Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5865 599

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

Petrue
26.07.2016 5 z 5

Dlouho jsem se Čapkovi vyhýbala, ale nakonec si mě stejně přitáhl. Výborná kniha se skvělou myšlenkou...a ten konec! Hodně mě bavila postava maršála a jeho egoistická argumentace, proč do války jít, čímž jen podtrhl její absurditu. A doktor Galén byl prostě zlatičko.

Sabii14
22.07.2016 5 z 5

Velmi dobrý příběh, nečekala jsem, že mě to bude tak bavit. Měla jsem to přečtené opravdu rychle.

OciVelkeZelene
17.07.2016 5 z 5

Brilantni protivalecna kniha. Ve sve dobe to pry bylo povazovalo za slabou levicovou agitku... ach jak se ti lide pletli....

Aleh
18.06.2016 5 z 5

Udivuje mě nadčasovost a aktuálnost tohoto díla. Rok 1937 a rok 2017! Kolik paralel s tímto dílem nacházím v dnešním světě!
Jak se společnost chová k člověku, který něco umí a něco dokázal a zpoza rohu zatím tahají za nitky osudu ti, kteří mají v rukou moc! Jak člověk lehce změní svůj názor, když se to začně dotýkat právě jeho samotného!.Jak je svět nemilosrdně rozdělen na bohaté a chudé, na ty, co mají moc a na ty, kteří ji nemají! A jak osud někdy zasáhne a rozhodne bez ohledu a vlivu kohokoliv! Tento odkaz tu zůstává i pro další generace. V tom byl Karel Čapek opravdu geniální.

peta5472
05.06.2016 4 z 5

Čtivé drama, u kterého napjatě čekáte, jak to dopadne

Davina
18.05.2016 5 z 5

A máme tu další knihu z povinné četby. Četla se opravdu snadno, je to zajímavá a dobře napsaná kniha. Je to vlastně moje první kniha od Karla Čapka. Dr. Galén neměl chybu. A konec mě opravdu velice překvapil. Je to skvělá kniha.

Karolína18
07.05.2016 5 z 5

Kniha byla neuvěřitelně chytrá. Líbily se mi argumentace doktora Galéna a často jsem musela přemýšlet nad jejich funkčností v dnešní době. Ačkoli by někdo mohl odsuzovat přílišné a snad i zbytečné scény, které působily prvoplánově, právě ty na mě udělaly největší dojem. A ten konec? Naprosto skvostný!

Bumeso
01.05.2016 5 z 5

Neuvěřitelně povedené. Smekám.Moje nejoblíbenější divadelní hra!

Markét.t
30.04.2016 4 z 5

Nebýt povinné četby, tak bych se k ní pravděpodobně nedostala.
Četlo se mi velmi dobře, až jsem se divila, jak rychle jsem byla u konce.
Určitě doporučuju.

bara9550
29.04.2016 5 z 5

má první kniha od pana Karla Čapka a také moje nejoblíbenější, vymodlila jsem si jí i u maturity a tak skvěle se o ní povídá, že nebylo možné mít jinak než za výbornou. Stejná je i tato divadelní hra.
Doporučuji a rozhodně pokud máte v povinné četbě, zařadit :)

Blekí
17.04.2016 4 z 5

Mé první setkání se spisovatelem. Ačkoli se mi do četby moc nechtělo, dramata nejsou zrovna můj šálek kávy, kniha byla opravdu čtivá a téma bylo skvěle zpracováno. Rozhodně přečkalo má očekávání.

Eliška_P
12.04.2016 4 z 5

Od Čapka jsem četla tři knížky, Bílou nemoc, Válku s mloky a Loupežníka. Divadelní hra Bílá nemoc se mi zdála nejlepší, nejlépe se mi četla.

Faji
04.04.2016 5 z 5

Pokud bych měl jedno přání, bylo by to asi setkání s panem Čapkem. Hodně rád bych si s ním popovídal :-)

patricie7402
28.03.2016

Božská hra. Stále tápu nad tím, jak ten děj mohl takhle někdo vymyslet, tím "takhle" myslím Velmi dobře. Několik spjatých sil lidstva, ať již jde o lásku, mysl, pokrytectví, falešnost, majetnickost či jiné kusy dobra a zla z člověka, pokrývá strany této knihy. Dokonalé. Musím vidět přímo hranou inscenaci, protože to bude teprve "něco" :-) !

kmotrkCZ
14.03.2016

Jeden z mých nejoblíbenějších českých autorů, dílo se velice dobře čte a lze si z něj vzít poučení i pro současnou dobu.

klerikkoza
11.03.2016 5 z 5

Tak tohle je skutečně mistrovský kousek spisovatelského umu. Pozor, komentář obsahuje spoilery.

Musím říct, že tak strašně napínavý, zajímavý a dechberoucí příběh už jsem dlouho nečetl. Jedním slovem parádní četba, nabytá myšlenkami, pastva pro oči, mysl i ducha. Vůbec mě nenapadá nic, co bych jí vytknul. Dokonale energicky napsaná. A děsivě aktuální.

Naprosto vrcholným momentem knihy je až samotný závěr, který je prostě geniální. Božský. Když i maršál, podléhající bílé nemoci, nakonec odvolává válku, a přivolává si k sobě dr. Galéna, tak ten ještě před tím než k němu dorazí je ušlapán šíleným, válkychtivým davem.

Dokonalá a dost depresivní demonstrace vítězství lidské hlouposti a šílenství nad moudrostí, která dokazuje, že dav je ten nejničivější a nejhorší přírodní živel, jaký existuje.

Díky, mistře Karle Čapku za úžasný zážitek, kterým jsem si zpestřil život na krásné dvě napínavé hodiny, při kterých jsem listoval stránkami tak rychle, že netrvalo dlouho a byl
jsem na konci tohoto velkolepého pokrmu pro čtenářskou duši. Díky.

S čistým svědomím a s vřelým srdcem doporučuji, budete se dokonale bavit od začátku do konce.

KikčaHubáčková
27.02.2016 5 z 5

Opravdu dobrý příběh. Viděla jsem i film, který se mi zdál o něco lepší.

Mathir
21.02.2016 5 z 5

Knihu jsem nepřečetl, leč slyšel v podobě audibooku a musím říct, že naprostá špica. Konec se mi nějak zasekl a tak jsem jej dočetl, a ačkoliv nejsem nějaký znalec audioknih, tak tuhle určitě doporučuji. Velmi dobře namluveno a i přes zajímavý konec jsem si víc počáteční užíval poslech. Poselství knihy je nadčasové a myslím, že se nad námi bude stále vznášet nějaká vidina války. Nebo vývoj osob, které jsou zasažené bílou nemocí a jejich náhlá změna myšlení... To si prostě musíte přečíst, slyšet či vidět :) Setkání s panem Čapkem, do kterého jsem se chtěl pustit už dávno, proběhlo velmi dobře a rozhodně jsme neskončili. Hru bych opravdu rád někdy viděl.

Lumine
17.02.2016 5 z 5

Wow. Teda jako... wow.
A ten konec.
A ten prostředek.
A ten začátek.

Musím si najít, kdy a kde se to bude hrát. Já to chci vidět. *w*

shenandoah
15.02.2016 5 z 5

Co k tomu říct. Karel Čapek to prostě vystihl.