Betonová zahrada

Betonová zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439275/bmid_betonova-zahrada-RIx-439275.jpg 4 1874 315

Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra – hra na dospělé. Proslulý román Iana McEwana byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však neztratil nic ze své zvláštní, „nemorální“ naléhavosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Cement Garden , 1978

Alžbjeta
23.09.2018 4 z 5

Není pro slabší žaludky...

InExTrEmO
19.09.2018 5 z 5

Tady vyhrál ten, kdo si při čtení uvědomil, že život nezná žádná omezení a ten kdo si uvědomil, že nálepky typu (ne)morální, (ne)chutné, (ne)přirozené, jsou jen naše aktuální přiklonení se k jedné z polarit. Je jasné, že ten jejich vztah existoval už od raného dětství a že pak přišla chvíle kdy se to tak muselo projevit. V knížce nebo v životě, je to stejné, život se vždy projeví dokonale a ne podle toho co nám zrovna v tomto století připadá správné. :-)

Zorka
10.09.2018 4 z 5

Zranitelnost, regrese, únik, touha nezůstat sám, nebýt odloučen, být milován ... i za cenu incestu. Obnažená. Taková mi připadala celá kniha. Obnažená těla, obnažené city i obnažená témata, která bývají často tabuizovaná.

evonra
28.08.2018 4 z 5

Perverzní a šokující? Ano, asi je….
Část, kdy dětem zemře matka a co následuje, tak ta přes čáru byla … V knize je ale krásně vykreslen pokus všech sourozenců zůstat spolu, pohromadě, a hlavně se nerozdělit … A že jsou ve věku, kdy se v nich bije dětství a dospívání, jejich pokusy a omyly, to k tomu asi i nějak patří. Závěr ani jinak dopadnout nemohl, i když bych jim přála to dětství o něco déle bezstarostnější ...

Anne95
23.08.2018 4 z 5

Šokující kniha, během čtení mi běhal mráz po zádech.

HDosoudilová
14.08.2018 4 z 5

Přestože jsem měla ze začátku problém se začtením, nakonec jsem byla z knihy celkem nadšená. Je to úplně něco jiného než běžně čtu, o to víc mě to však překvapilo. Sice by mě zajímalo, co se dělo dál, ale na druhou stranu možná asi ani nechci vlastně... měla jsem každopádně dost zvláštní pocity, když jsem knihu četla. Hlavně si myslím, že by se o ní mělo více mluvit, protože je o stále dost aktuálních tématech.

Jana283
10.08.2018 1 z 5

Nevím. Možná kdybych to četla v době, kdy kniha vyšla - tedy před více než 20 lety, vnímala bych ji jinak . Takhle po celou dobu četby jediná nezodpovězená otázka: Proč někdo něco takového napsal ?

Katecake
23.07.2018 4 z 5

krátké ale výstižné

ZÓNA
23.07.2018 5 z 5

Tragičnost celého příběhu tkví v jeho jednoduchosti a naivitě hlavních postav. Po celou dobu čekáte, čím autor knihy překvapí. Vyústění se nabízí. Přesto omráčí dokonale a přesně.
McEwan píše rytmicky a jeho slova nabírají na tempu. Nezabývá se popisy, vše má dokonale poskládané.
A navíc... Hlavní hrdinové jsou dokonalí, přiblíženi s jistotou a vmanévrováni do vaší mysli s pocitem sebejistoty.
Setkal jsem se s názorem, že kniha balancuje na hranicích mezi nechutností, až opovržením.
Já vidím na tomto malém vzorku lidské populace neuvěřitelnou soudržnost, i přes nelehké dětství a rozporuplný vztahový potenciál. V tomto případě i všechna ta obscénnost vyznívá lidsky, přirozeně a hlavně láskyplně.
Povznesme se nad morálku a hledejme pochopení, vstřícnost a hlavně lásku...

pixiepickpocket
22.06.2018 2 z 5

Na jednu rodinku je těch "zvláštností" až moc. Co se týče závěrečného rozkrytí vztahu mezi Jackem a Julií - šok se nekonal. Incest by znechutil moji babičku, pohoršil maminku, ale se mnou to až tolik nepohlo. Není to asi příliš obvyklé téma (?), ale v době tolika perverzností, o kterých se otevřeně hovoří a píše, asi znechutí málokoho. Téma, na můj vkus, velice zajímavé, zpracování se mi ale příliš nelíbilo. Přičítám to zčásti i tomu, že jsem knihu nečetla v originále (překlad z roku 1988). Betonová zahrada ale za přečtení stojí.

tonysojka
27.05.2018 2 z 5

Po Pokání a Na Chesilské pláži pro mne zklamání.Podle mne text poplatný době stylem i vyzněním tak aby se autor stal známým.Ale kvůli Pokání je to dobře.

Rudla333
03.05.2018 2 z 5

Autorovým hlavním záměrem zjevně bylo šokovat. To se mu i podařilo.

To je ale asi tak všechno a podle mě to nestačí.

Rumplestiltskin
28.04.2018 3 z 5

No, já tak nějak nevím. Dočetla jsem a jediný, co mám v hlavě je "meh".
Z mého pohledu nebyla kniha špatná, ale ani dobrá. Prostě mě jen neuspokojila tak, jak jsem si na základě lehce bulvární anotace myslela.

Maevie
25.04.2018 4 z 5

Je to opravdu tak zásadní kniha? Možná v době vydání, dnes jsme díky všem krvavým severským kriminálkám otupělý. Nebyla to perverze, která se mě dotkla, ale popis pocitů a světa z pohledu kluka, který přešel z podivného rodinného uskupení do naprostého bezvládí.

Allla9
22.04.2018 5 z 5

Přestože je kniha velmi zvláštní (tématem), tak mě způsobem zpracování naprosto uchvátila.

intelektuálka
10.04.2018 4 z 5

Šokující?
Pro mne spíše smutné...
Chtěl autor říci, jak je důležitá úplná rodina pro vývoj dítěte?
Čtyři opuštěné děti s tajemstvím ve sklepě...
Bez jejich zavinění jsou jejich vztahy patologické...
Jak se budou formovat, jaká je jejich budoucnost?
Tuhle knihu jen tak nedostanete z hlavy....

S1M0NE
05.04.2018 3 z 5

Pro mě tak trochu zklamání. Knihu jsem měla dlouho v povědomí jako zásadní dílo, ale nejspíš mi dalo míň, než jsem očekávala. Popravdě mě příliš nešokovalo, vzhledem k obálce (Odeon), jsem trochu tušila, o co půjde, ale konec byl bravurní.

Engie
03.04.2018 2 z 5

Předem se omlouvám za spoilery, ale jak tak koukám, předchozí komentáře jsou jich plné, takže si je taky neodpustím :-) Je to už pár dní, co jsem knihu přečetla a i když jsem před pár lety viděla film a věděla jsem, co přijde, musím říct, že ještě nikdy mě žádný příběh takhle neznechutil. Ani nevím, co mi přišlo horší, jestli chlapeček hrající si na holčičku, páchnoucí hlavní hrdina, incest, nebo mrtvá matka ve sklepě. I když uznávám, že účel kniha asi splnila, když mi doteď leží v hlavě :-)

lenyvole
23.03.2018 4 z 5

Baví mě na komentářích pozorovat, jak máme každý hranici perverznosti jinde. Zastánce pevných morálních zásad kniha nejspíš nenadchne, ale faktem je, že se jedná o čtivé dílko a ačkoliv je kniha krátká, bude Vámi nějakou tu chvíli ještě rezonovat. Rozhodně bych neřekla, že hlavní myšlenkou je jen incest - kniha toho nabízí mnohem víc a kdo chce, ten si tam svoje najde.

+ za doslov od Dareka Šmída - "Přivítejte svého vnitřního úchyla a mějte ho rádi."

freejazz
17.03.2018 5 z 5

žiadna ďalšia McEwanova kniha ma tak nedostala ako Betonová zahrada. čítal som ju ako v tranze.