Bábovky

Bábovky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293567/bmid_babovky-DdY-293567.png 4 5702 1486

Dvanáct žen, dvanáct osudů propojených v jednom románu. Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má sestra manželky tak špatný vztah se svojí dcerou? Jak se vlastně cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil, kdo je utratil, kdo je našel a kdo je bude muset vrátit? Nechte se strhnout upřímnou zpovědí hlavních hrdinek, kde nechybí ironie, humor, bolest, napětí, nenávist ani láska. Kde se emotivní příběhy vzájemně prolínají, jeden vede ke druhému, k celé řadě zajímavých rozuzlení a potom nerušeně pokračují dál, někdy šťastně, někdy ne, takový už je život.... celý text

SammSamm
21.04.2022 5 z 5

Přečteno podruhé. Viděla jsem film a něco mi nesedělo, jelikož jsem Bábovky četla před 2 lety, už jsem si to celé nepamatovala a film se mi líbil a i přesto jsem si knihu chtěla osvěžit,abych věděla, které postavy byly vynechány. Je to pro mne zatím nejlepší kniha,kterou jsem od Radky četla...

guardian
20.04.2022 5 z 5

Ale jo, fakt mě to bavilo a bylo to úsměvný. Jediný, co mě fakt rušilo, je to, že se v některých obratech autorka už dost opakovala. Stejný "vtip" / obrat / figuru (či jak to mám nazvat) používala v rámci celé knihy. Všechny postavy navíc působí podobně ironicky, resp. cítila jsem z nich podobný ironický pohled na svět. Možná záměr, možná do všech postav dala autorka kus sebe, a proto mají v některých věcech něco společného. Těžko říct. Možná jsem tam viděla něco, co tam ani není.

Nasko
26.03.2022 4 z 5

Knihu jsem přečetla v podstatě kvůli filmu, který mě zaujal… Načež mi pak kamarádka říkala, že kniha jde víc do hloubky a oproti filmu tu je i více postav a že mi to rozhodně doporučuje. Byla jsem tedy zvědavá.

Obecně jsem příjemně překvapená, na ženské romány moc nejsem, ale Bábovky jsou napsané čtivě a poutavě, Třeštíková chrlí vtipná přirovnání a celé je to takové strašně milé a úsměvné, navzdory místy tíživým tématům. Prolínání osudů mi přišlo originální a navzdory velkému množství postav jsem vůbec neměla problém si pamatovat, kdo je čí příbuzný/kolega/kamarád atd., vše bylo velmi přehledné a nenucené.

Mrzí mě, že ve filmu jsem si zamilovala postavu teenagerky Nikoly, která byla na plátně velmi lidská, sympatická a kvůli rodičům mi jí bylo fakt líto, zato v knize byla strašně otravný spratek a nemohla jsem ji vystát.

Dávám 4 hvězdy za příjemné čtení. Nejde o veledílo, o kterém se bude za 100 let učit ve školách, ale na jedno či dvě odpoledne to spolehlivě příjemně zabaví.

alef
01.03.2022 3 z 5

Partnerské, milenecké, rodinné i přátelské vztahy, všemožné zvraty v osobním životě, které zahrnují mj. těhotenství, nevěru, nemoc, rozpad rodiny, odcizení, nebo třeba krizi středního věku – to jsou Bábovky – příběhy 12ti žen, které se, jak záhy zjistíte, vzájemně proplétají (jedna udržuje milenecký vztah s mužem druhé, tak zas vypráví příběh ze svého úhlu pohledu, atd., atd.), a tak tvoří příběh jeden, který vás nutí udržet si pozornost.
Každá z žen (hlavních hrdinek) tedy vypráví příběh z toho svého zorného úhlu - manželky, milenky, matky, či dcery – vždy záleží na dané situaci, daném kontextu, i ty se ovšem mění a situace se tak porůznu komplikují, navíc, lži, intriky, polopravdy či různá zatajování uvádí většinu ze situací do různě komických, až spíš absurdních poloh.
Nečekejte ale žádné extra hluboce prožité emoce, uvědoměné či neuvědoměné životní pravdy, protože takové ambice, řekla bych, Bábovky úplně nemají, spíš se úspěšně řadí do linie (lehké) odpočinkové četby (nejen) pro ženy, jejímž cílem je více méně zábavnou formou ukázat na pokrytectví ve vztazích, a tak porůznu na každodenní životní problémy.
Ovšem pozor … humorné čtení to zas není! Vztahy, o kterých budete v Bábovkách číst, totiž spíš nefungují, navíc, každé z těch žen, vždycky NĚCO chybí – něco, co naopak jiná zase třeba má, a tak jedné chybí peníze, druhé city, třetí má moc pozornosti, čtvrtá naopak málo, a tak dále a dále … životem tak všechny! zúčastněné provází pocity nějaké vnitřní rozepře – pocity špatného rozhodnutí, které je potřeba nějak odčinit k získání vnitřního klidu.

Bábovky Radky Třeštíkové rozhodně neurazí, ale ani nenadchnou, více méně jsem dostala, to, co má zvědavost očekávala (před časem jsem zkusila Patrika Hartla, a tak jsem si chtěla doplnit zkušenost i s další autorkou podobné literatury), tedy knihu z takové té „viewegovské“ linie, a to prosím nechápejte jako nějaké hanlivé označení (pan Viewegh prokázal, že umí napsat výborný román a některé jeho tituly si zaslouží uznání, jiné ale méně a některé vůbec), spíš, že se jedná o lehké čtivo, či komerčně úspěšné tituly, a tak je potřeba je i brát.

Michelleee
18.02.2022 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Ze začátku mi trvalo orientovat se v postavách, ale bylo to všechno hezky propletené. Na film se těším.

vladka321
06.02.2022 5 z 5

Z této knihy mám přesně ten pocit, kdy jsou si všichni blízcí a přitom nesmírně vzdálení. Opět dokonalé vykreslení postav a jejich charakterů. Až jsem měla pocit, že jsem v ději s nimi a pozoruji je. Moc povedená kniha, výborně volené zápletky. Klubko se krásně rozmotávalo a na konci zase pěkně pevně smotalo.

Linda007
06.02.2022 4 z 5

Není to špatné, ale Praha není vesnice, aby se všichni takhle znali. Jinak se mi to líbilo.

Pepina19
06.02.2022 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Viděla jsem i film, který byl hezký, ale obsahoval jen asi půlku příběhů z knížky. Příběhy se hezky prolínají a některé by klidně mohly pokračovat.

booklover88
29.01.2022 4 z 5

Bylo pro mě trošku složité porozumět všemu ze začátku. Ale nakonec se mi to líbilo a hodně. Už se těším na film. Radka Třeštíková je prostě úžasná. Vždy se mi její knížky čtou lehce a rychle. Nevím jak to dělá :)

MilaSliacka
25.01.2022 1 z 5

Na úvod své recenze bych ráda řekla tolik, že se stravuji převážně zdravě, ale bývají chvíle, kdy se utrhnu ze řetězu. To pak dojím týden starý dort, zapiju ho lákem od okurek a pak si otevřu Májku. A tak to mám i s literaturou. V loňském roce jsem s potěšením přečetla knihu od Ivana Jonáka a chystám se i na memoáry Tomáše Řepky. Navíc teď, když je ze mně mimibazarová mamynka v domácnosti s mimískem a manžou, řekla jsem si, že na Radku Třeštíkovou nastal ten pravý čas.

I zajásala jsem když v knižní budce jednoho dne ležely Bábovky. Těšila jsem se, jak si odpočinu a třeba se i pobavím.

Nebudu to protahovat, nedalo se to číst. Všechny postavy (tedy všech pět, které jsem zvládla) se chovaly, uvažovaly a vyjadřovaly se stejně, byly stejně zahořklé, ze svých trablů vinily okolí a měly vedle sebe neschopného hňupa, kterého neměly moc rády, ale byly na něj zvyklé. Jako by postavy byly různé hlavy stejné saně, nebo pořád jedna a ta samá Radka a její představy o tom, jak žijí ženy napříč věkovým a společenským spektrem.

Uvěřitelnost situací a přirozenost dialogů bych přirovnala k úvodním scénkám v pornu. Byly tam nějaké, většinou nevydařené, pokusy o řachandu a spousta na sebe vrstvených klišé. Nakonec autorka přidala špetku něčeho, co čtenářky znají ze svého života (kafe, bábovka, IKEA), aby se v té fantasmagorii cítily jako doma. To byl chytrý tah, za který dávám jednu hvězdu. Jinak jsou Bábovky brak, který se snaží tvářit jako kvalitní mainstream.

Luccyyynka166
20.01.2022

Dobře se knížka četla.. Bavila mě

Teseme
20.01.2022 5 z 5

Hodně posrav, hodně osudů, solidní propletenec, ve kterém se člověk snadno ztratí. Kniha se mi ale líbila.

MiskaMa
29.12.2021 4 z 5

Mě se líbila. I když se v knížce vyskytovala spousta postav, tak se to dalo, protože osudy žen byly vzájemně úzce propletené. Zajímalo by mě, jak některé příběhy dopadly.

Edit. Film se mi líbil taky.

zaz
29.12.2021

Když nevím, co si mám o knize myslet, podívám se na hodnocení... To rozpodcení je graficky vysvětleno, nestydím se, že všemu nerozumím a zatím neplánuji obnovu četby. Nehodnotím.

janii0943
28.12.2021

Životy nás všech jsou ať už více či méně propletené.

Fajn kniha o tom, že ať už jste svobodná matka, milenka, manželka nebo snad studentka, žádná z nás nemá na růžích ustláno.
Tak trošku i efekt motýlích křídel.

Mně se knížka i audioknížka líbila

Lady S.
23.12.2021 2 z 5

Na to, jaký boom kniha v době jejího vydání zažívala, vůbec nenaplnila mé očekávání. Až na zajímavé propojení všech postav, je kniha slabý podprůměr.

LenkaDv
13.12.2021 5 z 5

Kniha mě bavila, velmi příjemné čtení. Jen jedna věci mi nesedla - přiliš hrdinek, jejichž život nějakým způsobem souvisí. Bohužel jsem se v tom dost zamotala a dost často jsem si nebyla jistá o kom je vlastně řeč.

Biba_with_Book
23.11.2021 3 z 5

Takova prijemna oddychovka.
Nejsem si ale jista jestli si za mesic vzpomenu o cem to vlastne bylo.
Trosku mi vadil ten prehrsel postav, jakmile jsem delsi dobu necetla, tak jsem se v tom okamzite zacala ztracet.
Nemuzu se zbavit dojmu nevyuziteho potencialu - autorka vubec nesla do hloubky postav, zakonceni takove nijake..pritom by me jednotlive osudy dost zajimaly...lepsi prumer.

Radkab.
21.11.2021 4 z 5

Čtivá, ale taky pořádně zamotaná kniha. Myšlenkové pochody hlavních hrdinek jsou úžasně vystižené, až mě někdy mrzelo, když příběh skončil. Uvítala bych méně postav a příběhy víc do hloubky.

brečo
21.11.2021 2 z 5

Videla som najskôr film a kedže sa mi zdal taký bez rozuzlenia, povedala som si, že si prečítam knihu. Avšak v postavách som sa niekedy strácala a state boli tiež bez záveru, tak som si veľmi nepomohla :) Ja mám proste rada knihy s jasným záverom.