Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5866 599

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

ttpnkov
13.02.2016 4 z 5

Moje první Čapkovo dílo, které jsem se na základě školního výkladu rozhodla přečíst, mě velmi mile překvapilo. Styl, který pan Čapek používá, se čte sám a dává čtenáři dostatek prostoru na to, aby se opravdu zamyslel nad poselstvím, které kniha nese - to je samo o sobě tak bolestivě pravdivé a aktuální, až z toho mrazí. A ten závěr - někdy už je hold pozdě.

exinix
09.02.2016 4 z 5

Konečně četba kterou autor ,,nezprasil" touhou být co nejdelší! Není to úplně ideální, ale v porovnání s ostatníma to jde. Jsem rád že autor nedal na většinu pro kterou je ideál tak 150 000 stránek a zbytečně jí nenatáhnul zbytečnostmi.

Damato
02.02.2016 5 z 5

Celou dobu čtení mi hlavou běžely myšleny, které porovnávaly stav Evropy- potažmo celého světa- tehdy a nyní. Co má dělat normální člověk, toužící žít v pokoji a v míru , aby se nic takového a ani tomu podobného neopakovalo??? Historie nám ukazuje, že bez konfliktů rasa ČLOVĚK žít neumí, přesto, že 99% normálních lidí netouží po ničem jiném, než po klidu, míru . Tak kde je sakra chyba? Proč těch 99% lidí nestačí na to 1% ?

Radan2020
27.01.2016 4 z 5

Díky svojí délce se skvěle hodí do četby, jinak velmi zajímavá tragédie varující před fašismem s velmi srdceryvným koncem.

hlavin
24.01.2016 5 z 5

Bílá nemoc je jedním z největších varování před fašismem. A to je aktuální stále. Při jejím čtení jsem neustále plakal, jak jsem byl dojat. Fenomenální dílo geniálního autora. Neměl by existovat člověk, který by si Bílou nemoc nepřečetl.
Na díla Karla Čapka se nikdy nesmí zapomenout!

Antares
23.01.2016 5 z 5

Literárna jednohubka, avšak nesmierne výživná. Nadčasové a stále aktuálne dielo. A tak strašne realistické... uf. Za plný počet. Úchvatný záver.

Lily28
10.01.2016 5 z 5

Nechce sa mi veriť že toto dielo vzniklo ešte pred 2. svetovou vojnou. Jedným slovom úžasné!

leleia
21.12.2015 5 z 5

Čapka vůbec nemám ráda. Vadí mi jeho styl a četba jeho knih je pro mě utrpením, ale i přesto mě tato kniha uchvátila. Přečetla jsem ji na jeden zátah, pak ještě jednou a možná si to střihnu po třetí. Nemám co vytknout.

Lemros
25.11.2015

Ten konec ! super

skipiii
28.10.2015 5 z 5

naprosto dokonale,neni co vytknout:)

wilddog
10.10.2015 5 z 5

Vynikající kniha od vynikajícího člověka..

romankrasa
29.09.2015

Rád bych věřil, že Čapkovo drama zůstane pouze dramatem, že se nikdy nebudou opakovat události minulého století, ale lidstvo je až příliš sebedestruktivní a prahnoucí po moci, než aby to byla pravda. Nesměl bych být realista, kdybych si neuvědomoval, jaké postavení Bílá nemoc má a vždy mít bude.

Salwator
28.09.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem doslova hltal. Přečetl jsem si ji během jedné cesty autobusem, velmi mě zaujala. Nádherně propracované povahy lidí. Knihu jsem si zamiloval.

reader4ever
25.09.2015

Na konci jsem se musela smát - nad lidskou blbostí. Kvůli této krátké knížce jsem si oblíbila pana Čapka. Moc se mi líbí jeho varování a to nejen z této knihy.

borsalino_csfd
16.09.2015 5 z 5

Karel Čapek měl nejen představivost, ale také předvídavost brzké budoucnosti. Přestože není přímo řečeno o jakou válku jde a kdo válčí s kým, je to zřejmé a Němcům ležel Karel Čapek pořádně v žaludku. Téma je však daleko univerzálnější - ambiciózní diktátoři ženoucí lid své země do války pod rouškou spravedlnosti a nevyhnutelnosti, váhající a servilní ouřadové lpící na svém postavení, pobláznění fanatici slepě následující zvrácené ideje a strach člověka z bolestivé smrti. Knihu velmi zdařile převedl na filmové plátno Hugo Hass - http://www.csfd.cz/film/4039-bila-nemoc/.

wiix
14.09.2015 4 z 5

Milo ma prekvapila táto hra! Veľmi zaujímavý a hodnotný pohľad na povahu človeka a jeho chtivosť a náhlenie za hmotnými statkami, nie za cnosťami a ľudskosťou.

morava
11.08.2015 5 z 5

Vynikajici dilo velkeho spisovatele , vic nemam co dodat. A vy co vahate, jestli se do teto knihy pustit, nevahejte , precte si to.

lenya
07.08.2015 4 z 5

Jedna z těch příjemnějších knih povinné četby - líbily se mi takové ty charakteristické postavy, které pasují i do dnešní doby: dobrák, zloduch, hloupé ovce, bazilišek... potom pestrá škála různých charakterů a vlastností přes závist, slepotu, nesouhlas, spravedlnost... Takže kromě hlavní pointy oceňuji i pestrost a barvitost osob, ve kterých se ale člověk dobře orientuje a neztrácí. Myslím, že právě v postavách je nadčasovost této knihy, každý je jiný, ale společně si utváříme prostředí, ve kterém žijeme. Musí stát za to i představení v divadle.

opic 12
31.07.2015 5 z 5

Čapkuv mistrovský popis zmaru a beznadějě. Čistota dobra jako naivní boj s falešnou mašinérií ve jménu národa. Osud masy civilizace v rukou jedincu,bohužel většinou těch právě psychopatických. Dobrotivé radosti z maličkostí i čiro pouhé existence,ti to budou mít těžké vždy v tom začarovaném kruhu ozubených koleček moci. Smysl lidskosti,směrem za správnou věc i přesvědčení muže být cesta i to je posláním obyčejně čiré dobroty. Vnímáme a čteme toto univerzální drama Karla Čapka,oči dokořán a to je jen dobře. Ještě dlouho bude fungovat a platit celé věky. Za ten rukopis psaný s lehkostí,opravdově a tak čtivě,za ten dík Pane Čapku.

martinami
28.07.2015

Pro mě nejsilnější knížka všech dob. Nádherný příběh, o tom jak člověk chce bojovat za dobro pro druhé. Na tuhle knížku nikdy nezapomenu a na sto procent si jí koupím. Měla jsem jí půjčenou z knihovny.