Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230729/bmid_bezbarvy-cukuru-tazaki-a-jeho-leta--cI9-230729.png 4 1114 201

Cukuru Tazaki byl na střední škole jedním z pěti členů party, která ho ze dne na den vyloučila ze svého středu, aniž mu někdo z jeho kamarádů řekl proč. Tazaki utrpěl ztrátou přátel duševní otřes a zabýval se dokonce i myšlenkou na sebevraždu. Dlouhých 16 let poté přiměje přítelkyně Sára Tazakiho, aby vyhledal své bývalé kamarády a získal odpověď na otázku: PROČ? Ani v tomto díle autor své čtenáře nezklame – charakteristický literární styl vytváří výjimečné dílo a čtenáři jsou znovu pohlceni Murakamiho magickým světem…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Šikisai wo motanai Tazaki Cukuru to, kare no džunrei no toši / 色彩を持たない多崎つくると、彼の巡礼の年 , 2013

Ayllu
20.07.2015 5 z 5

Poslední kapitola byla martýriem, kde jsem nevěděla, které dveře se zavřou. Otázka měla ale být položená jinak ((:

LuckaH2
13.07.2015 4 z 5

Zvláštní kniha, člověk se při ní zamyslí nad svým životem a okolnostmi, které vnímáme jako automatické a oni takové být nemusí....A ukazuje, jak nás ovlivňují doměnky a naše představy, jak v nás jsou lidé zapuštěni a nechávají otisk v naší mysli, když procházejí našim životem.
Baví mě prostřednictvím Murakamiho knih vstupovat do japonské kultury, protože mi jí velmi přibližuje. Kafka se mi líbil sice víc, ale tahle kniha je víc reálná. Mohu jen doporučit, ale chápu, že není pro každého. Je pro toho, kdo se nebojí nahlédnout dál ve své mysli...

Lidka
02.07.2015 5 z 5

Mě se kniha líbila, byla daleko srozumitelnější, méně alegorie a náznaků, prostě více čtivá.
Murakami píše o Japoncích a o Japonsku, jsou prostě takoví, je to jejich způsob života, nevyčnívat, žít svůj život na úkor společnosti, jeho hrdinové prostě takoví už jsou, ukazuje nám jejich svět, jejich myšlení, jejich mentalitu. Více o všem uvažují, jsou i více depresívní. Oni to o sobě jistě ví, proto obdivují cizince, proto asi tak rádi cestují a jsou velmi pozornými a nadšenými pozorovateli, všechno si fotí, dokumentují. Proto když čtu knížky Murakamiho nepřipadají mi vůbec nudné, je to o nich, jsou prostě takoví. Takto čtu jeho knížky, já. A baví mne.
P.S. A navíc mám pocit, že tenhleten Tazaki přece jen se trochu vymkl , že dokázal jít v mnohém za svým cílem jít a být "za sebe", odlišit se.
Že nechal otevřený konec? Nevadí. Ale zase mne posunul v jiných věcech.

Slanka
22.06.2015 5 z 5

Murakami je prostě jenom jeden. Neznám jiného spisovatele, který by uměl takhle nitěrně "zvláštně" popsat emoce, duševní pochody, myšlenky... Já vlastně asi ani nevím. Mám ho jako pisatele ráda, nebo jsou mi naopak jeho do posledního puntíku popsané děje a příběhy (ne)sympatické? Příběhy bez konce?
Tahle kniha mi ale sedla, ohromně mi sedla, byla úchvatná, pro mě tak snadno pochopitelná. Jako kdyby Mukarami "vytvořil" příběh Cukurua jen proto, aby mi dal najevo, že ví jak se někdo (já) může cítit. Překvapil mě, mile ♥

kitty.spritz
18.06.2015 odpad!

Toto byla má 4 kniha od Murakamiho a když jsem ji v knihovně dostala byla jsem nadšená.Bohužel mé nadšení moc dlouho netrvalo.Ostatní knihy byly opravdu dobré,ale bohužel jak se říká ,, I mistr tesař se někdy utne". Tato kniha je příkladem.....

Ivuska.09
01.06.2015 4 z 5

Mé první setkání s tímto autorem. A rozhodně ne poslední. Kniha svádí čtenáře k zamyšlení, ukazuje život, jaký je. Ukazuje, co přináší nevysvětlitelné události, na které člověk nalezne odpověď později. Navíc obsahuje plno skvostných myšlenek:

"Ať už totiž skryješ své vzpomínky sebelíp a potopíš je sebehloub, historii, co se s nimi pojí, vymazat nikdy nesvedeš."

Doporučuji!

Pablo Kral
23.05.2015 5 z 5

Dovolím si metaforu (za nepřesnosti v koordinaci fantazie a faktů se předem omlouvám) : Cukuru je jako mohutná tekoucí řeka s nesčetnými rameny - a hlavně - několika přítokovými větveními, kde každý z přítoků má jinou barvu duhy - a ve výsledku - po důkladném smíchání a smísení všech barevných komponent tohoto mohutného řečiště, se objeví přesně to, co známe z hodin fyziky jako bílé světlo. Krystalizuje tu před námi bezbarvý Stvořitel, stvořitel právě onoho veletoku s průsvitnou, průhlednou a bílou vodou bez náznaku zabarvení. Jeho proudy jsou zpočátku harmonické, i když tu a tam se útržky bujné vegetace postarají o nějaké vzrušení a postupně dojde až na kritickou turbulenci někde v hloubi erozívní procesuality, a to je ovšem zásadní rána ideální harmonii a stabilitě všech komponent říčního systému. Ale hrdinské vzepětí proudnic vydavší se vlastními nevyzpytatelnými podvodními cestami nakonec vlny upokojuje a dopřává sluchu až konečnému cíli putovaní každé řeky - moři, oceánu.

Vikina333
19.05.2015 5 z 5

Jako u každé knihy u Murakamiho - naprosto mě pohltil svět Cukura.. I když témata jsou psychologické i trochu sociální, jsou geniálně současné.. Je to prostě autor, který mi sedne jako poklice na kolo :) Dodá šmrnc a naťukne k zamyšlení..

levras
17.05.2015

Další krásná knížka od Murakamiho, někdy jsem si při čtení říkala "Jak to ten chlap dělá, že mi vidí do hlavy?". Dokáže neuvěřitelně dokonale zformulovat myšlenky, které člověku (a asi nejen mě) lítají hlavou, ale nikdy by je tak přesně nedokázal vyjádřit a vystihnout. Asi jsem knížku četla v období, kdy jsem na ni byla naladěna a našla jsem si v ní spoustu věcí, které mě oslovily. Už aby od Murakamiho zase něco v češtině vyšlo!

rakytnik
09.05.2015 5 z 5

Nádherná kniha o hledání ...

"Lidská srdce nepojí v jedno jen mír a harmonie. Spíš je mnohem hloub dokážou propojit jejich vzájemné rány. Vzájemné bolesti a vzájemná křehkost. Nemůže být ticha bez bolestných výkřiků, není odpuštění, pokud po zemi netekla červená krev, není smířlivého přijetí, pokud jsme předtím nezažili krutou ztrátu. Přesně tyhle věci totiž leží v kořenech každé opravdové harmonie a míru."

pistalka
06.05.2015 4 z 5

Při čtení Bezbarvého Cukurua Tazakiho a jeho let putování se dostáváme do světa, který již tak nějak důvěrně známe. Neznamená to, že vstupujeme do magického realismem a podivnými imaginacemi prosyceného příběhu, s jakým si autora nejběžněji spojujeme, přesto se znalec jeho děl cítí tak nějak ve svém revíru. Tento pocit Murakami udržuje až do konce, aniž by čtenáře jedinkrát nahlodal pocitem ,,tady něco nehraje, tady je něco jinak“. Vybízí se tedy otázka, jestli se Haruki Murakami neopakuje. Opatrně bych souhlasil, protože Bezbarvý Cukuru v podstatě nenabízí nic, s čím bychom se v předešlých románech nesetkali. Autor oživuje důvěrně známé archetypy, jen celková konstrukce románu působí oproti minulosti komornějším dojmem. Já sám bych (možná poněkud vágně) řekl, že Bezbarvý Cukuru je nejobyčejnější autorova kniha, jakou jsem četl (mám za sebou kompletní česky vydané autorovo dílo). Román má daleko k rozvětvenosti 1Q84 nebo Kroniky ptáčka na klíček, autor dal tentokrát přednost umírněnější formě, která je úspornější hned v několika ohledech: kromě menší rozsáhlosti je to i cesta, skrz kterou Cukuru dojde svého cíle. Autorův prototyp (ano, opět introvertní muž, který tak nějak bloudí a nemá se ani dobře ani špatně, jen vstupuje do středního věku a z mládí jej tíží jedno nedořešené břemeno) tentokrát nevstupuje na dno studny, aby došel k poznání, ani nemusí putovat na konec světa. K zacelení ran mnohdy stačí jen málo, obyčejné shledání se s dávno ztracenými kamarády, několikadenní cesta do Finska. Pro mnohé může dílo díky absenci výrazných odboček (k alternativním podivnostem nebo ,,nelogickým“ proudům vědomí) působit koherentněji, smysluplněji. Abstrahováno zůstalo i od nenormálností magického realismu, odkazů na japonskou kulturu (kterýžto fakt jakoby demonstrovalo přistání na helsinské letiště; ve Finsku se pak odehrává nemalá část děje), díky čemuž se kniha může líbit i těm, kteří měli s jinými autorovými pracemi problém. Pokud ovšem bude dotyčný čtenář akceptovat, že i přes to všechno se stále jedná o zvláštní příběh, ve kterém se (optikou jistě nemalé části čtenářské obce) vlastně nic neděje.
Závěrem bych rád dodal, že jsem potěšen jednotností grafického stylu všech autorových románů, které Odeon vydal, respektive že nepřistoupil jako u jiných autorů na změnu. Srovnání přebalu nového Murakamiho s obálkami souběžně vydaných knih Světové knihovny mluví za vše. Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Etzihobotazlena
04.05.2015 3 z 5

Já mám Murakamiho ráda, ráda s ním vařím :-) a poslouchám hudbu :-), taková odechovka. Tuhle knihu jsem přečetla zrovna v tom pro mne správném období a její obsah mi velmi pomohl. Jakoby ji napsal Murakami pro mne, byla jsem podobný Cukuru, naštěstí už nejsem :-). Já měla roky pocit, že jsem kamarádům křivdila, než jsem se dozvěděla, co za podlosti mi za zády prováděli a hrozně rychle jsem se tak se situací vyrovnala a jsem mnohem spokojenější člověk. :-). Ještě teď mně běhá mráz po zádech.brrr. Jinak mýmu oblíbenýmu Konci světa a Kafkovi se to nevyrovná, ale taky dobrý..

Katka50
02.05.2015

Bol to môj prvý Murakami. Nepoznám tak dokonale japonskú kultúru (teda vlastne skoro vôbec), ale z tých pár japonských filmov, ktoré som videla na mňa vždy dýchla tá prázdnota, beznádej, prežívanie bez emócií alebo ich zúfalé potláčanie, bezcieľnosť... a táto moja prvá Murakamiho kniha do tohto "konceptu" úplne zapadla. Nedostalo sa mi to však pod kožu... Nenaplnilo ma to žiadnou emóciou. Významným pozitívom tejto knihy je pre mňa potvrdenie skúsenosti, že veci málokedy sú také, ako vyzerajú :) A ostalo tam pre mňa niekoľko otvorených vecí, ktoré v bežnom živote až také otvorené nezostávajú. Pripadá mi to, akoby si Murakami viditeľne (a neotrelo) nechával priestor na ďalší diel.

kadgam
29.04.2015 2 z 5

Toto som vzdala. Možno nabudúce.
Jeho Norske drevo je neprekonateĺne

Shampoo
23.04.2015 5 z 5

Ne nemohu se tu rozpovídat, že kniha je špatná, není, je to báječná kniha. Jsem ten kdo neměl rád IQ a tak je tohle kniha co mi sedne. Je to tak podobné norskému dřevu, líbí se mi to moc a upřímně, když se ocitnete bez přátel a máte pocit že jsem skoro průhlední, je vám nanic a pak jdete a najdete sám sebe, světlo na konci tunelu a svůj nový start, tak to je přece to o co jde ne. Jednoduchá story, fajnová kniha, trhněte si kritici, mě se to líbilo hergot ;)

opic 12
16.04.2015 4 z 5

Murakami svým zpusobem stejný a přece opět jinak výtečný.Trošku mi to připomnělo Quentina Tarantina s jeho Pulp Fiction,po kterém většina film.veřejnosti čekala další filmové šlágry.Přišlo rozčarování z očekávání a zklamání s Jackii Brownovou,přitom je to film dnes již zaslouženě ceněnější,než v době vzniku,ale to už je samozřejmě minulost,mužeme v ní už jen pátrat jako Cukuru,který se s odstupem času také dívá na vše jinýma očima.Podobně je to i s touto knihou,kdo očekává mystický realismus,ano není tu v takové míře,ale to není zase tolik na škodu.Pokud se považujete za fanoušky H.M.nebude vám to vadit,jako třeba i opět pro někoho nepochopitelný otevřený konec.Cožpak už lidé ztratili nadobro fantasii,vše podstatné je tam řečeno.Svým zpusobem smutné,stejně jako postavy v Murakamiho knihách.V Japonsku panují dosti jinačí poměry,s tím je nutno nahlížet na postavu bezbarvého,naopak něco je stejné všude na světě,ty Japanoidně-západní prolínačky autor skloubil zase s lehkostí.Komunikace,otevřenost,nevyřčená přání,nevědomky udávání směru osudovosti jiných našimi pohnutky.Kde je pravda,jak je to ve skutečnosti,dá se zjistit černobílost a nezustat bezbarvým ? Kam směřuju,kam jdu,jak dlouho budu ? Haruki to má odpozorováno,jen tak dál,jde vám to moc hezky.

dwi
29.03.2015 3 z 5

Bezbarvý Murakami, vyšisovaný děj a vykrádání sebe sama. Ne vždy je dobré podlehnout nakladatelskému tlaku a rok co rok chrlit nové a nové příběhy. Po dechberoucí románové fresce 1Q84 tak přichází rozčarování. Apatický Cukuru a jeho balvan z minulosti se sice místy drolí do zajímavých odboček, tentokrát je to ale hodně málo. A o useknutém / ošizeném konci je pravděpodobně lepší pomlčet. Do budoucna by to chtělo zvolnit literární tempo, příběhy lépe komponovat a hlavně přijít s něčím novým...

Oophaga
04.03.2015 3 z 5

Tentokrát jsem v hodnocení mírně nespravedlivá, protože nejnovější Murakamiho kniha je rozhodně lepší než jeho sáhodlouhé opusy ´Kronika ptáčka na klíček´ nebo ´1Q84´. Omezenější formát i konflikt zkrátka autorovi svědčí, jelikož má nepopiratelné sklony k bezbřehému grafomanství - na rozsahu necelých 300 stran se ale dají ještě jeho exkurzy do zdánlivě nesouvisejících proudů vědomí a vyprávění považovat za smysluplné vzhledem k celkovému vyznění. Koho už omrzel spisovatelův sklon k patosu a sentimentu (už jenom ty nadbytečné důrazy kurzivou; natož když dojde na sebelítost hlavního hrdiny, která nemá daleko k ufňukanosti protagonisty ´Norského dřeva´), toho však nový román dvakrát nepotěší. Stejně jako se nezavděčí tomu, kdo preferuje jeho bizarnější zápletky čerpající z východních motivů. Text je ale naštěstí alespoň podstatně sevřenější a koherentnější než předchozí česky vydané tituly, aniž by se vzdával obvyklé nedořečenosti a unikavosti.

Flipper
18.01.2015 3 z 5

"Neexistuje pokoj bez výkrikov utrpenia, neexistuje odpustenie bez krviprelievania a nie je prijtie bez cesty s bolestnými stratami."
Cukuru Tazaki je len pre pokročilých Murakamiovcov. Výstavba deja nie je určite taká silná ako v 1Q84, alebo Vtáčikovi na kľúčik, no Cukuru zdieľa ten nezabudnuteľný štýl písania, ktorý ocenia len jeho prívrženci. Cukurové subjektívne vnímanie sveta je zo začiatku opisované ako život introvertného otaku, ktorý viac stráca než získava. Pitvanie sa v minulosti však ukáže, že jeho pocity nezodpovedajú realite. Toť apel na hocikoho z nás, kto v živote pochoval niečo nevypovedané a vláči ťažobu niekde hlboko v sebe. A ak by sme brali knihu ako monument tohoto stavu - tak kniha nie je na zahodenie.

lucifuk
28.11.2014 2 z 5

Hovorí sa, že aj majster tesár sa utne. V tomto prípade mal asi zaviazané oči a v ruke namiesto dláta gumenú kačicu. (alebo som to iba nepochopil.

přátelství Japonsko japonská literatura psychologické romány samota melancholie hledáni sama sebe

Haruki Murakami
japonská, 1949