Právo nálezce

Právo nálezce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/bmid_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4 1313 253

Bill Hodges série

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes.... celý text

Literatura světová Encyklopedie
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers , 2015

terimila
13.01.2022 4 z 5

Hodně dobrý počin. Pěkně to navazuje na Pana Mercedese. Líbí se mi pohled na starou událost ze strany jiných aktérů... a potěšilo shledání se starými známými, Bill, Jerome a hlavně Holly jsou zlatíčka :-) Peteův příběh je celkem uvěřitelný, zápletka taky, ke konci se to vygraduje do pěkně ošklivého finále. Je pravda, že některé motivy už se opakují (vězeň píšící dopisy za ostatní; autor trpící / umírající za to, že se svými postavami udělal to, co se čtenářům nelíbilo; šílený čtenář, který za svým vysněným příběhem jde až na úplnou hranu (a vlastně i za ni). Prostě Kingova pozdní klasika, žádné velké a závažné dílo, ale dobrá a kvalitně odvedená práce. Těšilo mě a snad se ještě s Billem a jeho kolegy shledáme...

Petkona
10.12.2021 5 z 5

Od téhle knihy jsem vůbec nečekala nic převratného, ale pan King mě jako u spoustu dalších knížek vyvedl z omylu. Od začátku to bylo neskutečné napínavé a já jsem se od toho opravdu nemohla odtrhnout. Dvě dějově linky byly nesmírně zajímavé a to proplétání dějů bylo fantastické, ani si nepamatuji, kdy jsem od Kinga četla takhle skvělou knihu. Naposled asi Řbitov zvířátek, ale tohle tomu hodně sahá na paty. I když jsem nečetla předchozí díl, tak mě to opravdu neskutečné bavilo a musím se pustit i do dalších dvou dílů a doufám, že budou také tak skvělé jako tohle.

toni-az
02.12.2021 4 z 5

V rámci jedné knihy je King mistr gradace, ale v tomto případě mi přišlo, že oproti vygradovanému ději v minulém díle to bylo trochu na nižší převodový stupeň. První třetinu jsem si říkal, jestli tam vůbec bude Bill, ale nakonec se objevil. Klasická trojka znovu v akci nezklamala, ale přeci jen na plný počet to tentokrát není.

I zde mě rozčilovala autorova neznalost IT, přestože se v tom dost rejpal. Na druhou stranu bylo fajn to zbožňování literatury.

Vesmich
30.11.2021 4 z 5

Tento pozdní S.K. je o dost jiný, než v době Osvícení. To byly pecky. V této trilogii je znát, že už se mu obrousily hrany, už není tak tvrdý, krutý a fascinující. Takže, speciálně v tomto díle, přežijí i ti, kteří by před dvaceti lety rozhodně nepřežili. Ovšem tam, kde je potřeba vykreslit školu, popsat co se děje komu v hlavě, tam je to stále mimořádné. Morrie je jedna z parádních Kingových postav.

Alizon
24.11.2021 4 z 5

Celá tato trilogie s Billem Hodgesem pro mě byla příjemným překvapením. Tento druhý díl byl pro mě slabší než 1, hlavně mi chyběl parádní rozjezd, který nabídl Pan Mercedes. Ale postupně se to rozjelo a dostavila se spokojenost. Celou trilogii s klidným srdcem doporučím....čtěte raději postupně.

boxas
18.10.2021 4 z 5

Zajímavý námět o prolínání a vzájemném ovlivňování světa fikce a reality a o tom, jak mohou knihy a jejich hrdinové ovlivnit náš život.
Jenže upřímně řečeno Stephen King podobný námět zpracoval už několikrát a myslím, že lépe než v této knize.
Neříkám, že se kniha čte (nebo poslouchá) špatně, jen jsem pořád měla neodbytný pocit, že tohle nebo ono jsem už u Kinga někde četla. A mnohem líp!
Namátkou: poměry ve vězení a chlapík, který píše pro jiné viz Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, nebo autor, který svými knihami ovlivňuje životy druhých a doplatí na to viz Misery.
Podtrženo, sečteno: kniha Právo nálezce čtenáře neurazí ani nenadchne.

evvva
06.10.2021 5 z 5

Takhle se to má dělat. To je to ono. To je ten King! Po prvním dílu volně navazující dvojka, opět super,zápletka, minulost se současností,co do sebe zapadnou s přesností mistra hodináře,nezbytná dávka krve a příslib něčeho,co možná,snad ve trojce......

viweb
15.09.2021 5 z 5

Volné pokračování knihy Mercedesový vrah. Poslechnuto jako audiokniha. Příjemný styl napsání, příběh amerického stylu ale v podstatě osloví a zaujme. Povedené dílko. Doporučuji přečíst nebo poslechnout.

jfialova
13.09.2021 4 z 5

Trilogii jsem začala odprostřed, ale podle všeho to nějak zvlášť nevadí. Důvodem bylo to, že jsem si o knize dopředu nic nezjišťovala a prostě jsem po ní hrábla-je to od Kinga, nebudu nad tím přemýšlet. Po celou dobu jsem pak čekala na nějaké to kingovské nadpřirozeno, že se pomalu do příběhu vkrade, třeba v podobě nějakých démonů v Morrisově hlavě, a ejhle, ono jsme na konci a je to vlastně krimi :-) Zápletka dobrá, i když děj se dá dopředu tak trochu odhadnout. Těším se na prví díl.

Mydlivoj
10.09.2021 3 z 5

Kniha mě začala víc bavit až když se objevil na stránkách pátrací tým. Špatné to nebylo. Ale alespoň pro mě to nemělo takový odpich jako kniha první.

killy
03.09.2021 4 z 5

Druhý díl výborné série, ačkoli tady nemá tolik prostoru vyšetřovací tým z první knihy, bezchybnou práci odvedl King na profilu zloducha. Nelítostný a posedlý Morris a proti němu kluk co neudělal nic zlého... Originální kriminální zápletka, napětí a chvíle kdy se vám bude chtít křičet "Ne!!!". Rozhodně stojí za váš čas :)

Patrik02
25.06.2021 5 z 5

Mistr King magory prostě umí. Jak Brady Hartsfield v Mercedesovi, tak Morris Bellamy zde, mají skvělý profil, dokonale napsané myšlenkové pochody a morbidní posedlost jako společné vodítko. Druhá Kingova detektivka volně navazující na skvělou knihu Mr. Mercedes mne při poslechu opět bavila a postavu Billa Hodgese budu mít právě díky audioknize už asi do smrti spjatou s hlasem Jana Kanyzy

Calwen89
18.06.2021 5 z 5

Opět se skláním před panem Kingem, jeho mozkem, jeho fantazií a jeho stylem psaní. Předchozí díl jsem četla před X lety, takže jsem se bála že se v ději budu trochu ztrácet, ale navazuje to tam okrajově, že člověk se může s klidem pustit do čtení aniž by četl předchozí díl. Postava Morrise Bellamyho byla perfektní, jeho myšlenkové pochody a příhody jsem si fakt užívala, protože takového magora může opravdu vymyslet jen King.

Lo3ce
31.05.2021 5 z 5

Detektivka po kingovsku. To mi tak sedí! Tak dobře se to čte! Občas se i s chutí chechtám těm formulacím. A tomu, jak si nás připravuje na další scénu. Zase mi teď po díle pana Krále nějakou dobu budou všechny knížky připadat takové nijaké. Tahle byla ještě s bonusem, kam až může vést láska ke knihám. Se trochu bojím.

VeruMalfoy
27.03.2021 4 z 5

Tuhle knížku jsem z celé trilogie četla jako poslední, tudíž mi nějakým způsobem přišla nejslabší. Detektiv zde působí spíš jako vedlejší postava než hlavní hýbač dějem. Zároveň mi tak trošku vadí konec knihy, když si vezmu kolik kvůli němu bylo prolité krve. Jinak King opět nezklamal. Zajímavá zápletka a krásně napsané dílo.

Leona333
17.03.2021 4 z 5

Tuhle knihu doporučuji všem co mají pocit, že se kolem nich nic napínavého a záživného neděje. S touhle četbou změníte názor. Míst kde autor čtenářovi napíná a drásá nervy, je v příběhu opravdu dost. Nečekaných zvratů a událostí přehršle. Běsnícího napětí, až do samého konce. Takže jsem knihu rozhodně nemohla pustit jen tak z ruky. Kdo jí už četl, tak ví...

capricorn__
17.03.2021 1 z 5

Fajn, první díl se mi nelíbil, tak jsem si myslel, že ten druhý bude lepší. Anotace zní úžasně, k tomu všemu na obálce vidíte, že půjde o detektivku, která vám nedá spát. Ale výsledek? Mně se sice tolik tým vyšetřovatelů z předchozí knihy nelíbil, ale i tak jsem nějak věřil, že když se i tito (mdlí) vyšetřovatelé pustí do řešení takhle slibně vypadajícího případu, zase dostanu od Kinga to, co jsem od něj dostával při čtení např. "To" nebo "Dallasu 63". Ale výsledek byl mdlý. Postavy opět nudné, jaksi bez života, stereotypní a hloupé. Tohle je možná i trochu spoiler, ale já opravdu nemůžu vystát záporáky v drastických thrillerech, kteří jsou hloupí a trapní. Jak můžete být hloupý, každý se po vás vozí, ale vy i tak dovedete oklamat celý policejní systém? Ne, tohle tedy ne. Když teď znovu čtu anotaci, říkám si, jaká je skvělá... Doslova mě to nutí sepsat nějakou petici či tak něco, aby King napsal podle této anotace příběh znovu. Rozhodně totiž vím, že umí psát lépe.

kaccik2
24.02.2021 5 z 5

Ten King je vážně třída. Kniha mě úplně pohltila. Je to přesně taková kniha, kterou nechcete odložit. Zajímavé postavy, napětí.. Doporučuji.

jaroiva
19.02.2021 5 z 5

Za začátku mě to moc nebavilo. Teda úplný začátek se mi líbil, ale pak to začalo být nějak nezajímavé... Tak jsem si říkala, jestli to vůbec má cenu pokračovat.
A jsem ráda, že jsem se nenechala odradit. Postupně to nabíralo grády a konec jsem už sledovala se zatajeným dechem. Doporučuji.

Robert21
17.01.2021 5 z 5