Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5872 600

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

Vecerkova
11.06.2019 5 z 5

Bílou nemoc já osobně považuji za nejlepší Čapkovo drama, nadčasové, hluboké, brilantní.

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Tahle kniha není jen o nemoci, jak si většina mých bývalých spolužáků naivně myslela. Což je s podivem, tady v tom případě člověk ani nemusí moc číst mezi řádky, aby mu to docvaklo.
Mě osobně nejvíc "bavil" ten spor člověk versus společnost - bezmoc jednoho člověka (Galén) s opačným názorem než má společnost je zde vykreslena na výbornou. Jedinec nemá proti davu šanci, zvlášť, když je dav zfanatizovaný, což je stále aktuální.

Gweny
04.06.2019 5 z 5

Drama na jeden večer. Svižně psané, chytlavé a plné úvah k zamyšlení nad tím, co je pro lidstvo tím správným/přínosným - zda mír, nebo válka. Dají se pochopit oba pohledy na věc - jak pohled Dr. Galéna, tak i pohled Maršála nebo barona Krügera. Člověk může být zapálen pro věc a odhodlaný zrealizovat svou vizi do puntíku, nicméně ve chvíli, kdy mu jde o holý život, je ochoten pro svou záchranu udělat cokoliv, dokonce i slíbit to, co byl ještě před pár hodinami rozhodnutý potírat.
Drama je krásnou ukázkou toho, jak funguje průmysl války, když to tak nazvu a zároveň toho, jak jednoduché je manipulovat lidmi, ať už na základě médií nebo veřejných vystoupení státníků nebo jiných, velmi dobrých řečníků (takových známé z nedávné historie opravdu mnoho).

Kuža007
18.05.2019 5 z 5

Bílá nemoc je asi Čapkovo nejznámější dílo. Je to drama, které čtenáře baví číst pořád. Tímto dílem varoval před fašismem a diktaturou. Navíc ještě film z roku 1937 je dokonalé zpracování tohoto dramatu.

Pája20
14.05.2019 4 z 5

Od Čapka jsem četl RUR a teď Bílou nemoc. Na to že povinnou četbu čtu jen proto že musím tak se mi dej opravdu líbil. Opravdu moc pěkná knížka.

-markéta-
11.05.2019 5 z 5

Kniha byla DOKONALÁ! Doporučuji přečíst!

Venny345
03.05.2019 5 z 5

Já nemám slov! Při dočítání se ze mě stala fontána emocí. Doteď mě z toho závěru, jenž mi vehnal slzy do očí, mrazí. Neustále se v duchu k této hře vracím a přemýšlím o ní.
Veliká poklona panu Čapkovi! Děkuji za toto dechberoucí dílo, na které nikdy nezapomenu!

Capkomi
02.05.2019 5 z 5

Tolik poselství, hlubokých myšlenek, tak nadčasové přes 80 let staré dílo! Budu se k němu vždy ráda vracet.

Eleanor-ka
14.04.2019 5 z 5

Karla Čapka dle mého musí mít každý ve svém literárním kanónu, nejen proto, že to byl jeden z našich nejvýznamnějších spisovatelů, ale proto, že jeho knihy jsou opravdu tak významné a dobré, jak je známo. Lepší drama jsem doposud opravdu nečetla.:) Dramata nejsou mým šálkem kávy, ale pan Čapek umí vážně zaujmout. Nemám jedinou výtku. Doporučuji.

hrdlickova_61
02.04.2019 5 z 5

Film jsem znala dříve a pokaždé, když vidím nějaký úryvek, žasnu, jak je dokonalý. A předloha také.

leona_m
01.04.2019 4 z 5

Karel Čapek mě jako autor velmi baví. Bílá nemoc je moje nejoblíbenější knížka od něj. Jako maturitní četba to byl velmi dobrý nápad. Celkový nápad i závěr knihy se mi velmi líbil, protože až do posledního řádku nebylo jasné, jak to vlastně skončí. Všem mohu jen doporučit :-)

Doemit
31.03.2019 4 z 5

Zajímavá kniha, dobře se četla :) k maturitě doporučuji :)

GraceC
29.03.2019 4 z 5

Po dočtení mi přeběhl mráz po zádech.

Hodnocení: 8/10

Poslední věta: Ať - žije - maršál!

markulka
17.03.2019 5 z 5

Osobně se mi dramata nečtou úplně nejlépe, ale Bílou nemoc jsem přečetla jedním dechem. Líbila se mi její symbolika. A i když se budu opakovat, rozhodně slouhlasím, že je kniha nadčasová a za pár desítek let bude stejně aktuální, jako byla ve 20. století.

rejhyl
15.03.2019 5 z 5

Nadčasové, chytré, vtipné, místy smutné, ale neuvěřitelně aktuální. Přečtené za chvíli, ale nad obsahem knihy přemýšlíte týdny. Vskutku neuvěřitelné, co Čapek dokázal, dle mého názoru se jedná o jednu z jeho nejlepších knih.

rosalee3974
04.03.2019 5 z 5

Opravdu nadčasový příběh, bohužel spíš smutný. Nádherná přehlídka lidských povah a jejich reakcí na strach ze smrti, který byl více než reálný. Metafory na dobu, ve které tato kniha vznikla, ji dělají o to víc zajímavější, především vize toho, jak se ten malý, drzý národ překážející a ohrožující Maršálovu zemi, bránil ze všech sil a ostatní velmoci neváhaly a okamžitě jednaly. Realita byla bohužel jiná. Upřímně by mě zajímalo, jaké to tehdy pro čtenáře bylo, číst tuto hru a zároveň mít určité povědomí o tehdejším dění. Za mě prostě klasika, kterou bych mohla číst znovu a znovu.

Andarielka
04.03.2019 5 z 5

TOP,TOP,TOP... nic jiného napsat asi ani nemůžu...Výborně se to četlo a ten konec mě opravdu dostal. Tato kniha se řadí mezi mé hodně oblíbené knihy a po maturitě se rozhodně pustím do víc děl od Karla Čapka. Rozhodně doporučuji! :)

Spojenc
24.02.2019 5 z 5

Tuto knihu bych asi sama nevyhledala a zcela dobrovolně nepřečetla (alespoň ne teď v sedmnácti letech, možná až budu starší, budou knihy tohohle stylu mou prioritou, ale momentálně mám hlavu v oblacích a věčně zabořenou do fantasy a sci-fi).
Bílou nemoc jsem přečetla čistě z povinnosti číst maturitní četbu a z maturitní četby, kterou mám zatím přečtenou je Bílá nemoc zatím nejlepší knihou.

Proto velmi doporučuji čtenářům, kteří musí číst maturitní četbu, ale rozhodně není tento druh literatury jejich styl.

princessaelin
22.02.2019 5 z 5

Netušia jsem, že mám nějaké očekávání než ho tato kniha překonala. Chtěla jsem si jí přečíst už dříve kvůli jejímu nepochopitelnému tématu. Je opravdu dokonalá, jak jsem si myslela a plná nejrůznějších myšlenek, přičemž každá stojí za dlouhé zamyšlení.

pixiepickpocket
21.02.2019 4 z 5

DR. GALÉN (couvá): Ne prosím, já – Hrdina jistě ne; ale já byl na vojně… jako lékař…, a když jsem viděl tolik lidí umírat… tolik zdravých lidí, že ano –

MARŠÁL: Já byl také na vojně, doktore. Ale já jsem tam viděl lidi bojovat za vlast. A já jsem je přivedl zpátky jako vítěze.

DR. GALÉN: To je právě to. Já jsem viděl spíš ty, které… které jste už nepřivedl zpátky. To je ten rozdíl, pane… Vaše Excelence.