Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu
https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7852/bmid_chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-6546848571946.jpg 4 1889 1889

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Boy in the Striped Pyjamas , 2006

Janadvorackova
06.10.2019 odpad!

Dítěti bych to číst nedala, vzalo by si příklad z Bruna a chovalo se podobně pitomě jako on.

Jediné, co mělo váhu, bylo takové dětské nedorozumění ohledně názvů a terminologie. Tyhle věci děti fakt komolí, ale jinak si nemyslím, že se běžně chovají tak hloupě a nevšímavě.
I když možná že děti nacistů byly k takové nevšímavosti přímo vedeny? To by tak odpovídalo.
Z toho důvodu knihu nedokážu ocenit a dětští hrdinové jsou strašně na facku.

Konec je nejsilnější. Ironie :). Říkáte si, jestli to nakonec nebyl tak trochu plán.

Film se mi také nijak extra nelíbil, i když byl možná o chlup lepší než kniha.

bellinkabell
05.10.2019 5 z 5

Velmi silný příběh, jako každý z tohoto období. Více netřeba psát.

pavlinka0250
16.09.2019 5 z 5

Jako spousta čtenářů zde jsem nejdříve viděla film. Věděla jsem tedy o čem kniha je, ale i tak jsem si přála jiný konec,který se samozřejmě nekonal.
Film i kniha jsou velice silná díla.
Konec vás opravdu dostane.

alenkacermi
26.08.2019 5 z 5

Dočteno. Přemýšlím, co napsat. Nejdřív jsem si přečetla komentáře čtenářů. A... máte pravdu. Možný spoiler: Bruno je jen malý 9letý chlapec a nemůže tušit, ani si představit, co se děje za vysokým ostnatým plotem. Je kouzelný, milounce naivní, čistý, tak jak malý kluk umí být. Že by si ho nikdo několik měsíců u plotu nevšiml, je nereálné a že by Šmuel neutekl? Ale dobře. A jestli to můžu takhle napsat, kniha byla krásná, dojemná, a...ach ne.... ten konec, ale dalo se čekat , že se něco stane. Vůbec by nebylo špatné, dát to do povinné četby.

danny_21
26.08.2019 4 z 5

Nejspíš jako většina přispěvatelů zde i já nejdříve potkal filmovou verzi, která se ale velmi přesně drží předlohy, která nabízí náhled na "Fírovo" řešení finální židovské otázky očima dvou chlapců z obou stran zdí v "Oušici". Přes velkou míru naivity v nevědomosti obou klučíků, se jedná o povedený, silný námět o pár stranách, který si zaslouží přečtění - 80 %

Radunka78
20.08.2019 5 z 5

Nejprve jsem před časem viděla film, proto jsem s velkým očekáváním sáhla i po knize.ze začatku mne možná rušil fakt,že vím,jak kniha dopadne.poté mne už ale příběh zcela pohltil a četla jsem stránku za stránkou.smutný a silný krátký příběh malého chlapce,o přátelství na život a na smrt, dvou na první pohled zcela odlišných světů. O dětské naivitě a zkresleném vnímání reality na jedné straně a o kruté a nespravedlivé realitě na straně druhé. Kniha se četla lehce a stoprocentně nechám i děti,aby si ji přečetly.

jprst
18.08.2019 3 z 5

Málo uvěřitelné a dost naivní, skutečně příběh pro děti, které se teprve s touto tématikou seznamují.

soupik2012
16.08.2019 4 z 5

Znala jsem film a tak to bylo jenom čekání jestli se osud naplní, nebo se děj odkloní jinam. Nutno říci, že moc nevěřím, že by se podobný příběh mohl ve skutečnosti odehrát. A tak mě to tolik nezasáhlo. Nevěřím totiž, že by se tak pravidelně a tak dlouho mohl někdo scházet s někým u plotu, aniž si toho někdo nevšimnul. Od autora bylo necitelné, že byl Bruno tak hodný, tak naivní a tak hloupoučký. Bylo mi ho opravdu líto. Ale byla to balada pro děti. Michal Zelenka se k četbě dětí velmi hodil a přispěl k celkovému zážitku.

helcab
11.08.2019 5 z 5

Drsný ale pravdivý příběh, pri kterém až mrazí... knihu mi doporučila ke čtení moje dcera a stalo to za to.

eva3992
09.08.2019 4 z 5

Příběh Bruna, 9ti letého chlapce z Berlína, který se musí kvůli převelení otce, vysoce postaveného německého velitele, odstěhovat do Aušicu. Celá rodina se tak ocitne na nevlídném místě, kde není nikdo jiný než spousty vojáků a na dohled za plotem spousty lidí v pruhovaném pyžamu.
Smutný příběh je vyprávěn očima malého chlapce, který se uprostřed ničeho skamarádí s malým Šmuelem a je to prátelství na život i na smrt. Dojemná knížka, která Vás vezme u srdce.

LiloCZ
31.07.2019 5 z 5

Nečekaný konec, rychle přečtena kniha.

Ivusa007
31.07.2019 4 z 5

Zařadila bych tuto knížku do doporučené četby pro mládež. Přečteno jedním dechem.

Ála41
28.07.2019 4 z 5

Nejprve jsem viděla film, ten vyvolal silné emoce, u knihy jsem již věděla, co mě čeká. Kniha se čte dobře, rychle.... Chvílemi jsem váhala, zda je to kniha pro dospívající,, děti,, či pro dospělé... Možná obojí. Téma velice smutné, konec tragicky, kniha v rámci těchto možností pěkná.

PapayaD
18.07.2019 4 z 5

Kniha nebyla náročně napsaná, četla se sama a i přes svou délku má příběh určitou hloubku a napětí. Rozhodně na knihu jen tak nezapomenete. ALE! *může obsahovat spoilery* Bruno byl neskutečně naivní a hloupý, že ze Šmuelova vyprávění absolutně nepochopil, co se mu děje prakticky pod okny. A také - jak mohl Šmuel jen tak zmizet? To si ho nevšimli vojáci? U Bruna to ještě chápu, ale u Šmuela mi to nesedí. *konec možných spoilerů*
Chlapce doporučuji prakticky všem věkovým kategoriím, myslím že si to užijí jak děti, tak dospělí. I když pro ostřílené válečné čtenáře to sice nejspíš nebude až takové wow :).
Hodnocení: 4*.

Karol88
09.07.2019 5 z 5

Je to ten typ knížky, kterou si budete pamatovat ještě dlouho po přečtení. Mně se líbila a určitě ji doporučuji.

alexis818
07.07.2019 5 z 5

Kniha sice útlá,ale vešlo se do ní tolik citů,že vám vhání slzy do očí.Doporučuji.

Aaloha
01.07.2019 4 z 5

Hezky napsaný i když smutný příběh. Jen se mi zdálo až nemožné, že Bruno neměl tušení, co se děje za plotem. Že nikdy neslyšel o Židech a o tom, co se s nimi za války dělo. To, že ho rodiče drželi v nevědomosti vedlo k tragickému konci.

argi111
21.06.2019 5 z 5

Kniha, která mě zase opravdu dostala...

Alisce
21.06.2019 5 z 5

Viděla jsem před lety film a obojí ve mně zanechalo silné emoce. Asi jsem nikdy nechtěla tolik ovlivnit děj knihy jako v tomto případě. Přečteno za pár hodin ve vlaku. Ten konec jsem si nechala teda na doma, protože jsem věděla jak to dopadne a nechtěla jsem riskovat nějaké slzy ve vlaku. :D Nevím, jestli se to o takových knihách vzhledem k tématu dá říct, ale je to skvělá knížka. Příběh je poutavý, není nějak extra dlouhý a zůstane v hlavě ještě dlouho.

Lotka
17.06.2019 3 z 5

Z filmu jsem byla “nadšená”, z knihy tolik ne. Pohled devítiletého byl až přespříliš naivní, až to chvílemi působilo, že rozumu moc nepobral. A když vám nesedí hlavní hrdina, tak to celkově pokulhává.