Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5878 600

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

Seraphin
01.03.2014 2 z 5

Docela mě to nudilo, celkově mi tady nesedl Čapkův styl psaní, mám raději klasické hry, ale i tak je tam ta stísněnost a smutek z lidské hlouposti. Nejlepším kus je asi Maršálův výstup po projevu, kdy zjistí, že i on má bílou skvrnu.

Bunburistka
16.02.2014 3 z 5

Velmi zajímavý námět a popravdě musím říct, že jsem se vůbec nenudila. Všem doporučuji. :)

Lenourt
11.02.2014 4 z 5

Čapkovy knihy jsou prostě geniální, k tomu není co dodat!
Nenutí se, přesto jsou čtivé a mají hloubku. Věděla jsem, jak to skončí, přesto jsem celou dobu doufala, že to tak nedopadne :-D
Ale je až děsivé, jak toto dílo vystihuje všeobecnou realitu.

MonisPop
31.01.2014 5 z 5

Zatím se mi nejvíce líbilo RUR, ale Bílá nemoc je hned na druhém místě. Když jsem knihu dočetla, tak jsem zůstala koukat s otevřenou pusou. Věděla jsem o čem kniha zhruba je, ale konec mě opravdu překvapil. Už jsem si skoro myslela,že to dopadne dobře, ale autor mě mile překvapil. Je fajn konečně nečíst happy-end.

Aneneta
20.01.2014 5 z 5

Nejlepší knížka, kterou jsem od Čapka četla. Rozhodně se mi líbila víc než Matka i R.U.R. V této knize se neobjevují žádné dlouhé pasáže nesmyslného tlachání, pořád se něco děje. Je to kraťoučké a zábavné. Mrzí mě ale, že jsem ze školy předem znala děj a bohužel i věděla, jak to skončí. Každopádně doporučuji!

mauvais-ange
29.11.2013

Hra se mi líbila moc, hlavně ten konec, i když jsem byla trochu v šoku. Nechtěla jsem si tenkrát dopředu číst jak to dopadne a pak jsem si říkala - ne, takhle to přeci skončit nemůže...S odstupem času mám stále více ráda knihy (i filmy), co nekončí dobře, protože jsou přeci jen více realistické. A o to tu jde :-)

TinaBookBlog
24.11.2013 5 z 5

Velice zajímavé drama. Karel Čapek poukazuje na to, co jsou lidé schopni udělat pro válku a sami pro sebe. Boj mezi dobrem a zlem. Knihu jsem přečela jedním dechem. Určitě doporučuji!

Hrefna
20.11.2013 5 z 5

Mrazivý příběh o lidské touze po moci a ovládání druhých. Jak hluboko Čapek viděl do lidských duší. Nejen tato kniha, ale i ostatní Čapkova díla jsou nadčasová a obecně platná, prostě: Mohlo se to stát kdykoliv a kdekoliv a mohlo se to stát i vám...Doufám, že budu mít možnost tuto hru shlédnout i na divadelních prknech.

Misan1993
16.11.2013 5 z 5

Ták tohle byla jedna z nejlepších knížek, čtených kvůli maturitě. Bílá nemoc je Čapkovo nejlepší dílo, suprstrhující děj, ale smutnej konec který ve čtenáři vyvolá ohromnou vlnu zklamání. A říká si "Proč??" .. Co víc říct , prostě parádní drama , silně bych uvažoval se na to jít kouknout do divadla.

dendisek3
06.11.2013 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, dobře se četla. Myslím, že si ji musí zalíbit každý.

adorata
05.11.2013 5 z 5

A touto knihou jsem se snad už konečně naučila mít ráda Čapka. Naprosto nadčasový popis lidského smýšlení. Naneštěstí jí v mnohem shledávám aktuální i pro dnešní dobu.

bornthisway
02.11.2013 5 z 5

Krátké a čtivé drama se zajímavým tématem a rychlým spádem, jedno z nejlepších děl od Čapka. Nesmím opomenout skvěle vystižený kontrast mezi absolutním pacifistou a člověkem prahnoucím po boji a válce. Kéž by jen kniha skončila dobře a byla přenesena do reality konce 30. let...

HiNataLi
17.10.2013 5 z 5

Klasika, přiznám, že nebýt povinné školní četby, asi by mi trvalo než bych se na ní podívala, ale zklamaná vůbec nejsem. A navíc... aktuálnost se jí upřít nedá.

Paluska
05.10.2013 5 z 5

Opravdu výborná kniha... všechna čest!

Cyanine
27.09.2013 5 z 5

Nádherně prokreslené postavy. Galén, který si na první pohled vypadá jako že si nervózně přešlapuje na místě a váhá, ale přesto to je ten, který má moc a neoblomitelné svědomí. Dvorní rada - typ přesvědčivého člověka, který myslí jen na sebe a na svoji kliniku. Maršál, diktárorská mentalita, která věří ve své vyšší poslání. Nedokáže pochopit lidi jako Galén. Pak tu jsou pohledy zdola, obyčejných občanů. Tak realistické a uvěřitelné, napsané tím lehkým a jasným stylem. Vyjímečný počin v české literatuře.

Clairka
27.09.2013 3 z 5

Dobre :) prostě klasika Čapek....užasny spisovatel

kvapsv
19.09.2013 3 z 5

Měla jsem knihu v povinné četbě a tak ji přečetla. Příběh je to zajímavý a pro mě překvapivě i celkem čtivý, ale asi mi jednou stačilo a ke knize se již nevrátím.

Nutno podotknout, že koukat na filmovou verzi pro mě bylo tak trochu za trest..nezvládla jsem to vlastně ani dokoukat celé.

Rup
16.09.2013 5 z 5

V době, kdy si velmoci tlapkali po ramenou jak mají vše pevně v rukou, kdy si světoví státníci mysleli, že Hitler je jen neškodný kašpar, dokázal K. Čapek napsat toto vizionářské drama. Mě osobně však nezaujal přímo konec děje, ale scény, kdy i sám "velký diktátor" je zobrazen jako obyčejný člověk, milující otec a - smrtelný jedinec. A nemysleme si, že je to vymřelý druh. Takovýchto spasitelů nabízejících jednoduché řešení "silnou rukou" je kolem nás spousty a ještě více vysoce morální a pořádkumilovných lidí jim s obdivem naslouchá, čímž se drama K. Čapka stalo, bohužel, nadčasové. Vřele doporučuji.

Dandulka
16.09.2013 5 z 5

Kniha je skvělá, dialogy stejné jako ve filmu, Podtext celého díla je ovšem velmi děsivý a v době svého vzniku byl až moc aktuální, bohužel. Mistrovsky napsaný a také zahraný Hugo Haasem, jako by mi mluvil z duše!

eddie
11.09.2013

Pointa je stále aktuální. Bylo by dětsky naivní myslet si, že zfanatizované davy tu pochodovaly pouze v minulém století. Silná humanistická idea je doslova zašlapána davem zfanatizovaných idiotů. Děje se to pořád dokola. Vskutku nadčasové.