Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7852/bmid_chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-6546848571946.jpg 4 1882 1882

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Boy in the Striped Pyjamas , 2006

bábuška
03.03.2019 5 z 5

Opět jeden víc než smutný příběh jedné rodiny, kdy zfanatizovaný nacistický důstojník jen kvůli povýšení zatáhne celou svou rodinu až k hořkému konci. Nenapadá mě dodat k tomu osudu nic jiného, než něco o Božích mlýnech. Tyto ovšem přišly hodně brzy.

petr4927
01.03.2019 5 z 5

Velmi krásná kniha pro mladší čtenáře. Až budu mít děti ve věku Bruna, tuhle knihu jim dám, neboť jak psal někdo níže, nenásilnou formou popisuje velmi násilnou dobu.

bararich8
27.02.2019 5 z 5

Páni, čekala jsem od této knihy leccos, ale tohle ne...vážně síla.

aleza1
25.02.2019 4 z 5

Krásné, dětsky naivní...moc pěkně popsané přátelství...rok se scházeli a jen si povídali....konec trochu předvídatelný... Vhodné pro děti věku Bruna jako první seznámení s touto tématikou, která není tak surová jak popisují jiné knihy. Zařadila bych do povinné četby základní školy.

Lizard
21.02.2019 4 z 5

Silný příběh o přátelství, dětské neznalosti a naivitě na pozadí řešení židovské otázky. Velmi čtivé. Některé věci zajisté nereálné (např. nestřežený prostor, díra v plotě, atd.), ale věřím, že hlavním záměrem autora bylo vyzdvihnout hodnotu přátelství, proto mě tyto věci ve čtení nijak nerušily. Závěr knihy (ktery se dal trošku předvídat) byl na můj vkus rychlý. Každopádně ve mě kniha zanechala zvláštní pocity. Myslím, že každý čtenář si v knize najde “to své”.

Termina
20.02.2019 3 z 5

Námět celého příběhu o chlapci který se ve své naivitě ocitne v koncentračním táboře je neskutečne silný ! Šťastný konec snad ani nikdo nemohl čekat. Za mě děkuji za knižní zážitek ( avšak myslím si že s tak silným námětem se dalo pracovat i lépe )

allebra
19.02.2019 5 z 5

Smutný příběh jednoho dětského přátelství, sledovaného z obou stran ostnatého plotu. Konec byl až příliš reálný. Doporučuji i neméně povedenou filmovou adaptaci.

Evaho73
19.02.2019 5 z 5

Úžasné, síce detský naivne, ale pritom veľmi úderné dielo, ktoré poskytuje zaujímavý pohľad na holokaust očami dvoch deväťročných chlapcov.
Páčilo sa mi, ako autor zachytil úprimnú detskú nevedomosť, ktorá v kontraste s mojimi poznatkami vo mne vyvolávala nové pocity a emócie. V knihe nemajú priestor zložité popisy histórickych udalostí, ale z každej kapitoly cítiť napätie, zlo a neprávosť.
Okrajovo boli zachytené aj názory a postoje nacistických vojakov a ich rodinných príslušníkov na vtedajšiu situáciu, ktoré sa často nezhodovali s ich konaním.
Nakoniec iba dodávam, kde sa na túto knihu hrabe napríklad také tematický podobné Pomaľované vtáča so všetkými svojimi perverznosťami.

Lucajda111
19.02.2019 3 z 5

Pěkná kniha

lenkaabooks
15.02.2019 5 z 5

Knihu jsem kdysi četla, před pár dny viděla film a natolik mě zasáhl, že jsem opět sáhla po knize. Je to děsivý příběh dvou devítiletých chlapců, každý z nich žije na jedné straně plotu. Žid Šmuel, hubený a šedivý ve tváři, vděčný za kousek jídla a Bruno, syn velitele, který si rád hraje na objevování. A to co je za plotem, to ho láká a fascinuje.

ivana1924
15.02.2019 4 z 5

Co napsat,..... četlo se pěkně, no konec mě opravdu překvapil. I když jsem tušila jak to dopadne, od té kapitoly co se kluci domluvili, přes to jsem doufala, že třeba náhodou......smutný, ale hezký příběh.

Fazulajda
15.02.2019 3 z 5

Já nevím. Možná na to nemám kapacitu, ale netvrďte mi, že to bylo bůhvíjak složité. V průběhu jsem si, pravda, říkala, že se dříve normálně prováděla velká zvěrstva, ale nebylo to nic dojemného. Nic, pro co bych uronila slzičku. Ale dobře. Máme prakticky ničím nezajímavý průběh. Na co čekáme? Ano. Na konec. Sice je nesnesitelně předvídatelný, ale stále dojemný. A chvíli se opravdu zdá, že tomu tak bude i v tomto případě, ale asi už tušíte, nic. Autor si dobře našlápl a pak to všechno pohřbil popisem událostí, které se děly po tom, co je (spoiler) poslali do plynu. On i ten popis toho, jak Bruno vidí plynovou komoru byl vcelku otravný. Takže máme nezajímavý průběh a zpackaný konec.
Ty tři hvězdy jsou opravdu hodně slabé. Uvažuju o dvou.

Barbora216
13.02.2019 5 z 5

Příběh vyprávěný jednoduše, ale o to je silnější. Nevím ani co napsat, všechno co se dělo je k neuvěření. Určitě si knihu přečtu znova.

Knižní střípky
13.02.2019 5 z 5

Tato kniha je sice útlounká, nicméně o to silnější v sobě skrývá příběh. Příběh kamarádství dvou chlapců, jeden je Žid, druhý je syn velitele koncentračního tábora. Za druhé světové války nemožné přátelství. Přesto vzniklo... Knih o holocaustu jsem četla již spoustu, vzhledem k tomu, o čem pojednávají, si je nikdy nedovolím hodnotit, jaké byly, jen si je vždy s velkou úctou a pokorou přečtu.

jana123
08.02.2019 5 z 5

četla se sama... zajímavý pohled "z druhé strany"... ale ten konec... spadla mi brada a dlouho mi trvalo, než jsme uvěřila. Moc hezky napsáno, mohu jen doporučit!

AlenkaH
07.02.2019 5 z 5

Kniha mě překvapila, nepochopila jsem chlapce Bruna ... ale i tak to byla silná i když smutná kniha

Alena1234
06.02.2019 5 z 5

Smutný příběh devítiletého Bruna který má za otce velitela koncentračního tábora.Přečetla jsem jedním dechem za jeden večer.Knížku bych doporučila i mladším čtenářům i když je smutná dle mě je stravitelná, protože zde nejsou vyobrazené hrůzy prováděné v táborech.

tatasek
06.02.2019 4 z 5

Kniha mě začala pořádně bavit až od cca 70 strany, pak jsem to jedním dechem přečetl až do konce.

Alexxxka
05.02.2019 5 z 5

Už dlouho jsem měla tuto knížku v seznamu knih, které chci číst. Je to knižní skvost!!! Zaslouží si i více než 5 hvezdiček. Nádherný příběh, který ma co říct. Obdivuji autora, že to psal jen 2,5 dne. Vážně nádherný příběh. Stojí za to si to přečíst. DOPORUČUJI!!!

SelenaDemi428
03.02.2019 5 z 5

Kniha se mi moc moc líbila. Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale poté už to šlo samo. Dle mého názoru by si knihu měl přečíst každý. Hrůzy války se mi zde zdají o to horší, když je chlapec nevidí a nechápe, co se kolem něj děje. A konec musí zapůsobit snad na každého.