Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2779 2779

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

maryska09
22.02.2022 4 z 5

Autorka má velmi čtivý styl psaní, její knihy proto pořádně odsýpají. I tato kniha se četla jedním dechem a to i přes to, že s hlavním hrdinou se člověk jen těžko sžije a marně k němu hledá sympatie. Navíc přes mírně optimistický konec nevěřím v dlouhodobé zlepšení jeho situace. Kniha by si klidně zasloužila pokračování, opravdu nutí k zamyšlení.

Gaboskaaa
17.02.2022 5 z 5

V první polovině knížky jsem se bavila hláškami a komentáři hlavního hrdiny. Druhá polovina nabrala jiný spád, kdy jsem se nemohla odpoutat od Hynkova životního posunu a vývoje. Kniha je nesmírně čtivá, poutavá, někdy až mrazí! Za mě letos zatím nejlepší, co jsem četla.

emilieselden
17.02.2022 3 z 5

Moje třetí kniha od autorky a musím přiznat, že po Dědině se mi do ní moc nechtělo. Ale byla jsem příjemně překvapená. Příběh hladce plynul a byla jsem zvědavá, co bude dál. Teď se už na nemocnici a doktory budu dívat jinak než předtím. Akorát konec mi připadal docela useknutý, otáčela jsem stránku, jestli už je to vážně všechno?

leleia
08.02.2022 4 z 5

Autorka prostě umí psát ponuré knihy plné naštvaných lidí, kteří spolu ze zásady odmítají komunikovat.

SvetlanaHonzova
05.02.2022 1 z 5

Kniha v podstatě o ničem. Ze štítků je jasné, o co půjde, a víc se děj nerozvine. Kniha mě nezaujala.

Madi
04.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Dobře vykreslená hlavní postava. Líbilo se mi, jak Hynek pečoval o některé pacienty, na rozdíl od jiných doktorů, kterým šlo jen o prachy. Ale pak šel ožralej operovat, začal se litovat a všechny sympatie šly do kopru. To že chrápal s Andreou jsem chápala, Markéta byla taky na facku.
A vůbec, nepochopila jsem, proč se s ním nerozvedla. Protože chtěla mít pořád společenský status Paní Doktorové?? I když se jedná o ožralu, který pohnojil život celé rodině??

MartinkaSl
02.02.2022 4 z 5

Do knihy jsem se nemohla začíst, ale to není nic nového u knihy s hlavním hrdinou mužem, který je nesympatický. Hynek si za spoustu věcí může sám, ale život s Markétou dle mého taky není úplný med.

Ve výsledku se kniha četla lehce hlavně díky velkému množství dialogů. Dvořáková je prostě stále lepší a lepší.

Glivuska
31.01.2022 5 z 5

Knizka byla skvela, precetla jsem jednim dechem za dva dny - na obalce je napsano, ze autorka je s kazdou novou knizkou lepsi a lepsi a musim tomu dat za pravdu. Diky cetnym dialogum se opravdu cte sama.

Buchtičkajani
31.01.2022 4 z 5

Uf, jestli tohle je reálný pohled na oddělení chirurgie, tak jsem ráda, že mě nečeká žádná operace. Mám k lékařům respekt, ale tahle knížka ho trochu kazí. Doporučuji přečíst.

Sarapet
27.01.2022 5 z 5

Jen jednou větou: Strašně dobře se to čte.

Italkaaa
27.01.2022 5 z 5

Autorce se podařilo posat prostředí v nemocnici s takovou důvěrností, včetně pocitů hlavních postav. Obstojný román. Moc mě bavil.

lapagerie
27.01.2022 3 z 5

Hynek mi pěkně lezl na nervy. Slaboch a zbabělec, takový jsem z něj měla pocit. Nespokojený s tím, jak žije, ačkoliv si všechno nadrobil sám. Neschopný se sebou něco udělat se dál potácí životem.
Jsem ráda, že jsem příběh dočetla, lehce mě štve neukončenost. Vracet se k němu ale nebudu, nato mi byl hlavní hrdina příliš nesympatický.

pakoshka
26.01.2022 3 z 5

Trochu jsem se bála, aby to nebylo jako číst Ordinaci, ale ne, dobrý to bylo. Chudák Hynek.

helča5
24.01.2022 5 z 5

skvělá kniha,nemohla jsem se od ní odtrhnout,psaná bez příkras,tak,jak jde život.

jopp
10.01.2022 5 z 5

Tak tohle se hodně povedlo! Kniha se mi líbila úplně vším - naprosto realistické nemocniční prostředí, sympatický hlavní hrdina, který je zcela oddaný své profesi, ale má svoje vnitřní démony, jazyk je autentický, působí přirozeně. Kniha nemá hluchá místa, nutí čtenáře přečíst ji na jeden zátah. Není to Remarque ani Dostojevskij, ale bavilo mě to moc.

veriszv
09.01.2022 4 z 5

Hynek Grábl je chlap, kterej si celkem zpackal život. Nachází se v krizi středního věku, není spokojenej ani doma ani v práci a vlastně neví kudy kam.
Na jednu stranu je vám ho až líto, na druhou vlastně ne, protože se chová hrozně.
Co ale Petra Dvořáková dokázala je to, že ať si o Hynkovi myslíte cokoli, tak ho vlastně tak nějak chápete.
Autorka skvěle vykreslila nemocniční prostředí, a i když byste řekli, že je u nás po všech Ordinacích a Modrejch kódech vytěžený až na dno, tak se mi to zpracování moc líbilo. Zároveň jsou tu zaznamenány pocity bezmoci ze zpackaného života, dobře vykreslené charaktery a prostě mě to bavilo.
Na druhou stranu je otázka, jestli vás baví číst o každodennosti, kterou znáte nebo jestli spíš v literatuře jdete po nových tématech. Pokud vás víc láká to druhé, tak to tu nenajdete. Já to ráda střídám, takže jsem spokojená.

Enehy
07.01.2022 5 z 5

Hlava mi nebere, jak někdo dokáže udržet tak vysokou úroveň všech svých knih. Přijde mi, že každá další, po které šáhnu, je snad ještě lepší než předchozí. Chirurg samozřejmě není výjimkou. Ač tu někdo popsal Hynka jako antihrdinu, pro mě to je veskrze sympaťák, který se i v tom největším hnoji dokáže aspoň v nějakém ohledu zachovat čestně. A především je to člověk, který chybuje a za svoje chyby platí. A to mě hodně vábí ke knihám Petry Dvořákové, protože v nich se sakra platí a to i cenou nejvyšší. Navíc jsou svým typickým českým stylem velmi čtivé a těžko se od nich odchází. Tahle kniha je přesně to, co v české literatuře vyhledávám a co mě neuvěřitelně baví číst.

Aroucaria
30.12.2021 2 z 5

Naskočila jsem do TGV a uháněla! Nebylo nad čím přemýšlet. Vlastně jsem to hnala vědomě, ať už jsem v cílové stanici. Přišlo mi to nijaké, ale není to špatné napsané! Jen jsem asi byla zfamfrněná z knihy předešlé, což byl mistr Remarque! Eso se špatně přebíjí...

Adele02
30.12.2021 3 z 5

(SPOILER) No. Je to čtivé, to se tomu upřít nedá, a absence kapitol tu tím pádem vůbec nevadí. Jazyk díla skvělý, líbilo se mi, jak autenticky to působilo. Přesto si nemůžu pomoct s tím, že bych od toho asi potřebovala nějaké zastřešení? Hra s lidskou povahou tu byla skvělá a postupný sestup či jiné krůčky hlavního hrdiny byly provedené dobře, byť samozřejmě nesouhlasím se vším (vlastně asi vůbec s ničím, hlavní hrdina je v tomto případě spíš anti-hrdina, ale to lze čekat už od začátku), ale... Asi tuším, o co mohlo autorce jít; tohle je ostatně určitá etapa Hynkova života, prostě náhled do pár měsíců lidské existence, to se nestává, že by přišly ohromné zvraty a rozhřešení s jasnou konečnou. Takže na jednu stranu chápu, že se nevyřešil alkoholismus, vztah s milenkou a manželkou, skoro ani práce. Přesto mi to tam trochu chybí a nějaký závěr k tomu všemu by přišel jedině vhod.

genie
30.12.2021 5 z 5

Moc pěkně napsané. Zajímavý vhled do života jednoho "padlého" doktora, jeho kolegů i rodiny. V některých momentech mě přemáhaly emoce (zejména pokud šlo o vztah a situaci s otcem), líbila se mi nejednoznačnost charakteru hlavní postavy.