Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5866 599

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

Míša K.
22.08.2011 5 z 5

Čapek s emi čte velmi dobře. Bílá nemoc a R.U.R. pro mě nejlepší knihy. Velmi doporučuji

WEIL
10.08.2011 3 z 5

Hra je to velice naivní, ale byla především reakcí na sílící nacismus před druhou světovou válkou.

tynacte
26.06.2011 4 z 5

Pohádka i pro dospělé :) libilo..!

tondavon
22.06.2011 4 z 5

Můj první Čapek a musím uznat, že až na částečnou naivitu se mi Bílá nemoc moc líbila. Ono u čtení Bílé nemoci je nejsmutnější to, v co Karel Čapek doufal a jak to doopravdy dopadlo.

Lenka Kadeřáb
31.03.2011 5 z 5

Super. Skvělé jsou i Válka s mloky a R.U.R.

Addie
28.03.2011 4 z 5

Mistrovský kousek.
Až mi skoro přijde, že jakákoliv analýza nemá smysl.
Galén je hrdina. A basta!

Honey0105
27.03.2011 5 z 5

O díle jsem slyšela hodně, ale o čem to přesně je, jsem nevěděla. To jsem se dozvěděla až při čtení.
Abych pravdu řekla, tak je to zatím nejlepší divadelní hra, co jsem četla od Karla Čapka.
Opravdu jsem text hltala a čekala jsem na to, jak to vlastně dopadne.
Konec byl opravdu dechberoucí!
Četla jsem hlavně jako přípravu k maturitě, ale řekla bych, že se k dílu ještě někdy vrátím a rozhodně ne proto, že bych musela, ale proto, že budu chtít.

Lemonie
17.03.2011 4 z 5

Ačkoli jsem věděla jak to dopadne (fakt díky pančelko!), stejně jsem po přečtení málem vzteky házela knihu do kouta :D

Breburda
22.02.2011 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem, strhující dílo.

Slečna L.
21.02.2011 5 z 5

Skvělá kniha s (pro mě) překvapujícím a strhujícím závěrem!

PanKérka
23.01.2011 5 z 5

Dostala jsem se k ní díky povinné četbě. Přečetla jsem jí během jednoho dne ve škole. Vážně skvělá knížka. Ten konec je ale k naštvání.

čigito
30.11.-0001

Strhující závěr :)

nightlybird
30.11.-0001 4 z 5

Je to jedna z mála brožovaných (A ROZŘEZANÝCH) knih v mé knihovně a to do jisté míry mluví za vše.

Livien
30.11.-0001 5 z 5

Tohle jsem dočetla dnes ve škole a naprosto ohromeně jsem při čtení poslední stránky vykřikla tak hlasitě, že jsem se rázem stala středem pozornosti. Co dodat - závěr mě naprosto odzbrojil. Šlo o úžasnou a zajímavou hru, plnou myšlenek, do které se mi původně vůbec nechtělo a v závěru jsem se nemohla odtrhnout.

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Moc jsme se z té knihy ale nepoučili.

Pájice
30.11.-0001 5 z 5

Nechci se opakovat, ale je to výborná kniha. Nejvíce mě odzbrojil závěr.. Vřele dopořučuji..

Li@
30.11.-0001 5 z 5

Výborná knížka. Nejvíce mě ochromil závěr. Doporučuji.

Andrys
30.11.-0001 5 z 5

Nádherná kniha. I když znáte děj z vyprávění, tak Vás stejně dostane.

Parník
30.11.-0001 4 z 5

Stejně jako RUR je to skvělá hra, která ovšem získá na síle až na prknech.