Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2762 810

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

Arsi
09.02.2023 5 z 5

Smutná, ale skvěle napsaná kniha.

tittanie
07.02.2023

Na knihu jsem několikrát narazila na databázi a několikrát jsem zamítla, že ji budu číst. Z toho důvodu, že se bojím nemocnic, doktorů... Ale hodila se mi do čtenářské výzvy téma, ve kterém je hlavní postava alkoholik. To je druhá věc, která jsem se bála, protože nemám ráda alkoholiky, alkohol...
Ale musím říct, že ta kniha byla spíš o práci chirurga v nemocnici. Autorka umí psát. Četla jsem od ní Vrány a Zahradu a tyto dvě knížky mi přišly takové useknuté. Tahle mi přišla uzavřená a jsem za to ráda.

Zujaja
06.02.2023 5 z 5

Kniha od Petry Dvořákové opět nezklamala. Byť jsem ji chtěla ke konci odložit. Krásně popsáno, co se může dít... Co se může dít ve zdravotnictví a co jsme jako lidé schopni udělat pro peníze. Děkují, těším se na další titul.

Jančislava
31.01.2023 4 z 5

Další kniha od P. Dvořákové a jsem opět spokojená. Kniha je čtivě napsaná a lékařské prostředí docela pěkně popsané. Hlavní hrdina já místy sympaťák a místy na blbec. Celkově mě to bavilo.

simca9342
30.01.2023 5 z 5

Že nevíte, co vše obnáší práce chirurga , jednoho oboru ze špitálu? Hlavní postava nám ukáže, že to většinou komplikovaná, vyčerpávajicí a v několika případech smrtelná profese přinášející možný syndrom vyhořeni a nejen to. Ze je dnes práce doktorů, operace, vizity, ale také porady obrovský tlak a nápor na psychiku to ví jen málokdo. Příběh sice nebyl tak poutavý jako Vrány, ale místy byl vtipný.

hzd
30.01.2023 5 z 5

Na knížku jsem se chytala snad 3 roky. Díky výzvě jsem se k ní konečně dostala a rozhodně nelituji. Moc mě bavila, chvilkama jsem si připadala jak v Nemocnici na kraji města.

kamka1103
28.01.2023 5 z 5

Knihu Jsem poslouchala v audioverzi. Líbila se mi. Téma alkoholismu, zdravotnictví, rodiny, která se prolínají a jsou vykreslování Hynkem, chururgem v malé okresní nemocnici, mě zaujalo a poslouchala jsem ho jedním dechem.

Kanylka
27.01.2023 2 z 5

Kniha Zahrada byla lepším čtením

dlabikk
23.01.2023 2 z 5

Zatím druhý příběh od P. Dvořákové a nebavil mne. Vrány jsem si užila, toto mi přišlo tuctové.

PepkazDepka
21.01.2023 5 z 5

Veľmi dobrá kniha, zo života, nebol to prevratný príbeh plný napätia, napriek tomu som bola stále zvedavá čo bude ďalej.. Mne osobne bol doktor sympatický, s problémami sa vysporiadaval svojsky :)

Jahýnek
19.01.2023 4 z 5

Jedním dechem!
Hlavní postava chirurg Hynek je v první třetině vykreslen jako sympaťicky férový doktor. Když si ho čtenář dostatečně oblíbí, začnou přituhovat jeho osobní a rodinné problémy. Asi v půlce knihy jsem ho už málem zatratila a zavřela, ale nešlo to jinak než číst dál a dozvědět se, jak se se vším vypořádá. Líbilo se mi vykreslení různých typů doktorů a sestřiček, provozu nemocnice, operačního sálu vs. ambulance, i zákulisí "cévního" problému. Zpočátku mi to něčím připomnělo kdysi velmi dávno čtený román (asi Z neznámých důvodů).
Markéta je z pohledu manžela představena v dost negativním světle, ale hodně jsem jí rozuměla a unesla bych i trošku víc Markétování, její pocity, tato rodinná linka příběhu je hodně silná. Naopak vztahy s obojími rodiči vyšly až příliš černo-bíle a dojemná scéna s otcem samoúčelná, ale budiž, myslím že autorka odhadla pro mne únosnou míru. Celkově 85%. Určitě doporučuji a další knížku od P.D. už mám připravenou na poličce.

barca9312
04.01.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila , klidně bych si ji přečetla znovu. Příběh ze života

josska
02.01.2023 4 z 5

Na knihu jsem se dlouho chystala a ted se mě hodila do výzvy,tak jsem šla do ní..Mám ráda knihy z lékařského prostředí,i knihy autorky..Ale spojení detektiv -alkohol,lékař -alkohol už moc ne,,ale přesto,,Hynek,,chirurg,prusvih a vyhazov z kliniky,,dospivající děti,manželka,milenka,prostředí nemocnice a hlavně vztahy,,,mezi doktory,sestřičkami,doma,,autorka prostě umí vykreslit...

Babkabylinkarka
16.12.2022 4 z 5

Pěkná, čtivá kniha, líbila se mi . Alkohol je zlý pán. A bohužel, je ho všude spousta.

mcabr
09.12.2022 4 z 5

Celkem dobrý.

ještěrka38
26.11.2022 5 z 5

Knížka mě bavila a myslím si, že bohužel takto to na hodně místech chodí. Doporučuji přečíst a udělat si svůj názor.

Aleh
05.11.2022 4 z 5

Bavilo mě to. Petra Dvořáková nechává celý příběh vyprávět hlavním hrdinou, jímž je špičkový chirurg, ale také zároveň syn, otec, manžel a také milenec a v neposlední řadě i alkoholik Hynek Grábl. A musím konstatovat, že se jí to povedlo. Určitě to nebylo jednoduché, aby jako žena spisovatelka celý román odvyprávěla z mužského úhlu pohledu. Hynek je nespokojen se sebou samým, nerozumí si se svou věčně nespokojenou ženou, starosti mu dělají jeho dětí, musí se vypořádat se smrtí svého blízkého, bojuje se svými dluhy, s financemi, se závislostí na alkoholu.... Přečtěte si tento román, abyste se dozvěděli, jestli to všechno ve svém životě Hynek Grábl (ne)ustál ...Žádná smyšlená pohádka, ale život sám...

Péťa1950
03.11.2022 2 z 5

Moje třetí kniha od autorky, ale opět zklamání. Příběh chirurga, alkoholika. Použito zažité klišé - lékař a poměr se sestřičkami, žárlivá ambiciózní paní doktorová a z toho vyplývající neustálý kolotoč lepších a horších dnů a let. Láska k chirurgii drží hlavní postavu nad vodou. Vše doplněno vztahem k dětem , rodičům, rodičům ženy. Hodně věcí k řešení, ale připadá mi vše příliš povrchní a černobílé. Nevyhovuje mi styl psaní a vulgární slova podle mne na sílu zbytečná. Poměrně čtivé, ale nedělalo mi problém čtení přerušit.

sasena
01.11.2022 3 z 5

Dočteno během jednoho dne, autorka ví, jak upoutat. Ale - hlavní hrdina dost nesympatický (to musí fakt každý chlastat?) a vzhledem k jeho finanční situaci a tomu, že morálka jinak nic moc, je nevěrohodně poctivý. Podle vyjadřování bych ho tipla spíš na absolventa zvláštní školy než na chirurga. No a pokud jsme my pacienti fakt jen báby a dědci a trochu soucitu si zaslouží jen mladá krásná holka? Achjo.
Naprosto souhlasím s komentářem GabrielaSim, jen se mi to nechtělo až tak rozepisovat.

klarkys
31.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Hm, tak doktora bych tedy za manžela nechtěla...i když je příběh nejspíš z velké části smyšlený, tak nějak mě utvrzuje v tom, že doktoři a sestřičky spolu spí celkem běžně. Hynek byl slaboch, ale částečně jeho vzpurnost chápu- chování tchána muselo být strašně ponižující a tlak z manželčiny strany mu nepřidal. Asi ve vztahu s Andreou nehledal jen sex, pro ni byl "někdo".
Mám ráda knihy ze života, občas je potřeba uvědomit si, že problémy má asi každá rodina, i ta zdánlivě spokojená.....