Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7852/bmid_chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-6546848571946.jpg 4 1882 1882

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Boy in the Striped Pyjamas , 2006

Ticiana
01.02.2019 4 z 5

Kniha se mi libila ale mam z ni smisene pocity. Nevim proc. Cte se sama a libil se mi ten napad. Ale konec byl hodne smutny.

Olous1
29.01.2019 5 z 5

Kdybych mohla tak dám knize daleko víc hvězdiček,protože si je zaslouží.Velice útlá kniha, popisuje hrůzu války,ale i velké přátelství dvou devítiletých kluků.Každý je bohužel na jiné straně plotu.A ten konec mě opravdu dostal...bylo mi z toho moc smutno.Knihu bych doporučila jako povinnou četbu.

Paloma795
26.01.2019 4 z 5

Příběh devítiletého chlapce Bruna, jehož otec je vedoucím koncentračního tábora. Hrůza táborů je tu v protikladu s Brunovou naivitou a nevědomostí. Závěr mě ovšem dostal.

RájKnihoHolky
25.01.2019 5 z 5

Z této knihy mám velmi rozporuplné pocity. Kniha je uzoučká a přesto mi přečtení knihy trvalo opravdu dlouho. Prostě jsem se do této knihy nedokázala začíst. Přitom je to napsáno opravdu jednoduše.
Konec mě ovšem dostal. Pro mě byl nečekaný a ironický. Knihám s tímto tématem se věnuji čím dál víc a musím říct, že už jsem četla lepší příběhy, než je tento.

lenik284
17.01.2019 5 z 5

četla jsem už velmi dávno.Pro mě silný a emotivní příběh,mohu jen doporučit!!!

RHorse
16.01.2019 5 z 5

Wow, ojedinělá knížka. Jde vůbec napsat o tak vážném tématu "humorná" kniha? Jde! Jistě humor tu vzniká z dosti zvláštních situací a je to spíš taková ironie. A neříkám, že jsem se řechtala na celé kolo, to opravdu ne, ale mírný úsměv pod vousy, to ano. Skvěle napsaná kniha s nadhledem, z pohledu 9 letého chlapce, který nechápe, ale čtenář ano, to je důležité. Dala bych to každému povinně přečíst, vždyť stačí jedno odpoledne.

Ester71
15.01.2019 5 z 5

Poslední dobou čtu celkem dost knih s válečnou tématikou. Tato je jedna z těch, na které jen tak nezapomenu. Pro mě hodně emocionální..

-markéta-
11.01.2019 5 z 5

POZOR SPOILERY !!!!
Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.
Chlapec z rodiny, jehož otec je voják a velmi ceněný muž, žije úplně obyčejný život v krásné pětiposchoďové vile. Má 3 přátelé na život na smrt, jak sám uvádí.
Jednoho dne však otec povýší a je převelen do Oušicu, kde je koncetrační tábor (kde je otec velitelem), a tak je rodina nucena se přestěhovat.
Malý Bruno (chlapec) je z toho velmi nešťasný, protože musí opustit své přátelé. Přestěhovali se do menšího domu, kde se Brunovi vůbec nelíbilo, osatně celé rodině. V Oušicu neměl žádné kamarády, se kterými by si hrál, a tak koukal z okna a zahléhl veliký plot, kde žije mnoho lidí. Jelikož byl průzkumník, tak se jednoho dne vydal na průzkum oného jiného světa za plotem. Našel si tam kamaráda Šmuela. Bruno však neromněl tomu, kde se Šmuel nachází. Každý den za ním chodil a nosil mu jídlo a stali se z nich skvělí přátelé, dokonce po čase nejlepší. Nidy si nehráli, ale pořád si o něčem povídali.
Avšak Brunova maminka už měla Oušicu plné zuby, protože ani ona neměla kamarádky (nikdo z Brunovy rodiny nevěděl, že má kamaráda) a takový život už nechtěla, a tak se s tatínkem domluvili, že se s dětmi vrátí zpět a on až bude po všem. Tatínek souhlasil, a tak se musel Bruno rozloučit se svým kamarádem Šmuelem, ten však ztratil tatínka. Bruno mu slíbil, že když mu sežene stejné šaty (pruhované pyžamo), jako má on, tak že mu pomůže tatínka hledat.
Poslední den, co se viděli, tak doopravdy Bruno podlezl plot, převlékl se a pomohl Šmuelovi hledat tatínka, bohužel ho nenašli. Avšak byl poplach, že lidé musí na "pochod", kam šel i Bruno.
Šmuel byl jeho opravdový přítel na život a smrt, jak ho také nazval.

Neskutečná kniha!!! Doopravdy se četla jedním dechem a konec je zdrcující až nádherný (pokud se to tak dá navzat). Doopravdy jedna z nejlepších knih, které jsem četla.

Miretti
07.01.2019 5 z 5

Otřesná doba druhé světové války, viděna očima chlapce, který ve své dětské naivitě nemá o těch hrůzách ani ponětí, je snad horší než vyprávění opravdových pamětníků. Určitě pro mě, jako matku. Nemyslím si, že Bruno by byl poněkud hloupý tím, že nevěděl. Nepochybuji o tom, že ani někteří dospělí by možná v té době nevěřili tomu, co viděli, resp. nechtěli tomu věřit . Navíc které dítě by v jeho věku v té době nevěřilo rodičům nebo ostatním dospělým? Neměl důvod o jejich slovech pochybovat. Je to o síle přátelství,o dětské naivitě, čistotě, bezelstnosti..

Anetice15
07.01.2019 5 z 5

Kniha byla smutná, ale to jsem čekala už po přečtení, o čem kniha je. Je napsaná velice hezky, hezké ohlédnutí za tím co bylo, ale nemělo by být zapomenuto.

Aknel26
04.01.2019 5 z 5

Moje první dočtená kniha v novém roce mě pořádně chytla za srdce. Četla se lehce, Bruno byl dobrý vypravěč, ale je fakt, že bych ho trochu "omladila" - takhle čistý, naivní pohled na svět by seděl spíš předškoláčkovi nebo prvňáčkovi. Devítiletý kluk by už leccos pochopil. A i jeho kamarád by v devíti letech asi mluvil konkrétněji.
To, aby byl příběh reálný a fakticky přesný, ale v tomto případě není důležité. Čtenář ví, co Bruno nevěděl, a do vyprávění si to dosadí, takže výsledek je velmi působivý. Také motiv přátelství je velice silný bez ohledu na fakta. A konec, ten mě skutečně rozsekal. Podívala jsem se po dočtení na trailer filmu a teď mám pořád před očima obrázek dvou kluků držících se za ruce.

makul
23.12.2018 5 z 5

Krásná a zároveň smutná kniha. Je to ale zatím jedna z nejlepších knih z období války, které jsem dosud četla. I přesto, že jsem tušila, jak kniha skončí, konec mi přišel docela smutný. Na druhou stranu jsem za tento konec ráda, protože veselý a šťastný konec by se do této knihy opravdu nehodil.

Luca287
18.12.2018 5 z 5

Smutná realita..

terka95
25.11.2018 5 z 5

Kniha je napsána jednodušším stylem, doporučila bych (nejen) pro děti 12-13 let a výše, které už mají povědomí o tom, co se tenkrát dělo. Nevadí, že příběh není asi příliš reálný, ale myšlenka a pointa je skvělá a dle mého dostane skoro všechny.. hodně velá ironie osudu. Film se mi líbil ještě o něco více než kniha, konec byl i dojemněji vykreslen - již jsem film viděla podruhé a v duchu jsem se k němu několikrát za svůj život vrátila..

Veru.Viti
25.10.2018 4 z 5

Nápad knihy je moc dobrý. Pojmout takovéhle téma očima malého chlapce má obrovský potenciál. Kniha je skutečně milá, ale bohužel místy až přehnaně naivní. Myslím, že některé věci by malému Brunovi už došly. Z toho co viděl (lidé si lehnou a nezvedají se) a z toho, co mu vyprávěl Šmuel. Celkově je to ale kniha milá, čtivá. Taková jednohubečka.

Nicol13
18.10.2018 4 z 5

Moc se mi líbí jak je to podané z pohledu chlapce. Tak naivně. Ale... viděla jsem před tím film a ten na mě ohromně zapůsobil. Mnohem víc než kniha. Většinou je kniha propracovanější, tentokrát se mi zdálo, že je to naopak. I filmový konec na mě zapůsobil mnohem víc.
Jsou tu však Chlapcovy myšlenky, ty tomu dodávají kouzlo. Někdo říká, že byl Bruno trochu hloupý a podobně, že nevěděl, co se kolem něj děje. Já si myslím opak. Věděl, ale nechápal. Nechápal, že mohou být ostatní zbytečně tak krutí.
A strašně se mi líbí, jak ten konec ukazuje, že mezi Němcem a Židem prostě nebyl rozdíl. Když je stejně oblečete, nerozeznáte je.
A jak Brunovi došlo, co je opravdové přátelství.
Film i knihu doporučuji. V obojím si najdete něco.

Terezaa
10.10.2018 5 z 5

Skvěle napsaná kniha o ohavnostech, které prováděli lidé lidem očima malého německého chlapce.

otvorenakniha
26.08.2018 5 z 5

Táto knižka je veľmi pekná aj keď smutne skončí. Je to o chlapcovi ktorý má rodinu a sestru. Jedného dňa sa on a jeho sestra od mami dozvedia že sa sťahujú kvôli otcovej práci. Pre neho je to strašná správa lebo tam má veľmi dobrých kamarátov ale nakoniec sa s tým zmieri. Keď prišli do nového domova tak šiel vonku na dvor. Za dvorom bol plot kde videl chlapca s ktorým sa neskôr aj skamarátil. A keď chcete vedieť jak to skončí tak si to musíte prečítať.

anamor.avonoz
14.08.2018 4 z 5

Knížka ROZHODNĚ není pro děti, možná tak pro středoškoláka, který ví "oč jde".
Dost dobře nerozumím zavádějícím slovům jako Fíra, Oušic, neschopnost použití slovo Žid. Pokud by to mělo být pro děti, očekávala bych označení tak, jak má být.
Každopádně jako podobenství je tato knížka skvělá.

AURIL
13.08.2018 5 z 5

Kniha je psána tak, že lahodí oku i duši... jde z ní klid (podobně jako u Jany Eyrové), což je vzhledem k těžkému tématu v podstatě neuvěřitelná věc.
A rozhovor dvou malých kluků o tomtéž, akorát z různých stran plotu koncentračního tábora... no, jestli vás nebude mrazit z tohoto, tak pak už nevím.