Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5877 600

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

martinami
28.07.2015

Pro mě nejsilnější knížka všech dob. Nádherný příběh, o tom jak člověk chce bojovat za dobro pro druhé. Na tuhle knížku nikdy nezapomenu a na sto procent si jí koupím. Měla jsem jí půjčenou z knihovny.

lushi
20.06.2015

Karel Čapek je jeden z nejlepších českých autorů, na které v povinné literatuře narazíte. Rozhodně se mu nevyhýbejte. Bílá nemoc je poutavá, čtivá a vzhledem k historickému kontextu i skvěle symbolická.

Arbara
09.06.2015 5 z 5

Velice silná kniha a i po letech stále aktuální. Na konci příběhu jsem skoro brečela. P. Čapek je jeden z mála klasiků, který stojí za to číst. Doporučuji i studentům, kteří nemají rádi povinnou četbu... tohle je dílo, které vás bude bavit..

romana4049
05.06.2015 5 z 5

Smrt prý byla Hitlerovým nejlepším pracovníkem. Pracovala spolehlivě a neúnavně. Smrt ale nemohla za to, že lidé umírali. Smrt není příčina. Smrt je vyústění. A lidé jsou sami sobě zlem.

iluliacross
03.06.2015 5 z 5

Neskutečně geniální věcička. Kdysi jsem poslouchala jako rozhlasovou hru a znovu, po letech, si oživila děj. Nelituji, jsem si jistá, že v budoucnu si Bílou nemoc přečtu znovu, protože to, co Čapek zahrabal, přikryl peřinkou, shoval mezi řádky, je geniální práce. Co dodat. Dle mého názoru, jedna z jeho nejlepších dramatických prací.

ivzu77
01.06.2015 5 z 5

Velice čtivé drama, úplně si rozhovory přehráváte před očima, jako na pódiu jeviště divadla. Autor je oprávněně uznávaným ve svém oboru. S dramatem jsem se ještě moc nesetkala, ale toto mne bavilo. Stejně jako Matka a R.U.R.

mazlak
09.05.2015 4 z 5

Kniha mne překvapila závěrem. Vzhledem k tomu, že toto dílo bych řadil mezi literární klasiku, byl jsem zaskočen tím, že jsem doposud vůbec netušil jak to skončí. Asi skusim i jinou knihu tohoto autora.

oXide
09.05.2015 4 z 5

Velmi čtivé, to i přesto, že se jedná o drama. Nicméně jsem čekal víc, vlastně ani nevím proč. Slabinou díla by na jednu stranu mohl být právě rychlý konec, ale stejně tak by to díky nepředvídatelnosti mohlo být naopak.

PajusenkaB
08.05.2015 4 z 5

Kniha se mi velice líbila, až přišel kon ec (cca poslední 3 strany) - ten se mi zdál velice neukončený a "narychlo" udělaný. Proto hvězda dolů. Jinak i přesto, že je to dialog, se kniha čte skoro sama :)

SmallLucia
28.04.2015 4 z 5

Po R.U.R a Bílé nemoci se Čapek dostává do mých oblíbených spisovatelů. Donutí člověka přemýšlet nad věcmi, které v běžném životě považujeme za samozřejmost. Hrozně mě zklamal nečekaný konec. Určitě doporučuju.

jaja1989
17.04.2015 3 z 5

Film je lepší Hugo Hass to hra suprově.

wawe48
19.03.2015 5 z 5

Čte se jedním dechem. Doporučuji.

MarieAnnaSarah
07.03.2015 5 z 5

Bílá nemoc je dokonalé dílo, které nemůže nikoho nechat chladným. Působivý příběh o doktorovi, jenž chtěl dobro a mír pro všechny, i za cenu toho, že je nechá trpět, mě velice oslovil a nečekaný konec hluboce zasáhl. Tak moc, že se ani v tomto komentáři nedokážu tak jako obvykle rozepsat.

Jen mě napadá jedna otázka... "Můžete mi probůh vysvětlit, proč jsem se Čapkovi po dlouhá léta tak vyhýbala?" :)

Hendrychova.K
15.02.2015 4 z 5

Tady stačí jedno slovo: působivé.

Skip
14.02.2015 5 z 5

Slavné Čapkovo drama funguje skvěle na jevišti, ve filmu i na papíře. Jediné, co mi moc nešlo pod nos, bylo náhlé obrácení Maršála. Připadalo mi to dokonce až směšné, ale sám nevím, jak bych to jako autor řešil.

aamis
23.01.2015 5 z 5

Geniální. Toto je první Čapkovo dílo, které jsem četla a musím říct, že jsem k Čapkovi asi byla dříve poněkud skeptická, protože kdybych věděla, jak píše, určitě bych to četla dřív. Zhltla jsem to během pár dní po cestě vlakem a v čekárně u lékaře. Tam jsem nevnímala vůbec nic, jen to, jak je Galén silným člověkem. Já jsem ho celou dobu obdivovala, jak si umanul, že bude prostě léčit jen chudé, tamhle na třináctce a nikoho jiného. Já takto silný člověk nejsem a rozhodně bych se nechala ovlivnit. Ale byl mi velmi sympatický - nešlo mu o slávu, ale o mír. Negativem na něm zůstává to, že nechtěl, nebo spíše v jeho situaci nemohl pomoci všem lidem. Konec byl vážně nečekaný. Ale pro mě to v knize představovalo ztracenou naději na záchranu. Dalo by se o tom tolik říct a napsat, ale naposled ještě snad jen to, že je to skvělé drama!

IvcaSammet
23.01.2015 5 z 5

Geniální dílo geniálního spisovatele. Námět knihy mě zrovna obzvlášť nikdy nijak neoslovil, ale po návštěvě této divadelní hry mě kniha začala hodně lákat. A i když v ní vlastně nebylo nic, co by ve hře nebylo, knihu jsem četla se zatajeným dechem a konec mě dostal stejně jako kdybych ho ani neznala.

Attia
21.01.2015 5 z 5

To je výsměch čtenáři, který čte a čte, uvažuje o všech možných zakončeních, a přesto ho to Čapkovo nenapadne ani omylem. O to větší šok pak nastane, když čtenář přečte poslední dvě stránky jednou, dvakrát, třikrát a nejdřív nechápe, proklíná pana Čapka, že to všechno zničil skoro během mrknutí oka, a pak mu zase gratuluje, protože lepší závěr to nemohl být... Úžasné drama!

Thrawn89
05.01.2015 5 z 5

Tato kniha je stejně dobrá pokud je o čtivost a sruzumitelnost tak pokud jde o její poselství varující před nebezpečím diktatury. Našim študentům, kteří ji dostanou jako povinnou říkám: Pěkně přečíst, ne jenom stáhnout obsah!

Matt Baker
03.01.2015 5 z 5

Nádherné dílo českého velikána Karla Čapka, které dodnes nebylo překonáno. Jeho odpor k válce a nastoupivšímu nacismu v sousedním Německu ze stránek knihy přímo čiší. Osudu doktora Galéna mi po přečtení bylo velmi líto. Jeho oběť byla pro mne nečekaná.