Bezhviezdna tma

Bezhviezdna tma https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91809/bezhviezdna-tma-91809.jpg 4 1612 295

Povídky a novely série

Bezhviezdna tma je zbierka štyroch noviel – 1922, Veľký šofér, Férové predĺženie, Dobré manželstvo –, záhadných, temných, s prvkami hororu, dokumentujúcich autorovo majstrovstvo aj v tomto žánri. Je v nich však viac ako len štedrá dávka hrôzy... Prečo sa farmár, ktorého svet v roku 1922 stojí na pokraji zatiaľ netušenej krízy, rozhodne brutálne zavraždiť manželku? Prečo donúti svojho nedospelého syna, aby mu pri vražde pomáhal? Prečo sa nenápadná Tess, spisovateľka, ktorej knihy prinášajú slušné, ale nie prehnane luxusné živobytie, stane obeťou znásilnenia? Prečo je muž, ktorého život má ukončiť rakovina, odrazu zdravý, šťastný a úspešný? Prečo je manželstvo dvoch ľudí aj po dvadsiatich siedmich rokoch spolužitia stále postavené na lži? A čo sa stane, až túto zverskú a tragickú lož manželka náhle odhalí? Alebo ešte inak: Prečo je ľudské srdce schopné zla i nekonečného sebaobetovania? Otázka, ktorú si položil Stephen King, otvorila v jeho predstavivosti nové temné zdroje inšpirácie. Čítajte, nazrite do očí zlu a držte palce tým zvyškom dobra, ktoré sa proti nemu odvážia postaviť! A ešte jedna autorova rada čitateľom: „Ak pôjdete na veľmi tmavé miesto – napríklad do domu farmára Wilfa Jamesa v Nebraske v poviedke 1922 –, mali by ste si so sebou vziať ostré svetlo a všetko si ním osvetliť. Ak nič nechcete vidieť, tak prečo, preboha, sa vôbec odvažujete vstúpiť do tmy?“... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Ikar (SK)

Full Dark, No Stars , 2010

sedw
04.03.2023 5 z 5

King ve vrcholné formě, všechny příběhy byly parádní, kdybych měl ale vyzdvihnout, tak vyberu Velký řidič a Dobré manželství. I zbylé dva však bavily od začátku do konce, jen u nich chybělo tak velké napětí, jako u zmíněných. Co je na této sbírce super, je její rozmanitost. Každý příběh je úplně jiný, takže není šance, aby se dostavil stereotyp.

Marketplace
18.02.2023 5 z 5

Už dlouho jsem se chystal na Kinga a díky čtenářské výzvě si ho mohu odškrtnout. Napínavé povídky. Více u hodnocení a komentářů jednotlivých povídek.

Johana
12.02.2023 5 z 5

Na čtyři Kingovky jen jedno strašidlo. Hm - a tím lépe. Alespoň pro mne, která mám autorovy "přirozeně" příšerácké příběhy nejraději. Vynikající kniha, doporučuji z celého srdce nejen těm, kteří se rádi bojí.
A vůbec, pan King je za mne spisovatel z první ligy, ačkoli bývá mnohými považován za brakopisce. Já mám braková počteníčka moc ráda a s chutí je vydatně ohvězdičkuji. Stephen King je ale pro mne Pan Autor a zde ode mne dostává plný počet za krásnou literaturu.

PeterSmith
08.02.2023 5 z 5

První, druhý a čtvrtý příběh hodně dobrý, třetí za mě být vůbec nemusel.

Anette99
06.09.2022 5 z 5

King se pro mě stal srdcovkou - jak jeho romány, tak povídky. V téhle knize nalezneme tři delší povídky, a jednu poměrně krátkou, ale všechny spojuje temná atmosféra a drsný děj. Zaměřují se na to, co by člověk mohl udělat v nějaké nezvyklé nebo těžké situaci. Tady nedokážu říct, která se mi líbila nejvíc, protože každá byla svým způsobem originální a bavila mě, všem jsem dala pět hvězd. I když možná bych přece jen vypíchla Prodlužování času, přišlo mi, že se lehce dotýkáme Nezbytných věcí.

WonderNika
29.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Yesss! King to proste umí :D
Mám rada jeho poviedky. Čítajú sa jedným dychom. V tejto knihe bola každá iná, no predsa mali niečo spoločné - umieranie, smrť, sklamanie, pocit zúfalstva a .. život. Aj taký je. Najviac ma dostala posledná poviedka - Dobré manželství - kedy sa po 27 rokoch spokojného manželstva plného obyčajného života ale aj šťastia a lásky, odhaľuje obrovské nechutné manželovo tajomstvo plné násilnej smrti.

gemi
19.07.2022 3 z 5

První povídka (1922) je klasický horor, který se rozjíždí románově rozvláčným způsobem a ještě ve třech čtvrtinách se člověk drbe na zátylku a přemýšlí, že "to přece Mistr na zbylých stranách nemůže stihnout". A taky ne. Konec je sice tak strhující, jak je začátek utahaný, ale jako celek to působí velmi nevyváženě. Mistr prostě konce neumí. Hodnocení: 55 %.

Druhá povídka (Big driver) je ryzí thriller, tady žádné prvky hororu a sci-fi nejsou. Je to nicméně strhující čtení. Vytknul bych pouze způsob, jak se hlavní hrdinka vypořádala s protivníky. S ohledem na míru jejího utrpení to mohlo být nápaditější, tedy pro čtenáře uspokojivější. Hodnocení: 75 %.

Třetí povídka (Fair extension) začne velmi slibně, byť neoriginálně. Je to tisíckrát otřepaný příběh o podivném obchodníkovi, který kdesi na rohu nabídne podivnou službu, ale už ho tam nikdy znovu nenajdete. Sice neoriginální, ale velmi čtivé. Nejhorší ale je, že jakmile se příběh rozjede a čtenář čeká nějaké potměšilé vyústění, tak to skončí. Prostě jen tak. Mistrovi se s tím asi nechtělo moc párat, tak to utnul. Škoda. Hodnocení: 25 %.

Čtvrtá povídka (A good marriage) začíná jako fádní, červenoknihovní cajdák. Prvních pár stran jsem nevěřil vlastním očím, co to z Mistra vypadlo. Jenže pak se něco stane a nudný cajdák se změní ve strhující thriller, v jehož čtení prostě MUSÍTE pokračovat. A aby toho nebylo málo, povídka má dokonce sysluplný konec, což rozhodně není u Mistra samozřejmostí. Hodnocení: 80 %.

Jessy
04.07.2022 3 z 5

Fanynkou Kinga se po přečtení této knihy nestanu, některé příběhy se vcelku táhly, nad jinými jsem kroutila hlavou a hledala ospravedlnění či snad pochopení pro jednání postav, každopádně atmosféru tento autor udělat umí.

Martina1805
29.05.2022 5 z 5

Tak to byl mazec. V prvních chvílích mě kniha moc nenadchla, ale jak jsem se začítala tak nešla odložit. Jsou to fakt drsné příběhy, které se klidně můžou přihodit i u vás v sousedství , ale to bych nikomu nepřála. Člověka to nutí k zamyšlení, že každý z nás má v sobě nějakou tu temnou stránku.

Květ
16.04.2022 5 z 5

Černočerná tma je souborem čtyř povídek - 1922, Velký řidič, Prodlužování času a Dobré manželství a jak sám King uvádí ve svém doslovu, jsou to drsné příběhy, které se místy čtou těžko, a ve kterých se snaží zaznamenat, čeho jsou lidé schopni a jak se můžou zachovat za jistých strašlivých okolností. Je to drsňárna, ale nemůžu hodnotit jinak než na plný počet :)

postrach
15.04.2022 4 z 5

Za mě 50 na 50.

BukaJ
23.03.2022 4 z 5

První dvě povídky - 1922 a Velký řidič, byly za mě naprosto dokonalé. Velice doporučuji. Třetí povídka - Prodlužování času, bylo opravdu spíše prodlužování času, spíše taková vsuvka a navíc mi hrozně připomínala takový strohý výtažek z díla Nezbytné věci a poslední - Dobré manželství průměrná. Dal bych možná 3 hvězdy, kdybych měl dílo hodnotit opravdu jako celek, protože po druhé povídce nastala obrovská propast a místy jsem knihu chtěl nadobro odložit. Povídka Dobré manželství byla těžko uvěřitelná, překombinovaná, chování jednotlivých postav nebylo zcela reálné a nedávalo mnohdy smysl. Ale úplný závěr Dobrého manželství mě celkem pobavil. První dvě povídky to ale opravdu vytáhly a už jen proto stojí za to, knihu si pořídit. Proto dávám 4 hvězdy.

Ivushaak
16.03.2022 4 z 5

Čtyři temné povídky bez nadpřirozena, ale spíše tak nějak ze života o tom, že v každém z nás se může skrývat jeho temné já. Za mě jedna z čtivějších Kingovek.

opic 12
16.03.2022 3 z 5

Černočerně o tom a navíc jak z nejdivočejšího snu.
O takovém tom domácím vraždění v rouše beránčím.
Vybroušeně vyprávěné i čtivé jen mě to nezasáhlo úplně do černočerného středu náladově žánrově.
Sice výtečné téma (iluzorní každodennost) a zachycené z pohledu běžných smrtelníků.Reál a uvěřitelné.Děsivé ve významu: tohle se přeci dost možná stalo.Inspirace značná.
Na druhou stránku nebylo to ono.Opět ta jeho ukecanost s natahováním.Někdy ten shluk slov a variací vět alias přílišná překombinovanost.
Přesto asi bych právě proto něco podobného příště vyloženě nevyhledával.
Vyjímka se najde.Přeci jenom musím vyzdvihnout alespon - Dobré manželství.Tak to bylo výtečné psycho.Brr jo.Žili štastně.Milovali se až do smrti.Když v lednu je jak v Máji ...
A ted.Bude to ode mě asi kacířské a přesto podotknu.Špičkový je samotný doslov.Ukamenujte mě,ale kdo jsme bez viny.Podobně jako postavy z povídek :)
Víte s kým spíte ?
Říkáte si opravdu vše ?
Komu můžete opravdu věřit s upřímností téměř vše ?
V černočerné temnotě vás budou tyto a podobné otázky napadat čím dál častěji a dozajista naladí všechny co se do toho dokáží více ponořit.
Pro labužníky je toho tady habaděj.A nebo raději habakuk ? Tento výraz však není synonymem pro výraz (mnoho) jako habaděj.
Vidíte pořád se člověk něco nového dozvídá.
Nic není jak by se na první pohled mohlo zdát.King ví.

soukroma
16.01.2022 4 z 5

Po pár stránkách první povídky se mi začínalo dělat nevolno a nepříjemné pocity rostou. Samozřejmě fascinovaně masochisticky až morbidně čtu dál, snad to vydržím... Od začátku mi proto tane na mysl, jestli nakonec není _lepší_ King ve svých fantaskních hororových příbězích - v tom smyslu, že děs a hrůzu nemusíme brát tak vážně? (Sama nemám Kingovky smyšleného typu moc ráda a většinou je nedočtu, proto se mi v minulosti líbily pouze Cujo,1981, a Dolores, 1993, a pár povídek, které ale už samy byly děsivě nepříliš vzdálené skutečnému životu. A v téhle povídkové knize z roku 2010 King - se životními zkušenostmi a po dlouhých letech psaní - ještě hodně přitvrdil!)
V téhle knize jsou totiž horory "jako ze života", a to včetně důkladně propracované psychologie nejen konání, ale zejména myšlení postav, a naneštěstí se člověk nemůže od všeho snadno distancovat a přemýšlí, co by, kdyby ... snad sám něčeho takového byl účasten. Ještě že jsou ty povídky (dlouhé, skoro jako novely) jen čtyři. Ale nevím, zda se je odhodlám přečíst pěkně jednu za druhou... S hodnocením ještě počkám, ale silně se obávám, že přes nevolnost to bude vysoko...
Víceméně ano, po všech stránkách, doslova i přeneseně: na čelním místě zůstává 1922... U všech povídek se mi zejména líbila samotná psychologie, myšlení jak obětí tak pachatelů. Přemýšleli důkladně, a i když třeba jejich rozhodnutí a rozhodování nebylo v pořádku, nikdy nebylo bezmyšlenkovité či impulzivní, spíš třeba instinktivní, ale rozhodli se vždy - nikdy se nenechali vláčet okolnostmi...
I ten titul je trefný - černočerná tma v duších, to sedí...

Po dočtení první povídky (komentář přičiněn i tam) jsem se - v rámci nezbytného nádechu a výdechu - podívala do doslovu. A ono to tam je - zase trefně - skvěle vysvětleno (a mně nezbývá než zhusta citovat):
"Umění vyprávět příběh není odepsané ... Je to jeden ze životně důležitých způsobů, jakým se snažíme dát smysl našemu životu a často strašnému světu, který kolem sebe vidíme. Je to způsob, jakým odpovídáme na otázku 'Jak se něco takového může stát?' Příběhy naznačují, že někdy - ne vždy, ale někdy - to má svůj důvod."

"Jako čtenáře a spisovatele mne mnohem víc zajímají obyčejní lidé v neobyčejných situacích. Chci ve svých čtenářích vyprovokovat emocionální, téměř instinktivní reakci. Nejde mi o to donutit je 'myslet', když čtou [u mě se to osobně ale tak taky děje], ... protože pokud je příběh dost dobrý a postavy živé, přemýšlení nastoupí po emocích, až příběh skončí..."

"Pokud nechcete nic vidět, tak proboha proč temnotu vůbec pokoušíte?"

"Špatné psaní je něco víc než jenom mizerná větná skladba a chybné pozorování. Špatné psaní obvykle pramení ze zarytého odmítání vyprávět příběhy o tom, co lidé skutečně dělají - například čelit faktu, že i vrazi někdy pomůžou staré dámě přes ulici."

"Ty příběhy [v knize] také říkají, že ušlechtilost tkví ani ne tak v úspěchu, jako ve snaze udělat správnou věc ... a že když se nám to nepovede nebo před tou výzvou vědomě couvneme, pak následuje peklo."

Karoley
06.01.2022 5 z 5

Skvělá sbírka povídek, jsem nadšená! Jeden příběh temnější než druhý, znepokojivá kombinace hrůzy a všednosti. Povídky 1922, Velký řidič a Dobré manželství mě naprosto dostaly, akorát Prodlužování času mi přišlo zbytečně krátké a tak nějak nedořešené.
Černočerná tma a Čtyři roční doby jsou nejlepší sbírky povídek, které jsem od Kinga zatím četla, vřele doporučuji!

„Jsem přesvědčený, že v každém z nás se skrývá cizinec..."

kaja9825
04.01.2022 5 z 5

Tohle byla moje druhá kniha od Kinga. K první (To) jsem se musela několikrát vracet, než jsem jí opravdu přečetla, ale přisuzuju to stylu, jakým knihy píše.
Povídky mě neskutečně pohltily a musím říct, že jsem se až styděla, že zanedbávám práci na úkor knihy, ale nedala se odložit.
Bohužel - pro mé knihomolské já spíše bohudík - na mě v knihovně čeká ještě jeden kousek a to Řbitov zvířátek.
Můžu jedině doporučit k přečtení. Sama jsem se zamyslela, co bych udělala a jestli znám člověka se kterým žiju tak dobře, jak si myslím.

B4LU
27.12.2021 5 z 5

Velmi působivé povídky s náhledem do temných zákoutí lidské duše a lehkosti, jež stačí, aby se člověk do těchto zákoutí vydal (ačkoli Prodlužování času je trochu slabší). Knihu jsem dostal k Vánocům, a přestože si lze jen těžko představit méně Vánoční knihu, jsem si jistý, že ji z hlavy hned tak nedostanu.

marci8
31.10.2021 5 z 5

Skvělé povídky. Napínavé a mající v sobě téma, nad kterým se přemýšlí dlouho po přečtení.

ThomasRuhe
28.10.2021 4 z 5

Celkově hodnotím knihu povídek jako velice dobrou. Místy jsou popisy hodně drsné a syrové, což přiznává v doslovu i sám King.
Za nejpovedenější považuji povídku Velký řidič.