Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5866 600

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

Greengrass
24.07.2017 5 z 5

Geniální dílo. Víc psát netřeba.

Zuzka.K
16.07.2017 5 z 5

Od této knihy jsem moc neočekávala, ale velice mě překvapila. Do děje jsem se vtrhla hned a knihu přečetla jedním dechem. Dílo u kterého se člověk určitě i zamyslí.

Eaa
10.07.2017 4 z 5

Číst divadelní hry je pro mě utrpení, ale tohle mě bavilo. A má to dobrou myšlenku.

bookaholic_no.1
04.07.2017 5 z 5

Můj nejoblíbenější Čapek. Opojení mocí a zbabělost, která je fatální nevinné lidi. Alegorie, která se vždy nějak přizpůsobí soudobému světu a zobrazí jej. A to je na tom to nejsmutnější.

Kiki22
04.07.2017 2 z 5

I když myšlenka Bílé nemoci se mi velmi zamlouvá, provedení mě bohužel velmi zklamalo a kniha mě vůbec, ale vůbec nebavila, ačkoliv Čapka mám moc ráda.

St.Evelin
24.06.2017 5 z 5

Skvělá ukázka toho, že kdo chce moc (zde myšleno jako vojenský termín) často nemívá nic. A že zdraví je opravdu to enjcennější, co člověk má.
Kniha ubíhala rychle. Až mě mrzí, že neměla více stran a nebyla psána více jako próza. Koncept divadelní hry asi ne každému sedne.
A geniální je ten konec - prostě naráz, šlus, hotovo, definitivní. Jako smrt.

dagsvob
03.05.2017 5 z 5

Skvělé..... svižné.....

Sylvanas
27.04.2017 3 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Myslela jsem si, že příběh bude nudný, ale opak byl pravdou. Jediné, co mi na ní trochu vadilo byl autorův zvláštní styl psaní, otevřený konec a to, že byla napsána formou divadelní hry. Rozhodně je ale jednou z nejlepších, co jsem četla jako povinnou četbu ve škole.

sarekaslukova
26.04.2017 5 z 5

Krásně napsaný, četlo se to svižně a člověk se neztrácel v množství postav. Smysl toho příběhu byl taky skvělý, jediný co mě trochu vyvedlo z mého opojení nad četbou byl konec, který byl nečekaný, moc rychlý a vůbec jsem nechtěla aby to takhle dopadlo.

Ketesh
20.04.2017 5 z 5

Klasika, kterou asi dříve nebo později přečte každý. Má myšlenku a to se cení.

Michalka98
09.04.2017 5 z 5

Co říct? Snad jen to, že je to výborně napsaný příběh, který kritizuje lidskou touhu po moci, válce a penězích. Ukázka společnosti, která zavrhne inteligentního a vysoce morálního doktora je smutná o to víc, že v dnešní době je to pořád stejné. Karel Čapek napsal úžasné drama, které má světu co říct i dnes. Jen škoda, že v době svého vzniku nakonec nepomohlo odvrátit hrůzy druhé světové války. Kéž by se alespoň dnes lidé poučili.

mirektrubak
09.04.2017 5 z 5

Pro mě určitě nejzajímavější Čapkova hra (nepočítám teď Ze života hmyzu, společné bratrské dílo) s nejsympatičtější Čapkovou postavou - doktorem Galénem. Možná ještě více než u jiných Čapkových her a románů je zde přesah do dnešních dní - až z toho mrazí, jak stále dokola děláme stále stejné chyby. Jak jsme pořád stejně náchylní k tomu, dělit svět na My - Oni (přičemž My jsme vždy ti dobří a Oni ti zlí). Jak je stále snadné v nás vyvolat nenávist. Jak málo pro nás znamená lidský život, pokud to není život náš. A jak snadno by se i dnes mohlo stát to, co se stalo doktoru Galénovi, tedy že když nám chce někdo pomoct, tak ho nejdřív budeme nenávidět a potom ... .

EvikU.
08.04.2017 2 z 5

Povinná četba. Těžko se mi to četlo.

Samery
06.04.2017 4 z 5

Velmi silný, ale dost naivní příběh. Bohužel však nesmírně pravdivý.

dancadragneel
29.03.2017 5 z 5

Krásné dílo, které mě ihned od začátku uchvátilo... hrozně jsem se četby bála, poněvadž jsem slyšela několik názorů, ale nakonec jsem velmi ráda, že jsem si k dílu našla cestu... Opravdu vřele doporučuji

Rose18
18.03.2017 4 z 5

Skvělé nadčasové dílo s velmi důležitou hlavní myšlenkou.

timelady
17.02.2017 5 z 5

Kaji se, že jsem se k Bílé nemoci dostala až teď. Je až děsivé, jak je její příběh stále aktuální.

CarolC
13.02.2017 3 z 5

Velmi povedené dílo, jen mě na tom všem mrzí, že to je napsané jako divadelní hra a ne próza.

miska98
08.02.2017 4 z 5

Opět geniální dílo z Čapkovy tvorby. Čtyři hvězdy dávám jen proto, že Bílá nemoc je divadelní hra, která podle mě už z principu nedokáže naplno využít svůj potenciál. Chyběla mi tam ona věrohodnost, které mistr dosáhl ve Válce s Mloky. Jako román by se mi Bílá nemoc nepochybně líbila daleko víc.

Satninka
05.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha, jen žalostně krátká. Přečteno za hodinku a četla bych dál. I přes malý počet stran však příběh říká naprosto všechno. Po dokončení jsem chvilku jen tak seděla a bylo mi smutno. Kniha je taková krásně naivní a rozuzlení tam přichází až příliš jednoduše. Je nepříjemné, když si na to člověk při čtení zvykne a potom je vypuštěn zpátky do reality, kde je takové řešení problémů nemožné.

Určitě doporučuji, nevidím jediný důvod, proč by tuhle knihu někdo neměl přečíst.