a události.
Vhodná i pro hodně mladé čtenáře, kterým nenásilnou formou ukáže kus této historie tak, aby z toho neměli trauma, ale zároveň pochopili, že to co se dělo nebylo v pořádku.

"Já prostě nerozumím tomu, proč nám není dovoleno jít za ten plot na druhou stranu. Co je na nás tak špatného, že si tam nemůžeme jít hrát?"

petrous90
13.03.2018 5 z 5

silný příběh, krásná kniha

seabook04
11.03.2018 5 z 5

Velice silný příběh, který si zakládá na nevinnosti a do jisté míry naivitě devítiletého chlapce, který se ocitá v centru masakru a ani o tom neví.
Konec knihy je jen taková třešnička na dortu celé řezné rány na Vašem srdci, která je tak hluboká, že na ni nikdy nezapomenete...

Marekh
06.03.2018 5 z 5

Románů z 2. světové války, jejichž děj je zasazen do koncentračních táborů, je velmi hodně. Tato kniha je ojedinělá tím, že je vyprávěna z pohledu devítiletého chlapce Bruna. Časem se chlapec seznámí s chlapcem Šmuelem (Židem), který je v koncentračním táboru. Povídají si spolu přes plot. Zajímavostí je, že se narodili ve stejný den (datum, měsíc, rok narození).

Kniha se mi celkově líbila a myslím si, že může oslovit čtenáře různého věkového rozpětí, včetně dětí.

Závěr knihy je velmi dojemný, smutný a dostal mě.

4xbabča
24.02.2018 5 z 5

Smutný příběh malého chlapce Bruna s velmi tragickým koncem.

AllyKumari
23.02.2018 1 z 5

Možná před tím, než napíšete knihu o koncentračním táboře, byste si měli přečíst alespoň Wikipedii. Můžete se tím tak vyvarovat neskutečným nesmyslům, které tvoří tuto knihu. Ačkoliv jsem si jista, že autor neplánoval znevažovat holocaust, přesně toho dosáhl. Není divu, že knihu kritizují samotní Židé.

hzd
19.02.2018 5 z 5

Knížka se četla dobře, i když příběh, který se tam odehrává, je hodně smutný a konec je tragický. Je psána z pohledu devítiletého chlapce, který vůbec nemá tušení o tom, co válka obnáší a vše vidí ze svého pohledu jako jednu velkou hru. Přesto našel přítele, který mu byl opravdu přítelem na život a na smrt.

Veru_92
08.02.2018 5 z 5

Kniha pojednávající o holocaustu z dětského úhlu pohledu devítiletého Bruna. Příběh je napsán jednoduchým jazykem, zdánlivě naivní, ale přesto těch pouhých 184 stran poměrně velkým písmem zajistí čtenáři velmi silný emotivní zážitek.
Závěr knihy je naprosto zničující..

Beruska18
31.01.2018 4 z 5

Musím říct, že tato kniha mě naprosto dostala. Příběh je vyprávěn očima devítiletého chlapce, je psán jednoduše, ale i tak nutí k zamyšlení. Závěr knihy je naprosto hrozivý a určitě by se na toto období světových dějin nemělo zapomínat.

keveline
28.01.2018 5 z 5

Ani neviem, čo mám povedať o tejto knihe. Nakoľko som predtým film nevidela, tak som nevedela, ako kniha skončí.. Aj keď mi bolo jasné, že nie šťastne. Toto som nečakala a úplne ma to zasiahlo. Naozaj, knihu som dočítala večer pred spaním a veľmi, veľmi ťaživý pocit vo mne zostal. Ja stále neviem pochopiť ako sa niečo také mohlo diať, ako je to vôbec možné a DÚFAM a verím, že niečo také sa už nebude opakovať.

Naozaj silná kniha, písaná z pohľadu 9-ročného dieťaťa, ktorá mala veľmi pekné myšlienky a ukazuje tú detskú naivitu a najmä čistotu detskej duše.

"Heil Hitler," vykríkol, čo podľa neho bol iný spôsob ako povedať: "Tak zatiaľ dovidenia, želám ti pekné popoludnie."

Napriek tomu, že na knihe je napísané vekové odporúčanie 8+, takým malým deťom by som ju čítať nedala, myslím, že niečo prinesie až trošku vyspelejším deťom. Určite knihu odporúčam. VŠETKÝM.

Aerine
17.01.2018 3 z 5

Vážné téma ve zpracování hlavně pro děti. Tomu odpovídá i slovní zásoba a stavba vět - jednodušší a nenáročná. Ovšem závěr je právě v rámci dětské knížky velmi neočekávaný...

dagmar.rub
12.01.2018 5 z 5

Přátelství dvou kluků, tak čisté a bez předsudků, jak to dokáží snad jen děti. Žijí sobě na dohled, odděleni plotem a i když si nikdy spolu nemůžou doopravdy hrát, je to přátelství na život a na smrt. Nikdy člověk neví, kde najde ty opravdové přátele.

Romcha
12.01.2018 5 z 5

Síla této knihy vůbec nespočívá v tom do jakého období spadá, nebo že by přidaná hodnota právě tím, do jakého prostředí a kterých let je zasazená.

Její největší genialitou je to, že autor dokázal příběh převyprávět očima devítiletého chlapce a to vás pak nutí přemýšlet. O souboji mezi dobrem a zlem, výchovou a místo příběhu tak nechává pracovat při knize váš rozum, představivost a úvahy o tom, co byste udělali nebo mohli udělat lépe, nebo byste chtěli udělat jinak.

Dále jako bývalý filmový kritik a student kinematografie a přitom fanoušek dobré literatury se nevyhnu srovnat literární dílo s filmem. Ten druhý je bohužel oproti tomu, co se děje během knize (popsáno výše) hodně slabý odvar.