Carrie

Carrie https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193885/bmid_carrie-qOV-193885.jpg 4 4161 547

Sedemnásťročná Carrie je outsiderka v škole i v živote. Odmalička robí všetko pre to, aby sa vyrovnala ostatným, ale nedarí sa jej. Nepeknú, neobľúbenú, zakríknutú stredoškoláčku ešte aj doma priam terorizuje fanaticky nábožná matka. Carrie si však jedného dňa uvedomí svoje mimoriadne schopnosti, ktorých rozsah sama sotva tuší. Je telekinetička - silou vôle pohybuje predmetmi. A keď ju na školskom majálese opäť surovo ponížia, jej pomste nič nestojí v ceste. (oficiálny text vydavateľstva)... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Carrie , 1974

LussyP
16.03.2023 4 z 5

- Kdo si hraje s ohněm, spálí se. -

Není to moje první kniha od Kinga, myslím, že už čtvrtá a každá z nich byla úplně, ale úplně jiná. Při výběru knih od tohoto autora si prostě musím dávat pozor, protože pro mě není jednoznačnou zárukou dobrého počtení.
U Carrie jsem objevila pro mě překvapivou věc a to, že se něco dělo už od začátku, to pro mě bylo u Kinga velké překvapení a přesto, že jsem pak objevila pro mě hluché místo musím říct, že se kniha četla sama.
Upřímně by mě zajímalo, jak vypadají doopravdy střední školy v Americe, protože mi přijde, že jsou všude popisovány naprosto stejně, že už to nemůže bý jinak.
Musím ocenit, jak dokázal autor popsat a vyvodit nejen dopady šikany a nepřístupné fanatické matky, ale i šikanu samotnou, která mi přišla opravdu popsaná jako bych to viděla. Naprosto uvěřitelné, bohužel.
Přesto, že bylo jasné, kam se děj ubírá, na napětí to vůbec neubralo. Líbily se mi citace, úryvky a jiné doplňky v knize (pro mě také u Kinga novinka).

Carrie určitě doporučuji a myslím, že je ideální pro začátek s Kingem.

@ctenislaskou

Monike
10.03.2023 5 z 5

Moje první dílo od autora a pecka. Díky CV!!!

witko
07.03.2023 4 z 5

Názorná ukázka toho, co se stane, když pohár trpělivosti přeteče. Uvolněná stavidla vypustila neskutečnou sílu která se chtěla pomstít.

natalie0570
27.02.2023 3 z 5

Je to krátká kniha s mnoha postavami a žádným vývojem. Určitě zajímavý koncept, ale na tento příběh málo stran. Jinak příjemné čtení.

Lka
25.02.2023 3 z 5

Po knize jsem sáhla jen díky ČV 2023. Nebylo to úplně špatné, nemůžu říct, že bych se nudila. Bylo to napínavé, ale vím, že Stephen King není nic pro mě.

Gustik5
22.02.2023 4 z 5

Není to ještě úplně ten King jak ho známe, ale i tak je to výborné. Překvapil mě pro něj netypický, takřka "dokumentaristický" styl psaní, kdy je próza prokládána fiktivními novinovými články, rozhovory a úryvky z odborných knih (taky fiktivních). Na první vydanou knihu dost náročný styl vyprávění, řekl bych. To, jak skvěle to funguje a jak se celým příběhem vine linka, kdy očekáváte eskalaci (která je několikrát implikována) jen dokazuje, že autor je rozený vypravěč a po právu jeden z nejlepších moderních spisovatelů. Tak skvělé a živoucí postavy dokáže vykouzlit snad jen on. Mrazivě dokonalá psychologická studie náboženského fanatismu a duševní a fyzické šikany. K tomu skvěle uchopené nadpřirozené prvky. Vůbec se nedivím že byla tahle kniha v době vydání hit...

Ma1keL
21.02.2023 4 z 5

Přemýšlel jsem jakou knihu od Kinga si přečíst jako první, a tak jsem se rozhodl pro Carrie a nelituji toho !

Reálně je docela těžké popsat pocity, které se ve mě mísily při čtení .. nebylo to strašidelné, (nebo alespoň ne tím typickým způsobem), nebál jsem se jako když koukáte na horor .. spíš jsem cítil podivnou atmosféru, která z knihy vyzařovala .. vsadím se, že kdybych vzal nůž, tak bych ji dokázal nakrájet na malé kousky .. cítil jsem takový nepopsatelný tlak a napětí v mém nitru .. nedokázal jsem se odtrhnout a musel jsme to přečíst na jeden zátah !

Byl jsem znechucený jak se lidi dokáží chovat, bylo mi líto Carrie a soucítil jsem s ní až do konce ..

Knihu doporučuji všema deseti !

simca9342
19.02.2023 5 z 5

Moje první přečtená kniha od Kinga a tím asi před pár lety začalo moje bláznění do kingovek. Holka s fanatickou matkou... co vznikne?
Carrie by byla obyčejné děvče, kdyby neměla matku vyznávající ďábla a jiné podzemní neexistenstvo. Příběh začíná v momentě, kdy se Carrie stává z dívky mladou ženou (ano, každá to známe...) a kvůli "Červené Karkulce" je terčem posměchu spolužaček. Příběh skončí velmi špatně a ke konci jsem si říkala, že se tohle rozhodne nemělo stát... Ale Carrie se vůbec nedivím za to, čím si prošla by se musel asi zbláznit každý.

DuncanIdaho
14.02.2023 5 z 5

Carrii jsem měl v dlouhodobém plánku k přečtení. Když přišlo téma King v ČV, tak jsem ji hned přečetl. Děj dobře líčí, jak je dívka přivedena matkou i okolím k psychickému zkratu. I do hororu se dá vložit psychologie.

Charming
11.02.2023 5 z 5

Od této knížky jsem se nemohl odtrhnout. Je tak skvěle napsaná, že jsem si připadal být její součástí.

kniznivila
01.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Šikana, puberta, první láska, fanatická máma, emoce vzteku, bolesti, pláč. Ach, tolik bych si přála Carrie pomoci, vyslechnout jí. Čtenář zde stojí před dilematem: je děsivá prapodivná Carrie, která ovládá telekinezi, nebo fanatické náboženství a krutost spolužáku na střední?
Úžasná kniha.

Kamčučák
31.01.2023 3 z 5

Carrie. Moc pěkná knížka, vyloženě to není žádný krvák a rozhodně jsem se u toho nebála. Kniha se četla velmi příjemně a rychle. Tak vzhůru na další knihy od toho autora.

LenkaMacak
28.01.2023 3 z 5

Přečteno po Zelené míli a musím říct, že to není můj šálek kávy. Jsem ráda, že jsem se do ní v rámci čtenářské výzvy pustila, ale nejspíše je to má poslední kniha od S. Kinga (minimálně na nějakou dobu). 3/5 ⭐️

BaPe895
28.01.2023 4 z 5

Nadčasový příběh od mistra hororu a napětí,který byl i vícekrát zfilmován.

Kanylka
27.01.2023 2 z 5

Knihu jsem přečetla v rámci "čtenářské výzvy" musím se přiznat, že tenhle žánr není můj šálek kávy.

Tereziee
20.01.2023 3 z 5

Carrie jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě. Kniha je krátká a příběh je zajímavý, ale pro mě byl trochu plytký. Dost rušivé mi přišly novinové a knižní vsuvky. Víc bych ocenila pohled do mysli Carrie. Od autora mám přečtený ještě Řbitov zvířátek, ale asi úplně kamarádi nebudeme.

M.C.SMITH
20.01.2023 5 z 5

Přečteno velmi rychle a snadno. Kniha mne bavila a musím říci, že je mnohem lepší než filmové zpracování - viděla jsem jak původní z roku 1976 tak i ten novější z roku 2013. A kniha je prostě lepší. (Jako ve většině případů.)
Četlo se mi lehce, bylo to napsáno srozumitelně a pro mne poutavě. Takže jsem knihu slupla jako malinu.
Knihu jsem četla kvůli výzvě, ale myslím, že se k ní v budoucnu vrátím.

Lovana
19.01.2023 3 z 5

Mé první setkání s králem hororu a upřímně úplně nevím, co si mám myslet.. Slyšela jsem hodně rozporuplných názorů na knihu, někteří ji milují a nedají na ni dopustit, jiným se nelíbila, nebavila je nebo ji ani nedočetli… Já jsem asi někde mezi.
Ze začátku jsem měla dost problém se začíst a pochopit přeskakování mezi různými časy, ale postupem jsem si na to zvykla a pak už mi to nedělalo problém. Mrzelo mě, že než došlo k tomu hlavnímu, tak už jsme si stihli udělat poměrně dobrý přehled o tom, co se teprve stane, protože v různých „knihách“, článcích a rozhovorech, které se uskutečnily až po té události bylo zmíněno dost věcí, které se v knize vlastně zatím ještě nestaly… V době kdy jsem se konečně v knize i trochu zorientovala, tak se mi začala i lépe číst, ale přestože je knížka poměrně krátká, tak mi trvalo dost dlouho ji přečíst.

Hodnocení 3*/5*

tereza1198
15.01.2023 3 z 5

Tuhle knihu jsem četla kvůli výzvě. A bylo to zdlouhavé a nudilo mě to. Náboženský fanatismus, samé zatracení, šikana. Tam snad nikdo nebyl normální. Obyčejné holky přeci v kruhu neřvou a nehází na jinou holku věci (nebo jsem vždycky měla štěstí na normální lidi). Ale já být Carrie, tak z toho také zešílím. Konec byl šílený. A člověk si říká, jak málo stačilo, aby Carrie zažila životní obrat a měla lepší život. Chudáci nevinné oběti.

Merlin_CZ
13.01.2023 5 z 5

přečteno téměř jedním dechem :D kdysi jsem viděl i film, ale na knížku to prostě nemá.
Kinga mám rád a i když někomu nemusí sedět ty podrobné popisy, mě to baví :)