Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5870 600

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

yvett239
15.02.2019 5 z 5

Vzhledem k "nechutnému" tématu rozkládající nemoci na bázi moru jsem se knihy nejdřív bála, nakonec mě ale vcelku mile překvapila. I když se mi občas z popisů nemoci trochu mdlo dělalo (jsem dost slabá povaha), popisy byly napsané dost sofistikovaně a docela jemně (naštěstí nebyly naturalistické, díky bohu). Konec mě hodně překvapil.
Moje druhé setkání s K. Čapkem a určitě ne poslední. Skvělé drama.

Verunka926
14.02.2019 4 z 5

Tato kniha mě velmi mile překvapila. Kniha se četla sama. Kdyby to bylo možné, dám 4,5*

Kizi
11.02.2019 5 z 5

Děkuji... Děkuji za Vaše nezapomenutelná díla :)

Anna27
02.02.2019 5 z 5

Čapek mě opět nezklamal. Výborný příběh.

Bohemians
27.01.2019 4 z 5

BEZ SPOILERŮ - AUDIOKNIHA:

Čteno, respektive poslechnuto jako audiokniha. Pokud porovnám s R.U.R. a s Války s mloky, Bílá nemoc je pro mě jasným vítězem. Celou knihu jsem přemýšlel a dedukoval, jakou léčbu dr. Gallén vymyslel. Samozřejmě jako všechny Čapkovy knihy, má i tato velmi hluboký a realistický smysl. Vřele doporučuji k přečtení, jednu hvězdu ubírám pouze z důvodu neustálého modlení se k Bohu - rozumím, že to podtrhává ono utrpení, ale na můj vkus to bylo až příliš násilně vloženo.

Elkeli
26.01.2019 5 z 5

Po téhle knize jsem sáhla v momentě, kdy jsem si měla poskládat svůj "povinný maturitní seznam četby" - a rozhodně to byla skvělá volba! Líbila se mi. Po přečtení si prostě musíte říct: "no tak to bylo hustý".. za mě 5* :)

Hania932
08.01.2019 4 z 5

Tahle kniha mě velice překvapila. Moc jsem odní neočekávala, ale opravdu mě překvapila. Knihu jsem měla přečíst na povinnou četbu a já jsem sáhla zrovna po téhle a lépe jsem si vybrat nemohla. Děj byl zajímavý a čtivý. Konec mě překvapil, protože jsem to vůbec nečekala. Takže mě se to líbilo a jsem ráda že jsem si knihu přečetla.

Hani77
08.01.2019 5 z 5

Na jedné straně pohodové čtení, na druhé straně hodně myšlenek k zamyšlení. Dílo se mi moc líbilo, víc než některá jiná díla od Karla Čapka. Určitě doporučuji. Díky tomu, že je psáno jako divadelní hra, je přečtené za chvilku :-).

Hathor89
06.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Nadčasový příběh. Mnoho řečeno málo slovy. Krásný jazyk. Úžasná hra se slovy. Život za mír. V době, kdy Evropu ohrožovala zhouba jménem Válka, varuje před nebezpečím, i když zároveň je z knihy cítit marnost, protože dav se vždy nechá strhnout a nemyslí na následky. Lidé jsou bohužel stále stejní. Úžasně je vykreslený i mezigenerační boj mezi rodiči ohroženými nemocí a dětmi, které ve smrti starších vidí příležitost pro vlastní rozvoj a hledání svého místa ve světě, aniž by mysleli na fakt, že jednou budou na místě svých rodičů. Pokud někdo hledá v seznamu četby, kterou musí přečíst do školy, tuto knihu doporučuji. Byli z ní nadšení i mí žáci na základní škole, protože je to velmi srozumitelné a čtivé. Škoda že Pana Spisovatele někdo více neposlouchal, a přitom ta hra byla už před válkou velmi oblíbená i ve světě …

CleoXandra
05.01.2019 2 z 5

Bílou nemoc jsem poprvé četla ve 14 letech a nedávno si to zopákla. Viděla jsem ji i jako inscenaci. Po letech ve mně zanechala stejný dojem - je to z mého pohledu nejslabší Čapkova věc. Příliš schematická, šablonovitá. Na druhou stranu - je nutno přihlédnout k době vzniku díla.

Anoell
03.01.2019 4 z 5

Obecně mě dramata nebaví (nebo alespoň žiju v tom přesvědčení), ale ta Čapkova mě zatím příjemně překvapují. Příběh zajímavý, jeho kvalitu a narážky snad už netřeba rozebírat... V žádné části příběhu jsem se nenudila, pár věcí jsem předvídala, ale musím přiznat, že konec mě trochu překvapil. Abych nezapomněla, jedním z několika plusů je, že se člověk neztrácí v postavách. Jako četbu k maturitě doporučuji.

Haloon
03.01.2019 5 z 5

Brilantní drama s jasnou kritikou války a totalitních režimů. Jasně vykreslené postavy, kterým čtenář rozumí, i když s nimi nesouhlasí. Tématy knihy je také lidskost stojící proti sobectví. Čtivé, významné a mající silnou myšlenku.

B-artX
28.12.2018 5 z 5

Miluji Karla Čapka, a proto jsem si nemohl tuto knihu nechat ujít. Výborné čtení, naprosto geniální myšlenka díla a skvělá zápletka. Díky tomu, že knížka je v podstatě tvořená jen z dialogů, tak se čte velmi dobře. Bílá nemoc je knížka, kterou by si měl přečíst jistě každý. Za mě úžasné, není nutné se více rozepisovat.

rutto45
27.12.2018 5 z 5

Zas a znova jedinečné dielo od jedinečného autora. Taký český Orwell.

Ála41
23.12.2018 5 z 5

Moje oblíbená klasika, stale se ke knize čas od času vracím a vracet budu.

lukas9608
22.12.2018 4 z 5

"Za dnešního stavu civilizace přece nenechají uhynout tolik lidí". Krátké a výstižné. Napsáno v atmosféře pozdních 30. let schylujích se k válce.

KURACHJO2018
17.12.2018 5 z 5

Tak aktuální, až z toho mrazí. Čapkové oba byli prostě náš národní poklad, jen škoda, že dobu nepřežili. Na druhou stranu si říkám, co by - jako masarykovští demokraté , říkali tomu, co čekalo naši republiku po roce 48. Ona by je strana a vláda v klidu stejně žít nenechala a museli by odejít, pokud by chtěli přežít. Jejich talent byl nadčasový a knihy by měli burcovat do dnes - a snad i burcují, soudě podle toho, kolik lidí, alespoň tady na DK je četlo, přečetlo a pochopilo.

lucie2298
09.12.2018 5 z 5

Nadčasová kniha dokonale vystihující mnoho tváří lidství.

Predator3313
05.12.2018 5 z 5

Společně s R.U.R. a Válkou s mloky se jedná o moje oblíbené klasické knihy. Myslím, že každý by si měl tyto díla aspoň jednou v životě přečíst, ideálně je mít doma v knihovně :)

Nelíísek
03.12.2018 4 z 5

Nejsem příznivec klasické literatury a tohle je má první Knižka od Čapka ale myslím ,že určitě né poslední.

K maturitní četbě ideální. Krátké, snadno zapamatovatelné.