Carrie

Carrie https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193885/bmid_carrie-qOV-193885.jpg 4 4161 547

Sedemnásťročná Carrie je outsiderka v škole i v živote. Odmalička robí všetko pre to, aby sa vyrovnala ostatným, ale nedarí sa jej. Nepeknú, neobľúbenú, zakríknutú stredoškoláčku ešte aj doma priam terorizuje fanaticky nábožná matka. Carrie si však jedného dňa uvedomí svoje mimoriadne schopnosti, ktorých rozsah sama sotva tuší. Je telekinetička - silou vôle pohybuje predmetmi. A keď ju na školskom majálese opäť surovo ponížia, jej pomste nič nestojí v ceste. (oficiálny text vydavateľstva)... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Carrie , 1974

opic 12
24.09.2023 5 z 5

Příběh o nasranosti i nejenom o ní.
Synonyma: naštvanost,podráždění,rozhněvanost.Pojednání o dívce,co jí došla trpělivost,Vy sráči.
Carrie je z rodu rychlých kvapných uhánějících knížek.
Čte se sama,zatáhne drápky a nepustí.Pokud jste teda zrovinka na takovou knížku naladěni.Sice první vydaná od Stephena,nikoliv však napsaná.
I tak se tu dějí věci nevýdané.Čtenář,jestli se takový najde,neznalý vůbec předlohy,se již od začátku dozví,že k něčemu dojde.Vychytaně si autor pohrává s naší samotnou myslí.
Děj je kompaktní a články,reportáže,spisy nenarušují děj.Obvzláštnují předvídatelné,navíc punc originality.
Prožitek znásobují pocity se samotnou Carrie,stotožnění s ní ?
Kdo z nás nezažil kousíček ponižování,nebo náznak povýšeného chování,kamarádům,co jsou takzvaně jiní ? Spolehlivé terče pro hordu zakomplexovaných jedinců,kterým dává vyniknout parta,kolektiv jako takový ?
Ti by zasloužili ? Po zásluze dostanou na prdel ?
Nezapomenout na klima v rodině.Maminka jedna z nejhodnějších.Zapřísáhlá puritánka a kazatelka v jednom.
Vře to v nás.Pomsta na dosah.Mít tak dovednosti jako ona.
Leckdo by se mohl inspirovat,provést i bez zvláštních schopností.
Jednoduché otázky.Nejasné odpovědi.
Nebylo to,přeci jenom kapánek kruté ?
Kdo nezažil nepoznané,neví.Život může být někdy děsnej horror.
SK od začátku kariéry nepsal,jen takové nějaké onaké bezduché story.Dal do toho něco navíc.Měl za ušima to se musí nechat.
V základě prostý příběh,který se na první pohled nezdá.
Nedá spát :)

twigxi
23.09.2023 3 z 5

Precteno do ctenarske vyzvy. King mi k srdci neprirostl a jedina kniha, co se mi od nej zatim libila bylo Osviceni. Carrie je spis sci-fi, nez horor. Cekala jsem od toho vic.

LuckaK.088
17.09.2023 5 z 5

Přečteno na základě ČV a vůbec nelituji. Knížka byla skvělá. Forma vyprávění velmi zajímavá - vyprávěno z pohledu Carrie, výpovědí svědků, citace z posudků komise... Občas jsem se sice v textu trochu zamotala, zvlášť v "závorkových vsuvkách", ale celkový dojem z knížky mi to nepokazilo. Ani mi to nepřišlo jako klasický horor, u kterého bych se bála. Spíš příběh o tom, kam až dokáže dohnat dívku šikana a fanatická matka, s připočtením telekinetických schopností :-)

Lexie321
05.09.2023 5 z 5

Absolútna bomba. Ľutujem, že som knihu nečítala už skôr. Vrelo odporúčam!

ozzak
25.08.2023 4 z 5

Prvotina krále hororu Stephena Kinga o pomstě studentky za šikanu spolužáků a své matce šíleně křesťanky za tyranskou výchovu.

L.Helena
23.08.2023 4 z 5

Audiokniha
Horory moc nemusím, ale tento ve formě audio mě docela bavil.

lucie5636
03.08.2023 5 z 5

Moje první kniha od Stephena Kinga. Musím se přiznat, že jsem mile překvapena. Jako úplný nemilovník hororů jsem neznala ani filmové zpracování, takže jsem nevěděla do čeho jdu. Příběh se dá přečíst celkem rychle, protože není nijak složitý. Jen jsem se občas zamotávala v závorkách (Jak já nesnáším závorky... :D)
Celkově se mi ale dílo SEK líbilo a určitě si výhledově přečtu další.

Petras_ka
31.07.2023 4 z 5

Po knihe Carrie som siahla vďaka čitateľskej výzve a určite to neľutujem. Striedanie samotného hlavného deja s vybranými časťami s kníh, časopisov alebo výpovedí bolo pre mňa zaujímavé a o to viac ma to nútilo čítať ďalej a ďalej. Jediným mínusom a rušivým prvkom boli poznámky v zátvorkách.

eliska9256
26.07.2023 1 z 5

Knihu jsem měla na seznamu jen díky filmovému zpracování a díky ohlasům na Kinga od kamarádů.
Kniha byla hodně jednoduchá, přečetla jsem ji za den, ale žádný hlubší pocity ve mě nevyvolala, námět byl dobrý, ale zpracování dosti pokulhávalo, od poloviny knihy jsem se modlila ať už přijde něco, co by mě nadchlo. No nestalo se. Byla to druhá kniha od Kinga a zjevně asi úplně nebudu vyhledávat další knihy od něj. Mrzelo mě, že kniha měla veliký potenciál, ale autor dle mého názoru mohl nějaké věci více rozvést, nebo naopak něco urychlit. Takže za mě kniha určitě ne.

Luigi1
09.06.2023 4 z 5

Kniha je jednoduchá a já chtěl se stát součástí děje a ta matka by vyděla

Lálin59
07.06.2023 5 z 5

Mám Kingovy knihy rád a čas od času si vždy nějakou najdu (teď momentálně se chystám na druhou knihu ze série Temná věž). Že je Carrie jeho prvotina sem nevěděl, ale to nic nemění na tom, že je to velmi dobrý a skvěle ztvárněný příběh..

uzivatel83509
30.05.2023 5 z 5

Autora moc nemusím, ale tato kniha se mi líbila :-)

Dani25
13.05.2023 5 z 5

Kinga veľmi nevyhľadávam, je to moja štvrtá kniha od autora, vďaka Čitateľskej vyzve a bola som milo prekvapená. Prečítala som ju jedným dychom. Vyhovovalo mi prelínanie deja a vyšetrovania. Ako prvotina vynikajuci príbeh, šikana, náboženský fanatizmus.

regazzoni
03.05.2023 5 z 5

Skvělá Kingova kniha

Adonysek
25.04.2023 4 z 5

Četla jsem díky tomu,že jsem viděla film,takže mě nijak nepřekvapila. Kniha je tenká, rychle přečtená. Mě se líbila.

efka.saf
22.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Životní osudy Carrie jsou našinci asi dobře známé, alespoň pro mě byla četba opakováním známých filmových adaptací. Jedná se o příběh zajímavý, ale značně neradostný.
Carrie byla nejen obětí šikany ve škole, ale taky obětí své fanatické matky, společnosti a doby. Dost výbušná kombinace. A protože jsme četli Kinga, tak samozřejmě výbuch přišel.
Ačkoliv byl příběh sám o sobě velmi zajímavý, nějak si nemůžu pomoct, mě kniha zrovna dvakrát nebavila. Četla jsem ji dlouho a celkem obtížně jsem se jí prokousávala, byť měla 170 stran. Vsuvky z knih, článků a výslechů byly sice fajn, ale myšlenkové pochody v závorkách byly zmatečné a mně vadily.
Carrie byla druhá kniha od Mistra Kinga, kterou jsem četla, ale ani jedna mi úplně k srdci nepřirostla. Uvidím, jestli v budoucnu najdeme společnou řeč nebo nám není dáno.

Čmeláček
20.04.2023 5 z 5

Občas si nějakou tu knihu od Stephena Kinga přečtu a nevěděl jsem, že tohle je jeho prvotina. Líbila se mně ale stejně jako jeho pozdější knihy. Carrie měla fakt hroznou matku i spolužáky ve škole a bohužel na to dojela. Nemám naprosto co vytknout, proto pět stars jak vyšitých! :)))

esfinge
02.04.2023 5 z 5

Telekineze, šikana a náboženský fanatismus. Jedno z prvních děl Kinga, výborně napsané, celou dobu udržuje napětí. Přestože celou dobu s Carrie soucitite, tak zároveň tušíte, že jde o časovanou bombu.

BARBARRKA
28.03.2023 5 z 5

Přiznám se, že jsem nejprve viděla film a ten mě přivedl ke knize. Protože Kinga moc nemusím. Ale teď jsem mu všechno odpustila. S Carrie soucítím do té míry, že ani její pomsta, tak nádherně vyjádřená ve filmu, mě nepohoršila. Nikdo by neměl být šikanován a každý, kdo se toho dopouští, si zaslouží všechno, co ho potká. Oslovila mě také otázka náboženství a jeho role v příběhu mě znovu utvrdila v přesvědčení o jeho škodlivosti a vysloveně špatném vlivu na lidstvo jako takové, a to se v průběhu staletí nemění.

klmonkaa
24.03.2023 5 z 5

Kniha ma zaujala spôsobom písania - na úvod máme dojem, že ide naozaj o skutočné prešetrovanie prípadu, ktorý je ale v našej realite nemožný. Každopádne, podanie majstra Kinga zmýšľania všetkých postáv nemá chybu, pri čítaní uhlu pohľadu Chris Hargensenovej ma šlo poraziť od nervov... :-D Život je nefér a deti sú síce deti, ale dovoliť im myslieť si, že sa smú posmievať iným deťom, je choré a zaslúžilo by si to tvrdé tresty strane dieťaťa aj rodičov.