Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2762 810

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

hakunamatata
19.06.2022 3 z 5

Moc jsem se na knihu těšila, ohlasy byly dobré, navíc po Vránách…
No…
Je to naprosto průměrný příběh obyčejného doktora, který neustále chlastá a mluví sprostě. Lidské osudy byly sice smutné, ale byly vylíčeny tak zdlouhavě, že mě polovina knihy nudila. Ubrat 150 stránek nebo zrychlit spád, a ne se furt jen utápět v negativistických myšlenkách, by za mě knize prospělo.

vladka321
12.06.2022 2 z 5

Kniha se čte dobře. Je tam pár nesrovnalostí, které mě vyloženě tahaly za uši, ale vzhledem k příběhu to celkem šlo. Děj nic moc, jazyk opět drsný a myslím, že k prostředí neadekvátní. Já tedy neznám téměř žádného člověka s tak hanlivou mluvou. Dobře ještě chápu nářečí a poněkud nespisovnou češtinu. Ale ten jazyk mě dost odrazuje. Knihu mi v knihovně na doporučení knihovnic půjčila dcera. Přečetla jsem ji a nakonec zase tak špatná nebyla. I když teď v nemoci přečtu asi ouplně všechno :-)

Adelaidee
09.06.2022 5 z 5

Důvěryhodně popsané prostředí, bylo znát, že autorka věděla, o čem píše. Horší je to s příběhem jako takovým, ten nic ojedinělého nepřináší, ale i tak si kniha zaslouží 5 hvězdiček.

ZuK1
08.06.2022 5 z 5

Výborně napsaná knížka „ze života“. Skvěle vystihnuté prostředí i situace a ačkoliv knížka není zrovna optimistická, u některých dialogů a Hynkových myšlenkových pochodů jsem se musela smát. Knížka je velmi dobře zhodnocená v komentáři ddkk.

jejda.majda
26.05.2022 1 z 5

Knihy Petry Dvořákově nemám moc ráda, protože je v nich často spoustu negativity. Pořád si tam někdo na něco stěžuje, místo aby věci řešil. Ubíjí mě číst o lidech, kteří si svým špatným přístupem zadělají na problémy a pak spekulují nad tím, jak by z toho co nejlíp vybruslili, hlavně za to nenést žádnou zodpovědnost.

U Chirurga to bylo podobně. Příběh je napsán velmi prostě, jednoduchým stylem, takže se čte opravdu rychle a bez dlouhého přemýšlení. Po pravdě jsem knížku chtěla odložit už ze začátku, ale jak se četla skoro sama, najednou jsem byla na straně 120 a už jsem si na ten styl a negativitu tak nějak zvykla a řekla jsem si, že to vydržím. A částečně jsem se také bála, že příběh skončí nějak nepředvídatelně a já bych o to mohla přijít.

Nic takového se nestalo, knížku jsem dočetla, ale držet si ji v knihovničce nechci a klidně ji pošlu dál. A Petru Dvořákovou si zase dlouho nepřečtu. Je spoustu jiných českých autorek, jejichž knihy pro mě mají větší hodnotu.

LivieBorova
24.04.2022 5 z 5

Miluju knihy, zasazené do nemocničního prostředí. Výhoda této knihy spočívá v tom, že autorka to prostředí evidentně dobře zná.

Tyn_a
23.04.2022 4 z 5

Jak už napovídá název, téma je z oblasti zdravotnictví. Pro mě neprobádaná oblast a první kniha s tímto tématem. Byla jsem příjemně překvapená. Tušila jsem, že to bude boom (od autorky jsem již četla Vrány), ale že takový boom, to ne.
Příběh je až moc čtivý, napínavý a tak skvěle napsaný, že se člověk horko těžko odtrhne.
Pecka! :))

joanb
22.04.2022 5 z 5

Hlavní postavy ožívaly každým slovem. Bylo to prima čtení, bohužel, asi ze života :o(. Snad takových chirurgů neoperuje moc.

dzeta
21.04.2022 4 z 5

Stránky plynuly jedna za druhou, příjemné čtení a ten konec je opravdu takový otevřený...

novina
07.04.2022 5 z 5

Líbilo se mi, že si Hynek na nic nehrál. Nesnažil se ukázat v lepším světle. Prostě to bral tak, tak to je.

LuciLu
01.04.2022 3 z 5

Skvělá čtivá knížka od českého autora. Jednohubka na jedno deštivé odpoledne. Toto byla moje prvotina od této autorky a jsem spokojená. Autorka dokáže velice lehce psát o nelehkých životních situacích. CO mě velmi překvapilo, jak dokázala popsat mužské přemýšlení, ženský prvek tam vůbec nebyl cítit a za to klobouk dolů).
Z knihy mám mám smíšené pocity. Na jednu stranu se mi líbily vnitřní monology, co si skutečně hlavní postava myslí. Do jisté míry to ukázalo, jak chlapi mohou reagovat na situaci, která se nám ženám, zdá podivná. Na druhou stranu nemohu říci, že by se v knize objevila jediná postava, která by mi byla sympatická. A budu zcela upřímná Hynek se rozhodně (alespoň pro mě) nechoval jako chlap a ani jako otec (reakce na chování syna, reakce na manželčiny výbuchy (naprostá neschopnost spolu komunikovat či se aspoň pokusit být k tomu druhému empatický - tady jsem si několikrát říkala, proč jsou vlastně spolu),chování tchána, šéfa, kolegů. Pro mě nejsilnější moment byla operace dítěte (do tohoto momentu jsem Hynka trochu omlouvala, že i přes problémy bojuje, ale to co udělal? Jedno velké NE!

KyberSwat
01.04.2022 5 z 5

Úžasná zábava, nemohl jsem se odtrhnout - velmi doporučuji :)
Peprnost a přesnost myšlení chirurga chlapa a tak celkově - nechápu jak tohle mohla napsat s takovou přesností žena - skvělé , doporučuji

uzivatel6305
17.03.2022 2 z 5

Nedočteno, tedy nedoposloucháno. Naprosto obyčejný příběh obyčejného života nějakého obyčejného doktora. Proč to číst? Moc jsem se na knížku těšila, po Vranách opravdu hodně, ale tohle je zcela jiný, banální šálek kávy. Jediné plus, líbil se mi doktorův na nic si nehrající projev. Ale naštěstí je spousta výborných knih o doktorech.

Hani_cerna
08.03.2022 5 z 5

Úžasná knížka, styl psaní mi trochu připomíná knihy od Petry Soukupové. Je to takové syrové čtení. Tenhle styl mě moc baví. Přečteno během dvou dnů, moc doporučuji.

Seyris
03.03.2022 4 z 5

Precetla jsem celkem rychle, cte se to moc dobre. Je to takovy vysek kousicku zivota chirurga. Ale skonci to otevrenym koncem a nakonec mam pocit, ze mi to moc nedalo.

dr.romca
25.02.2022 5 z 5

Líbil se mi styl psaní. Tak nějak celou knihu čekáte, že se hlavní (anti)hrdina řítí do průšvihu. Děj se odehrává jen během pár týdnů a konec je vlastně otevřený....

adnov
23.02.2022 1 z 5

Nějak Mi to nesedlo
Bylo mi úplně jedno jak to dopadne, a to je vždy špatně, když vám k srdci nepřiroste ani jedna postava. Takže jsem trochu přeskočila, abych se dostala na konec, který jsem přesto chtěla znát.
Hmmm. Zklamaní od začátku do konce.

maryska09
22.02.2022 4 z 5

Autorka má velmi čtivý styl psaní, její knihy proto pořádně odsýpají. I tato kniha se četla jedním dechem a to i přes to, že s hlavním hrdinou se člověk jen těžko sžije a marně k němu hledá sympatie. Navíc přes mírně optimistický konec nevěřím v dlouhodobé zlepšení jeho situace. Kniha by si klidně zasloužila pokračování, opravdu nutí k zamyšlení.

Gaboskaaa
17.02.2022 5 z 5

V první polovině knížky jsem se bavila hláškami a komentáři hlavního hrdiny. Druhá polovina nabrala jiný spád, kdy jsem se nemohla odpoutat od Hynkova životního posunu a vývoje. Kniha je nesmírně čtivá, poutavá, někdy až mrazí! Za mě letos zatím nejlepší, co jsem četla.

emilieselden
17.02.2022 3 z 5

Moje třetí kniha od autorky a musím přiznat, že po Dědině se mi do ní moc nechtělo. Ale byla jsem příjemně překvapená. Příběh hladce plynul a byla jsem zvědavá, co bude dál. Teď se už na nemocnici a doktory budu dívat jinak než předtím. Akorát konec mi připadal docela useknutý, otáčela jsem stránku, jestli už je to vážně všechno?