Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5878 600

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

Andulik
09.09.2013 4 z 5

Bílá nemoc si skutečně zaslouží tak vysoké hodnocení, jaké má. Krátké, stručné, výstižné, se skvělým dějem. Knize nemám, co bych vytknula. Jedno z nejlepších děl autora poukazující na tehdejší dobu.

Gwaihir
08.09.2013 5 z 5

Dozajista nejlepší ze všech Čapkových divadelních her, která dokonale vystihuje společenský stav v době předválečné krize s typickým střetem generací a vzestupem národního fanatismu vedoucího ke konečné a nesmyslné zkáze. Hrdinou je zde lékař, představitel nejvyššího lidství, jemuž svědomí velí zabránit tomuto šílenství, a jenž proto bere spravedlnost do svých vlastních rukou, čímž se však zároveň dopouští prohřešku proti své přísaze. Strhující děj tak poukazuje jednak na děsivou lidskou touhu po moci a nadřazenosti, která se nese celou naší existencí, a jednak také nastoluje poměrně složité morální dilema účelu světícího prostředky v zoufalé snaze po všeobecné záchraně. Ve svojí psychologické propracovanosti však neopomíjí ani vnitřní rozpory mezi zaslepenou vírou v právo síly a strachem z vlastní smrti nebo jistou zvrácenost tkvící v prospěchu z cizího neštěstí. Všechna témata, jichž se toto výtečné drama dotýká jsou v podstatě vždy platná a měli bychom je mít stále na paměti, protože jen tak si můžeme vytvořit pravdivější pohled na svět. 100 %

AjťačkaTýnka
29.08.2013 2 z 5

Klasický příběh o tom, co dokáže zrobit masa nekontrolovaných lidí, kteří jdou slepě tam, kde se jim nakáže, aby si zachránili vlastní kůži.

Kathyss
04.08.2013 5 z 5

Mám to úplně stejně jako uživatel zdazilek. Povinná četba k maturitě, nicméně jedna z mála knih ze seznamu, která mě zaujala. Konec byl opravdu překvapivý.

joni
17.07.2013 5 z 5

Bílá nemoc je jedno z mých nejoblíbenějších dramat vůbec :-). Čapek zde dobře zachycuje jak to jde s námi lidmi z kopce...

Michaela91
17.07.2013 3 z 5

Povinná četba k maturitě, nicméně děj mě zaujal a kniha se četla velice dobře. Nicméně konec mě překvapil.

ondra1995
06.07.2013 5 z 5

Naprosto strhující děj. Bylo velmi těžké se od knihy vůbec odtrhnout. Líbil se mi pohled na celou záležitost očima rodiny. V průběhu jsem moc nedoufal, že se dr. Galénovi podaří uspět, ale poté, co Maršál musel změnit postoj, jsem si říkal, že asi přeci jen bude světový mír naplněn. Pak přišly poslední dvě osudné stránky!
Od Čapka jsem četl kromě Bílé nemoci ještě R.U.R., které není zlé, ale Bílá nemoc je trochu někde jinde.

AllieM
16.06.2013 5 z 5

Geniální kniha. Strhující závěr. Dokonalé popsání děsivé budoucnosti. 5 hvězdiček.

SamDarkness
08.04.2013 5 z 5

Až děsivá "přesnost" výpisu budoucnosti.
Pan Čapek je opravdu geniálním spisovatelem.

eleryn
07.04.2013 5 z 5

Konec byl trochu nečekaný, ale takový je život...

bibi.r
25.03.2013 5 z 5

Jaksi podivně drsná i něžná kniha...

kika 13
11.02.2013 3 z 5

Hodnotná knížka nutí člověka o všem přemýšlet.

moonell
09.01.2013 5 z 5

Je vlastně úplně jedno, jestli vám děj už někdo odvyprávěl ve škole či jste se ho nazpaměť učili na písemku. Dialogy a myšlenky má tak silné, že vás vtáhnou, nehledě na to, pokolikáté příběh čtete či jak dalece ho předem znáte. Ultimátní pravda skryta ve státě, který sic fiktivní, přece existuje stále..

HannyC
03.01.2013 5 z 5

Miluji Čapka ... mou láskou se stal právě touto knihou ... člověčí, krásný lidský příběh, který dnes v chamtivé KLASOUVSKO-KALOUKOVSKÉ době nezažijete ... charakterní člověk bojující proti arogantní moci ... zůstává charakterní po celou dobu příběhu ... u knížky jsem prožívala emoce jako nikdy předtím (bylo mi 17) ... bulela jsem jak bulík obecný ... a poklidný živovočišný a hřejivý třes se mě držel ještě dlouho dlouho poté ... pokud se chcete očistit od dnešní politické špíny VŘELE DOPROČUJI!

Freedyn
23.12.2012 3 z 5

Byla jsem na tom v divadle a až poté jsem četla knihu, takže to bylo spíš takové.. Tak asi proto 3 hvězdy :)

Jindra.Vosecky
07.12.2012 4 z 5

Poté, co mě zklamala Továrna na Absolutno a ani RUR mě nějak víc neoslovilo, jsem stále někde ve skrytu duše doufal, že Bílá nemoc bude tím dílem, přes které si najdu cestu k Čapkovi. Je to až k neuvěření, ale Bílou nemoc jsem si chtěl přečíst už od dětských let, kdy mi máma vyprávěla o oné scéně s bušením na hruď. Ten námět mě už tenkrát jako malého velice upoutal a divím se sám sobě, že jsem si hru přečetl až teď. Ale přečetl a jsem za to rád, protože je to dílo vskutku působivé a přestože vypravěčský styl Karla Čapka není úplně můj šálek kávy, Bílá nemoc je dílo na které budu určitě rád vzpomínat! Přečteno během jednoho dne a cca dvou hodin z noci dne předešlého.

Kate.S
06.12.2012 4 z 5

Čapek mě nikdy moc nelákal, ale teď už zřejmě bude. Děj se mi líbil a nutil mě číst stále dál, abych se dozvěděla, jestli nakonec Galén dosáhne svého, jenže mě velice zarazil špatný konec této hry. Vůbec mi mě tento závěr nenapadl. Byla jsem celkem zaskočená.

DarkFireflies
04.11.2012 5 z 5

Krátká, strhující kniha, která v sobě nese skryté poselství a po dočtení nechává člověka jako opařeného...

Joges
26.10.2012 5 z 5

Monumentální dílo ze kterého až mrazí. Čapek je zcela právem srovnáván se světovými autory.

HiRes
14.10.2012 5 z 5

Pomalu bychom tu na dnešní politiky taky potřebovali něco ve stylu "Bílé nemoci". Skvěle napsané, čtivé, poučné. Co víc si přát?!