Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2762 810

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

Nelička
22.10.2022 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se moc těšila. Jako zdravotní sestra absolvující v minulosti praxi i na chirurgii jsem celý příběh vnímala ještě poněkud realističtěji. Bavila mě autorčina upřímnost, líbilo se mi, že se nejednalo o žádnou limonádičku a hlavní hrdina není nikdo dokonalý s úžasným charisma, ale prostě normální člověk se svými problémy..

Jenny46
19.10.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybrala jako bývalý dlouholetý zdravotník na chirdě a z nemocničního prostředí mám ráda romány.
Čtivá kniha ze života, kterou autorka dobře vystihla.

VeruHoráková
18.10.2022 5 z 5

Chirurga jsem četla pár let zpátky a je to přesně jedna z těch knih, kterou budu číst vícekrát. Dvořáková je skvělá spisovatelka, příběh z lékařského prostředí umí dokonale vykreslit, stejně tak jako životní přešlapy a průsery jednoho chirurga, který ač to kdysi podělal, tak je to doktor, který tu svoji práci umí dělat. Kniha mě opravdu bavila a s Gráblem jsem sympatizovala, člověk ho svým způsobem chápe a přeje mu, aby se z těch průserů už jednou provždy konečně vyhrabal a tenhleten typ knih mě prostě baví, určitě tak můžu doporučit.

huhuhu
13.10.2022 3 z 5

Příběh má spád a kniha se čte sama, ale tak trochu jsem si připadala jako v nějakém seriálu z nemocničního prostředí, který je plný stereotypů a klišé. Navíc tam vlastně téměř nebyla žádná sympatická postava, hlavnímu "antihrdinovi" jsem v podstatě přála, aby ho z nemocnice vyhodili, protože se svou závislostí na alkoholu pro pacienty představoval riziko, ač to byl jinak neuvěřitelně nadaný a zručný chirurg. A samozřejmě nechyběl ten věčný negativismus, který je pro prózy P. Dvořákové už typický a mně osobně nepříliš sympatický.

Pettato
06.10.2022 4 z 5

Autorka věrohodně vystihla ich formou reálný život pana doktora Hynka Grábla, muže se závislostí na alkoholu, řešícího problémy v manželství i v práci, starostmi s dospívajícími dětmi, nedostatek peněz...
Táhne za sebou svou minulost i s jejími následky, snaží se dostat hlavu nad hladinu všech svých problémů a nepotopit se na úplné dno.
Charaktery jednotlivých postav jsou perfektně popsány, jejich vztahy působí velmi reálně a i nemocniční prostředí je ztvárněno dokonale.
Bylo to čtivé a znepokojivé. Vše působilo velmi uvěřitelně až mě z toho mrazilo.

evik2710
28.09.2022 4 z 5

Mě se líbila pěkně se čte

Kacased
25.09.2022 5 z 5

Líbilo se mi to, četlo se mi to dobře. Žádná nuda. Příběh sice bez humoru, hlubšího významu, ale přesto to bylo fajn. Jako příběh lékaře a alkoholu je děsivá, ale vztahově mi ta kniha přijde, že do dnešní doby zapadá.

GabrielaSim
23.09.2022

Ještě nikdy jsem podobnou knihu nečetla a tuto jsem ke konci už jen přelétla. Připadala jsem si jako ve stoce. Je docela děs přes den sledovat, jak lidé přestali dbát na to , jako vypadají, jak se oblékají, jak jsou na tom s figurou, tak přestali řešit jak mluví, jak moc jsou agresivní, jak nejsou tolerantní. A ještě o tom číst ? A proč ? Čtu tady v recenzích, že kniha je psána údajně nářečím. No, není, toto není nářečí ! Je to jen sprostý slang. Vůbec nepochybuju o tom, že i lékaři takto mluví, taky nějaké lékaře znám...Ale tím, že příběh vypráví hlavní "hrdina"( který tedy hrdinou určitě není), nelze jeho brutálnímu vyjadřování uniknout, protože mluví hlavně on. Vůbec nechápu, kde autorka vzala některá slova, ty si snad musela vymyslet. Jinak - všimli jste si, že tak, jak se vyjadřuje Hynek, mluví většina postav ? Skoro všechny ? I ženy ? A zase, ne, že bych neznala ženy, které mluví brutálně sprostě, ale zrovna v nemocnici budou i jiné typy lidí..."Beletrie" znamená "krásná literatura". Novely a romány patří do beletrie. Ale kam pak zařadit toto? Nevím. Příběh sám o sobě za moc nestojí, normální klišé, a život je plný klišé. Takže, proč by doktor neměl spát se sestřičkou, proč by se neměl hádat s manželkou, proč by neměl mít problematického syna. Znám i lékaře, který pil první ligu, byl opakovaně vyhazován z nemocnic. V jeho životě byl ale vývoj, od alkoholu ke sportu ( a k abstinenci).Tady se někteří radují, jak dobře Hynek s alkoholem zatočil, a to při jeho prvním : "A dost ! "A že prý má příběh dobrý konec...no, nevím....spíš by Hynka čekala dlouhá cesta. A že je ta knížka oddechovka ? No, tak to už vůbec ! Že se u ní lze zasmát ?
Čemu ? Za mě tato autorka nikdy více.

Ctv
19.09.2022 5 z 5

Pro mě za poslední dobu nejsilnější čtenářský zážitek.
Je zřejmé, že v knize nemusí vraždit masový vrah nebo kráčet dějiny, že se tam nemusí stát vlastně skoro nic, ale nevadí to vůbec ničemu pokud je skvěle napsaná. A Chirurg je dle mého skvěle napsaná kniha. Tak bombasticky vykreslená postava, jako je Hynek Grábl, to už jsem dlouho neviděla. Spousta věcí vás na něm štve, další spoustu věcí na něm obdivujete. On si žije ten svůj život jak se dá a vy ho chvíli žijete s ním.
Parádní, parádní počtení.

Kochy84
21.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla síla. Takhle dobře napsanou věc jsem dlouho nečetl (neposlouchal).
Doktor Grábl je chirurg na malé nemocnici, řeže si svoje břicha a snaží se přežít. Udělal v životě mnoho chyb a je na dně, což mu samozřejmě nezabrání dělat další chyby dál. Je jenom člověk, na to se u doktorů hodně zapomíná. Doma má dusno, protože jeho žena a její rodiče jim opovrhují (kvůli chlastu jim zničil život), v práci dusno, protože věčně čeká kdy na něj praskne jeho minulost. A do toho věčně bez peněz. A dál už asi nebudu spoilerovat, přečtěte si to nebo poslechněte, protože tak dobře a lidsky napsané postavy jako tady hned tak nenajdete. Celou dobu jsem si navíc kladl otázku, jestli je paní Dvořáková lékařka, protože život ve špitále je popsaný vážně výstižně včetně různých operačních postupů a diagnóz. (Jsem laik, ale moje bývalá žena byla sestra ve fakultce, člověk něco málo pochytí...)
Ze tří věcí, které jsem od autorky četl (ještě Vrány a Dědina) je podle mě Chirurg jednoznačně nejlepší.

bafuskyBaf
09.08.2022 5 z 5

Za mě to byla úžasná knížka... Sonda do života chybujícího člověka, který chce chyby napravit, ale ne vždy se to daří...

Vendyorit
09.08.2022 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Na to, že to psala žena, klobouk dolů. Nebýt však z oboru, myslím, že by povahu chirurga a všechny ty situace odehrávající se v nemocnici tak věrohodně nevykreslila. S jedním chirurgem žiji, takže mohu trošičku srovnávat. :)) Opravdu musím pochválit, jak autorka popsala emoce, které postavy v příběhu prožívají. A vnitřní monolog chirurga je parádní. Jen konec jsem čekala trochu dramatičtější.

AndreaP.
08.08.2022 5 z 5

Kniha z lékařského prostředí, které ač píše žena autorka, tak hlavní postavou je muž. Lékař Hynek mi byl sympatický, nebál se ukázat své slabosti, byl si jich vědom a já mu celou knihu držela palce.

ivzu77
05.08.2022 4 z 5

Mám radost, že jsem se v posledních letech seznámila s více českými spisovateli / spisovatelkami.
Příběh ze života, přesně takto se to mohlo stát. Kousek životního příběhu jednoho lékaře .... Opět spíše negativní a smutný osud ( četla jsem Vrány ). A chystám se na Dědinu.
Autorce fandim, ať se jí daří.

Jirinamac
01.08.2022 2 z 5

Co se paní Dvořákově daří, tak vybírat téma, které je zrovna populární, ale její příběhy jsou většinou negativní a jednoduché. Příběh týraného dítěte, negativní život na vesnici a teď doktor a jeho problémový život, ať milostný nebo alkoholový. Jen by mě zajímalo, proč má takový člověk sympatie čtenářů. Příběh jak z televizních seriálů. Dočetla jsem to, ale asi to byla moje poslední autorčina knížka.

TerryF
19.07.2022 5 z 5

Kniha, která se četla sama. A to doslova. Autorka perfektně vykreslila nemocniční prostředí a postavy, kterých bylo tak akorát a všechny mne jistým způsobem bavily. Kniha napsaná tak živě, že jsem se občas přistihla, jak nad celým příběhem přemýšlím a prožívám ho. Některé části mě dohnaly i k slzám. Opravdu velmi silná knížka. Moc doporučuji!

včelařka
12.07.2022 1 z 5

Přemýšlím, jak tuhle knihu okomentovat. ... Za mě je to jedno velké nic - povrchní, nebudí emoce a vlastně jediné, nad čím mě donutila přemýšlet je, proč ji vůbec autorka napsala.
Ale nedočetla jsem to, takže jsem možná něco zásadního prošvihla.

LenV
11.07.2022 5 z 5

Přistihla jsem se,že i přes všechno jsem Hynkovi fandila. Prostě Dvořáková to se mnou umí. Její tvorba mě vyloženě baví. Začtu se a prožívám celý příběh s nimi. I slza ukápla. Doporučuji!

GaleW
08.07.2022 4 z 5

Tohle se četlo samo, je to moje třetí knížka od čím dál více populární Petry Dvořákové a řadím ji hned za Vrány. Lákalo a bavilo mě prostředí, kam autorka děj zasadila, bylo znát, že nemocniční prostředí jí není úplně cizí, hezky to odsýpalo, měla jsem přečteno za 2 dny, což je u mě už spíše výjimka.

LenkaKa
30.06.2022 3 z 5

Trochu drsně napsané, ale zajímavé je prostředí a pohled doktora na nás pacienty.